ابزارهای مورد نیاز جوشکاری چیست؟

ابزارهای مورد نیاز جوشکاری

انسان هزاران سال است که با استفاده از اشکال مختلف جوشکاری، به چسباندن و تعمیر قطعات فلزی می‌پردازد، اما از قرن نوزدهم تکنیک‌های مختلفی برای این کار ایجاد شده است که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در این مقاله در ابتدا مفهوم جوشکاری را شرح می‌دهیم، سپس به بررسی انواع ابزارهای مورد نیاز جوشکاری می‌پردازیم و ابزارهای مناسب برای شروع کار جوشکاری را معرفی می نماییم.

جوشکاری چیست و ابزارهای مورد نیاز جوشکاری کدام است؟

جوشکاری یک فرآیند پر سابقه در زمینه ساخت، فرم دهی و تعمیر مواد فلزی است که از دماهای بالا برای ذوب و ترکیب مواد استفاده می‌کند. روند جوشکاری صرفا دو قطعه را به هم متصل نمی‌کند ( مانند لحیم کردن یا جوش دادن دو قطعه)، بلکه با استفاده از گرمای شدید و گاهی افزودن برخی فلزات یا گازها، باعث می‌شود ساختارهای فلزی دو قطعه متفاوت به هم متصل شوند و در نتیجه یک قطعه جدید تولید کنند.

یکی از اصلی‌ترین ابزارهای مورد نیاز جوشکاری، ماده‌ای به نام پرکننده است. این ماده همانطور که از نام آن مشخص است، به عنوان پر کننده یا منبع مواد مذاب، در جهت تسهیل در شکل گیری یک پیوند قوی بین فلزات پایه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بیشتر فرآیندهای جوشکاری نیز به نوعی سپر نیاز است تا هم از قطعات اصلی و هم از ماده پر کننده در برابر اکسیداسیون در طی فرآیند جوشکاری محافظت کند. در بخش معرفی انواع ابزارهای جوشکاری، وسایل مورد نیاز به تفصیل شرح داده خواهد شد.

جوشکاری با استفاده از منابع مختلف انرژی قابل انجام است. این منابع ممکن است شامل اشتعال گاز (شیمیایی)، قوس الکتریکی (الکتریکی)، لیزر، پرتو الکترون، اصطکاک و فرا صوت باشند.

انواع جوشکاری

جوشکاری هزاران سال است که در صنعت متالورژی و آهنگری به عنوان تنها تکنیک قابل دوام مورد استفاده قرار می گیرد. این صنعت در قرن نوزدهم، زمانی که تکنیک‌های جدیدی مانند جوشکاری قوسی و جوشکاری اکسیژنی روی کار آمد، دچار تغییر و توسعه گردید. برخی از رایج‌ترین فرآیندهای جوشکاری عبارتند از:

  • MIG یا جوشکاری قوسی با گاز محافظ(GMAW)
  • TIG یا جوشکاری قوسی گاز تنگستن (GTAW)
  • جوشکاری قوسی الکترود روکش دار(SMAW)
  • جوشکاری قوسی با مفتول توپودری (FCAW)
  • جوشکاری با پرتو الکترونی (EBW)
  • جوشکاری هیدروژن اتمی (AHW)
  • جوشکاری قوس تنگستنی گازی
  • جوشکاری قوس پلاسما

ابزارهای مورد نیاز جوشکاری

اگر شما هم نمی‌دانید که داشتن چه ابزاری برای مبتدیان در شروع کار الزامی است، با ما در این بخش همراه باشید تا با انواع ابزار جوشکاری آشنا شوید. اولین دغدغه مبتدیان در ابتدای فعالیت در این حرفه، عدم آگاهی در مورد ابزارهای مورد نیاز جوشکاری و انتخاب بهترین ابزار برای این کار است. در اینجا با برخی از اصلی‌ترین این ابزارها که داشتن آن‌ها برای شروع کار به عنوان یک جوشکار الزامی است آشنا می‌شوید.

۱. کلاه جوشکاری تیره کننده خودکار

کلاه ماسک جوشکاری

این اولین و یکی از اصلی‌ترین ابزارهای مورد نیاز جوشکاری است که داشتن آن برای هر فردی ضروری است. همه کلاه‌های جوشکاری دارای کیفیت یکسان نیستند، اما برای داشتن یک کلاه مناسب، نیازی به صرف هزینه زیاد نیست. کلاه جوشکاری مهم‌ترین ابزار در کارگاه جوشکاری است، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که از یک کلاه تیره کننده خودکار استفاده کنید. کلاه‌های مخصوص جوشکاری مجهز به تیره کننده خودکار به شما این امکان را می‌دهد که قبل از شروع جوشکاری، به راحتی قطعه مورد نظر را مشاهده نمایید. این کار به کاهش میزان خطا کمک بسیاری می کند.

۲.آهنربای جوشکاری

آهنربای جوش به دلیل پرکاربرد بودن یکی دیگر از اصلی‌ترین ابزارهای مورد نیاز جوشکاری محسوب می شود. این آهنرباها در چند اندازه مختلف، برای پروژه‌های جوشکاری کوچک تا بزرگ ارائه می‌شود و با کمک آن‌ها می‌توانید به راحتی قطعات را در جای خود نگه دارید.

۳.گونیا

گونیا یک ابزار ضروری است و علت آن را در اینجا متوجه می‌شوید…

فرض کنید در حال کار کردن روی یک لوله مربعی شکل هستید و قصد دارید ۱۲ اینچ از آن را قطع کنید. برای این کار گونیا خود را بر روی قطعه کار قرار داده، روی قطعه علامت گذاری می‌کنید، اکنون شما زاویه ۹۰ درجه برای ایجاد برش دارید. علاوه بر این، اگر می خواهید یک برش در زاویه ۴۵ درجه ایجاد کنید نیز می‌توانید توسط گونیا قطعه را علامت گذاری و سپس برش بزنید.

۴.ضخامت سنج

اگر می خواهید دریابید که ضخامت فلز شما چقدر است، این ابزار عالی است. اکثر جوشکارها نمودارهایی دارند که مشخص می‌کند برای جوشکاری روی فلزهای دارای ضخامت متفاوت، چه عملیاتی باید انجام دهند. تخمین زدن ضخامت فلز با چشم، کار سختی است. از این رو استفاده از ضخامت سنج کمک زیادی به شما می‌کند.

۵.سوهان جوشکاری

احتمالا تاکنون اسم سوهان جوشکاری، بارها به گوشتان خورده است. کاربرد اصلی سوهان جوشکاری هنگام اتمام پروژه می‌باشد. هنگامی که قطعات را برش می‌زنید با برآمدگی‌ها و زبری‌های بسیاری مواجه می‌شوید که باید از شر آن‌ها خلاص شوید. در این زمان سوهان جوشکاری به کمک شما می آید.

۶.گیره‌ها یا انبرهای جوشکاری

انبر اتصال جوشکاری

یکی دیگر از ابزارهای جوشکاری پرکاربرد، گیره جوشکاری است. ممکن است در طول انجام پروژه، به منظور نگهداری قطعات در جای مد نظرتان، به چندین گیره نیاز پیدا کنید. این گیره‌ها قطعات را محکم در کنار هم نگه می‌دارند و بدین ترتیب شما به راحتی می‌توانید عملیات لازم را روی آن‌ها انجام دهید.

۷.دستکش جوشکاری

دستکش جوشکاری

دستکش جوشکاری یکی دیگر از ابزارهای مورد نیاز جوشکاری است. بدیهی است که شما در زمان جوشکاری به دستکش مخصوص نیاز دارید. دستکش‌های مخصوصی برای این کار وجود دارد که نوع ضخیم آن برای مبتدیان پیشنهاد می شود. با در دست داشتن این نوع دستکش ایمنی جوشکاری، می‌توانید قطعات فلزی داغ را چند ثانیه بدون اینکه دستتان بسوزد، نگه دارید. انواع دیگری از دستکش ها نیز وجود دارند که با توجه به نوع جوشکاری باید از آن‌ها استفاده کرد.

۸.عینک ایمنی

عینک جوشکاری

عینک ایمنی از جمله ابزارهای مورد نیاز جوشکاری است که استفاده از آن در برخی از انواع جوشکاری، برای حفظ سلامتی و جلوگیری از آسیب به چشمان ضروری است. در برخی مراحل جوشکاری، جرقه‌هایی تولید می‌شود که در صورت برخورد آن‌ها با چشم، مشملات جدی به وجود می‌آید.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم با معرفی انواع ابزارهای مورد نیاز جوشکاری، تا حدودی شروع کار را برای مبتدیان این حرفه آسان سازیم. شما هم اگر از ابزار جوشکاری دیگری استفاده می کنید حتما برای ما ارسال کنید. همچنین برای تهیه این ابزار ها می توانید به شرکت آروا مراجعه کرده یا با نمایندگی های فروش شرکت در ارتباط باشید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!