آشنایی با انواع دستگاه جوش و عوامل مؤثر در انتخاب آن

آشنایی با انواع دستگاه جوش

شرکت توزیع ابزار آروا، در این مطلب شما را با انواع دستگاه جوش و نوع کاربرد آنها آشنا می کند. این مجموعه پیشگام در خدمات به مشتری است و در راستای خدمات فروش و پس از فروش شما را یاری می دهد.

در صنعت به سه روش جوشکاری انجام می گیرد:

 1. جوشکاری با دستگاه جوش الکترود دستی
 2. جوشکاری با دستگاه جوش زیر پودری
 3. جوشکاری با دستگاه جوش با سیم

انواع دستگاه جوش و کاربرد آنها

جوشکاری با دستگاه جوش الکترود به چهار گروه تقسیم می گردد:

۱. جوشکاری با ترانس های قدیمی

امروزه از این دستگاه جوشکاری بخاطر مصرف برق بالا، بزرگ بودن و وزن زیاد دستگاه، استفاده نمی شود.

۲. جوشکاری با دستگاه جوش مجهز به مولد یا دینام جوشکاری

هزینه بالای نگهداری و تعمیر و همچنین وزن بالای این دستگاه جوشکاری از آن استفاده نمی شود.

۳. جوشکاری با دستگاه جوش رکتی فایر

دستگاه های که جریان های متناوب دویست و بیست ولت شهری و سیصد و هشتاد ولت را به جریان مستقیم تغییر  می دهد، دستگاه جوش رکتی فایر نام دارد. لازم به ذکر است دستگاه جوشکاری رکتی فایر مانند دستگاه های ترانسفورماتور است که سیستم یکسو شونده ی جریان الکتریسیته دارد. دستگاه رکتی فایر به کمک فیش های مخصوصی جریان برق سه فاز را دریافت می کند. در دستگاه های رکتی فایر تغییر مقدار جریان توسط پتانسیومتر انجام می گردد، همچنین دستگاه رکتی فایر دارای یک کلید گردشی می باشد که در تغییر مقدار جریان دخیل می باشد. یک صفحه نمایش بر روی دستگاه تعبیه شده که برای نشان دادن مقدار خروجی آمپر می باشد. کلید گردشی دستگاه رکتی فایر دارای دو درجه می باشد. SMAW جهت جوشکار و GTAW به منظور جوشکاری. بعضی از دستگاه های رکتی فایر برای ایجاد قوس پایدار و راحتی در جوشکاری یک کلید انتخاب جریان بر طبق نوع الکترود دارند.

مزایای جوشکاری با دستگاه جوش رکتی فایر

 • امکان جوشکاری با الکترود های مختلف
 • کیفیت بالا در جوشکاری
 • قابلیت کار با دستگاه جوش رکتی فایر در مواقع ای که برق شهری در دسترس نمی باشد.

۴. جوشکاری با دستگاه جوش اینورتر

 

انواع اینورتر جوشکاری

جدید ترین نسل دستگاه های جوش، دستگاه های جوش اینورتر هستند. این دستگاه جوش دارای دو مدل می باشد؛ دستگاه هایی که با دو جریان AC یا متناوب و جریان DC یا مستقیم کار میکنند و دستگاه هایی که فقط با جریان مستقیم برق کار می کنند. دستگاه جوشکاری اینورتر دارای منبع تغذیه ای است که به کمک یک نرم افزار کامپیوتری، جریان های بالای خروجی و ولتاژ را که در جوشکاری ایجاد می شود را تنظیم و کنترل می کند.


بیشتر بخوانید: ولوم های دستگاه جوش اینورتر


تفاوت میان دستگاه جوش اینورتر با انواع دستگاه جوش قدیمی

بارز ترین  فرق در بین دستگاه اینورتر با دستگاه های نسل قدیم در روش تبدیل کردن جریان های متناوب یا AC به جریان مستقیم یا DC خروجی است.

دستگاه های نسل قدیمی جوشکاری از یک دستگاه تقویت ولتاژ با هسته ی آهنی بزرگ برای تغییر دادن مقدار جریان پایین با ولتاژ بالا به جریان بالای متناوب با ولتاژ پایین، کمک می گرفتند. و بعد از آن جریان متناوب را به کمک رکتی فایر به جریان مستقیم تبدیل می کردند.

اما در دستگاه های جوش اینورتر قضیه متفاوت است. این دستگاه جوشکاری از ابتدا جریان ورودی AC یا متناوب را به وسیله یک رکتی فایر به جریان مستقیم یا DC تبدیل می کند. توجه داشته باشید که این جریان حاصل شده، فرکانس بالایی در حدوده ده هزار تا بیست هزار هرتز ایجاد می کند. به همین جهت باید مدارهای الکترونیکی جایگزین هسته آهنی در دستگاه جوش اینورتر شده اند. به همین خاطر در هنگام خرید دستگاه جوش اینورتر باید دقت لازم را نسبت به کیفیت لوازم یدکی و قطعه های آن داشته باشید.

دستگاه های جوش اینورتر در مقابل انواع دستگاه جوش قدیمی، سبک و کوچکتر هستند و مصرف برق کمی دارند، به همین جهت در جوشکاری ها به دلیل به صرفه بودن و کیفیت آن، از این دستگاه استفاده می گردد.

دستگاه های اینورتر در مقابل دستگاه های جوش قدیمی، به خاطر تکنولوژی بکار برده شده در آنها هزینه ساخت کمتری دارند و همچنین این دستگاه ها قدرت جوش بهتر و قوی تری نسبت به دستگاه های قدیمی دارند و می توان از انواع الکترود ها در آنها استفاده کرد. به دلیل این مزایا در سال های اخیر خرید این دستگاه های جوش توسط جوشکاران بیشتر شده است.

تفاوت دستگاه جوش رکتی فایر با دستگاه جوش اینورتر

تفاوت وزن: دستگاه های جوش رکتی فایر با توجه به میزان آمپر آنها نسب به دستگاه های جوش اینورتر با همان آمپر، سه برابر وزن دارند.

تفاوت در آمپر دریافتی: در دستگاه های جوش اینورتر میزان آمپر دریافتی دستگاه در حدود هجده تا بیست و دو آمپر است ولی در دستگاه های جوش رکتی فایر میزان آمپر دریافتی تا بیست و پنج آمپر می باشد که باعث ایجاد نوسان در برق منازل می شود.

مزیت دستگاه جوش اینورتر

 • عدم ایجاد آلودگی صوتی
 • بالا بردن کیفیت جوشکاری انجام شده
 • توانایی در کنترل مشخصه های دینامیکی دستگاه اینورتر در شرایط متفاوت
 • مصرف کم انرژی به وسیله دستگاه جوش
 • بازه کاری بالا در دستگاه های جوش اینورتر در مقابل دستگاه های جوش قدیمی
 • حمل آسان و سبک
 • دارای قوس بادوام و تعادل مناسب قوس

عوامل مؤثر در انتخاب انواع اینورتر جوشکاری

معیار ها و مشخصاتی که در انتخاب انواع اینورتر جوشکاری تأثیر دارد موارد زیادی هستند که در ادامه به ۲ مورد زیر می پردازیم.

 • متریالی که جوشکاری می‌کنیم، چه ارتباطی به انتخاب نوع اینورتر جوشکاری دارد؟
 • موقعیت جوشکاری چه تاثیری در نوع اینورتر جوشکاری انتخابی ما می‌گذارد؟

متریالی که جوشکاری می‌کنیم، چه ارتباطی به انتخاب نوع اینورتر جوشکاری دارد؟

هر چند که اینورتر جوشکاری قابل استفاده برای متریال‌های مختلف است، اما اولین نکته‌ای که شما باید به آن دقت کنید. این است که از اینورتر جوشکاری خود برای چه فلزاتی می‌خواهید، استفاده کنید. در ادامه به دسته بندی انواع متریال‌های قابل جوشکاری توسط اینورتر پرداخته‌ایم:

 • فولاد- فولادهای خفیف، کم کربن، فولاد آلیاژی، هاردوکس، آهن فورفوژه، کروم، مولی (Moly)، چدن، منگنز و کورتن
 • آلومینیوم- سری آلیاژ ۱۰۰۰ تا ۷۰۰۰
 • برنج- کارتریج c330، c360
 • طلا- نمرات جواهرات
 • مس- فاقد اکسیژن، سطح سخت، فسفر بدون اکسیداسیون

موقعیت جوشکاری چه تاثیری در نوع اینورتر جوشکاری انتخابی ما می‌گذارد؟

یکی دیگر از معیارهای مهم در انتخاب دستگاه اینورتر جوشکاری، زاویه استفاده از این دستگاه است. جوشکاری‌هایی که بر روی سطوح افقی و صاف می‌شوند با جوشکاری بر روی سطوح عمودی یا زاویه‌دار، تفاوت چشمگیری دارد. سرعت جریان سیم، ترکیب گاز یا مواد شیمیایی دیگر معیارهای مهم هنگام تغییر موقعیت در هنگام کار با دستگاه جوشکاری است. از آنجایی که هر ماده  در زمان جوشکاری و هنگام گرم شدن تغییر شکل می‌دهد، بنابراین جوشکار باید دانش مناسبی در زمینه ایجاد ترکیب مناسب گاز و مواد پرکننده برای ایجاد یک جوش مستحکم و عالی داشته باشد.

انواع اینورتر جوشکاری فلزات کدامند؟

تا به امروز سه نوع دستگاه جوشکاری فلز وجود دارد که هر کدام برای کار بر روی انواع مختلفی از متریال ساخته شده‌اند. بسته به این که چه نوع متریالی را جوشکاری می‌کنید، هر دستگاه جوشکاری دارای ویژگی و مزایای متفاوتی است که می‌تواند آن چه شما در جوشکاری انتظار دارید، برآورده کند. در ادامه به این سه نوع دستگاه جوشکاری خواهیم پرداخت:

۱. دستگاه جوشکاری میگ (MIG)

دستگاه جوشکاری میگ به دستگاه جوشکاری گازهای بی اثر فلزی گفته می‌شود که به جوشکاری قوسی فلزی نیز معروف هستند. از این نوع از دستگاه‌ها برای بازه بسیار متفاوتی از کاربردها استفاده می‌شود از جوشکاری برای کارهای امنیتی تا برای کارهای هنری و مجسمه سازی. قوس الکتریکی الکترود، فلز را حرارت می‌دهد و باعث می‌شود که آن‌ها با هم ترکیب شوند.

۲. دستگاه جوشکاری (TIG)

جوشکاری گاز بی اثر (TIG) با الکترود تنگستن با دستگاه جوشکاری میگ متفاوت هستند زیرا مانند دستگاه جوشکاری میگ الکترود در جوشکاری ذوب نمی‌شود. در دهه ۳۰ میلادی از این جوشکاری در صنعت هواپیماسازی استفاده می‌شده است. در قرن ۲۱ نیز این کاربرد برای این جوشکاری ادامه پیدا کرده است و از آن در صنعت هواپیما سازی و خودروسازی استفاده می‌شود. ویژگی این نوع جوشکاری این است که پاشش در زمان جوشکاری به وجود نمی‌آید و جوشکاری بسیار دقیق انجام می‌شود.

۳. جوشکاری نقطه‌ای

ورق‌های فلزی که رو به روی هم قرار دارند، می‌توانند با استفاده از تکنیک‌های جوشکاری نقطه‌ای به هم جوش داده شوند. در این روش از طریق دو الکترود که در مقابل هم قرار گرفته‌اند، دو قطعه به هم جوش داده می‌شوند. زمانی که برق فشار قوی از یک الکترود به الکترود دیگر منتقل می‌شود، گرمای حاصل از مایع شدن فلز در قطعه کار و تشکیل جوش کافی است. از آن جایی که جوشکاری نقطه‌ای قابل اطمینان و ساده است به عنوان مصارف تجاری و صنعتی استفاده می‌شود.

انواع دستگاه جوش اینورتر در بازارهای ایران

همان طور که می دانید در ایران مدل های مختلف از دستگاه اینورتر کاربرد دارند که هر کدام با توجه به کشور سازنده و برند آن با دیگر دستگاه های اینورتر دارای تفاوت هایی بوده و از نظر کیفیت با یکدیگر تفاوت دارند. دستگاه های جوش اروپایی دارای کیفیت بسیار بالایی می باشند اما با توجه به قیمت بالای آنها برا همه به صرفه نمی باشند.

ایران یکی از تولید کنندگان دستگاه های اینورتر در بازار ابزار است که کیفیت دستگاه های تولید شده آن در مقایسه به نمونه کشورهایی مانند چین و ترکیه از کیفیت بالایی برخوردار است و دارای قیمت مناسبی نسبت به مدل های خارجی دارد.

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید