تفاوت حاشیه زن و چمن زن

علف ‌تراش (حاشیه زن) یا چمن‌ زن، کدام را بخریم؟ برای اینکه بتوانید بین خرید چمن ‌زن و علف ‌زن یک انتخاب درست داشته باشید، ابتدا باید با تفاوت علف ‌زن و چمن ‌زن آشنا شوید. البته دستگاه‌ هایی همچون حاشیه‌ زن نیز وجود دارند. ما در اینجا توضیحاتی راجع به این دو دستگاه و تفاوت حاشیه زن و چمن زن به شما می‌دهیم تا بتوانید یک انتخاب درست داشته باشید.

علف ‌تراش یا حاشیه زن چیست؟

حاشیه زن چیست؟

با توجه به نام این دستگاه، مشخص است که توسط آن می‌توانید علف‌ها را کوتاه کنید. موتور علف ‌زن‌ها می‌تواند به گونه‌ای طراحی شوند که شما با اتصال انواع سری مختلف از آن برای کارهای متفاوتی استفاده کنید، مانند اره زن، شخم زن و غیره.

انواع علف‌ تراش یا حاشیه زن کدامند؟

علف‌زن‌ها به روش‌های مختلفی دسته‌بندی می‌شوند. در اینجا به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

علف زن دستی

اگر بخواهیم مساحت های کمتر از ۱۵۰ متر مربع را مرتب و تمیز می توانید از این ابزار استفاده کنید و حتما باید سرعت خود را هماهنگ کنید.

حاشیه زن برقی

وظیفه تامین انرژی در این ابزار توسط برق است و از معایب حاشیه زن همین است که باید همیشه در هر مکانی به دنبال یک پریز برق باید باشید.

علف زن کوله پشتی

درصورتی حجم بیشتری از ۱۵۰ متر مکعب را قصد دارید علف زنی کنید یا دلتان می خواهد اینکار را راحت تر انجام دهید می توانید از علف زن های کوله پشتی استفاده کنید.

حاشیه زن بنزینی

حاشیه زن بنزینی آروا

اگر بخواهید با سرعت و قدرت بیشتری علف زنی کنید این ابزارها مناسب هستند اما بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرند. به همین دلیل حاشیه زن بنزینی بیشتر نیاز به تعمیر دارند.

علف زن دو زمانه

علف زن دو زمانه از موتورهای دو زمانه (two-stroke) بهره می‌برند.

علف زن دو زمانه شامل یک موتور بنزینی است که با استفاده از مخلوطی از روغن و بنزین کار می‌کند. این موتورها دارای سیلندر و پیستون هستند و برای عملکرد به روغن و بنزین نیاز دارند. مخلوط سوخت در باک علف زن قرار می‌گیرد و با استفاده از شمع‌های اشتعال، موتور راه‌اندازی می‌شود.

علف زن دو زمانه به دلیل ساختار ساده خود برای باغداران و کشاورزان مفید است. با این ابزار می‌توان به سرعت و کارایی بیشتری علف‌های مزاحم را از زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها تمیز کرد.

 علف زن چهار زمانه

دراین دستگاه‌ها از موتورهای چهار زمانه (four-stroke) استفاده می شود.

علف زن چهار زمانه شامل یک موتور بنزینی است که دارای چهار مرحله عملکرد (ساکن کردن, جذب سوخت, فشرده‌سازی, اشتعال) است. در این نوع موتور، روغن و بنزین به صورت جداگانه در داخل موتور استفاده می‌شوند. روغن برای روان کردن و آبادی قطعات داخلی موتور استفاده می‌شود و بنزین برای اشتعال و ایجاد قدرت و چرخش در موتور استفاده می‌شود.

علف زن چهار زمانه معمولاً بازدهی بالاتری نسبت به علف زن دو زمانه دارد و برای کاربردهایی که نیاز به قدرت و قابلیت تحمل بار بیشتری دارند مناسب است. همچنین، موتورهای چهار زمانه در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌کنند و معمولاً سر و صدا و آلودگی کمتری دارند.

استفاده از علف زن چهار زمانه به توصیه تولیدکنندگان بستگی دارد و انتخاب مناسب براساس نیاز و شرایط شماست. قبل از خرید و استفاده از هر نوع علف زن، مطالعه و تحقیق در مورد مشخصات فنی و ویژگی‌های مربوطه ضروری است.

چمن زن چیست؟

چمن زن چیست؟

چمن ها بخشی از فضای اطراف هستند که برای هرس کردن آن به دستگاهای چمن زن نیاز است. استفاده از چمن زن باعث ایجاد سطحی صاف و زیبا از چمن می‌شود و به دلیل کارایی و سرعت بالا، در محیط‌هایی که نیاز به نظافت و نگهداری چمن دارند، بسیار مفید است. این ابزار معمولاً در فصل بهار و تابستان استفاده می‌شود تا چمن را به ارتفاع مطلوب برش داده و ظاهری تمیز و زیبا ایجاد کند.

 انواع چمن زن

دسته بندی انواع چمن زن ها نیز همانند علف زن ها است با این تفاوت که این چمن زن ها نوع تراکتوری نیز دارند که می توانید بر روی آن ها سوار شوید و متراژ های خیلی بیشتر را چمن زنی کنید.

ساختار چمن زن و حاشیه زن

به طورکلی اجزای داخلی این دو ابزار شبیه به هم است.

  • موتور: همان قسمتی است که تامین کننده قدرت دستگاه می باشد.
  • دسته: به وسیله این قسمت امکان کنترل فرمان دادن به دستگاه را دارید.
  • تیغه: عملیات برش توسط این قسمت انجام می شود وتیغه ها می تواند انواع مختلفی دوپر، سه پر چهار پر و حتی هشتاد پر داشته باشند.
  • لوله واسط: لوله واسط با توجه به نوع دستگاه می تواند متفاوت باشد.

کاربرد علف زن و چمن زن

کاربرد حاشیه زن

برای مرتب کردن بخش هایی که دسترسی به آن ها توسط چمن زن ها بسیار سخت است از این دستگاه استفاده می شود.

در برسی تفاوت حاشیه زن و چمن زن  باید بدانید که برای محیط های باز و بزرگ که چمن کاری شده اند قابل استفاده است مثلا پارک ها، حیاط، فضای بیرونی ساختمان ها و…

تفاوت حاشیه زن و چمن زن

در اصل شکل ظاهری این دو دستگاه باعث ایجاد تفاوت علف زن و چمن زن شده است. البته قدرت این دو را نیز نباید نادیده بگیرید. اینکه بخواهید با علف زن یک حیاط نسبتا بزرگ را چمن زنی کنید، احتمال خراب شدن دستگاه به دلیل حجم بالای کار بسیار زیاد و نمی توانید چمن ها را به صورت یک دست در بیاورید.

از طرفی دیگر اگر بخواهید با چمن زن علف ها را هرس کنید اینکار برایتان سخت است چون قدرت موتور زیاد است و گوشه ها را نمی توانید تمیز کنید. این مورد شاید یکی از مهم ترین موارد برای درک بهتر تفاوت حاشیه زن و چمن زن است.

مزایا و معایب علف زن

از مزایای علف زن ها این است که می توانید گوشه ها را علف زنی کنید و در مواجهه با سنگ یا ناهمواری کمتر آسیب می بینند. از معایب علف زن این است که هنگام هرس کردن شاخ و برگ ها باید آن ها را با دست جمع کنید.

 مزایا و معایب چمن زن ها

مزایا و معایب چمن زن

نکته ای که در بررسی تفاوت علف زن و چمن زن  باید در نظر داشته باشید این است که از چمن زن ها می توانید محیط های بزرگ را هرس کنید و عمدتا خود این دستگاه داری یک محفظه هستند برای اینکه خاشاک را داخل آن بریزید و از معایب آن این است که نمی توانید گوشه ها را هرس کنید.

نگهداری از چمن زن و علف زن

برای اینکه بتوانید چمن زنی را به خوبی انجام دهید باید دفترچه محصول آن را به خوبی مطالعه کنید. اما به طور کلی باید تیغه، فیلتر های هوا، لوله واسط، شمع و روغن دستگاه را چک کنید و در صورت نیاز هر کاری را که لازم است مطابق با دفترچه محصول انجام دهید.

کلام آروا:

به طور کلی تفاوت علف زن و چمن زن را برایتان توضیح دادیم اگر قصد دارید فضای بزرگی را به صورت یکدست کوتاه کنید از چمن زن ها باید استفاده کنید و برای حاشیه ها از علف زن یا حاشیه زن استفاده کنید. آروا تنوع وسیعی از حاشیه زن های دستی و دوشی را با گارانتی بلندمدت عرضه می کند که شما برای خرید می توانید به نمایندگی های آروا در سراسر ایران مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *