الکترود جوشکاری چیست؟

الکترود جوشکاری چیست؟

بدون شک یکی از رایج‌ترین و اصلی‌ترین روش‌های اتصال قطعات فلزی به یکدیگر در صنایع و حوزه‌های مختلف، جوشکاری است. در هر نوع فرایند جوشکاری شناخت و رعایت پارامترهای جوشکاری از واجبات است. در بین این پارامترها قطر الکترود نیز وجود دارد در نتیجه الکترودهای جوشکاری نیز جزو مهم‌ترین و حساس‌ترین ابزار های مورد استفاده در صنعت جوشکاری هستند. در این مقاله قصد داریم ابتدا بگوییم که الکترود جوشکاری چیست و چه انواعی دارد، سپس به نحوه تولید الکترود جوشکاری پرداخته و در انتها، شما را برای خرید بهترین مارک الکترود جوشکاری به صورت اینترنتی راهنمایی نماییم. آنچه در ادامه خواهید خواند:

 • الکترود جوشکاری چیست و انواع مختلف آن کدامند؟
 • مراحل ساخت الکترود جوشکاری
 • راهنمای خرید اینترنتی الکترود جوشکاری با کیفیت

الکترود جوشکاری چیست و انواع مختلف آن کدامند؟

الکترود جوشکاری
الکترود جوشکاری برای جوش دادن قطعات فلزی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در پاسخ به سوال «الکترود جوشکاری چیست» باید بگویم که این وسیله در واقع یک سیم فلزی بوده و با روکشی از جنس‌های مختلف پوشش داده شده است. از الکترودهای جوشکاری مختلف برای اتصال قطعات فلزی به یکدیگر، پر کردن فضای خالی میان این قطعات و ایجاد سطحی یکنواخت بین آن‌ها استفاده می‌شود.


بیشتر بخوانید: تفاوت جوشکاری با سیم جوش و جوشکاری با الکترود


الکترودهای به‌کار رفته در انواع جوشکاری‌ بر اساس خصوصیات مورد نیاز در جوش انتخاب شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. سلولوز، کربنات‌های فلزی، دی‌اکسید تیتانیوم، فلوراید کلسیم، سیلیکات‌های معدنی، آلیاژ فلزاتی چون نیکل و کروم، اکسید آهن، پودر آهن و… از جمله مهم‌ترین متریال‌هایی هستند که به عنوان روکش الکترودهای جوشکاری از آن‌ها استفاده شده و سبب تنوع کاربرد این الکترودها می‌شوند. تفاوت روکش استفاده شده در پروسه تولید الکترود جوشکاری، سبب شده تا این محصول در حالت کلی به  انواع زیر تقسیم شود:

 • الکترودهای بدون روکش
 • الکترودهای دارای روکش سلولوزی
 • الکترودهای دارای پوشش معدنی
 • الکترودهای روکش شده با ترکیب سلولز و مواد معدنی

روکش الکترودهای جوشکاری نقش بسیار مهمی در کیفیت نهایی کار داشته و یکی از عوامل مهم در درجه‌بندی کیفی این محصولات به ‌شمار می‌رود. این روکش سبب ایجاد یک پوشش قوی و محکم در نقطه جوش شده و حذف سرباره را راحت‌تر می‌سازد. پوشش الکترودهای جوشکاری سبب ایجاد یک سطح صاف و یکنواخت در محل جوش نیز شده و از فلز در برابر صدمات مختلف محیطی محافظت می‌نماید. میزان پاشش به اطراف و استحکام نقطه جوش نیز از دیگر عواملی هستند که ارتباط مستقیمی با جنس روکش الکترودها داشته و مقدار آن‌ها بسته به جنس این پوشش تغییر می‌کند.

برای شناسایی و نامگذاری الکترودهای جوشکاری در سراسر دنیا، از استاندارد A.W.S که مخفف نام «انجمن جوشکاری آمریکا» است استفاده می‌شود. طبق این استاندارد، حرف E مخفف واژه الکترود بوده و ۲ یا ۳ رقم اولی که بعد از این حرف درج می‌گردد، معیاری برای سنجش مقاومت کششی جوش در نظر گرفته می‌شود.

عدد بعدی در این نامگذاری، نشان‌دهنده‌ی موقعیتی است که الکترود برای جوشکاری در آن ساخته شده و موقعیت‌های: افقی، عمودی، مسطح و یا سربار را در بر می‌گیرد. رقم چهارم و یا پنجم نیز به جنس پوشش الکترود و منبع تغذیه‌ی مورد استفاده آن اشاره می‌کند. نکته بسیار مهمی که در رابطه با نحوه نگهداری از انواع الکترودهای جوشکاری باید در نظر داشته باشید، قرار دادن این ابزارها در محیطی خشک و به دور از رطوبت است؛ چرا که وجود رطوبت ضمن آسیب رساندن به پوشش الکترود، سبب تخلل و ترک در محل جوش نیز می‌شود.

مراحل ساخت الکترود جوشکاری

الکترود جوشکاری

بعد از پاسخ به سوال «الکترود جوشکاری چیست»، بد نیست نگاهی کوتاه به مراحل تولید این محصول نیز انداخته و با نحوه ساخت الکترود جوشکاری نیز آشنا شوید. مراحل تولید الکترود جوشکاری به طور خلاصه عبارتند از:

 • ساخت هسته الکترودها و افزایش انعطاف‌پذیری فلز آن‌ها در صورت لزوم
 • صاف‌سازی و برش فلز الکترود بر اساس اندازه‌های از پیش تعیین شده برای جوشکاری
 • آماده‌سازی مخلوط خشک در میکسر که شامل ترکیباتی چون: سلولز، دی‌اکسید تیتانیوم، منگنز و… می‌شود
 • اضافه کردن پتاسیم سیلیکات به مخلوط خشک آماده شده و قالب‌گیری شارها
 • پوشش شارها با اکستروژن
 • جمع‌آوری الکترودهای آماده شده در داخل سینی و و پخت آن‌ها در کوره

راهنمای خرید اینترنتی الکترود جوشکاری با کیفیت

الکترود جوشکاری

خرید اینترنتی الکترود جوشکاری یک راه مطمئن و کم هزینه برای تهیه این محصول بوده و ضمن صرفه‌جویی در هزینه‌ها، از اتلاف وقت و انرژی شما نیز جلوگیری می‌کند. شرکت توزیع ابزار آروا، با پایبندی به استانداردهای بین‌المللی، بهترین مارک الکترود جوشکاری ایرانی را با کیفیت بسیار بالا و هم‌رده با محصولات برتر خارجی، در اختیار مشتریان خود قرار داده و گامی بزرگ در راستای تامین نیازهای شما برمی‌دارد. با خرید الکترود جوشکاری از آروا، ضمن تهیه یک محصول با کیفیت و صرفه‌جویی در هزینه‌های خود، از گارانتی و خدمات پس‌ از فروش منحصر‌به‌فرد این شرکت نیز بهره‌مند شده و لذت داشتن یک خرید هوشمندانه را تجربه می‌نمایید.

جمع بندی

در این مقاله به سوال «الکترود جوشکاری چیست» پاسخ داده و ضمن معرفی انواع مختلف این محصول، نحوه ساخت الکترود جوشکاری را به طور خلاصه بیان نمودیم. مطلب فوق به معرفی بهترین مارک الکترود جوشکاری نیز پرداخته و راهنمایی‌های لازم برای خرید اینترنتی این محصول را در اختیار شما قرا می‌دهد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!