انواع جک ماشین

برای بلند کردن اجسام سنگین نیاز به نیروی زیادی داریم. گاهی اوقات این اجسام و وسایل به قدری سنگین هستند که برای بلند کردن آنها نیاز به ابزار های کمکی داریم تا بتوانیم کل یا قسمتی از وسیله را از سطح زمین بلند کنیم. این ابزار انواع و مدل های مختلفی دارند که از آنها در زمینه های مختلف و وسیله های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد.برای مثال برای تعمیر و یا تعویض تایر خودرو نیاز به وسیله ایی داریم تا بتوانیم به وسیله آن ، خودرو را از سطح زمین بلند کنیم که این کار را با کمک جک خودرو انجام می دهیم. با کمک انواع جک خودرو می توانیم کار تعمیر ماشین را انجام دهیم. برای شناخت کامل از انواع جک ماشین نیاز است که به صورت دقیق بدانیم که جک ماشین چیست و چه کاربردی دارد.

در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت و انواع جک ماشین را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا شناخت بیشتری درباره انواع جک بالابر و جک چرخ خوردو پیدا کنید و اینکه در کل جک خودرو چیست و  چگونه می توانیم یک جک مناسب انتخاب کنیم.

جک ماشین چیست ؟

یکی از وسایل ضروری برای تعمیر و تعویض تایر خودرو جک است. از این وسیله برای کارهای مختلفی از جمله تعمیر در تعمیرگاه ها و تعویض تایر در شرایطی که تایر خودرو دچار سوراخ شدگی و یا پنچری شده است استفاده می شود. وجود انواع جک خودرو این امکان را به ما می دهد که بتوانیم در موقعیت ها و شرایط مختلف از آنها برای بر طرف کردن مشکل پیش آمده استفاده کنیم. جک ماشین وسیله ای بسیار کاربردی است که دارای شکل های مختلف و متنوعی است که کار ما را بسیار راحت کرده و وزن بالایی را تحمل می کند. با توجه به اینکه انواع جک ماشین وجود دارد و مکانیزم کار هر کدام یکسان است و کار بلند کردن را انجام می دهد ولی شکل ظاهری و نحوه استفاده از هر کدام متفاوت است. در ادامه به معرفی انواع جک ماشین، کاربرد هر کدام از آنها، مکانیزم کار و طریق استفاده از انواع جک خودرو و همچنین معرفی اجزاء تشکیل دهنده هرکدام از جک ها می پردازیم.

انواع جک ماشین

جک ماشین از انواع مختلفی برخوردار است و در زمینه های مختلف تعمیر و تعویض تایر ماشین از آنها استفاده می شود. انواع جک ماشین به صورت هیدرولیکی، مکانیکی و … تولید و به بازار عرضه می شوند که در زیر به معرفی کامل انواع جک خودرو، کاربرد و مزیت های هر کدام می پردازیم. کاربرد جک خودرو یکی از عواملی است که در انتخاب آن تاثیر گذار است.

جک هیدرولیکی روغنی

جک هیدرولیکی روغنی

جک هیدرولیکی یا جک هیدرولیک یکی از پرکاربرد ترین انواع جک ماشین است که از آن در صنعت استفاده می شود و کاربرد دارد. این جک ها از تعدادی پمپ تشکیل شده اند که به وسیله نیروی وارده فیزیکی ، آن هم در کمترین مقدار فشار ،کار بلند کردن خوردو را انجام می دهند. این وسیله شکل استوانه ای دارد که در داخل آن دو پیستون قرار دارد و به وسیله روغن ،فشار از یک پیستون به پیستون دیگر یا پیستون قبلی منتقل می گردد. برای این کار از یک اهرم یا پدال استفاده می شود و با وارد کردن نیرو به این اهرم روغن تحت فشار قرار می گیرد و نیرو را به پیستون ها منتقل می کند. در جک هیدرولیک خودرو این مکانیزم را به راحتی می توانیم مشاهده کنیم و نحوه کار به این صورت است که با وارد کردن نیروی محرکه به جک موجب این می شود که جک ،خودرو را بلند کرده و تا اندازه مشخص شده از زمین ارتفاع بگیرد.

از جک روغنی برای بلند کردن و جابجایی استفاده می شود و با توجه به اینکه این جک همان جک هیدرولیک است در مکانیکی ها از آن استفاده می شود و دارای اندازه های مختلف است. این جک کاربرد گسترده ای دارد که دارای یک اهرم بوده و با وارد کردن نیرو مورد استفاده قرار می گیرد.

جک هیدرولیکی در مقایسه با دیگر انواع جک خودرو از جمله مکانیکی و پنوماتیکی از ساختار ساده ای برخوردار است. جک های هیدرولیک دارای انواع مختلفی هستند که می توانیم نمونه هایی از آن را در ماشین هایی مانند جرثقیل نیز مشاهده کنیم .

ویژگی جک هیدرولیکی

جک هیدرولیکی از انواع جک ماشین است که کاربرد بسیاری دارد و از آن برای بلند کردن و جابجایی ها استفاده می شود. در زیر به مهم ترین ویژگی ها و مزیت های جک هیدرولیک اشاره می کنیم :

 • دارای پایه تقویت شده و مستحکم
 • دارای بدنه مقاوم جهت تحمل فشار
 • مجهز به پیستون های سیلندر پولیش کاری و آبکاری شده
 • دارای پیچ کمکی فولادی جهت تنظیم ارتفاع
 • دارای وزن کم و ساختار ساده

اجزاء جک هیدرولیک

جک نیز مانند هر ابزار دیگری دارای ساختار داخلی و اجزاء تشکل دهنده است که موجب می شود تا بتوانیم با کمک این اجزا در قالب یک ابزار ،کارهایی نظیر بلند کردن اجسام و جابجایی آنها را انجام دهیم. در ادامه به اجزاء تشکیل دهنده جک هیدرولیک خودرو اشاره می کنیم.

 1. بدنه
 2. سیلندر
 3. شفت
 4. پدال
 5. مهره سیلندر

جک سوسماری

جک سوسماری

از دیگر انواع جک خودرو که از آن برای بلند کردن و جابجایی وسایل نقلیه استفاده می شود جک سوسماری است. جک سوسماری در تقسیم بندی جک ها از انواع جک هیدرولیکی است که دارای انواع مختلفی نیز می باشد. جک های سوسماری نسبت به جک های روغنی دارای تحمل وزن بیشتری هستند و می توانند تمام خودرو را از سطح زمین بلند کنند. عمده کاربرد جک سوسماری در تعمیرگاه های خودرو و تعویض روغنی ها است.

جک سوسماری با توجه به شکل ظاهری که دارد می تواند در هر کجای خودرو مورد استفاده قرار گیرد. عمده کاربرد این جک برای این است که به وسیله آن ،فرایند تعویض تایر ها را به راحتی بتوان انجام داد. این جک ها این قابلیت را دارند که خودرو را تا ارتفاع یک متری از زمین بلند کنند و سیستم ایمنی آنها نیز بالا است و در موقعیت های مختلف، اگر جک از حالت اصلی و عادی خود خارج شود این سیستم به صورت خودکار جک را نگه داشته و ثابت نگه می دارد.

در مقاله دیگری بصورت جامع و کامل به اینکه جک سوسماری چیست پرداخته ایم و انواع آن را نیز بررسی کرده ایم ،پیشنهاد می شود حتما مطالعه بفرمایید.

جک سوسماری دارای مدل های مختلف است که در ادامه به هر کدام از آنها اشاره کرده و به صورت مختصر هر کدام را بررسی میکنیم :

 • جک سوسماری کورسی: این مدل از جک سوسماری، طول کمی دارد و ارتفاع آن نیز کم است و برای خودروهایی که ارتفاع آنها نیز کم است مورد استفاده قرار می گیرد و تحمل وزن ۲ الی ۳ تن را دارد.
 • جک سوسماری پایه بلند: این جک کاربرد بسیاری در تعمیرگاه ها و تعویض روغنی ها دارد و به خاطر بلند بودن پایه های آن ،قابلیت این را دارند که همزمان دو چرخ را بلند کنند. این جک قابلیت تحمل ۳ الی ۵ تن را دارد.
 • جک سوسماری بادی: از دیگر انواع جک ماشین سوسماری که تحمل وزن بالا را دارد جک بادی سوسماری است که برای ماشین های سنگین مورد استفاده قرار می گیرد و تنها فرق آن این است که به وسیله فشار باد ،روغن را انتقال می دهد و خودرو را به بالا می برد و برای پایین آوردن نیز از یک شیر تخلیه باد استفاده می شود. ظرفیت این جک ها متفاوت است.

اجزاء جک سوسماری

جک سوسماری با توجه به شکلی که دارد با جک هیدرولیکی روغنی متفاوت است و اجزاء آن نیز متفاوت است که در زیر به اجزاء تشکیل دهنده آن اشاره می کنیم.

 •  محور
 • کاسه
 • سیلندر هیدرولیک
 • سوپاپ فشار
 • محور یا شفت
 • چرخ
 • دسته
 • پدال

جک برقی ماشین

جک برقی ماشین

از انواع جک خودرو که از آن برای تعویض چرخ های ماشین استفاده می شود جک برقی خودرو است که با استفاده از برق ماشین و وصل کردن آن به فندک ماشین می توانیم از آن استفاده کنیم. هنگام استفاده از این جک نیاز به نیروی فیزیکی برای کار کردن نداریم بلکه این کار توسط نیروی برق و دکمه هایی که کار بالا و پایین را انجام می دهند صورت می گیرد. کار با این جک بسیار آسان است و در میان انواع جک ماشین بسیار پرکاربرد است و مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم الکتریکی جک خودرو ۱۲ ولت برق تولید می کند و جریان آمپر آن نیز ۱۵ است که کار را برای هر کاربری بسیار ساده می کند. جک برقی نیز مانند انواع جک چرخ خودرو در مراکز تعمیرات ماشین مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد آن در مکانیکی ها نیز می باشد. جک برقی خودرو ۲ تن وزن را تحمل می کند و در حالت جمع شده ۱۲ سانتی متر ارتفاع دارد ،همچنین در حالت باز شده نیز حدود ۳۵ سانتی متر ارتفاع آن است.

مزیت جک برقی

جک برقی با توجه به اینکه به وسیله نیروی الکتریکی کار می کند و کارکرد با آن بسیار ساده است از مزیت های مختلفی برخوردار است که در زیر به برخی از این مزیت های مهم و ویژگی های بارز آن اشاره می کنیم.

 • وزن کم
 • موتور قوی
 • طراحی ساده و فشرده
 • دارای ابعاد مناسب
 • عدم نیاز به نیروی فیزیکی

اجزاء جک برقی

جک برقی خودرو نیز دارای اجزاء تشکیل دهنده است و چون از جریان برق نیرو تولید می کند دارای موتور الکتریکی است. در زیر به اجزاء تشکیل دهنده جک برقی خودرو اشاره می کنیم.

 • موتور
 • دیفرانسیل
 • پایه پهن
 • ریموت
 • سیم
 • بالابر عمودی
 • بدنه

جک خرک

جک خرک

جک خرک یا جک نگهدارنده از انواع جک ماشین است که از آن زمانی استفاده می کنیم که قصد داریم خودرو را در یک ارتفاع ثابت نگه داریم و کار با آن یه این صورت است که ابتدا خودرو را توسط جک سوسماری بالا می بریم و جک خرک را زیر ستون ماشین قرار می دهیم تا بتوانیم کار تعویض تایر و یا تعمیر ماشین را انجام دهیم همچنین اگر نیاز به تغییر ارتفاع باشد به وسیله اهرمی که روی جک خرک تعبیه شده است می توان این کار را نیز انجام داد. جک خرک انواع مختلفی دارد که برای خودرو های مختلف با توجه به وزن آنها مورد استفاده قرار می گیرد و دارای یک پین است که هنگام کار باید آن را قفل کرد. از نکته های مهمی که هنگام کار با جک خرک باید رعایت کرد این است که نکات ایمنی را رعایت کنیم و آن اینکه از محل قرار گیری جک خرک مطمئن شویم و در زیر شاسی و ستون ماشین قرار دهیم و از بسته بودن پین جک نیز اطمینان حاصل کنیم.

ویژگی جک خرک

جک خرک از جمله انواع جک خودرو است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و در واقع یک نگهدارنده مورد اطمینان است و قابلیت تحمل وزن زیادی را دارد. در زیر به ویژگی ها و مزیت های جک خودرو به صورت تیتر وار اشاره می کنیم.

 • دارای پایه عریض و مستحکم
 • کاربرد راحت
 • ظرفیت بالای تحمل وزن
 • نگهداری راحت
 • دارای پین اطمینان
 • دارای قابلیت های مختلف

اجزاء جک خرک

همانطور که در مورد انواع جک ماشین صحبت کردیم و گفتیم که جک ها دارای اجزاء تشکیل دهنده هستند در زیر اجزاء تشکیل دهنده جک خرک یا جک نگهدارنده را معرفی می کنیم.

