دستگاه جوش تفنگی آروا

مشخصات فنی و ویژگی های دستگاه جوش تفنگی ۱۶۰ آمپر مدل ۲۱۷۳ آروا

دستگاه جوش تفنگی ۱۶۰ آمپر مدل ۲۱۷۳

قبل از بررسی کامل انواع دستگاه جوش تفنگی و مزایا و معایب استفاده از آن، یک مدل دستگاه جوش تفنگی آروا را معرفی می کنیم. با کلیک کردن روی لینک پایین مشخصات این محصول می توانید وارد صفحه محصول شده و اطلاعات بیشتری در مورد آن به دست بیاورید. 

در صورتی که قصد دارید این محصول را خریداری کنید یا از قیمت اینورتر تفنگی آروا مطلع شوید می توانید با کارشناسان آروا تماس گرفته یا به نمایندگی های آروا در سراسر کشور مراجعه کنید.

دستگاه جوش تفنگی ۱۶۰ آمپر مدل ۲۱۷۳

ولتاژ برق

تکفاز ۲۲۰ ولت

فرکانس

۵۰ الی ۶۰ هرتز

جریان ورودی اسمی

۲ الی ۱۴ آمپر

جریان خروجی 

۲۰ الی ۱۶۰ آمپر

چرخه کاری

۷۰%

کارایی

۸۵%

ضریب توان

۰.۷۳

درجه عایق کاری

F

درجه حفاظت بدنه در فضای سرپوشیده

IP23S

درجه حفاظت بدنه در فضای سر باز

IP21S

وزن

۱.۳۵ کیلوگرم

در طول سالهای گذشته جوشکاری و روش های آن مدام در حال پیشرفت و رشد بوده و موید این موضوع نیز ابداع دستگاه های مدرن و روش های جدید و کاربردی جوشکاری است که در صنایع مختلف استفاده می شود. دستگاه جوش یک وسیله مهم و بسیار کاربردی است که در سالهای گذشته به شکل های مدرن و خاص ،با کاربرد های ویژه تولید و به بازار عرضه شده است و در حال حاضر نیز یک دستگاه جوش منحصر به فرد همراه با تغییرات گسترده نسبت به نمونه های قبلی تولید شده است که به آن دستگاه جوش تفنگی می گویند.

این دستگاه به نسبت اینورتر های جوشکاری بسیار کوچک و شکل ظاهری متفاوتی دارد. در واقع دستگاه جوش تفنگی شبیه به دریل می باشد و به خاطر اینکه شکل تفنگ نیز دارد به آن اینورتر جوش تفنگی نیز گفته می شود. دستگاه جوش تفنگی از جمله ابزارهای پیشرفته ای است که می تواند صنعت جوشکاری را در آینده ای نزدیک متحول کند.

با آروا همراه باشید تا درباره اینکه دستگاه جوش تفنگی چیست و چه کاربردی دارد و چگونه می توان از آن استفاده کرد اطلاعات مفید و کاربردی به دست آوریم. 

دانلود مقاله

 

دستگاه جوش تفنگی چیست؟

دستگاه جوش تفنگی از انواع دستگاه های جوش رکتیفایر است که مجهز به تکنولوژی IGBT بوده و به لحاظ ظاهری نیز شبیه به دریل می باشد. تفاوت اصلی اینورتر جوش تفنگی با دیگر دستگاه های جوش حذف شدن انبر جوشکاری است. دستگاه جوش اینورتر تفنگی این قابلیت را دارد که با کمک آن بتوانیم از الکترود های مختلف در تمامی قطر های آن استفاده کنیم و سرعت کار را نیز با سرعت انجام دهیم. انبر جوش که در دستگاه جوش قبلی یک وسیله جانبی است در دستگاه جوش تفنگی حذف گردیده است و این دستگاه در واقع نسل جدیدی از دستگاه های جوشکاری است که با وزن کم طراحی ،تولید و به بازار عرضه می شود. در ادامه برای شناخت هرچه بیشتر دستگاه جوش تفنگی به این موضوع می پردازیم که انواع دستگاه جوش تفنگی چیست و طرز کار و مشخصات این دستگاه را نیز شرح می دهیم.

انواع دستگاه جوش تفنگی

انواع دستگاه جوش تفنگی به کاربر کمک می کند تا در موارد مختلف بتواند عملیات های جوشکاری را انجام دهد. در همین راستا اینوتر جوش تفنگی در مدل ها و انواع گوناگونی تولید و عرضه می شود که در این قسمت به انوع این دستگاه اشاره می کنیم.


بیشتر بخوانید : آشنایی با انواع دستگاه جوش


دستگاه جوش تفنگی معمولی

دستگاه جوش تفنگی از انواع اینورترهای جوشکاری است با این تفاوت که در این نوع از دستگاه جوش انبر جوشکاری حذف شده و در شکل مدرن تری می توانیم عملیات های جوشکاری را انجام دهیم. این دستگاه قابلیت جوشکاری الکترود های مختلف را دارد و می توان با آن فولاد های کم کربن و آلیاژی را جوشکاری کرد.

دستگاه جوش تفنگی چند منظوره

دستگاه جوش تفنگی چند منظوره

از دیگر انواع دستگاه جوش تفنگی است که با کمک آن می توانیم جوشکاری های ظریف و فلزاتی مانند استیل، تیتانیوم و گالوانیزه را جوشکاری کنیم. دستگاه جوش تفنگی چند منظوره حرارت بالای ۴۰۰ درجه دارد و برای اتصال فلزات یکی از راهکار های مناسب است. این دستگاه با نام دستگاه جوش قلع چند منظوره نیز شناخته می شود و در آن از سیم جوش لحیم کاری استفاده می شود.

این دستگاه در مقایسه با دستگاه جوش تفنگی معمولی از حرارت بسیار کمتری برخوردار است و با آن نمی توان الکترودهای پوشش دار را ذوب کرد و قابلیت ایجاد قوس الکتریکی را نیز ندارد.

مزایای دستگاه جوش تفنگی

دستگاه جوش تفنگی دارای مزیت ها و ویژگی های زیادی است که این دستگاه جوش اینورتر تفنگی را به یک وسیله کاربردی تیدیل کرده است . در زیر به مهم ترین مزیت ها و ویژگی های این دستگاه اشاره می کنیم.

 • کارایی بیشتر
 • قابلیت حمل راحت
 • صرفه جویی در مصرف برق
 • منبع تغذیه جوشکاری قوی
 • قابلیت کار در فضای آزاد و ارتفاع
 • قابیلت جوشکاری الکترود ها با قطر ۲ و ۳.۲
 • مجهز به سیستم حفاظتی خودکار در برابر بار اضافه
 • قابلیت جوش فولاد ضد زنگ، فولاد آلیاژی، فولاد سخت
 • قابلیت کاربرد الکترود های مختلف ( رتیلی، قلیایی، اسیدی)
 • از بین رفتن مشکلات ناشی از داغ شدن انبر جوش بدلیل حذف آن از دستگاه

معایب دستگاه اینورتر جوش تفنگی چیست

انواع دستگاه جوش تفنگی
دستگاه جوش تفنگی در کنار مزیت های بسیاری که دارد از معایبی نیز برخوردار است که در مقابل مزیت های آن ناچیز می باشد . برای شناخت هر چه بیشتر به معایب آن اشاره می کنیم:

 1. عدم دید کامل به قطعه کار
 2. خستگی دست در مدت زمان کار طولانی

طرز کار دستگاه جوش تفنگی

هنگام کار و استفاده از دستگاه جوش تفنگی نیاز است که طرز استفاده و کار با آن را بطور درست و دقیق بدانیم و به همین منظور در ادامه به شرح این موضوع می پردازیم. ابتدا دو شاخ دستگاه را به برق شهری متصل می کنیم و بعد از آن الکترود را در جهت عقربه های ساعت در قسمت مربوط به اتصال الکترود می چرخانیم تا محکم شود و سپس کابل انبر اتصال را به ترمینال منفی متصل کرده و می چرخانیم تا محکم شود. بعد از روشن کردن دستگاه جوش تفنگی آمپر مورد نیاز را تنظیم می کنیم و در آخر از الکترود مناسب با نوع جوشکاری برای انجام عملیات جوش استفاده می کنیم. دستگاه جوش اینورتر تفنگی ممکن است موجب خستگی دست ها شود و بهتر است در زمان کار، به دست ها استراحت بدهیم تا بتوانیم در نهایت یک جوشکاری تمیز را انجام دهیم.

دستگاه جوش تفنگی چیست

مشخصات دستگاه جوش تفنگی چیست

دستگاه جوش تفنگی مانند دیگر دستگاه های جوش دارای مشخصات فنی است که با دانستن این مشخصات می توانیم به شکل صحیح تری از این دستگاه استفاده کنیم.برای شناخت هرچه بهتر از مشخصات اینورتر جوش تفنگی در ادامه به مهمترین آنها اشاره می کنیم.

 • آمپر ( جریان خروجی) : میزان جریان خروجی است که در دستگاه وجود دارد و به طور میانگین بین ۱۶۰ تا ۴۰۰ آمپر در انواع دستگاه ها متغیر است.
 • اندازه و قطر الکترود: قطر الکترود هایی که می توان با دستگاه جوش تفنگی جوشکاری کرد. قطر الکترود ها به طور کلی شامل اعداد ۲، ۳.۲، ۴ و ۵ می باشد.
 • نوع الکترود: انواع الکترود هایی که می توان با اینور جوش تفنگی انجام داد. مانند رتیلی، قلیایی، اسیدی
 • نوع کاربری: نوع کاربری دستگاه که شامل صنعتی و خانگی می باشد و متناسب با درجه آمپر آن می توان در صنایع و مشاغل استفاده کرد.

از چه نوع الکترود هایی در دستگاه جوش تفنگی استفاده می شود

دستگاه جوش تفنگی یکی از انواع جدید دستگاه های جوش است که در آن می توان انواع مختلفی از الکترود ها را استفاده کرد. از جمله الکترود هایی که می توان در دستگاه نقطه جوش تفنگی استفاده کرد شامل الکترود رتیلی، الکترود قلیایی و الکترود اسیدی می باشد.

الکترود اینورتر تفنگی


بیشتر بدانید : انواع الکترود جوشکاری به همراه کاربردشان


کلام آروا:

دانستیم که دستگاه جوش تفنگی چیست و اینکه این دستگاه یکی از انواع دستگاه های جوش است که ظاهری متفاوت دارد و از آن می توان در جوشکاری های مختلف نیز استفاده کرد. دستگاه جوش تفنگی ۱۶۰ آمپر آروا مدل ۲۱۷۳ نیز از جمله اینورترهای جوشکاری است که تولید و به بازار عرضه می شود. در صورتی که در این زمینه نیاز به کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره دارید می توانید با همکاران ما در آروا تماس حاصل نمایید.

همچنین می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات در زیر همین مطلب نیز مطرح کنید. (سوالات و نظرات شما بسرعت منتشر می شود)

۳۱ دیدگاه

  • درود بر شما
   از اینکه مطالب آروا برایتان مفید بوده بسیار خوشحالیم. در صورتی که به موضوع خاصی در این حوزه علاقه دارید و می خواهید اطلاعات خود را تکمیل تر کنید حتما موضوع را برای ما ارسال کنید تا کامل ترین و دقیق ترین محتوا را برای شما آماده کنیم و انتشار دهیم.

 • سلام
  با تشکر از توضیحات که ارائه فرمودید…
  آیا برای مصارف خانگی کارایی دارد؟
  بین اینورتر معمولی و تفنگی کدوم رو پیشنهاد میدید؟
  با تشکر

  • درود بر شما
   بله دستگاه جوش تفنگی برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرید. اما کاربرد محدودتری نسبت به اینورتر معمولی دارد. برای انتخاب بین این دو مدل باید به نوع کار خود توجه بسیاری داشته باشید و متناسب با آن انتخاب کنید. پیشنهاد می کنیم با شماره ۰۲۱۶۱۶۷۲ تماس بگیرید و از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیرید تا به راحتی بتوانید انتخاب کنید.

   • باسلام خدمت یکایک اعضای محترم گروه آروا
    خدا قوت خسته نباشید
    من کارم نصب سایبان و نرده کشی‌ه
    دستگاه جوش تفنگی برا کار من مناسبه

    • درود بر شما
     با توجه به نوع و جنس متریالی که قصد جوشکاری روی آن را دارید و انتخاب آمپر مناسب دستگاه؛ می توانید از دستگاه جوش تفنگی استفاده کنید.

  • درود بر شما
   از رضایت شما بسیار خوشحالیم. درصورتی که به موضوع خاصی علاقه دارید یا تمایل دارید اطلاعات خود را راجع به موضوعات مرتبط با حوزه ابزار آلات ارتقا دهید؛ آن موضوع را برای ما ارسال کنید تا بهترین اطلاعات را به شما بدهیم.

 • سلام و تشکر از مجموعه آروا
  بنده میخام یه سری کار هنری به وسیله سیم مفتولی ۲،۳و۴ میل درست کنم که نیاز اتصال یا جوش در نقاط مختلف دارن ، بنظر شما چه دستگاهی واسه شروع کارم پیشنهاد میدید که از لحاظ قیمتی هم به صرفه باشه و زیاد هزینه نکنم.

  ممنون

  • درود بر شما
   دوست عزیز لطف بفرمایید با شماره ۰۲۱۶۱۶۷۲ تماس بگیرید و شرایط خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید و از مشاوره پیش از خرید آروا استفاده کنید تا مناسب ترین ابزار را به شما معرفی کنند.

   • با سلام قت بخیر خیلی ممنون از مطالب مفیدتون
    فقط یک سوال آیا در اینورتر تفنگی از همین الکترود های معمولی در بازار میشه استفاده کرد یا الکترود مخصوصی داره، ودر صورت به پایان رسیدن الکترود حرارت ناشی از ذوب شدن الکترود به دستگاه آسیبی نمی رسونه
    با تشکر

    • درود بر شما
     دستگاه جوش تفنگی، الکترود مخصوصی ندارد و با الکترود های معمولی متناسب با قدرت دستگاه می توان با آن کار کرد.
     حرارت ناشی از ذوب شدن الکترود در دراز مدت روی دستگاه تاثیر می گذارد.

 • باسلام ودرود
  ای کاش یه فیلم آموزشی از نحوه کار با دستگاه جوش تفنگی نمایش می‌دادید تا بهتر بااین وسیله اشنابشیم. ممنون از آروا بخاطر لوازم با کیفیت

 • با سلام
  سوالی که داشتم این هست چرا اینورتر تکفاز در محدوده ۵۰۰آمپر تولید نمیشه متاسفانه منازل تکفازهستن و دستگاه تبدیل تکفازبه سه فازهم گرونه و اگر نیاز به آمپر بالا باشه به نظرتون چکارمیشه کرد رکتیفایر هم سنگینه هم سه فازه

  • درود بر شما
   دستگاه جوش در رنج ۵۰۰ آمپر یک دستگاه کاملا صنعتی می باشد و اصلا استفاده خانگی ندارد. برق اکثر این دستگاه ها سه فاز است دلیل آن هم استفاده از برق ۳فاز در صنایع بزرگ است.
   شما چه جوشکاری در خانه و با برق تکفاز می خواهید انجام دهید که نیاز به ۵۰۰ آمپر خروجی دارید؟

 • با سلام مطالب شما بسیا رخوب وآموزش بود مخصوصا در مورد دستگاه جوش تفنگی که بیشر ابزار دوستان اطلاع چندانی ازآن ندارند منتظر اطلاعات بیشتر ونحوه صحیح استفاده از هر دستگاه متناسب با کار آن دستگاه هستیم با تشکر از شما وشرکت آروا

  • درود بر شما
   خوشحالیم که مقالات آروا برای شما مفید بوده است.
   نحوه کار با دستگاه های مختلف نیز در برنامه های آینده سایت آروا می باشد. پیشنهاد می کنیم مطالب سایت و همچنین اینستاگرام آروا را دنبال کنید.

 • درودفراوان برتیم جوان وغیرتمند وبزرگ صنعتگرکه تولیدتجهیزات صنعتی باکیفیت را برای سهولت کارایجادکرده اند.
  دست مریزاد وخسته نباشیدآرزومندسلامتی برای تیم عالیتان درراستای تداوم محصولات باکیفیتتان ازایزدمنان مسئلت مینمایم.

 • با سلام و عرض ادب.
  میخواستم بدونم برای زمینی در بیرون از منطقه شهری که فاقد برق شهری (کابل شهری) هستش و نیاز به یک ژنراتور برای برق هستش .. میشه از این دستگاه واسه جوشکاری استفاده کرد. حداقل ژنراتور برق چند کیلو وات بایستی باشه که بشه با سیم جوش ۲.۵ بتونیم جوشکاری بکنیم.
  با سپاس.

 • سلام.
  آیا تو جاهایی که دسترسی به برق شهری نیست میشه با کمک ژنراتور برق ، از این دستگاه واسه جوشکاری استفاده کرد؟ حداقل چند کیلو وات باید باشه ژنراتور تا جوشکاریمون جواب بده؟
  ممنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *