اجزای تشکیل دهنده اینورتر جوشکاری

اینورتر جوش نوعی جوشکاری نسبتاً جدید و خلاقانه است که در مقایسه با جوشکاری‌های معمولی که اکثر ما به آن عادت کرده ایم، دارای مزایای زیادی است. جوشکارهای اینورتر در مقایسه با ترانسفورماتورهای مس‌/ آلومینیوم سنگین و یکسو کننده‌هایی که در جوشکارهای سنتی دیده می‌شوند از فناوری پیشرفته مبتنی بر سیلیکون استفاده می‌کنند. در این متن به معرفی اینورتر جوشکاری و مزایا آن و همچنین اجزای تشکیل دهنده اینورتر جوشکاری را بیان می کنیم. اینورترهای آروا انتخابی مناسب و هوشمندانه برای شغل شما است.

اینورتر جوشکاری چیست و چرا استفاده می‌شود؟

هیچ انکاری وجود ندارد که وقتی جوشکاری اینورتر برای اولین بار معرفی شد، مانند هر فناوری جدیدی مشکلاتی ایجاد کرد. با این حال از آن زمان فناوری اینورتر تبدیل به قابل اعتمادترین مقرون به صرفه‌ترین و بهترین فناوری جوشکاری در جهان تبدیل شده است. جوشکاری اینورتر به نوعی این صنعت را متحول نموده است.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های اینورتر جوشکاری این است که کوچک، جمع و جور و به روشی قابل حمل است و می‌تواند مانند یک کیف کوچک حمل شود. اینورترها از ترانسفورماتورهای بسیار کوچکتر استفاده می‌کنند و از این رو راحت، جمع‌و‌جور‌تر، سبک و قابل حمل با وزنی بسیار کمتر از تکنولوژی‌های قدیمی‌تر هستند. این در تضاد چشم‌گیر با جوشکاری معمولی است که بسیار دست و پا گیر است و نمی‌تواند در فضاهای کوچک قرار بگیرد.

علاوه بر این، آنها انرژی کمتری مصرف می‌کنند و می‌توانند با جریان برق خانگی معمولی کار کنند. مصرف برق کمتر به این معنی است که اینورتر آروا را می‌توان به جای جریان ولتاژ بالا ، به هر سوکت دیواری ۲۲۰ ولت معمولی با جریان خانگی متصل کرد. اگر برخی به خاطر داشته باشند در گذشته برای جوشکاری نیاز به برداشتن فیوز و تحمیل جریان بسیار سنگین برق به کنتور ورودی بود که مشکلاتی بسیار زیاد ایجاد می‌کرد. تکنولوژی اینورتر این مشکلات را رفع کرده است.

اجزای تشکیل دهنده اینورتر جوشکاری

مصرف کمتر انرژی به معنای صرفه‌جویی در کل هزینه‌های انرژی است. علاوه بر این، یک جوشکار اینورتر نسبت به جوشکارهای معمولی قدرت ناخالصی ژنراتورها را می‌پذیرد و این می‌تواند منجر به کار سریع‌تر و جوش‌های بهتر شود. از این رو فروش قطعات اینورتر جوشکاری به طرز چشم‌گیری زیاد شده است.

از آنجا که قدرت خروجی اینورترها بصورت الکترونیکی تنظیم می‌شود، شما از دامنه تنظیم قدرت گسترده ای برخوردار هستید – ۱۰۰٪ این امکان را به شما می‌دهد تا آنها را با نیازهای خاص خود تنظیم کنید.

البته این به معنای این نیست که جوشکار اینورتر ایده‌آل باشد و اما دستگاه بسیار کاربردی برای انواع نیازهای جوشکاری است. جوشکار اینورتر قادر به کار در جریان ولتاژ پایین‌تر است به دلیل وجود قطعات الکترونیکی پیشرفته است. روایی در این استدلال وجود دارد که جوشکارهای اینورتر نسبتاً شکننده هستند و از این رو مستعد خرابی های مکرر هستند و استفاده از آن نیز منجر به هزینه بالاتر در هر آمپر می‌شود.

از طرف دیگر یک دستگاه جوش معمولی از ساختاری بسیار ساده‌تر و ثابت برخوردار است و در دراز مدت به مراتب قابل اطمینان تر خواهد بود. می‌توان گفت بدون ترس از تناقض، جوشکارهای سنتی سرمایه‌گذاری ارزان‌تر در دراز مدت خواهند بود. اگر اندازه، ظاهر و وزن ملاحظات مهمی برای شما نباشد، احتمالاً یک جوشکار معمولی انتخاب مناسبی است.

اما اگر می‌توانید برای ویژگی‌هایی مانند قابلیت حمل و استفاده از جریان خانگی معمولی هزینه کمی بپردازید، خرید جوشکار اینورتر گزینه مناسب‌تری است. جوشکارهای اینورتر برای همه مسائل جوشکاری راه حل ارائه نمی‌دهند اما مطمئناً یک نقطه عطف در پیشرفت تکنولوژی جوشکاری است. به خاطر داشته باشید نکته مهم انتخاب یک فروشگاه قطعات اینورتر معتبر است که تمامی نیازهای شما را به درستی تامین نماید.

فروشگاه قطعات اینورتر جوش

مزایای جوشکاری اینورتر

اندازه کوچک، وزن سبک، صرفه جویی در ساخت مواد، قابلیت حمل و جابجایی آسان

ویژگی‌های اصلی اینورتر جوش فرکانس فشار زیاد است بنابراین مزایای بسیاری را به همراه دارد. ترانسفورماتور، هر دو سیم پیچ اصلی یا سیم پیچ ثانویه ، پتانسیل الکتریکی آن (E) ، فرکانس جریان (f) ، چگالی شار مغناطیسی (B) ، مساحت بخش هسته آهن (S) و سیم پیچ (W) به شرح زیر است: E = 4.44fBSW
از آنجا که فرکانس دستگاه جوش اینورتر بسیار بیشتر از فرکانس عامل است ، بنابراین اندازه و وزن ترانسفورماتور بسیار کاهش می‍‌یابد. به طور مشابه، افزایش قابل توجه در فرکانس عامل، اندازه و وزن به شدت کاهش می‌دهد.

کنترل انعطاف پذیر

اینورتر جوشکاری اعمال دستگاه‌های قدرت نیمه هادی درایو الکتریکی، می‌تواند کنترل دقیق اندازه جریان در محدوده میکرو‌ثانیه داشته باشد. کنترل برای بهبود دقت در جوشکاری و برش دقیق به طور قابل توجهی، نیازهای انواع روش‌های جوشکاری را برآورده می‌کند. جریان جوش دستگاه جوشکاری سنتی فقط با ترانسفورماتور تنظیم دستی تنظیم می‌شود. این امر باعث می‌شود پایداری قوس ضعیف باشد و قادر به کنترل دقیق فرآیند جوشکاری نیست.

صرفه جویی در مصرف انرژی و راندمان بالا

ترانسفورماتورها و راکتورهای دستگاه اینورتر جوش اندازه و وزن را به میزان زیادی کاهش می‌دهند. از دست دادن قدرت مربوطه (به طور عمده از دست دادن هسته مغناطیسی و مصرف انرژی رسانای مصرف کننده) نیز بسیار کاهش می یابد. قدرت مؤثر تا ۹۳٪ است. دستگاه جوشکاری سنتی تولید برق مؤثر تنها ۴۰٪ تا ۶۰٪ ، این اتلاف جدی منابع انرژی است.

اجزای تشکیل دهنده اینورتر جوشکاری

 1. پاور
 2. برد قدرت
 3. برد کنترل
 4. فن خنک کننده
 5. فیلتر
 6. هیت سینک

اکنون به بررسی اجزا اصلی می پردازیم و خصوصیات لازم  برای هر بخش را بصورت مجزا توضیح می دهیم:

پاور

پاور تشکیل شده از پل دیود، خازن های الکترولیتی، کارت تغذیه، ماسفت و ترانس با فرکانس بالا. وظیفه این قسمت تبدیل ولتاژ AC  به DC  می باشد و نوع آن سوییچینگ است که تامین کننده ولتاژ IGBT ها، فن، نمایشگر و رله های اینورتر می باشد.

پاور خوب دارای مشخصات زیر می باشد:

 1. دارای نویز نباشد .
 2. بکارگیری قطعات با کیفیت .

 3. پد PCB  پاور دارای کیفیت مناسب باشد .
 4. خروجی آن ثابت باشد و نوسان نداشته باشد .
 5. عایق بندی مناسب داشته باشد .
 6. دارای فیوز قطع کننده باشد تا از آسیب به دیگر قسمتها جلوگیری کند .
 7. فن خنک کننده داشته باشد .

برد قدرت

یکی از اجزای تشکیل دهنده اینورتر جوشکاری برد قدرت آن است. این قسمت تشکیل شده از ترانزیستورهای قدرت مانند ماسفت ها و IGBT  ها و دیودهای سرعت بالا و فیلتر خروجی برای دستگاه جوشکاری. وظیفه آن تامین جریان خروجی مناسب برای جوشکاری می باشد.

برد قدرت اینورتر جوشکاری

برد قدرت خوب دارای مشخصات زیر می باشد:

 1. دارای نویز نباشد.
 2. بکارگیری قطعات با کیفیت.
 3. پد PCB  دارای کیفیت مناسب باشد.
 4. دارای مدار محافظ باشد تا ترانزیستورهای آن آسیب نبیند.
 5. دارای خنک کننده مناسب باشد.

برد کنترل

اجزا تشکیل دهنده این قسمت شامل آی سی ها ، خازن ها ، ترانزیستورها ، مولتی ترن ، تریستور و … می باشد. وظیفه آن کنترل پایه گیت ترانزیستور های قدرت در برد قدرت می باشد که مشخص می کند چه مقدار جریان برای جوشکاری به خروجی انتقال پیدا کند.

راهنمای خرید دستگاه جوشکاری دیگر وظیفه آن اعلام عبور مقدار جریان غیر مجاز از ترانزیستورهای قدرت است .که اصطلاحا به آن OC می گویند.

برد کنترل خوب دارای مشخصات زیر است:

 1. دارای نویز نباشد.
 2. بکارگیری قطعات با کیفیت.
 3. پد PCB دارای کیفیت مناسب باشد.
 4. سیگنالی که برای کنترل ترانزیستورهای قدرت ارسال می شود بدون نویز و پالس کامل باشد.
 5. مقدار جریانی که از خروجی برد قدرت نمونه برداری می شود برای کنترل جریان کاملا دقیق باشد.

فن خنک کننده 

فن خنک کننده یکی دیگر از قطعات اینورتر جوش است که شامل پروانه و آرمیچر داخلی می باشد.

فن خنک کننده

وظیفه آن خنک کردن کل سیستم اینورتر میباشد.

مشخصات یک فن خوب:

 1. تعداد دور چرخش بالا
 2. مصرف پایین انرژی داشته باشد
 3. بی صدا باشد

فیلتر

فیلترها نوعی سلف می باشند که باعث می شود جوشکاری دستگاه از کیفیت خوبی برخوردار باشد و در ابعاد مختلف در بازار موجود می باشد .

مشخصات فیلتر خوب :

 • هسته فیلتر دارای کیفیت مناسب باشد.
 • سیم فیلتر از جنس مرغوب تهیه شده باشد.
 • پوشش شارلاک بروی سیمها کامل باشد.

هیت سینک

هیت سینک قطعه ای فلزی می باشد از جنس آلومینیوم یا مس در ابعاد گوناگون که وظیفه آن گرفتن حرارت قطعاتی مثل ترانزیستورهای قدرت و دیود های سرعت بالا و پل دیود می باشد.

هیت سینک

خصوصیات یک هیت سینک خوب:

 • آلیاژ هیت سینک از رسانایی بالایی برخوردار باشد.
 • دارای ابعاد مناسب با نوع دستگاهی که در آن قرارداده شده باشد.
 • نوع طراحی آن مناسب دستگاه مصرفی باشد.

خرید قطعات اینورتر جوش را چگونه انجام دهیم؟

فروش قطعات اینورتر جوش در شرکت توزیع ابزار آروا به صورت تخصصی انجام می‌شود. اینورترهای آروا محصولی بومی و دارای بالاترین استانداردهای صنعت است. اینورترها و ابزار صنعتی آروا با ارائه طیف گسترده‌ای از محصولات تمامی نیازهای شما را از هر نظر رفع خواهد کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *