جوشکاری چیست و چند نوع دارد؟

جوشکاری چیست

جوشکاری چیست؟ جوشکاری یکی از بهترین و قدیمی ترین روش های مورد استفاده در صنعت به منظور اتصال دو قطعه می باشد، فرآیند جوشکاری متناسب با نوع مواد مورد استفاده و یا محل انجام آن راهکار های مختلفی را پیش روی مهندسان و تکنسین هایی که به نوعی با جوشکاری سرو کار دارند قرار می‌دهد. جوشکاری را می‌توان فرآیندی دانست که در آن دو قطعه ی فلزی و حتی غیر فلزی بوسیله ی گرم کردن محل اتصال و یا ذوب کردن مواد اتصال به یکدیگر متصل می‌شوند. در عمل جوشکاری توجه به پارامترهای جوشکاری بسیار اهمیت دارد و اگر به این مورد توجه نشود ممکن است در نهایت محصول مناسبی تولید نشود.

گرم و ذوب کردن مواد از روش های مختلفی قابل انجام است از این رو جوشکاری نیز دارای انواع و روش های مختلفی می‌باشد که از جمله روش های اصلی آن ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جوشکاری در حالت جامد
  • جوشکاری مقاومتی
  • جوشکاری با گاز اکسیژن
  • انواع متفرقه جوشکاری
  • سایر روش های متفرقه …

انواع روش های جوشکاری چیست

انواع روش های جوشکاری چیست؟

جوشکاری بوسیله قوس الکتریکی

جوشکاری تنگستن گاز (جوشکاری تیگ – TIG)

در این نوع جوشکاری، الکترود ها مصرف نمی‌شوند و فرآیند اتصال در آن به صورت آهسته انجام می‌شود، در این روش می‌توان دقیق ترین جوشکاری ها را انجام داد که بیشترین کاربرد آن در صنایع هوا و فضا می‌باشد.

جوشکاری بوسیله قوس پلاسما

جوشکاری پلاسما بیشترین شباهت را به جوشکاری تنگستن دارد و کاری بسیار با کیفیت تولید می‎‌کند، عمده مصرف این نوع جوشکاری در صنایع ابزار سازی و یا لوله سازی می‌باشد.

جوشکاری به همراه پوشش فلزات

در این نوع از جوشکاری الکترود ها مصرف شده اما وجود پودر در این فرآیند از تماس قطعه مورد جوشکاری با هوا جلوگیری می‌کند.

جوشکاری فلزی بدون پوشش

در این نوع از جوشکاری دقیقا بر عکس حالت قبلی عمل شده و الکترود ها به صورت کامل مصرف می‌شوند.

جوشکاری زیرپودری

در جوشکاری زیرپودری از پودر های دانه ریز به منظور پوشش محل اتصال استفاده می‌شود.

جوشکاری اتمی هیدروژن

در این نوع از جوشکاری از دو الکترود غیر همسان فلزی استفاده می‌شوند، این الکترود ها در فضایی مملو از هیدروژن ذوب شده و قطعات را به هم متصل می‌کنند.

جوشکاری با قوس الکتریکی به همراه پوشش گاز (TIG)

در این نوع از جوشکاری از گاز به منظور پوشش قطعات استفاده می‌شود، از متداول ترین روش های جوشکاری تیگ می‌توان به جوشکاری آرگون اشاره کرد.

جوشکاری چیست با قوس الکتریکی

انواع جوش‌کاری با گاز اکسیژن

گاز های زیادی در انواع جوشکاری استفاده می شود. برای مطالعه بیشتر در مورد انواع گاز جوشکاری کلیک کنید.

جوشکاری با گاز پروپان

در این نوع از جوشکاری که در صنعت به جوش اکسیژن معروف است، پروپان به همراه گاز اکسیژن سوخته و محل اتصال را گرم می‌کنند.

جوشکاری بوسیله گاز و فشار

در این نوع از جوشکاری ابتدا از شعله برای گرم کردن و سپش از فشار برای اتصال استفاده می‌شود این نوع از جوشکاری در حال حاضر منسوخ شده و استفاده نمی‌شود.

جوشکاری هوا استیلن

در این نوع از جوشکاری از مواد شیمیایی به منظور بهبود دهنده فرآیند جوشکاری استفاده می‌شود، این نوع از جوشکاری دارای نقاط ضعف بسیار بالایی هستند که به همین دلیل از طرفداران بسیار کمی برخوردار هستند.

جوشکاری با اکسیژن استیلن

در این نوع از فرآیند های جوشکاری بوسیله ترکیب اکسیژن و استیلن قطعات را تا دمای بسیار بالا گرم می‌کنند و این دمای زیاد باعث بوجود آمدن جوش بسیار دقیق می‌شود، از دیگر مزیت های این نوع جوشکاری ارزان بودن موارد مورد استفاده در آن می‌باشد.

جوشکاری اکسیژن هیدروژن

در این نوع از جوشکاری از ترکیب هیدروژن و اکسیژن به منظور ایجاد جوش استفاده می‌شود.


برای مشاهده اینورتر جوشکاری آروا کلیک کنید.


جوشکاری چیست با گاز

انواع جوشکاری چیست و جوشکاری مقاومتی

جوش درز مقاومتی

این نوع جوشکاری یکی از در دسترس ترین و متداول ترین روش های جوشکاری و روش های اصل قطعات است، در این مدل از جوشکاری عملیات جوش و اتصال دو الکترود رول شکل که با اعمال جریان و فشار گرم می شوند انجام می‌شود.

جوش آپست

در جوشکاری آپست که به منظور اتصال لبه های قطعات مورد استفاده قرار می‌گیرد تا دمایی مشخص و متناسب با جنس کار گرم شده و با فشار بسیار بالا به هم متصل می‌شوند، این نوع از گرمایش به وسیله مقاومت و جریان الکتریکی ایجاد می‌شود.

جوش نقطه‌ای مقاومتی

این نوع از جوشکاری در صنعت خودرو سازی و هوا فضا مورد استفاده قرار می‌گیرد و از دو الکترود نوک تیز به منظور اتصال دو نقطه که عموما ضخامت کمی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جوشکاری چیست

جمع بندی

در این مقاله به تعریف جوشکاری و بیان انواع جوشکاری پرداختیم. برای انجام جوشکاری نیاز به دستگاه جوش است. شرکت آروا یکی از تولید کنندگان انواع ابزار آلات صنعتی و اینورتر جوشکاری است که در بازار ابزار ایران فعالیت می‌کند. این شرکت انواع دستگاه جوش شامل: اینورترهای جوشکاری، دستگاه جوش co2، دستگاه جوش آرگون، دستگاه جوش زیر پودری و… را با کیفیت بالا و ۳۰ ماه گارانتی تولید می‌کند.

۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید