ابزار مکانیکی

خودرو ها نیز همانند ما انسان ها بیمار می شوند اما با این تفاوت که باید برای برطرف کردن مشکل آن ها باید به سراغ مکانیک ها بروید. مکانیک شخصی است که با اجزای خودرو آشنایی کامل دارد و خودرو شما را عیب یابی می کند و بعد از آن به وسیله تجهیزات و دانشی که دارد مشکل خودرو شما را بر طرف می کند. با کیفیت بودن تجهیزات و ابزار مکانیکی بر روی کار آن ها تاثیرگذار است.

اما اگر شما یک مکانیک تازه کار هستید و نمی دانید ابزار مکانیکی کدامند؟ یا یک مکانیک حرفه ای هستید و نمی دانید چگونه یک ابزار با کیفیت تهیه کنید این مقاله مناسب شما است.

دانستن این که چه ابزارآلاتی مورد نیاز شما است، به شما این امکان را می دهد با حداقل هزینه، ست کامل ابزار مکانیکی را فراهم کنید. به عبارت ساده، قصد داریم به شما کمک کنیم تا بدانید چه چیزهایی باید در جعبه ابزار خود داشته باشید و اقدام به تهیه چه ابزاری کنید.

اگر بخواهیم به صورت خلاصه لیست ابزار مکانیکی مورد نیاز را بیاوریم باید به این ابزار اشاره کنیم:

 •  آچار تخت
 • آچار رینگی
 • آچار آلن
 • انبرقفلی
 • آچار جغجغه ای یا آچار بکس
 • پیچ گوشتی
 • چکش
 • جک بالابر
 • جک بالابر
 • آچار فیلتر روغن
 • تابه تخلیه روغن
 • و …

دانلود مقالهانواع آچار برای مکانیک ها

آچار ها در انواع مختلفی تولید می شوند و به عنوان یک ابزار مکانیکی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه انواع آچار را که مورد نیاز مکانیک ها در بخش های مختلف هستند مورد بررسی قرار می دهیم.

انواع آچار

آچار فرانسه؛ یکی از مهم ترین ابزار مکانیکی

شنیده اید که به اصطلاح می گویند “طرف آچار فرانسه است”. وجود آچار فرانسه نیز برای یک مکانیک به همان اندازه مورد اهمیت قرار داد آچار فرانسه دارای یک زبانه قابل تغییر است و این به شما این امکان را می دهد تا بتوانید سایز آن متناسب با لوله‌ها و پیچ‌ها تنظیم شود.

 آچار تخت

از دیگر آچارهای مورد استفاده برای مکانیک ها آچار تخت است از این آچار در مکان‌های باریک استفاده می‌شود.

آچار رینگی

این آچار شبیه به یک حلقه است و داخل حلقه شیارهای وجود دارد تا بتوانید انواع پیچ‌ها و مهره‌ها را باز و بسته کنید.

آچار آلن

از این آچار برای باز و بسته کردن مهره‌های شش گوش استفاده می‌شود عمدتاً باید یک ست آچار آلن در مجموعه خود داشته باشید زیرا سایز پیچ ها متغیر است.

آچار جغجغه ای یا آچار بکس

آچار جغجغه ای نیز باید به صورت یک ست تهیه شود که داخل آن سایزهای متفاوتی از آچار جغجغه ای وجود دارد و می‌توان سریع آنها را عوض کرد.

انبرقفلی

شکل انبر قفلی با سایر انبرها به طور کاملاً متفاوت است فک‌های آن بسیار بزرگ هستند و بر روی فک‌ها دندانه‌های ریز وجود دارد توسط یک پیچ می‌توان فک‌ها را تنظیم کرد و دهانه آنها را تنگ یا گشاد نمود انبر قفلی‌ها انبر قفلی‌ها مدل‌های متنوعی دارند از جمله انواع انبر قفل سی شکل، انبر قفلی دم تخت، انبر قفلی پیچ گیر،

دریل شارژی؛ ابزار کاربردی مکانیک ها

دریل شارژی

مسلماً هنگام تعمیر ماشین پیچ‌هایی وجود دارند که باز و بسته کردن آنها به وسیله نیروی دست سخت است به همین خاطر می‌توان از دریل شارژی یا دریل برقی استفاده کرد. توان دریل‌های شارژی و برقی متفاوت است و باید متناسب با نوع نیاز یک مکانیک که چه ماشین‌هایی را تعمیر می‌کند انتخاب شود.

بکس شارژی برای تعمیرات خودرو

علاوه بر وجود پیچ‌ها برای تعمیر یک ماشین بوکس‌ها نیز می‌توانند بسیار محکم باشند به همین خاطر برای باز و بسته کردن از بوکس شارژی یا بوکس برقی استفاده می‌شود.

پیچ گوشتی

پیچ گوشتی

پیچ گوشتی جز ابزار مکانیکی است که نه تنها برای یک مکانیک و حتی در خانه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیچ گوشی‌ها انواع بسیاری دارند و یک مکانیک باید یک انواع پیچ گوشتی را داشته باشد. در بسیاری از مدل‌های پیچ گوشتی یک دسته وجود دارد که سری آنها قابل تغییر است و می‌توان تنوعی از پیچ گوشتی دوسو، چهارسو مته‌ای و غیره را بر روی آن قرار داد.

چکش

چکش برای یک مکانیکی که بر روی سیستم تعلیق خودرو کار می‌کند بسیار اهمیت دارد زیرا برای جدا کردن بازوهای کنترل از چکش استفاده می‌شود.

چکش‌های لاستیکی نسبت به چکش‌های فلزی بهتر هستند زیرا هنگام ضربه زدن به سطوح فلزی آسیبی وارد نمی‌شود.

جک بالابر

جک ماشین

اگر به پیش یک مکانیک بروید و لاستیکتان پنچر شده باشد وجود یک جک ضروری است چون باید جکی را تهیه کنید که بتواند وزن انواع وسیله نقلیه‌ای را که شما قصد تعمیر آن را دارید تحمل کند. اگر یک جک آسانسور تهیه کنید دیگر نگرانی بابت تحمل وزن بالا با جک خود ندارید و حتی می‌توانید کامیون‌ها را نیز به بالا ببرید. البته که برای خودروهای سبک تر انواع جک خودرو گه برای ماشین های سبک تر مورد استفاده قرار می گیرند، کافی است.

آچار فیلتر روغن

آچار فیلتر روغن ابزار مکانیکی است که برای باز و بسته کردن فیلتر روغن در خودروها استفاده می‌شود. فیلتر روغن‌ها وظیفه جلوگیری از ورود ذرات آلودگی، شن و کثیفی به سیستم روغن موتور را به عهده دارند و معمولاً باید به صورت دوره‌ای تعویض شوند.

آچار فیلتر روغن معمولاً دارای لبه‌های خاص و متفاوتی است که با توجه به نوع فیلتر و محل قرارگیری آن، استفاده می‌شود.

تابه تخلیه روغن

تابه تخلیه روغن یک ابزار بسیار مهم و حیاتی برای تعویض روغن در خودروها است. وظیفه اصلی تابه تخلیه روغن، جمع‌آوری روغن است که از موتور یا گیربکس خودرو خارج می‌شود تا به صورت ایمن و بهداشتی دفع شود.

این عمل اهمیت بسیاری دارد چرا که روغن موتور و گیربکس‌ها حاوی مواد آلوده و زباله‌های معلق می‌شوند که نباید به طور مستقیم به محیط زیست آزاد شوند، زیرا می‌توانند آسیب‌های زیست محیطی را ایجاد کنند.

چراغ قوه

چراغ قوه

چراغ قوه یکی از لوازم ضروری است که هر کسی حتی در خانه نیز باید آن را داشته باشد زیرا امکان برق رفتن وجود دارد و برای یک مکانیک کار که می‌خواهد قطعات داخلی خود را بررسی کند و نور بسیار کم است خرید یک چراغ قوه که بتواند آن را بر روی پیشانی خود نصب کند یا در جایی کار بگذارد، بسیار مهم و کار راه انداز است.

انبر کابل بر

عملکرد این انبر همانند انبار سیم چین است اما از لحاظ ظاهر بسیار با آن تفاوت دارد زیرا توسط انبرانواع کابل ها با ضخامت و قطرهای زیاد را برش می دهیم. این انبر دارای دسته‌ها و فک‌های بسیار قوی‌تری است.

انواع انبر

انبر سیم لخت کن

از این انبر برای جدا کردن روکش روی سیم‌ها استفاده می‌شود به این شکل که توسط انبر بر روی روکش یک خط دایره‌ای شکل برش داده می‌شود و سپس می‌توان روکش را به طور کلی از روی سیم جدا کرد و هیچ آسیبی به رشته‌های داخلی سیم وارد نمی‌شود.

انبر سیم چین

همانطور که از اسم این انبر مشخص است به کمک این سیم برق و انواع قاب‌ها با قطر ‌های کم را می‌توان برش داد یا قطع کرد.

دو دلیل طراحی که بر روی فک‌های سیم چین وجود دارد وسیله مناسب برای نگه داشتن اشیا نیست به این دلیل که کوتاه هستند و نمی‌توان اشیا را به خوبی نگه داشت.

انبر کف چین

انبر دم باریک عملکرد مشابهی با امور دست دارد اما با این تفاوت که ظریف‌تر است و فک‌های آن طول بیشتری دارند شکل آن به طور کلی مخروطی می باشد و همانند انبر دست بر روی فک‌های شیارهای وجود دارد تا از لیز خوردن اجسام جلوگیری شود. نوک این وسیله بسیار باریک است که بتوان از آن در مکان‌های تنگ یا برای کارهای دقیق استفاده کرد.

انبر میخ کش

از این انبر برای جداسازی میخ‌ها از سطوح مختلف استفاده می‌شود و دارای دو فک کوتاه است که یکی از فک‌ها به شکل منحنی می‌باشد. منحنی بودن از فک‌ها باعث می‌شود که هنگام جداسازی میخ از داخل سد آسیبی به جسم مورد نظر وارد نشود و کاربر نیروی کمتری وارد کند.

انبر دست

وجود یک انبر دست در یک کارگاه مکانیک به عنوان یک ابزار مکانیکی بسیار لازم است. انبردست‌ها دارای فک‌های شیارداری هستند که باعث می‌شود از لیز خوردن اجسام جلوگیری شود و در وسط فک ها نیز تیغه‌هایی وجود دارند که می‌توان برای خرد کردن میخ و سیم‌ها یا بریدن آنها استفاده کرد.

ابزار مکانیکی مولتی متر

مولتی متر انواع مختلفی دارد و شما توسط مولتی متر در مکانیکی خود قادر هستید سیستم برقی خودرو از جمله باتری و شارژ باتری را اندازه گیری کنید.

مولتی متر این امکان را به شما می دهد هر مدار الکتریکی دیگری را در سیستم خود مورد ارزیابی قرار دهید. مولتی متر دارای مکانیزمی است که می توانید چندین کمیت مختلف از جمله ولتاژ و مقاومت و جریان را مورد ارزیابی قرار دهید.

پمب باد

پمپ باد آروا

پمپ باد یا کمپرسور هوا یکی از لوازمی است که به عنوان یک ابزار مکانیکی برای ابزار الات بادی و باد تایر خودرو ها می تواند مورد استفاده قرار گیرد و وجود آن در مکانیکی لازم است.

سایر ابزار مکانیکی مورد نیاز

 • روان کننده های مکانیکی
 • آچار گشتاور
 • پمپ وکیوم AC
 • آچار ضربه ای
 • ابزار جوشکاری
 • کیت بلبرینگ چرخ
 • ابزار تشخیص خودرو
 • بسته تقویت کننده باتری
 • پایه نگهدارنده قطعات خودرو
 • روکش صندلی
 • نوار شکن
 • پیچ گوشتی شارژی
 • کمپرسور هوا
 • صیقل دهنده زاویه ای
 • کیت قرقره
 • تستر تراکم سیلندر
 • شارژر باتری ماشین
 • بالابر موتور
 • محصولات پاک کننده
 • تشک پوشش گلگیر

چگونه ابزار مکانیکی با کیفیتی را تهیه کنیم؟

برای تهیه یک ابزار با کیفیت باید از برند های معتبر خریداری کنید تا تمام اصول لازم را هنگام ساخت آن ابزار آلات رعایت کنند.

از جمله این موارد هنگام ساخت ابزار آلات دستی بدنه های مقاوم و محکم، دسته های ضد تعریق و….هستند. برای ابزار های برقی و شارژی موارد مهم شامل باتری های با کیفیت طراحی ارگونومیک آرمیچر و موتور های پر قدرت است.

کلام آروا:

هر آنچه که یک مکانیک به هنگام کار به آن نیاز دارد دراین مقاله به شما معرفی کردیم. آروا با احداث کارخانه خود پیشتاز در تولید انواع ابزار آلات برقی و شارژی و دستی که به عنوان ابزار مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرند، است. شما می توانید برای خرید هر یک ابزار های مورد نیاز مکانیکی خود به نمایندگی های فروش آروا مراجعه کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *