موتور برق جوشکاری

موتور برق یا ژنراتور یک ابزار موتوری است که انرژی مکانیکی به دست آمده از سوخت را تبدیل به انرژی الکتریکی می کند. توسط موتور برق می توان ابزارآلات برقی از جمله دستگاه های جوش را راه اندازی  و از آنها در فرایند های جوشکاری استفاده کرد. موتور برق جوشکاری  در مواردی که دسترسی به جریان شهری تک فاز یا سه فاز نداریم، یا مثلا می خواهیم جوشکاری سیار انجام دهیم و برای راحتی در زمان جابه جایی از موتور برق استفاده می کنیم.

بهترین موتور برق برای جوشکاری سیار یا غیره باید توان مناسب برای تامین جریان ورودی اینورتر را داشته باشد که اصولا اگر جریان ورودی را در عددی ثابت که در ادامه مقدار آن را می گوییم ضرب کنید؛ خیلی راحت توان یا وات مناسب برای موتور برق خود را پیدا می کنید.

به طور کلی در این مطلب قصد داریم به این موضوع بپردازیم که بهترین موتور برق جوشکاری کدام است و برای انتخاب ژنراتور برای جوشکاری به چه نکاتی باید توجه کنیم. علاوه بر این به میزان توان مورد نیاز موتور برق و حداقل توان آن جهت راه اندازی دستگاه جوش نیز اشاره می کنیم. با آروا همراه باشید تا درباره این موضوع اطلاعات جامع و کاربردی به دست آورید.

کاربرد موتور برق

موتور برق یکی از ابزارهای موتوری است که مانند دیگر ابزار ها کاربرد هایی دارد و با توجه به مکانیزم آن در مکان هایی استفاده می شود که دسترسی به برق شهری نداریم .همچنین می توانیم ، عملیات جوشکاری را نیز با آن انجام دهیم. در زیر به صورت تیتر وارد به برخی از مهم ترین کاربرد های موتور برق مناسب جوشکاری اشاره می کنیم.

 • ساخت پل
 • ساخت راه آهن
 • جوشکاری مخازن و لوله ها

بیشتر بخوانید : موتور برق چیست ؟


بهترین موتور برق جوشکاری کدام است ؟

حال که به طور کامل راهنمای خرید موتور برق را در اختیار شما گذاشتیم. برای داشتن بهترین موتور برق برای جوشکاری اول باید طبق فرمول گفته شده حداقل توان مورد نیاز را داشته باشد و بعد به وزن و کیفیت بدنه و اجزای داخلی موتور برق توجه کنید.

موتور برق برای جوشکاری باید چند وات باشد

برای پاسخ دادن به این سوال نمی توان جواب قاطعی را عنوان کرد چرا که انتخاب بهترین موتوربرق می بایست متناسب با نوع دستگاه جوشکاری و میزان جریان ورودی آن باشد. در ادامه به عوامل مهم در انتخاب بهترین موتور برق می پردازیم:

راحتی حمل و جابجایی

یکی از عوامل موثر در انتخاب موتور برق جوشکاری این است که راحتی حمل و جابجایی داشته باشد. این عامل کمک می کند تا بتوانیم از آن در جاهای مختلفی استفاده کنیم چرا که گاهی ممکن است جوشکاری در مکان های دشواری انجام شود و وزن کم و راحتی حمل نقل این کمک را می کند تا به راحتی بتوانیم عملیات های جوشکاری را انجام دهیم.

مصرف سوخت و حجم باک

با توجه به اینکه موتور برق از سوخت بنزین و گازوئیل استفاده می کند ،دقت کردن به نوع سوخت و حجم باک آن اهمیت دارد و دلیل آن هم به این خاطر است که ممکن است در برخی از مواقع فرایند جوشکاری بسیار طولانی و زمان بر باشد، پس نیاز است که به حجم باک توجه داشته باشیم و حجم باک به گونه ای نباشد که سوخت به زودی تمام شده و عملیات جوشکاری در نیمه راه متوقف شود. البته باید در اینجا یادآور شد که باید به نوع جوشکاری و نوع فعالیت های جوشکاری نیز توجه داشته باشیم و متناسب با دستگاه جوش در انتخاب موتور برق مناسب برای جوشکاری قدم برداریم.

خروجی موتور برق

خروجی موتور برق یعنی تک فاز بودن و یا سه فاز بودن از موارد خیلی مهمی است که در انتخاب بهترین موتور برق به ما کمک می کند چراکه برخی از دستگاه جوش ها آمپر بالایی دارند و نیاز به برق سه فاز و همچنین توان بالایی دارند و به همین دلیل باید از موتور برق مناسب جهت جوشکاری با اندازه آمپر این مدل دستگاه ها ،استفاده کنیم. سه فاز بودن و تک فاز بودن از اصلی ترین فاکتور ها در انتخاب دستگاه و خروجی برقِ موتور برق جوشکاری به حساب می آید.

موتور برق برای جوشکاری باید چند وات باشد؟

موتور برق برای جوشکاری

یکی از سوال های مهمی که همیشه پرسیده می شود این است که موتور برق برای جوشکاری باید چند وات باشد که پاسخ دادن به آن می تواند ما را در انتخاب موتور برق مناسب جهت جوشکاری کمک کند. با توجه به اینکه دستگاه های جوش دارای جریان ورودی آمپر های مختلف هستند باید با توجه به این نکته موتور برق مناسب برای جوشکاری را انتخاب کنیم.

برای مثال یک دستگاه جوش ۲۵۰ آمپر آروا مدل ۲۱۱۵ جریان ورودی حدودا ۳۹.۵ دارد که باید با توجه به این عدد ،موتور برق مناسب را انتخاب کنیم.اما برای اینکه بدانیم چه توانی لازم داریم به یک فرمول نیاز داریم.

بعد از مشخص شدن حداکثر جریان ورودی ابتدا تک فاز بودن و یا سه فاز بودن دستگاه را شناسایی می کنیم اگر تک فاز بود جریان ورودی دستگاه جوش را در عدد ۲۲۰ ضرب می کنیم و اگر سه فاز بود در ۳۳۰ ضرب می کنیم . عدد به دست آمده، حداقل توان موتور برقی که باید در اختیار داشته باشیم را به ما می دهد. برای مثال یک دستگاه جوش ۲۵۰ آمپر تک فاز نیاز به توان حدودی ۸.۷ کیلو وات دارد.

پس با دانستن این موضوع که توان حدودی دستگاه جوش چقدر است می توانیم موتور برق مناسب برای جوشکاری را انتخاب کنیم.

حداقل توان موتور برق برای جوشکاری

برای راه اندازی دستگاه جوش نیاز به حداقل توانی از موتور برق داریم. برای مثال یک دستگاه جوش ۱۶۰ آمپر با جریان ورودی ۱۴ آمپر به توان ۳.۱ وات نیاز دارد که بتوان با کمک این توان، دستگاه جوشکاری را راه اندازی کرد اما این عدد به دست آمده یعنی ۳.۱ وات ،تنها روی کاغذ می باشد و در عمل برای استفاده مطلوب بهتر است توان محاسبه شده را کمی بالاتر در نظر بگیرید.

موتور برق مناسب برای انواع جوشکاری

موتور برق مناسب جهت جوشکاری

همانطور که دانستیم موتور برق با تامین نیرو و برق به ما در مواردی که به جریان برق دسترسی نداریم کمک می کند.اما روش ها و انواع مختلف جوشکاری نیز مانند جوشکاری سلولوزی، تیگ، پلاسما و … وجود دارند که در صنایع و مشاغل مختلف مورد استفاده قرار می گیرند که با کمک آنها انواع اتصالات فلزی را به وجود می آوریم .برای دانستن این که موتوربرق مناسب برای انواع جوشکاری کدام است باید به توان موتور برق دقت کنیم و بعنوان مثال برای جوشکاری هایی که به آمپر بالای ۳۱۵ نیاز دارند مانند جوش سلولزی، باید به سراغ دستگاهی با توان بالای ۱۳ کیلو وات برویم تا بتوایم از آن به شکل مناسبی استفاده کنیم.


بیشتر بدانید : انواع جوشکاری کدامند ؟


نکات مهم برای خرید موتور برق جوشکاری

موتور برق مناسب جوشکاری

برای انتخاب موتور برق مناسب جوشکاری باید به یک سری موارد و نکات مهم توجه کنیم که رعایت این نکته ها به ما کمک می کند تا یک ابزار بسیار مناسب و ایده آل را در اختیار داشته باشیم.در ادامه به برخی از این نکات مهم می پردازیم تا با یک نگاه وسیع بتوانید بهترین موتور برق  را تهیه کنید.

توان موتور برق

توان موتور یک پارامتر ثابت در ژنراتور برای جوشکاری است و هر چقدر که این توان بالاتر باشد میزان برق بیشتری را می توانیم در اختیار داشته باشیم. عدد در توان موتور متناسب با نوع دستگاه می تواند متغیر باشد و ثابت نیست و هر چقدر بیشتر باشد توان موتور برق نیز بالاتر می رود. توان بالای موتور برق ، انرژی، قدرت و میزان برق بیشتر در اختیار ما می گذارد و یک نکته مهم برای انتخاب و خرید موتور برق است.

کیفیت موتور برق

کیفیت یک عامل اساسی و مهم در انتخاب موتور برق است که شامل موارد مختلفی مانند ۱۰۰ درصد مس بودن سیم پیچی، استفاده از بهترین متریال در جنس بدنه ، رعایت استاندارد ها و … می باشد.

هر چقدر که ژنراتور برای جوشکاری ،شامل موارد گفته شده باشد یک انتخاب مناسب محسوب می شود.

ژنراتور برای جوشکاری

 

 

فرکانس بالا و خروجی یکنواخت

دستگاه جوش با فرکانس بالا و خروجی یکنواخت عملکرد بهتری دارد. اطمینان حاصل کنید که موتور برق انتخابی با فرکانس بالا و خروجی یکنواخت همراه است.

سرو صدا موتور برق برق

با توجه به محیطی که قرار است از آن استفاده کنید موتور برق باید سر و صدای کمتری را تولید کند.

تنظیم ولتاژ

وجود ویژگی تنظیم ولتاژ در موتور برق اهمیت دارد. این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد که ولتاژ را به صورت دقیق تنظیم کرده و بهترین نتایج جوشکاری را حاصل کنید.

مصرف بهینه انرژی

بهینه بودن مصرف سوخت موتور برق نقش مهمی در بهره‌وری انرژی ایفا می‌کند. موتور برق با مصرف انرژی مناسب به شما کمک می‌کند تا هزینه‌های اجرایی خود را کاهش دهی

فاکتور قیمت مناسب برای انتخاب بهترین موتور برق برای جوشکاری

قیمت موتور برق باید با توجه به ویژگی‌ها و توان آن مناسب باشد. پیشنهاد می‌شود بازار را برای مقایسه قیمت‌ها بررسی کنید و محصولی با بهترین ارتباط کیفیت به قیمت را انتخاب کنید.

قابلیت حمل

وزن کم و وجود دسته و چرخ‌ها به شما امکان حمل و جابه‌جایی آسان‌تر موتور برق را می‌دهد. این ویژگی بسیار مهم است، به خصوص اگر نیاز به جابه‌جایی مکرر دارید.

کلام آروا:

در این مطلب به شناخت خوبی از موتور برق مناسب جهت جوشکاری و اینکه در چه مواقعی می توان از این ابزار موتوری استفاده کرد و همچنین از همه مهم تر اینکه موتور برق باید دارای چه توانی باشد که بتوان از آن برای راه اندازی دستگاه جوش استفاده کرد ،رسیدیم. آروا دارای انواع مختلفی از موتور برق یا ژنراتور است که دارای توان های مختلفی می باشند که برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در این زمینه می توانید با همکاران ما در آروا تماس حاصل نمایید .

همچنین می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات در زیر همین مطلب نیز مطرح کنید(سوالات و نظرات شما به سرعت منتشر می شوند)

۶ دیدگاه

  • درود بر شما
   موتور برق مناسب برای دستگاه جوش ۲۱۱۴ باید توانی در حدود ۴ کیلو وات داشته باشد. به صورت کلی برای راه اندازی دستگاه جوش با موتور برق برای اینکه کیفیت جوش دستگاه کم نشود توان بالاتری باید در نظر بگیریم.

 • سلام
  برای دستگاه جوش ۱۸۰ آمپر موتور برق ۴ کیلو وات ضعیف نیست
  من اینورتر جوشکاری ۱۸۰ آمپر خریدم و بدنبال موتور برق ۸ کیلوات هستم یعنی اشتباه میکنم؟؟؟؟

  • درود بر شما
   حداقل توانی که موتور برق باید از نظر تئوری داشته باشد؛ ۴ کیلو وات است. البته این نکته برای دستگاه جوش ۱۸۰ آمپر آروا می باشد. اما برای اینکه کیفیت جوش مناسبی داشته باشیم باید موتور برق با توان بالاتر انتخاب کنیم.
   موتور برق ۸ کیلو وات مطمئنا برای دستگاه جوش ۱۸۰ آمپر مناسب تر می باشد.
   به صورت کلی حداقل توانی که موتور برق باید داشته باشد تا بتوان به وسیله آن با دستگاه جوش، جوشکاری کرد؛ برابر است با جریان ورودی دستگاه در مقدار ولتاژ برق آن (دستگاه تک فاز ۲۲۰ تا ۲۴۰ ولت و دستگاه سه فاز ۳۳۰ ولت).

 • درود به شما و خسته نباشید به مجموعه آروا.
  توضیحات تان بسیار مفید بود و کیفیت محصولاتی که از برند شما خریدم قابل قبول است. امیدوارم از کیفیت نکاهید و بر قیمت نیفزایید. این دومی را می دانم نشدنی است اما اولی دست خودتان است.

  • درود بر شما
   خوشحالیم که از کیفیت محصولات آروا رضایت دارید. آروا همواره می کوشد تا سطح رضایتمندی مشتریان خود را افزایش دهد و همچنین آروا به هیچ عنوان از کیفیت محصولات نمی کاهد بلکه روز به روز با دانش و تکنولوژی بیشتر، محصولات مورد نیاز شما مشتریان را تولید و عرضه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *