موتور برق چیست

یکی از سوال های مهمی که همیشه مطرح می شود این است که موتور برق چیست و چگونه کار می کند. پس در این مطلب سعی شده است علاوه بر پاسخ به این سوال که موتور برق یا ژنراتور چیست؟ انواع موتور برق ها و اجزای تشکیل دهنده آنها و کاربرد هرکدام را مورد بررسی قرار دهیم.

در ادامه تمام انواع موتور برق گازی، بنزینی، سایلنت و دیزلی را توضیح دهیم. برای خرید انواع موتور برق می توانید از تنوع بالای محصولات آروا استفاده کنید. در جهت خریدی بهتر و با نیاز خود می توانید با کارشنان آروا در تماس باشید.

موتور برق چیست؟

موتور برق بنزینی سایلنت چیست؟

موتور برق یا ژنراتور دستگاهی است متشکل از مجموعه ای از قطعات به هم پیوسته که انرژی مکانیکی و چرخشی موتور را از طریق احتراق به انرژی الکترسیته و برق تبدیل می کند و از قسمت های مختلفی مانند، موتور، آلترناتور، مخزن سوخت، استارت و خروجی برق تشکیل شده است، که هرکدام وظایف مختلفی بر عهده دارند و در نهایت برق تولید می کنند.این تبدیل انرژی باعث ایجاد نیروی برق می شود.

ژنراتور ها در اصل دستگاه مولد برق هستند. که ما به کمک آنها می توانیم کارهای مهم و متدوال خود را که نیاز به برق دارد به راحتی انجام دهیم. موتور برق یا ژنراتور ها امروزه نقش مهمی را در زندگی های شهری و صنعتی دارند و به وسیله آنها می توان کارها را به راحتی انجام داد. پس موتور های برق را میتوان دیزل ژنراتور هایی نام برد که در مقیاس کوچک ، کار این ابزار تامین انرژی الکتریکی برای مکان های کوچک را انجام می دهد.

موتور های برق انواع مختلفی دارند و با توجه به موارد استفاده به دسته های مختلف تقسیم می شوند.

انواع موتور برق

همانطور که در بالا توضیح دادیم موتور برق یا ژنراتور برق دستگاه هایی هستند که انرژی مکانیکی را به انرژی الکترسیته تبدیل می کنند. و انواع مختلفی دارند. ژنراتور ها دارای دسته بندی های متفاوتی هستند که مهمترین معیار جهت جداسازی آنها از یکدیگر میزان قدرت خروجی آنهاست که با واحد قدرت ” وات ” اندازه گیری می شود .

موتور برق ها بر اساس سوخت به سه دسته دیزلی، بنزین و گازسوز تقسیم می شوند :

موتور برق بنزینی:

موتور برق های بنزینی از متداول ترین انواع موتور برق ها می باشند که بیشترین مصرف را در بین عموم دارند و در کل نیز از طرفداران بیشتری برخوردار هستند و کاربرد آنها نسبت به مدل های دیگر بیشتر است.سوخت این نوع از موتور برق ها همانطور که از نامشان پیداست بنزین می باشد، پس به این دلیل باید نسبت به باز بودن محیط استفاده ی آنها دقت لازم را داشت . در موتور برق بنزینی ،سوخت بنزین از طریق احتراق ابتدا انرژی حاصل از سوخت را به انرژی مکانیکی و سپس انرژی مکانیکی را به انرزی الکتریسیته تبدیل می کند.این نوع موتور برق ها دارای مدت زمان کارکرد طولانی تری هستند.

موتور برق دیزلی:

در موتور برق های دیزلی از سوخت گازوئیل و دیزل استفاده می شود. احتراق در این دستگاه باعث متراکم شدن پیستون می شود و این عامل قدرت موتور را نسبت به موتور برق های بنزینی چند برابر می کند و از لحاظ اقتصادی نسبت به بنزین مقرون به صرفه است.

موتور برق گازسوز:

روش کار موتور برق گازسوز

یکی از مزیت های موتور برق گازسوز این است که از طریق سوخت طبیعی گاز ،انرژی مکانیکی را به انرژی الکترسیته تبدیل می کند. با توجه به سوخت پاک و کم صرفه بودن، این دستگاه برای مصارف خانگی نیز می‌تواند بسیار مناسب باشد و طول عمر بیشتری نسبت به دستگاه های بنزینی دارد.

موتور برق گازی از ابزارهای بسیار کاربردی برای تولید برق در مواقع ضروری است. اگر در فضاها و مکان های دوردست به مصرف برق نیاز باشد، می توان با استفاده از انواع موتور برق، برق مورد نیاز را تأمین کرد. انواع مختلفی از موتورهای برق وجود دارند که هر کدام مزایا و معایبی دارند. موتورهای برق گازی و بنزینی در بازار موجود هستند و در صورتی که برق قطع شود، می توان از این دستگاه ها استفاده کرد. انتخاب بین موتور برق گازی و بنزینی با کاربری، ویژگی های دستگاه و قیمت آن ارتباط مستقیمی دارد.

موتور برق گازی در سایزهای کوچک موجود هستند و می توانند تا ۲۰ کیلو وات انرژی برق را برای ۵ تا ۸ ساعت کار مداوم تولید کنند؛ در صورتی که موتور برق گازی صنعتی ابعاد بزرگتر و قدرت تولید برق را برای کار کردن به مدت ۸ تا ۱۶ ساعت دارد.

