انواع سه نظام دریل چیست ؟

سه نظام دریل

دریل یکی از ابزار های مفید و پر کاربرد در صنعت و هر خانه‌ایی است که یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده آن، سه نظام می باشد. در واقع سه نظام یک رابط بین دریل و مته می باشد. که دارای ۲ نوع آچار خور (دستی) و اتوماتیک (خودکار) است. درادامه انواع سه نظام دریل ، کاربرد و کارکرد آن را بیان می کنیم.

سه نظام دریل چطور کار می‌کند؟

گیره‌ها با توجه به اندازه ظرفیتشان، از هم باز می‌شوند و مته درون آن قرار می‌گیرد. بعد از اینکه گیره‌ها بسته شد، مته در جای خود محکم می‌شود و برای شروع کار آماده است. در صورتی که جهت حرکت عقربه‌های ساعت بچرخد فک‌ها به حالت موازی جمع می‌شوند و مته در وسط سه نظام دریل قرار می‌ گیرد و اگر در خلاف جهت حرکت عقربه‌های ساعت آن را بچرخانید گیره‌ها از هم باز شده و مته آزاد می‌شود.

سه نظام دریل چیست ?

ظرفیت و اندازه سه نظام دریل به چه معنی است؟

به طور کلی اندازه قطر مته ای که درون سه نظام قرار می گیرد و حداکثر میزان باز شدن گیره‌ها را ظرفیت سه نظام می گویند. ساق مته‌ها به دو شکل ۶ ضلعی و ۴ ضلعی نیز تولید می‌شود ولی به هر صورت باید طول قطری که به صورت دایره‌ای شکل است اندازه گیری شود.

دانستن سایز و ظرفیت مته در زمان انتخاب آن اهمیت بالایی دارد. اندازه مته و ظرفیت سه نظام باید متناسب باشد به دلیل اینکه سه نظام بتواند مته را محکم در جای خود نگه دارد.

سه نظام دستی

نام دیگر سه نظام دستی ، سه نظام آچارخور است. علت نام گذاری سه نظام دستی به سه نظام آچار خور این است که زمانی که مته را درون آن قرارمی دهیم برای باز و بسته کردن سه نظام نیاز به آچار مخصوص داریم که به آن آچار سه نظام می گوییم. سه نظام دریل دستی

چه سایزی از سه نظام دریل مناسب است؟

کافی است برای انتخاب کردن یک سه نظام با سایز مناسب از اصول ساده ای اطلاع داشته باشید. قبل از انتخاب سایز سه نظام دستی به اندازه آچار سه نظام باید توجه کنید. کلا دو مدل آچار سه نظام پرکاربرد داریم ۱۰ میلیمتری و ۱۳ میلیمتری، که هرچه سایز مته بزرگ تر شود که سوراخ بزرگتری ایجاد کنیم باید متقابلا از یک آچار سه نظام بزرگتر استفاده کنیم.

مثلا زمانی که می خواهید یک سوراخ بزرگتر ایجاد کنید و نیاز به یک آچار سه نظام ۲۰ میلیمتری دارید اما این سایز آچار سه نظام دریل وجود ندارد، می‌توانید نوع دریل خود را عوض کنید و از آچارهای سه نظام SDS که اتوماتیک هستند؛ کمک بگیرید.


بیشتر بخوانید : معرفی انواع دریل


نحوه اندازه‌گیری‌ انواع آچار سه نظام چگونه است ؟

اگر نیاز به خرید مجدد آچار سه نظام داشتید باید بتوانید سایز سه نظام دریل را مشخص کنید. اصول این کار در چند مرحله انجام می‌شود:

  1. معمولاً در دفترچه راهنمای آن مشخصات آچار سه نظام نوشته شده است. اما اگر دفترچه در دسترس نبود روی بدنه دریل اطلاعاتی حک شده که می‌توانید از آن استفاده کنید.
  2. شما می‌توانید قطر دایره شکل روی سه نظام که مخصوص قرار گرفتن آچار می‌باشد را اندازه بگیرید. برای اینکه بتوانید دقیق اندازه‌گیری کنید از وسیله‌ای به نام کولیس استفاده کنید.
  3. سایز سوراخ سه نظام و اندازه مته مورد نظر را یادداشت کرده و با مراجعه به هر فروشگاهی که لوازم صنعتی می‌فروشند، شما می‌توانید آچار مورد نظر خود را تهیه نمایید.

سه نظام اتومات

نکات انتخاب آچار سه نظام

برای اینکه بتوانید یک آچار سه نظام را انتخاب کنید باید اندازه، دوام و جنس به کار رفته در آن را خوب بشناسید. اندازه یک آچار تاثیر بسیاری در کاربرد آن دارد. به عنوان مثال یک آچار سه نظام سایز ۸/۳ اینچی قوی نیست و کاربرد زیادی ندارد. برای پروژهای صنعتی و سنگین از سایز ۲/۱ اینچ استفاده می‌شود.

سایز آچار سه نظام روی دریل‌های قوی نوشته می‌شود. در نتیجه اگر یک دریل قوی لازم دارید باید یک آچار سه نظام ۲/۱ انتخاب کنید.

مواد سازنده انواع آچار سه نظام هم حائز اهمیت است. از پلاستیک یا فلز در ساخت سه نظام دریل استفاده می‌شود و گاها از هر دوی این مواد نیز با هم در ساخت آچار سه نظام استفاده می‌شود. جنس پلاستیکی ABS با کیفیت‌ترین انتخاب محسوب می‌شود و می‌تواند یک انتخاب خوب باشد.

نکته بعدی متریال و تعداد گیره‌های نگهدارنده سه نظام است. بیشتر تولید‌کنندگان، آچارهای سه نظام را با سه گیره روی دریل ها قرار می‌دهند. اگر یکی از گیره‌ها یا فک‌ها بشکند یا به هر دلیلی جا به جا شود احتمال این هست، که بتوانید کارهای سبک را با آن انجام دهید ولی قطعا ابزار شما ایمنی و عملکرد مفیدی نخواهد داشت. پس هنگام خرید به جنس گیره‌های آچار سه نظام خوب دقت کنید.


بیشتر بخوانید : بهترین دریل کدام است؟


سه نظام اتومات چیست؟

اکثر استادکارها و کاربران حرفه‌ای توصیه می‌کنند که از سه نظام های اتومات استفاده کنید چون سه نظام بیشتر دریل‌ها اتومات هستند و می‌توانید با سرعت بیشتری مته را بدون لوازم کمکی عوض کنید.

آچار سه نظام

کار کردن با سیستم های اتومات بسیار ساده است و فقط لازم است با دست، چند دور سه نظام را بچرخانید تا گیره‌ها باز شود و مته را داخل گیره قرار دهید برای همین دریل های شارژی آروا همگی دارای سه نظام اتوماتیک هستند و در بین دریل های برقی نیز از سه نظام اتوماتیک استفاده شده است.

کلام آخر:

به شما توصیه می‌شود برای خرید وسایل و ابزارهای صنعتی با مشاورین و متخصصین ما در شرکت آروا تماس حاصل فرمایید و جهت خریداری انواع محصولات آروا و سه نظام دریل مشاوره بگیرید تا در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید