انواع دستگاه جوش

در دنیای امروز که ساخت و ساز، صنعت و تولید ،گسترش یافته است حتما برای یک بار هم که شده؛ کلمه جوشکاری را شنیده اید؛ اما به احتمال زیاد بعد از شنیدن این کلمه به یاد جوشکاری فلزات افتاده اید؛ واقعیت این است که تعریف جوشکاری بسیار وسیع تر می باشد و به غیر از اتصال فلزات به یکدیگر، اتصال سرامیک ها، کامپوزیت ها و… را نیز شامل می شود که هرکدام از این موارد دستگاه مخصوص خود را دارند به همین دلیل در ادامه انواع دستگاه جوش را معرفی خواهیم کرد و کاربرد ها ،ویژگی ها و مزایای انواع دستگاه جوشکاری را نیز مورد بررسی قرار خواهیم داد.

عملیات جوشکاری تک مرحله ای انجام نمی شود بلکه یک فرایند چندین مرحله ای می باشد که به روش های مختلفی انجام می شود و به همین علت است که انواع دستگاه جوش ساخته شده اند تا با توجه به عواملی چون مهارت جوشکار، قطعه کار، موقعیت مکانی، بودجه و… دستگاه مورد نظر انتخاب شود.

دستگاه جوش از کارآمد ترین و موثرترین دستگاه هایی ست که در صنعت مورد استفاده قرار میگیرد ،این دستگاه که وسیله ای ست برقی جهت اتصال دو فلز به یکدیگر کاربرد دارد و امروزه نیز با پیشرفت تکنولوژی و اعمال تغییراتی در ساختار انواع دستگاه جوش و همچنین نوع عملکرد آنها دارای طیف گسترده ای می باشد.

در صنعت به سه روش جوشکاری انجام می گیرد:

 1. جوشکاری با دستگاه جوش الکترود دستی
 2. جوشکاری با دستگاه جوش زیر پودری
 3. جوشکاری با دستگاه جوش با سیم

انواع دستگاه جوش و کاربرد آنها :

۱. جوشکاری با ترانس های قدیمی :

دستگاه جوش ترانسفورماتوری یکی از انواع دستگاه جوشکاری است. این دستگاه ساده ترین نوع دستگاه جوش است که جهت افزایش یا کاهش ولتاژ از آن استفاده می شود. در این دستگاه به ولتاژ پایین و شدت جریان بالا نیاز است و میزان ولتاژ در آن حدود ۱۰ تا ۵۰ ولت است و شدت جریان الکتریکی ۵۰ تا ۴۰۰ آمپر است. در ساختار دستگاه جوش ترانسفورماتوری از دو سیم پیچ اولیه و ثانویه استفاده شده است. ترانسفورماتور های این دستگاه به دو شکل ساده و پیچیده طراحی شده اند که در شکل ساده آن می توان از باطری ماشین نیز استفاده کرد.

از دیگر مواردی که این دستگاه دارا می باشد می توان به صدای کم، جرقه زیاد اشاره کرد. همچنین در استفاده از این دستگاه نمی توان از هر الکترودی استفاده کرد. این دستگاه با توجه به قدیمی بودن و اینکه در تولید آنها از تکنولوژی های جدید استفاده نشده است و نسبت به دستگاه های جوشکاری امروزی بسیار قدیمی هستند استفاده چندانی در حال حاضر ندارند. علاوه بر اینها این دستگاه وزن بالا و حجم زیادی را اشغال می کند همچنین دستگاه جوش ترانسفورماتوری برق زیادی نیز مصرف می کند.

۲. جوشکاری با دستگاه جوش مجهز به مولد یا دینام جوشکاری

دستگاه جوش مجهز به دینام یکی از انواع دستگاه جوش است که به دینام جوشکاری نیز شناخته می شود و در واقع یک ژنراتور است. این دستگاه نسبت به دستگاه جوش ترانسفورماتوری که ساده ترین نوع دستگاه جوش است از کیفیت بالاتری برخوردار است. و کارایی بیشتری نسبت به ترانسفورماتوری دارد اما در واقع این دستگاه با توجه به وزن بالا و حجم زیادی که اشغال می کند و همچنین هزینه بالای نگهداری و تعمیر ، در حال حاضر استفاده چندانی ندارد.

در استفاده از دستگاه های جوش و کاربرد انواع دستگاه جوشکاری باید مزیت های مهمی را در نظر گرفت و به نکاتی که در نوع کارایی آنها مهم است دقت کنیم، از جمله هزینه های پایین نگهداری و سبک بودن دستگاه،که این مزیت ها در دستگاه های جوش مولد یا دینام جوشکاری وجود ندارد. کاربرد انواع دستگاه جوش متناسب به نوع فعالیتی است که قصد انجام آن را داریم و با توجه به متریال و نوع فعالیتی که قصد انجام آن را داریم می توانیم دستگاه جوش را انتخاب کنیم.

این دستگاه هنگام استفاده از آن صدای زیادی را تولید می کند. همچنین به محیط زیست نیز آسب می رساند.

۳. جوشکاری با دستگاه جوش رکتی فایر

دستگاه جوش رکتیفایر یکی دیگر از انواع دستگاه جوش است که جریان های متناوب ۲۲۰ ولت شهری و سیصد و هشتاد ولت را به جریان مستقیم تغییر می دهد. لازم به ذکر است دستگاه جوشکاری رکتی فایر مانند دستگاه های ترانسفورماتور است که سیستم یکسو شونده ی جریان الکتریسیته دارد. دستگاه رکتی فایر به کمک فیش های مخصوصی ،جریان برق سه فاز را دریافت می کند.

در دستگاه های رکتی فایر تغییر مقدار جریان توسط پتانسیومتر انجام می گردد، همچنین دستگاه رکتیفایر دارای یک کلید گردشی می باشد که در تغییر مقدار جریان دخیل می باشد. یک صفحه نمایش بر روی دستگاه تعبیه شده که برای نشان دادن مقدار خروجی آمپر می باشد. کلید گردشی دستگاه رکتی فایر دارای دو درجه می باشد. SMAW جهت جوشکار و GTAW به منظور جوشکاری. بعضی از دستگاه های رکتی فایر برای ایجاد قوس پایدار و راحتی در جوشکاری یک کلید انتخاب جریان بر طبق نوع الکترود دارند.

مزایای جوشکاری با دستگاه جوش رکتی فایر :

 • امکان جوشکاری با الکترود های مختلف
 • کیفیت بالا در جوشکاری
 • قابلیت کار با دستگاه جوش رکتی فایر در مواقعی که برق شهری در دسترس نمی باشد.

۴. جوشکاری با دستگاه جوش اینورتر

 

انواع اینورتر جوشکاری

جدیدترین نسل از انواع دستگاه جوش ، دستگاه های جوش اینورتر هستند. این دستگاه جوش دارای دو مدل می باشد؛ دستگاه هایی که با دو جریان AC یا متناوب و جریان DC یا مستقیم کار می کنند و دستگاه هایی که فقط با جریان مستقیم برق کار می کنند. دستگاه جوشکاری اینورتر دارای منبع تغذیه ای است که به کمک یک نرم افزار کامپیوتری، جریان های بالای خروجی و ولتاژ را که در جوشکاری ایجاد می شود را تنظیم و کنترل می کند.


بیشتر بخوانید: ولوم های دستگاه جوش اینورتر


تفاوت میان دستگاه جوش اینورتر با انواع دستگاه جوش قدیمی

بارزترین فرق در بین دستگاه اینورتر جوشکاری با دستگاه های نسل قدیم در روش تبدیل کردن جریان های متناوب یا AC به جریان مستقیم یا DC خروجی است.

دستگاه های نسل قدیمی جوشکاری از یک دستگاه تقویت ولتاژ با هسته ی آهنی بزرگ برای تغییر دادن مقدار جریان پایین با ولتاژ بالا به جریان بالای متناوب با ولتاژ پایین، کمک می گرفتند. و بعد از آن جریان متناوب را به کمک رکتی فایر به جریان مستقیم تبدیل می کردند.

اما در دستگاه های جوش اینورتر قضیه متفاوت است. این دستگاه جوشکاری از ابتدا جریان ورودی AC یا متناوب را به وسیله یک رکتی فایر به جریان مستقیم یا DC تبدیل می کند. توجه داشته باشید که این جریان حاصل شده، فرکانس بالایی در حدوده ده هزار تا بیست هزار هرتز ایجاد می کند. به همین جهت باید مدارهای الکترونیکی جایگزین هسته آهنی در دستگاه جوش اینورتر شده اند. به همین خاطر در هنگام خرید دستگاه جوش اینورتر باید دقت لازم را نسبت به کیفیت لوازم یدکی و قطعه های آن داشته باشید.

دستگاه های جوش اینورتر در مقابل انواع دستگاه جوش قدیمی، سبک و کوچکتر هستند و مصرف برق کمی دارند، به همین جهت در جوشکاری ها به دلیل به صرفه بودن و کیفیت آن، از این دستگاه استفاده می گردد.

دستگاه های اینورتر در مقابل دستگاه های جوش قدیمی، به خاطر تکنولوژی بکار برده شده در آنها هزینه ساخت کمتری دارند و همچنین این دستگاه ها قدرت جوش بهتر و قوی تری نسبت به دستگاه های قدیمی دارند و می توان از انواع الکترود ها در آنها استفاده کرد. به دلیل این مزایا در سال های اخیر خرید این دستگاه های جوش توسط جوشکاران بیشتر شده است.

تفاوت دستگاه جوش رکتی فایر با دستگاه جوش اینورتر

تفاوت در وزن:

دستگاه های جوش رکتی فایر با توجه به میزان آمپر آنها نسب به دستگاه های جوش اینورتر با همان آمپر، سه برابر وزن دارند.

تفاوت در آمپر دریافتی:

در دستگاه های جوش اینورتر میزان آمپر دریافتی دستگاه در حدود هجده تا بیست و دو آمپر است ولی در دستگاه های جوش رکتی فایر میزان آمپر دریافتی تا بیست و پنج آمپر می باشد که باعث ایجاد نوسان در برق منازل می شود.


جهت مطالعه بیشتر در مورد تفاوت رکتیفایر و اینورتر کلیک کنید.


مزیت دستگاه جوش اینورتر

 • عدم ایجاد آلودگی صوتی
 • بالا بردن کیفیت جوشکاری انجام شده
 • توانایی در کنترل مشخصه های دینامیکی دستگاه اینورتر در شرایط متفاوت
 • مصرف کم انرژی به وسیله دستگاه جوش
 • بازه کاری بالا در دستگاه های جوش اینورتر در مقابل دستگاه های جوش قدیمی
 • حمل آسان و سبک
 • دارای قوس بادوام و تعادل مناسب قوس

عوامل مؤثر در انتخاب انواع اینورتر جوشکاری

معیار ها و مشخصاتی که در انتخاب انواع اینورتر جوشکاری تأثیر دارد موارد زیادی هستند که در ادامه به ۲ مورد زیر می پردازیم.

 • متریالی که جوشکاری می‌کنیم، چه ارتباطی به انتخاب نوع اینورتر جوشکاری دارد؟
 • موقعیت جوشکاری چه تاثیری در نوع اینورتر جوشکاری انتخابی ما می‌گذارد؟

متریالی که جوشکاری می‌کنیم، چه ارتباطی به انتخاب نوع اینورتر جوشکاری دارد؟

هر چند که اینورتر جوشکاری قابل استفاده برای متریال‌های مختلف است، اما اولین نکته‌ای که شما باید به آن دقت کنید. این است که از اینورتر جوشکاری خود برای چه فلزاتی می‌خواهید، استفاده کنید. در ادامه به دسته بندی انواع متریال‌های قابل جوشکاری توسط اینورتر پرداخته‌ایم:

 • فولاد- فولادهای خفیف، کم کربن، فولاد آلیاژی، هاردوکس، آهن فورفوژه، کروم، مولی (Moly)، چدن، منگنز و کورتن
 • آلومینیوم- سری آلیاژ ۱۰۰۰ تا ۷۰۰۰
 • برنج- کارتریج c330، c360
 • طلا- نمرات جواهرات
 • مس- فاقد اکسیژن، سطح سخت، فسفر بدون اکسیداسیون

موقعیت جوشکاری چه تاثیری در نوع اینورتر جوشکاری انتخابی ما می‌گذارد؟

یکی دیگر از معیارهای مهم در انتخاب دستگاه اینورتر جوشکاری، زاویه استفاده از این دستگاه است. جوشکاری‌هایی که بر روی سطوح افقی و صاف می‌شوند با جوشکاری بر روی سطوح عمودی یا زاویه‌دار، تفاوت چشمگیری دارد. سرعت جریان سیم، ترکیب گاز یا مواد شیمیایی دیگر معیارهای مهم هنگام تغییر موقعیت در هنگام کار با دستگاه جوشکاری است. از آنجایی که هر ماده  در زمان جوشکاری و هنگام گرم شدن تغییر شکل می‌دهد، بنابراین جوشکار باید دانش مناسبی در زمینه ایجاد ترکیب مناسب گاز و مواد پرکننده برای ایجاد یک جوش مستحکم و عالی داشته باشد.

انواع اینورتر جوشکاری فلزات کدامند؟

تا به امروز سه نوع دستگاه جوشکاری فلز وجود دارد که هر کدام برای کار بر روی انواع مختلفی از متریال ساخته شده‌اند. بسته به این که چه نوع متریالی را جوشکاری می‌کنید، هر دستگاه جوشکاری دارای ویژگی و مزایای متفاوتی است که می‌تواند آن چه شما در جوشکاری انتظار دارید، برآورده کند. در ادامه به این سه نوع دستگاه جوشکاری خواهیم پرداخت:

۱. دستگاه جوشکاری میگ (MIG)

دستگاه جوشکاری میگ به دستگاه جوشکاری گازهای بی اثر فلزی گفته می‌شود که به جوشکاری قوسی فلزی نیز معروف هستند. از این نوع از دستگاه‌ها برای بازه بسیار متفاوتی از کاربردها استفاده می‌شود از جوشکاری برای کارهای امنیتی تا برای کارهای هنری و مجسمه سازی. قوس الکتریکی الکترود، فلز را حرارت می‌دهد و باعث می‌شود که آن‌ها با هم ترکیب شوند.


بیشتر بخوانید : جوشکاری میگ مگ چیست ؟


۲. دستگاه جوشکاری (TIG)

جوشکاری گاز بی اثر (TIG) با الکترود تنگستن با دستگاه جوشکاری میگ متفاوت هستند زیرا مانند دستگاه جوشکاری میگ الکترود در جوشکاری ذوب نمی‌شود. در دهه ۳۰ میلادی از این جوشکاری در صنعت هواپیماسازی استفاده می‌شده است. در قرن ۲۱ نیز این کاربرد برای این جوشکاری ادامه پیدا کرده است و از آن در صنعت هواپیما سازی و خودروسازی استفاده می‌شود. ویژگی این نوع جوشکاری این است که پاشش در زمان جوشکاری به وجود نمی‌آید و جوشکاری بسیار دقیق انجام می‌شود.

۳. جوشکاری نقطه‌ای

ورق‌های فلزی که رو به روی هم قرار دارند، می‌توانند با استفاده از تکنیک‌های جوشکاری نقطه‌ای به هم جوش داده شوند. در این روش از طریق دو الکترود که در مقابل هم قرار گرفته‌اند، دو قطعه به هم جوش داده می‌شوند. زمانی که برق فشار قوی از یک الکترود به الکترود دیگر منتقل می‌شود، گرمای حاصل از مایع شدن فلز در قطعه کار و تشکیل جوش کافی است. از آن جایی که جوشکاری نقطه‌ای قابل اطمینان و ساده است به عنوان مصارف تجاری و صنعتی استفاده می‌شود.

انواع دستگاه جوش اینورتر در بازارهای ایران

همان طور که می دانید در ایران مدل های مختلف از دستگاه اینورتر کاربرد دارند که هر کدام با توجه به کشور سازنده و برند آن با دیگر دستگاه های اینورتر دارای تفاوت هایی بوده و از نظر کیفیت با یکدیگر تفاوت دارند. دستگاه های جوش اروپایی دارای کیفیت بسیار بالایی می باشند اما با توجه به قیمت بالای آنها برای همه به صرفه نمی باشند.

ایران یکی از تولید کنندگان دستگاه های اینورتر در بازار ابزار است که کیفیت دستگاه های تولید شده آن در مقایسه با نمونه کشورهایی مانند چین و ترکیه از کیفیت بالایی برخوردار است و دارای قیمت مناسبی نسبت به مدل های خارجی دارد.

جمع بندی :

در این مطلب تلاش کردیم بطور جامع و روان انواع دستگاه جوش و عوامل موثر در انتخاب آن و همچنین کاربردهای هرکدام از انواع دستگاه جوشکاری را شرح دهیم اما چنانچه شما کاربران عزیز به اطلاعات و مشاوره بیشتری جهت انتخاب دستگاه جوش نیاز دارید می توانید با مشاوران خبره ما در شرکت ابزار آلات آروا تماس حاصل فرمائید. 

و اما سوالات متداول شما مخاطبان محترم آروا:

تفاوت دستگاه جوش اینورتر مدل ۲۱۱۶ با ۲۱۱۷ در چیست و آیا دستگاه ۲۱۱۶ قابلیت جوش آلومینیوم هم دارد؟


تفاوت اصلی این دو دستگاه جوش بغیر از نشانگر آمپر، در ابعاد و وزنشان است. اینورتر جوشکاری ۲۱۱۶ ابعاد بزرگتر و وزن بیشتری دارد و همچنین دارای قدرت بیشتری نیز نسبت به اینورتر جوشکاری ۲۱۱۷ است.
دستگاه جوش ۲۱۱۶ جهت مصارف خانگی استفاده دارد و دارای قابلیت جوش آلومینیوم نیز نمی باشد.

 

 

۶ دیدگاه

  • درود برشما
   خیلی خوشحالیم که این مقاله برای شما مفید بوده و پیشنهاد میکنیم به صفحه اینورتر جوشکاری ما سر بزنید و برای خرید از مشاوران ما راهنمایی بگیرید.

 • با سلام
  میخواستم بدونم که تفاوت دستگاه جوش اینورتر مدل ۲۱۱۶ و ۲۱۱۷ به غیر از نشانگر آمپر در چه چیزی هست و ایا با دستگاه ۲۱۱۶ قابلیت جوش آلومینیوم هم درایم یا نه ؟

  • درود بر شما
   تفاوت اصلی این دو دستگاه جوش در ابعاد و وزنشان است. اینورتر جوشکاری ۲۱۱۶ ابعاد بزرگتر و وزن بیشتر دارد و دارای قدرت بیشتری نسبت به اینورتر جوشکاری ۲۱۱۷ است.
   دستگاه جوش ۲۱۱۶ برای مصارف خانگی است و قابلیت جوش آلومینیوم را ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.