قسمت های اصلی و اجزای ژنراتور یا موتور برق چیست؟

موتور برق از اجزاء مختلفی تشکیل می شود و وظیفه نهایی این اجزا این است که در یک هماهنگی و پیوستگی از طریق احتراق ،انرژی مکانیکی و سپس انرژی الکترسیته به وجود آورند. از اجزا مهم موتور برق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خنک کننده: قطعات مختلف موتور برق در حین کار دچار افزایش دما می شوند به همین دلیل یک سیستم خنک کننده برای آن ها تعبیه شده است.
 • روغن رسانی: از آنجا که موتور برق ها دارای سیستم مکانیکی هستند می بایست از روغن کاری متوالی به جهت بالا بردن طول عمر این قطعات استفاده نمود .
 • تولید کننده برق: در این قسمت تولید برق متوالی که مشخصات برق شهر را دارد تولید می شود ، آلترناتئر قسمتی از دستگاه موتور برق است که انرژی الکتریکی را تامین می کند.
 • تنظیم کننده ولتاژ: به دلیل موتوری بودن این سیستم امکان نوسانات زیادی در آن وجود دارد که می بایست تثبیت شده و گاها به برق  DC تبدیل شوند .
 • پانل برق : این قسمت در واقع کنترل و محافظت از موتور و ژنراتور برق و همچنین تجهیزات خروجی برق AC , DC را بر عهده دارد.
 • موتور دستگاه: این بخش مهم ترین قسمت دستگاه است و کار اصلی موتور تامین انرژی مکانیکی در دستگاه و ایجاد گشتاور است که طی فرایندی آن را به انرزی برق تبدیل می کند. هر چه موتور از قدرت و توان بالایی برخوردار باشد قدرت برق بیشتری تولید می کند.
 • سیستم سوخت: سیستم سوخت بخشی از دستگاه است که در اصل وظیفه سوخت رسانی به موتور را به عهده دارد.

کاربرد ژنراتور یا موتور برق چیست؟

به صورت کلی می توان گفت که موتور برق ها در هر مکانی که نیاز به وجود برق باشد ولی امکان رساندن برق شهری در آن نقطه وجود نداشته باشد کاربرد دارند و به طور کلی هنگامی که برق سراسری قطع می شود و یا به سیستم برق سراسری وصل نیستیم و نیاز به برق داریم مورد استفاده قرار می گیرند. ، که از جمله ی این اماکن می توان به :

بیمارستان ها، مدارس، مراکز صنعتی حساس، باغها، ویلاها، کارخانه ها، قطار ها، کشتی ها و حتی هواپیما ها و خانه های جنگلی اشاره نمود.

سیستم های راه اندازی موتور برق

 1. هندلی: در این مکانیزم ، کشیدن طناب باعث چرخاندن میل لنگ شده و دستگاه روشن می شود. توان موتور برق با مکانیزم راه اندازی هندلی بین ۱ تا ۳ کیلو وات است.
 2. استارتی: در این حالت دستگاه از طریق استارت زدن روشن می شود و با توجه به سهولتی که دارد بسیار مورد توجه کاربران قرار می گیرد. موتور برق با مکانیزم راه اندازی استارتی توان بالاتر از ۳ کیلو وات دارد.
 3. اتوماتیک: در این مکانیزم دستگاه به برق شهری وصل می شود و همزمان با قطع برق ،دستگاه روشن شده و آماده استفاده می شود. و با وصل شدن جریان برق دستگاه خاموش می شود.

ولتاژ خروجی

موتور های برق به لحاظ ولتاژ به دو نوع تک فاز و سه فاز تقسیم می شوند. یکی از مواردی که در هنگام خرید دستگاه موتور برق باید به آن دقت کرد ولتاژ دستگاه است.پس در قدم اول برای انتخاب موتور برق باید به ولتاژ خروجی آن دقت کنیم. موتور های برق تک فاز مناسب کارهای کوچک و منازل هستند و برای مصارف مشابه این چنینی گزینه مناسبی می باشند و موتور های سه فاز نیز با توجه به ولتاژ خروجی برای مصارف صنعتی و ابزارآلات سنگین مناسب هستند و مورد استفاده قرار می گیرند.

موتور برق بدون صدا

انواع موتور برق سایلنت

موتور های برق بدون صدا به موتورهایی گفته می شوند که در مواقع استفاده از آنها صدای موتور در کمترین حد باشد و یا صدایی نداشته باشد. از ویژگی هایی که باعث کم شدن صدای موتور برق می شود واحد دسی بل (dB)است و هرچه موتور دسیبل کمتری داشته باشد صدای آن نیز هنگام استفاده کم خواهد بود. علاوه بر این موضوع عوامل دیگری نیز در بدون صدا شدن موتور برق سایلنت تاثیر گذارند که در ادامه به صورت تیتر وار به آنها اشاره می کنیم.

 • قرار گیری موتور برق بر روی سطوح صاف و یکنواخت
 • استفاده از صدا خفه کن مانند اگزوز
 • استفاده از موتور برق هایی که دارای کانوپی هستند
 • دستگاه هایی که مجهز به اینورتر هستند
 • فاصله گذاری بین محیط کار و محل قرار گیری موتور برق

کلام آروا:

با توجه به توضیحات بالا، موتور برق یا ژنراتور برق دستگاه هایی هستند که هنگامی که برق شهری قطع است و ما نیاز به برق داریم، برق را در اختیار ما می گذارند. از موارد مورد استفاده این دستگاه به مکان هایی مانند باغها، ویلاها، آبنما ها و نمونه های مشابه می توان اشاره کرد که با توجه به کابردی که دارند می توانند مورد استفاده بسیاری از افراد قرار گیرد و نیاز ها را بر طرف کند.

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *