ابزار آلات صنعتی

ابزار آلات صنعتی در دسته بندی های مختلفی وجود دارند. هر کدام از این دسته بندی ها دارای زیرمجموعه هایی هستند که برای امور مختلف در کار های خانگی و یا صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه قصد داریم تمامی دسته بندی های ابزارآلات را مورد بررسی قرار دهیم.

در ادامه برای هر کدام از دسته بندی های قرار گرفته می توانید محصولات و یا زیرمجموعه های آن ها را نیز مشاهده کنید.

پس از انقلاب صنعتی نوآوری های شگرف و متعددی در زمینه ابزار آلات صنعتی به وجود آمد. تحولاتی که منجر به گسترش بی نظیر تولیدات صنعتی شد. ویژگی ابزار صنعتی این بود که دقت انسان را بالا می‌برد و به کارها سرعت می‌بخشید. از آن تحول بزرگ تا به امروز نیز پیشرفت های بسیاری چه در زمینه کمی و چه در زمینه کیفی در زمینه ابزار صنعتی به وجود آمده است. در این متن سعی داریم که نخست به انواع ابزار آلات صنعتی بپردازیم و سپس چند ابزار صنعتی مرتبط به هر دسته را معرفی کنیم. تا شما با آشنایی بیشتر نسبت به ابزار صنعتی بتوانید راحت‌تر ابزار مورد نیاز خود را انتخاب کنید. همچنین شما می‌توانید برای خرید ابزار مورد نیاز خود، آن را از سایت شرکت آروا بیابید و سفارش خود را ثبت کنید.

انواع دسته بندی ابزار آلات صنعتی

انواع ابزار آلات صنعتی از نظر نیروی محرکه‌ای که با آن کار می‌کنند به شش دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

 •  ابزار آلات دستی
 •  ابزار آلات بادی
 •  ابزار آلات برقی و شارژی
 •  ابزار آلات بنزینی و موتوری
 •  ابزار آلات جوش و برش
 •  ابزار و تجهیزات ایمنی

از ابزار آلات صنعتی مختلف برای کاربردهای متفاوت استفاده می شود؛ به عنوان مثال انواع ابزار برای کارهایی مانند اندازه گیری، کنترل قطعات کار یا تعمیرات ابزارآلات مورد استفاده قرار می‌گیرند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

ابزار آلات صنعتی برقی

همان طور که می‌دانید انجام برخی از کارها در کارخانه‌ها به نیروی بسیار زیادی نیاز دارد و نمی‌توان آن کار را به صورت دستی انجام داد. در این موقعیت‌ها از ابزار آلات برقی استفاده می‌شود. از آن‌جایی که در بسیاری از موارد دسترسی به برق مشکل وجود دارد، این ابزار آلات را به صورت شارژی نیز می‌سازند که شما می‌توانید در فضاهای مختلف از آن استفاده کنید و اما معرفی چند ابزار صنعتی برقی:

کمپرسور هوا : کمپرسور یا پمپ باد وسیله‌ای است که هوا را فشرده می‌کند و برای کاربردهای مختلفی از آن استفاده می‌شود.

دریل شارژی : دریل ابزاری است که برای سوراخ کردن از آن استفاده می‌شود که انواع مختلفی دارد که نوع شارژی آن نیز قابل تهیه است.

فرز برقی: از ابزار فرز بیشتر برای تراشکاری و برشکاری استفاده می‌شود، همچنین از آن می‌توان در جهت تیزکردن ابزارهای دیگر نیز استفاده کرد.

 ابزار آلات صنعتی بنزینی

یکی دیگر از انواع ابزارآلات صنعتی ابزار صنعتی بنزینی هستند که کاربرد آنها بیشتر در مناطقی است که دسترسی به برق وجود ندارد. همچنین این دسته جز ابزار آلات سنگین قرار می‌گیرند.

چکش تخریب بنزینی: چکش تخریب ابزاری است که از آن برای تخریب اجسام سخت استفاده می‌شود به عنوانی مثال می‌توان به تخریب ستون‌های بتنی اشاره کرد.

اره زنجیری بنزینی: ابزار آشنایی است که در هر دو نوع برقی و بنزینی قابل استفاده است و از آن بیشتر برای باغبانی و نجاری استفاده می‌شود.

ژنراتور: ژنراتورها هم ابزار آلات دیگری هستند که با بنزین کار می‌کنند. ژنراتورهای بنزینی در مراکز مختلفی نظیر بیمارستان‌ها، مدارس و کارگاه‌ها کاربرد دارند. کار اصلی ژنراتور این است که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل کند.

ابزار آلات صنعتی بادی

این دسته از ابزار صنعتی با فشار باد کار می‌کنند و استهلاک بسیار کمی دارند. به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد ابزار آلات بادی از آن‌ها در خط تولید بزرگترین کارخانه‌ها نیز استفاده می‌شود.

 • میخکوب بادی: منگنه‌کوب‌ها و میخکوب‌های بادی ابزاری پر استفاده در نجاری و صنایع مرتبط نظیر کابینت سازی هستند که کار صنعت‌گران در این حرفه را بسیار راحت می‌کنند. در این جا می‌توان به منگنه کوب بادی نیز اشاره کرد که کاربردی همانند کاربرد ابزار میخکوب دارد.

 • پولیشر بادی: پولیشر بادی یا پولیش زن بادی ابزار بسیار پر مصرفی است که کار سایش سطوح را انجام می‌دهد. در پولیشر مایعی به کار می‌رود که پولیشر با آن می‌تواند، سطوح را بساید و خط و خش سطح را از بین ببرد.
 • جغجغه بادی: یکی دیگر از ابزار آلات پر مصرف در کارگاه‌ها جغجغه بادی است از این ابزار جهت بستن و سفت کردن پیچ استفاده می‌شود. به خصوص پیچ‌هایی که دسترسی به آن‌ها سخت است.

ابزارآلات دستی

همیشه ابزار آلات دستی در لیست ابزار آلات صنعتی و خانگی قرار دارد و در هر خانه، ساختمان و پروژه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دسته از ابزار آلات فشار دست را به قطعه مورد نظر وارد می‌کند. برخی از ابزارآلات دستی عبارتند از:

 • چراغ قوه و  انواع پروژکتور
 • جک خودرو
 • کیف ابزار و جعبه ابزار
 • ابزار آلات اندازه گیری
 • روبیکن
 • جرثقیل دستی و پولیفت
 • تبر

ابزار آلات صنعتی جوش و برش

انواع مختلفی از ابزار صنعتی جوشکاری و برشکاری وجود دارند که برای جوشکاری‌‎های مختلف مانند جوشکاری تیگ، جوشکاری میگ، جوشکاری قوس پلاسما، جوشکاری قوس الکترود کاربرد دارند.

اینورتر جوشکاری: از دستگاه جوشکاری عمدتاً برای اتصال قطعات فلزی و تغییر فرم آن‌ها استفاده می‌شود. آمپر اینورترهای جوشکاری مختلف است که باید متناسب با کارکردی که دارد، اینورتر مناسب تهیه شود. اینورترهای جوشکاری حدأقل با ۱۶۰ آمپر تولید می‌شوند که برای جوش فلزات مختلف کاربرد دارند. دستگاه های جوشکاری حتی تا ۱۲۵۰ آمپر برای جوشکاری زیرپودری تولید می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سرپیک و انبرها: سرپیک‌ها، انبرهای جوش و انبرهای اتصال برای برخی از جوشکاری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. از طریق این ابزار آلات صنعتی گاز و سوخت مورد نیاز برای جوشکاری تأمین می‌شود. جوشکاری برای ساخت کارهای تزئینی، صنایع دستی و … با کمک این ابزارها انجام می‌شود.

اتو لوله کشی: از اتو لوله کشی یا همان اتو لوله سبز برای اتصالات بین لوله‌های سبز استفاده می‌شود که طول عمر و دوام بالایی دارند و بسیار کمتر از لوله‌های فلزی فرسوده می‌شوند. اتو لوله کشی در سایزها و با ۳ و ۶ لقمه تولید می‌شوند که می‌توان متناسب با کارکرد مورد نظر، اتو لوله کشی مناسب تهیه شود.

ابزار و تجهیزات ایمنی

تجهیزات ایمنی از جمله ابزار آلات صنعتی پر کاربرد به شمار می روند که برای محافظت کاربر در برابر خطرات احتمالی استفاده می شوند.

ماسک جوشکاری: انواع ماسک‌های جوشکاری با درجه تیرگی‌های مختلف می‌توانند در جوشکاری‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرند تا از وارد شدن آسیب به چشم، سر و صورت کاربر جلوگیری شود.

عینک ایمنی: عینک‌های ایمنی برای کارهای مختلفی مانند دریل کاری، نجاری، آهنگری و … کاربرد دارند و برای ایمنی چشمان فرد استفاده می شوند. توصیه می‌شود از عینک‌های ایمنی که دارای استانداردهای CE و EN166 هستند، استفاده شود و هرگز از عینک‌های غیراستاندارد ارزان قیمت برای کارهای صنعتی و کار با ابزار استفاده نشود.

دستکش ایمنی: یکی از تجهیزاتی که برای ایمنی فرد بسیار ضروری است، دستکش ایمنی می‌باشد. دستکش‌های ایمنی در کارهای مختلفی که با ابزارآلات جوش و برش و یا ابزارآلات برشکاری و سوراخکاری سر و کار دارند، استفاده می‌شوند.

کلام آروا:

همان طور که می‌دانید، آشنایی با انواع ابزار آلات صنعتی گامی مهم برای خرید ابزار است. در این مقاله سعی کردیم به این موضوع بپردازیم و ابزار صنعتی را از نظر نیروی محرکه به دسته‌های مختلف تقسیم کردیم و در این متن به معرفی شش دسته ابزار آلات صنعتی بنزینی، ابزار صنعتی بادی، ابزار دستی، جوش و برش، ابزار آلات صنعتی برقی و ابزار و تجهیزات ایمنی پرداختیم و پس از توضیح درباره هر کدام از این دسته‌ها و کاربرد مشخص آن‌ها سخن گفتیم. به عنوان مثال ابزار آلات بنزینی بیشتر به درد مناطقی که دسترسی به برق بسیار کم است، می‌خورد. همین طور ابزار آلات بادی هم در خط تولید پراستفاده است.

پس از بررسی هر دسته چند ابزار مرتبط را معرفی کردیم. برای آشنایی با ابزارآلات صنعتی و کارگاهی برقی به معرفی کمپرسور هوا و دستگاه جوشکاری و دریل شارژی پرداختیم و در قسمت ابزار آلات بادی درباره میخکوب‌های بادی، پولیشر و جغجغه بادی سخن گفتیم. در قسمت ابزار آلات بنزینی هم اره زنجیری بنزینی و ژنراتور و چکش تخریب را معرفی کردیم. شما می‌توانید برای خرید ابزار مورد نیاز خود به سایت شرکت آروا مراجعه کنید. شرکت آروا این محصولات را با کیفیت زیاد و خدمات پس از فروش به مصرف کنندگان عرضه می­ کند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!