 1. ستون اصلی
 2. پین اطمینان
 3. پایه اصلی

جک صافکاری

جک صافکاری

از جمله ابزارها و انواع جک ماشین که در کارهای صافکاری و شاسی کشی مورد استفاده قرار می گیرد جک صافکاری است. از جک صافکاری هنگامی که بخشی از خودرو مانند سقف، کاپوت و دیگر بخش ها دچار ضربه یا تورفتگی شده باشد برای صاف کردن آن نواحی استفاده می شود و این جک از جمله ابزار های بسیار پیشرفته است که در صنعت خودرو و تعمیرگاه ها از آن استفاده می شود و کار را برای کاربر بسیار ساده و راحت می کند.

به عبارتی دیگر می توان گفت جک صافکاری یک ابزار تعمیراتی است و عمده کار با آن برای تعمیر ماشین است. از جک صافکاری برای تعمیر انواع خودرو ها استفاده می شود. در کنار تعمیر نواحی ضرب دیده و تو رفته ماشین با استفاده از جک صافکاری کار شاسی کشی نیز انجام می شود و این جک دارای مدل های مختلفی است و از مزیت ها و ویژگی های بالایی نیز برخوردار است. در ادامه به مزیت ها و اجزاء تشکیل دهنده جک صافکاری اشاره می کنیم.

مزیت های جک صافکاری

جک صافکاری از ابزارهای پیشرفته است که برای تعمیر بدنه و شاسی خودرو از آن استفاده می شود که دارای مزیت های مختلفی است که با هم برخی از این مزیت ها و ویژگی ها را مرور می کنیم.

 • دارای مصارف گوناگون
 • روکش با آلیاژ ضد زنگ
 • پمپ فشار شکن
 • استفاده راحت

اجزا جک صافکاری

جک صافکاری همانند دیگر انواع جک خودرو دارای اجزاء تشکیل دهنده است که برای درک بهتر از این جک به اجزاء آن اشاره می کنیم.

 1. جک تودلی
 2. جک قیچی
 3. ریموت
 4. پمپ
 5. اهرم شاسی کشی
 6. بدنه

جک لوزی خودرو

جک لوزی خودرو

جک لوزی ساده ترین شکل از انواع جک ماشین است که از آن برای بالابردن خوردو جهت پنچر گیری استفاده می شود و دلیل نامگذاری آن نیز به این خاطر است که شبیه به لوزی می باشد. این جک به وسیله نیروی وارده دست کار می کند و به وسیله پیچ ،باز و بسته می شود و می توان هنگام استفاده از آن پیچ را به جهت بالابردن چرخاند و سپس کار تعویض تایر خودرو را به راحتی و سادگی انجام داد. تنها کارایی این جک برای پنچر گیری است و معمولا در تمام خودرو ها جک لوزی وجود دارد. جک لوزی قابلیت تحمل حدود یک تن وزن را دارد و هنگام استفاده از آن باید نکات ایمنی را رعایت کرد.

جک ثابت ماشین

جک ثابت خودرو همانگونه که از نام آن نیز مشخص است به صورت ثابت است و برای نگه داشتن خودرو در ارتفاع مشخص مورد استفاده قرار می گیرد.از این جک در مکانیکی ها استفاده می شود. در برخی موارد، این جک به عنوان جک خرک نیز شناخته می شود.

جک بالابر خودرو

جک بالابر ماشین

یکی دیگر از انواع جک خودرو که از آن برای بلند کردن و یا بالابردن خودرو استفاده می شود جک بالابر است. مکانیزم کار با این جک به این صورت است که هنگام کار با آن می توانیم تمام خودرو را از سطح زمین بلند کنیم و تا ارتفاع دو متر بالا ببریم. از این جک در تعمیرگاه های خودرو استفاده می شود.جک بالابر در مدل های دو ستون، چهار ستون و قیچی است و سیستم بالابر آن نیز هیدرولیک می باشد.

جک گازی ماشین

جک گازی ماشین

جک گازی یکی دیگر از انواع جک ماشین می باشد که از آن در ساخت صندوق خودرو استفاده می شود و در قسمت صندوق عقب نصب شده و وظیفه اصلی آن هدایت سرعت و کنترل باز و بسته کردن درب صندوق عقب خودرو می باشد.

جک پنوماتیک

جک پنوماتیک

یکی دیگر از انواع جک خودرو که به وسیله هوای فشرده نیرو تولید می کند جک پنوماتیک می باشد. این جک دارای انواع مختلفی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به توان بالای تحمل وزن توسط جک پنوماتیک در مواردی که نیاز باشد از این جک برای بلند کردن بخشی از ماشین استفاده می شود.

جک پالت

جک پالت

جک پالت نیز نوع دیگری جک می باشد که از آن برای جایجایی استفاده می شود اما برای خودرو استفاده نمی شود و مکانیزم کار آن برای جابجایی پالت ها می باشد.

جک بازویی

جک بازویی نیز یکی دیگر از انواع جک است که از آن برای باز و بسته کردن درب پارکینگ و موارد مشابه استفاده می شود.

جک تلسکوپی

جک تلسکوپی
از دیگر انواع جک ها که با مکانیزم هیدرولیک کار می کند و برای بلند کرد اجسام از آنها می شود جک تلسکوبی است. شکل این جک به این صورت است که سیلندر ها در هم فرو رفته اند و قطر هر کدام کوچکر از دیگری است و تحمل وزن بالایی را دارند و از آنها در برخی از جرثقیل ها نیز استفاده می شود.

تحمل وزن و قدرت لیفتینگ جک خودرو آروا

انواع جک ماشین آروا شامل مدل های مختلفی هستند که تحمل وزن و قدرت لیفتینگ هر کدام از آنها متفاوت است. در ادامه انواع جک خودرو آروا را همراه با مدل و تحمل وزن هر کدام بیان می کنیم.

انواع مدل های جک روغنی آروا

 • جک روغنی ۴۳۳۰ تحمل وزن ۲ تن
 • جک روغنی ۴۳۳۱ تحمل وزن ۳ تن
 • جک روغنی ۴۳۳۲ تحمل وزن ۵ تن
 • جک روغنی ۴۳۳۳ تحمل وزن ۱۰ تن
 • جک روغنی ۴۳۳۵ تحمل وزن ۲۰ تن
 • جک روغنی ۴۳۳۶ تحمل وزن ۳۰ تن

انواع مدل های جک روغنی هیدرولیک آروا

 • جک روغنی هیدرولیک ۴۳۷۰ تحمل وزن ۲ تن
 • جک روغنی هیدرولیک ۴۳۷۱ تحمل وزن ۳ تن
 • جک روغنی هیدرولیک ۴۳۷۲ تحمل وزن ۵ تن
 • جک روغنی هیدرولیک ۴۳۷۳ تحمل وزن ۱۰ تن
 • جک روغنی هیدرولیک ۴۳۷۴ تحمل وزن ۱۵ تن
 • جک روغنی هیدرولیک ۴۳۷۵ تحمل وزن ۲۰ تن
 • جک روغنی هیدرولیک ۴۳۷۶ تحمل وزن ۳۲ تن

انواع مدل های جک سوسماری آروا

 • جک سوسماری ۴۳۴۰ تحمل وزن ۲ تن
 • جک سوسماری ۴۳۴۱ تحمل وزن ۲ تن
 • جک سوسماری ۴۳۴۲ تحمل وزن ۲ تن
 • جک سوسماری ۴۳۴۳ تحمل وزن ۳ تن
 • جک سوسماری ۴۳۴۴ تحمل وزن ۳ تن
 • جک سوسماری ۴۳۴۷ تحمل وزن ۳ تن
 • جک سوسماری ۴۳۴۸ تحمل وزن ۳ تن

انواع مدل های جک خرک آروا

 1. جک خرک ۴۳۶۰ تحمل وزن ۲ تن
 2. جک خرک ۴۳۶۱ تحمل وزن ۳ تن

انواع مدل های جک صافکاری آروا

 1. جک صافکاری ۴۳۸۰ تحمل وزن ۴ تن
 2. جک صافکاری ۴۳۸۱ تحمل وزن ۱۰ تن

کلام آروا :

همانگونه که متوجه شدیم ، جک خودرو دارای تنوع بالایی است و انواع جک ماشین در بازار وجود دارند که هر کدام از آنها را می توان در کار تعمیر و تعویض تایر خودرو و همچنین موارد مربوط به صافکاری و شاسی کشی مورد استفاده قرار داد. انواع جک خودرو در آروا در مدل های روغنی، روغنی هیدرولیکی، سوسماری ، خرک و صافکاری تولید و به بازار عرضه می شوند که دارای تحمل وزن بالا و ساخته شده از بهترین متریال های روز دنیا هستند که برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت مشاوره خرید جک خودرو می توانید با همکاران ما در شرکت آروا تماس حاصل نمایید.

همچنین می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات در زیر همین مطلب مطرح کنید.(سوالات و نظرات شما به سرعت منتشر می شود)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.