الکترود جوشکاری چیست؟

برای اتصال قطعات روش های مختلفی وجود دارد. یکی از روش هایی که امروزه در صنایع مختلف کاربرد دارد جوشکاری است. از جوشکاری برای اتصال دو قطعه استفاده می شود و جوشکاری نیز دارای انواع مختلفی است و به روش های گوناگونی انجام می شود. برای انجام جوشکاری نیاز به وسایل مخصوصی است که از مهم ترین آنها می توان به الکترود جوشکاری اشاره کرد. برای درک بهتر این موضوع ابتدا باید دانست که الکترود جوشکاری چیست و چه انواعی دارد.

الکترود جوشکاری چیست ؟

قطعه ای فلزی است که به وسیله آن می توان کار جوش را انجام داد. الکترود جوشکاری از پوشش فلاکس تشکیل شده که جریان برق را از خود عبور می دهد و توسط آمپر بالا ،ذوب شده و فضا های مورد نظر را به یکدیگر متصل می کند. الکترود ها دارای انواع مختلفی هستند که آنها را می توان بر اساس جنس، پوشش و روش ساخت تقسیم بندی کرد. هر کدام از این الکترود ها کاربرد خاصی دارند و برای فلزات با آلیاژ های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند. در یک دسته بندی کلی نیز می توان الکترود ها را به دو نوع مصرفی و مصرف نشدنی نیز تقسیم کرد. در ادامه انواع الکترود جوش را مورد بررسی قرار می دهیم و کاربرد آنها را توضیح می دهیم.

الکترود مصرفی

از انواع الکترودهای جوشکاری که نقطه ذوب پایینی دارند و در جوشکاری به روش میگ مورد استفاده قرار می گیرند. جنس این الکترود ها از فولاد نرم و فولاد نیکل است. این الکترود ها را الکترود مصرفی می گویند چرا که در فرایند جوشکاری، الکترود تمام می شود. از مزیت های مهم این الکترود جوش، سادگی و سهولت استفاده است. الکترود مصرفی دارای دو نوع روکش دار و بدون روکش است.

 • بدون روکش: این الکترود ها فاقد هر نوع پوشش هستند و در مواقعی که براساس نوع جوشکاری به الکترود بدون پوشش نیاز داریم از آنها استفاده می کنیم.
 • روکش دار: این الکترود ها با توجه به قطر ،می توانند دارای پوشش های مختلفی نیز باشند و دسته بندی آنها نیز بر اساس نوع پوششی که دارند انجام می شوند. از جمله این پوشش ها می توان به اکسیدی، سلولوزی و .. می توان اشاره کرد.

الکترود مصرف نشدنی

این نوع از الکترود ها مقاومت بسیار بالایی در برابر دما داشته و ذوب نمی شوند. اصطلاحا به این الکترود ها نسوز نیز گفته می شود. از این الکترود ها در جوشکاری تیگ استفاده می شود. از مزیت های این الکترود می توان به ذوب نشدن آن اشاره کرد که در حین کار نیاز به تعویض آن نیست. این الکترود ها دارای دو نوع کربن دار و تنگستن هستند.

• الکترود کربن دار: این الکترود ها از کربن و گرافیت ساخته شده اند و در جوشکاری با استفاده از لایه محافظ گاز استفاده می شوند.

• الکترود تنگستن: از تنگستن ساخته شده و مقاومت بسار بالایی دارند. از این الکترود در جوشکاری تیگ استفاده می شود.

الکترود جوشکاری

بیشتر بخوانید: تفاوت جوشکاری با سیم جوش و جوشکاری با الکترود


انواع الکترود جوشکاری از نظر جنس مفتول

 • الکترود با مفتول فولاد زنگ نزن
 • با مفتول فولاد کم کربن
 • با مفتول نیکلی
 • با مفتول آلومینیومی

انواع الکترود جوشکاری از نظر پوشش

 1. الکترود با پوشش قلیایی
 2. با پوشش رتیلی
 3. الکترود رتیلی با پودر آهن
 4. سلولوزی

انواع الکترود از نظر ضخامت پوشش

 • الکترود با پوشش نازک
 • با پوشش متوسط
 • با پوشش ضخیم
 • با پوشش خیلی ضخیم

انواع الکترود از نظر ساخت

 1. الکترود انجماد سریع
 2. الکترود انجماد پرشده
 3. چسبان سریع
 4. کم هیدروژن

الکترود جوشکاری با پوشش قلیایی

الکترود جوشکاری با پوشش قلیایی

از انواع الکترود جوش است که کاربرد زیادی در جوشکاری قوس الکتریکی دارد و بر روی الکترود دستی انجام می گیرد. پوشش این الکتررود شامل موادی مانند فلورید کلسیم، کربنات منیزیم و کربنات کلسیم است. الکترود های قلیایی دارای مزیت هایی نسبت به انواع الکترود جوش هستند که از مهم ترین آنها می توان به پوشش مناسب، کیفیت مطلوب، رطوبت پایین، جوش با کیفیت و … اشاره کرد.

الکترود جوشکاری آلومینیوم

الکترود جوشکاری آلومینیوم

از الکترود جوشکاری آلومینوم در جوشکاری فلزات آلومینیوم در آلیاژ های مختلف استفاده می شود. جنس این الکترود از مفتول آلومینیوم است که بوسیله آن کیفیت خوبی در حین کار می توان مشاهده کرد. الکترود آلومینیوم دارای پوشش های مختلفی است که با توجه به ضخامت فلز و آلیاژ آن مورد استفاده قرار می گیرد. این الکترود جوش در صنایع مختلف جهت فرایند عملیات جوش استفاده می شود.

الکترود استیل

الکترود استیل

از دیگر الکترود هایی که در جوشکاری مورد استفاده قرار می گیرد الکترود جوشکاری استیل است. این الکترود از آلیاژ های مختلفی تشکیل شده که از آن برای جوشکاری فولاد های آستنیتی و مقاوم به حرارت استفاده می شود. کاربرد این الکترود در صنایع مختلفی است که از جمله آنها می توان به جوشکاری زیرپودری استیل، جوشکاری ظروف استیل و موارد دیگر اشاره کرد.

الکترود استنلس استیل

یکی از انواع الکترود جوش است با درصد بالایی از فلز آهن که در ترکیبات آن از عناصر فلزی کروم و نیکل نیز استفاده شده است. از این الکترود می توان در جوشکاری برای ترکیب قطعات و همچنین تعمیر پروژه های ساخت و ساز استفاده کرد.

الکترود آهن

الکترود آهن

از الکترود آهن در جوشکاری فلزات مقاوم و همچنین ایجاد جریان الکتریکی استفاده می شود. جنس این الکترود از فلز آهن است و از روکش هایی از جنس آهک، سلولز، اکسید سدیم، خاک رس و آزبست تشکیل شده است. از این الکترود جوش برای ساخت اسکلت فلزی، جوش های فولاد با کربن بالا و … استفاده می شود. با این الکترود می توان در حالت های افقی، عمودی، سربالا و … جوشکاری انجام دارد.

روکش الکترود جوش

الکترودهای به کار رفته در انواع جوشکاری‌ بر اساس خصوصیات مورد نیاز در جوش انتخاب شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. سلولوز، کربنات‌های فلزی، دی‌اکسید تیتانیوم، فلوراید کلسیم، سیلیکات‌های معدنی، آلیاژ فلزاتی چون نیکل و کروم، اکسید آهن، پودر آهن و… از جمله مهم‌ترین متریال هایی هستند که به عنوان روکش الکترودهای جوشکاری از آن‌ها استفاده شده و سبب تنوع کاربرد این الکترودها می‌شوند. تفاوت روکش استفاده شده در پروسه تولید الکترود جوشکاری، سبب شده تا این محصول در حالت کلی به  انواع زیر تقسیم شود:

 • الکترودهای بدون روکش
 • الکترودهای دارای روکش سلولوزی
 • الکترودهای دارای پوشش معدنی
 • الکترودهای روکش شده با ترکیب سلولز و مواد معدنی

روکش الکترودهای جوشکاری نقش بسیار مهمی در کیفیت نهایی کار داشته و یکی از عوامل مهم در درجه بندی کیفی این محصولات به ‌شمار می‌رود. این روکش سبب ایجاد یک پوشش قوی و محکم در نقطه جوش شده و حذف سرباره را راحت‌تر می‌سازد. پوشش الکترودهای جوشکاری سبب ایجاد یک سطح صاف و یکنواخت در محل جوش نیز شده و از فلز در برابر صدمات مختلف محیطی محافظت می‌نماید. میزان پاشش به اطراف و استحکام نقطه جوش نیز از دیگر عواملی هستند که ارتباط مستقیمی با جنس روکش الکترودها داشته و مقدار آن‌ها بسته به جنس این پوشش تغییر می‌کند.

استاندارد الکترود جوشکاری

برای شناسایی و نامگذاری الکترودهای جوشکاری در سراسر دنیا، از استاندارد A.W.S که مخفف نام «انجمن جوشکاری آمریکا» است استفاده می‌شود. طبق این استاندارد، حرف E مخفف واژه الکترود بوده و ۲ یا ۳ رقم اولی که بعد از این حرف درج می‌گردد، معیاری برای سنجش مقاومت کششی جوش در نظر گرفته می‌شود.

عدد بعدی در این نامگذاری، نشان‌دهنده‌ی موقعیتی است که الکترود برای جوشکاری در آن ساخته شده و موقعیت‌های: افقی، عمودی، مسطح و یا سربار را در بر می‌گیرد. رقم چهارم و یا پنجم نیز به جنس پوشش الکترود و منبع تغذیه‌ی مورد استفاده آن اشاره می‌کند. نکته بسیار مهمی که در رابطه با نحوه نگهداری از انواع الکترودهای جوشکاری باید در نظر داشته باشید، قرار دادن این ابزارها در محیطی خشک و به دور از رطوبت است؛ چرا که وجود رطوبت ضمن آسیب رساندن به پوشش الکترود، سبب تخلل و ترک در محل جوش نیز می‌شود.

مراحل ساخت الکترود جوشکاری

الکترود جوش

بعد از پاسخ به سوال «الکترود جوشکاری چیست»، بد نیست نگاهی کوتاه به مراحل تولید این محصول نیز انداخته و با نحوه ساخت الکترود جوش نیز آشنا شوید. مراحل تولید الکترود به طور خلاصه عبارتند از:

 • ساخت هسته الکترودها و افزایش انعطاف‌پذیری فلز آن‌ها در صورت لزوم
 • صاف‌سازی و برش فلز الکترود بر اساس اندازه‌های از پیش تعیین شده برای جوشکاری
 • آماده‌سازی مخلوط خشک در میکسر که شامل ترکیباتی چون: سلولز، دی‌اکسید تیتانیوم، منگنز و… می‌شود
 • اضافه کردن پتاسیم سیلیکات به مخلوط خشک آماده شده و قالب‌گیری شارها
 • پوشش شارها با اکستروژن
 • جمع‌آوری الکترودهای آماده شده در داخل سینی و و پخت آن‌ها در کوره

راهنمای خرید اینترنتی الکترود جوشکاری با کیفیت

انواع الکترود جوشکاری

خرید اینترنتی الکترود جوشکاری یک راه مطمئن و کم هزینه برای تهیه این محصول بوده و ضمن صرفه‌جویی در هزینه‌ها، از اتلاف وقت و انرژی شما نیز جلوگیری می‌کند. شرکت توزیع ابزار آروا، با پایبندی به استانداردهای بین‌المللی، بهترین مارک الکترود جوش ایرانی را با کیفیت بسیار بالا و هم‌رده با محصولات برتر خارجی، در اختیار مشتریان خود قرار داده و گامی بزرگ در راستای تامین نیازهای شما برمی‌دارد. با خرید الکترود جوش از آروا، ضمن تهیه یک محصول با کیفیت و صرفه‌جویی در هزینه‌های خود، از گارانتی و خدمات پس‌ از فروش منحصر‌به‌فرد این شرکت نیز بهره‌مند شده و لذت داشتن یک خرید هوشمندانه را تجربه می‌نمایید.

جمع بندی :

در این مقاله به سوال «الکترود جوشکاری چیست» پاسخ داده و ضمن معرفی انواع مختلف این محصول، نحوه ساخت آن را نیز به طور خلاصه بیان نمودیم. مطلب فوق به معرفی بهترین مارک الکترود جوشکاری نیز پرداخته و راهنمایی‌های لازم برای خرید اینترنتی این محصول را در اختیار شما قرا می‌دهد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!