آشنایی با ولوم های دستگاه جوش-min

دستگاه‌های جوش اینورتر هر کدام مزایای خاص خود را دارند. این مزایا با ولوم های دستگاه جوش مشخص می‌شود. هر چه تعداد ولوم‌های نصب شده بر روی دستگاه بیشتر باشد، هر چند کار با دستگاه پیچیده‌تر می‌شود، اما قدرت کار و موارد قابل استفاده از آن بیشتر می‌شود.

این ولوم‌ها با کنترل تابعی خاص از سطح ولتاژ و جریان می‌توانند میزان نفوذ جوش را تغییر دهند و لذا برای انواعی از جوشکاری‌ها با انواع الکترود و سیم‌جوش مورد استفاده قرار بگیرند. این ولوم‌ها، سیستم پردازنده‌ای هستند که مشخصات و فرمول‌های مربوط به اطلاعات متالوژی الکترودها را به طور پیش فرض دارند و کاربر با تنظیم آنها می‌تواند کار را شروع کند. در ادامه با انواع ولوم های موجود در دستگاه جوش آشنا می‌شوید و کاربردی که هر کدام دارند را برای شما بیان می‌کنیم تا بتوانید به صورت کامل از تمام قابلیت‌های دستگاه جوش خود استفاده کنید.

با آروا همراه باشید.

مشاهده متن کامل و آپدیت های مقاله

دانلود مقاله

انواع ولوم های دستگاه جوش اینورتر

کلیدها و ولوم‌های مختلفی را می‌توان بر روی انواع دستگاه جوش دید. از ولوم‌های Current گرفته تا ولوم‌های Arc Force و Hot Start همچنین کلیدهای مختلفی مانند TIG، VRD و SYN که طی این مقاله تمام این موارد به صورت کامل، معرفی و بررسی می‌شود و کاربرد هر کدام از آنها را خواهیم گفت.

انواع ولوم های دستگاه جوشولوم current

این ولوم بر روی دستگاه جوش اینورتر به صورت پیچ تنظیم شدت جریان نصب شده است. با کمک این ولوم به صورت دستی می‌توان میزان جریان خروجی از دستگاه را تنظیم کرد و لذا قوس الکتریکی حاصل شده برای آغاز جوشکاری (با الکترودی که می‌خواهید کار کنید) را می‌توان تعیین کرد. البته به هنگام کار با این ولوم به نوع الکترودی که استفاده می‌کنید، دقت کنید.

بالاترین حد آمپر دستگاه که بر روی برچسب‌های یک اینورتر جوشکاری نصب می‌شود، در واقع نشان‌دهنده بالاترین حد الکترودهای متناسب با دستگاه است. یک جریان بالا را به الکترودی که تحمل آن را ندارد، ندهید.

ولوم arc force یا قدرت قوس الکتریکی

از این ولوم برای افزایش قدرت و پایداری قوس الکتریکی استفاده می‌شود. با کمک این ولوم می‌توان در جوشکاری الکترود دستی (SMAW) و نفوذ جوش روی آن را کنترل کرد. از آنجایی که میزان نفوذ جوش می‌تواند کم یا زیاد شود، تکنولوژی Arc force تنظیماتی روی دستگاه جوش است که به کمک آن می‌توان یک قوس یکنواخت و ملایم یا اینکه نفوذ زیاد یا به اصطلاح عمق زیاد روی قطعه کار ایجاد کرد. هر چه میزان قدرت قوس افزایش یابد، آمپراژ بیشتری با قدرت بیشتری به قطعه وارد می‌کند .

بسیاری از افراد فکر می‌کنند وجود Arc Force‌ بر روی یک دستگاه، نه تنها کارآمد نیست، بلکه مزاحم است. اما این تفکر اشتباه و غلط است. هنگام استفاده از تکنولوژی Arc force، اگر فرد جوشکار در هنگام جوشکاری ناخواسته الکترود را به کار بچسباند، به کمک سیستم آرک فورس، آمپراژ کمی بالا می‌رود و جوشکاری ادامه پیدا می‌کند.

هر چه طول قوس الکتریکی بیشتر باشد، حوضچه جوش روان‌تر و مواد مذاب بیشتر نیز روان تر خواهد بود. این مواد دیرتر سرد خواهند شد و لذا جوشکاری تمیزتر خواهد بود. تکنولوژی arc force یا کنترل قوس، می‌تواند طول قوس را تنظیم کند و درست به همین دلیل است که وجودش بر روی یک دستگاه جوشکاری لازم است.

دستگاه جوش اینورتر مدل 2162 آروانحوه کار تکنولوژی arc force در دستگاه جوش اینورتر

کاری که تکنولوژی arc force انجام می‌­دهد این است که هنگامی که ولتاژ قوس به کم تر از یک مقدار از قبل مشخص شده می‌­رسد میزان جریان را اضافه می­کند. برای مثال اگر ولوم current روی ۱۹ تنظیم شود و Arc Force‌ بر روی ۱۰۰، با کاهش ولتاژ و افت آن، سیستم Arc Force شروع به افزایش جریان می‌کند و سطح ولتاژ را به کمک این کار بالا می‌برد. افزایش جریان از چسبیدن الکترود به قطعه کار نیز جلوگیری می‌کند. با تمام این وجود تکنولوژی Arc Force در دستگاه جوش اینورتر، تنها منجر به تنظیم جریان ولتاژ و قوس الکتریکی نمی‌شود. این تکنولوژی مزایایی دیگر نیز دارد که به شرح زیر است.

مزایای تکنولوژی arc force در دستگاه جوش اینورتر

همان گونه که بیان شد این تکنولوژی دارای مزایایی است. این قابلیت در دستگاه جوش باعث، موارد زیر می‌شود:

 • کوتاه شدن زمان جوشکاری
 • نچسبیدن الکترود به حوضچه مذاب
 • بالا رفتن کیفیت جوش
 • سوراخ نشدن قطعه
 • استفاده از آمپر ثابت پایین در دستگاه های جوش
 • حذف هزینه های اضافی
 • بالا رفتن قدرت جوش
 • آسان شدن فرآیند جوشکاری برای فرد جوشکار
 • حفظ قوس الکتریکی

ولوم hot start

برای شروع به کار با یک دستگاه جوشکاری، میزان ولتاژ و قوس الکتریکی اولیه بسیار مهم است؛ زیرا گاهی اوقات به علت سرد بودن الکترود یا مرطوب بودن آن، درست به هنگام شروع، الکترود به قطعه کار می‌چسبد و فرآیند جوشکاری را از همان ابتدا مختل می‌کند. بنابراین این قوس به خصوص برای افرادی که به تازگی کار با دستگاه‌های جوشکاری را آغاز کردند، مهم‌تر است.

ولوم Hot Start، ولومی است که با تنظیم آن می‌توان میزان شروع قوس الکتریکی را تعیین کرد و از شوک اولیه ناشی از آغاز قوس الکتریکی گریخت. با وجود این ولوم بر روی یک دستگاه جوشکاری، میزان قوس الکتریکی تنظیم شده در همان اول کار منجر به چسبیدن الکترود به قطعه نمی‌شود. برای همین نیز این تکنولوژی برخلاف آنچه خیلی‌ها آن را بی‌مورد می‌خوانند، مهم و کاربردی است. با تنظیم این ولوم، جریان خروجی با حداکثر قدرت خود شروع به کار خواهد کرد و به آرامی جریان کاهش یافته تا به سطح مورد نظر تنظیم شده در ولوم Current برسد.

قابلیت ها و کلیدهای روی اینورتر جوشکاری

ولوم‌های گفته شده در بالا، تنها قابلیت‌های نصب شده بر روی دستگاه‌های جوشکاری نیست. بر روی اینوترها می‌توان انواعی دیگری از دکمه‌ها و قابلیت‌ها را دید که هر کدام برای نوع خاصی از جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به توضیح این موارد خواهیم پرداخت.

کلید VRD

زمانی که بر روی اسکلت‌های فلزی ساختمان کار می‌کنید، باید بسیار مراقب باشید. این اسکلت‌ها قابلیت بالایی برای انتقال الکتریسته با اندام شما دارند. برای همین روشن بودن آنها کمک می‌کند که به هنگام کار در مکان‌هایی که امکان برق‌گرفتگی بالاست، سطح ولتاژ، از ۹ الی ۱۵ ولت کاهش یابد و ایمنی شما به هنگام کار حفظ شود. همچنین با روشن بودن این کلید به هنگام کار با قطعاتی با ضخامت کم، قطعه کار سوراخ نمی‌شود و لذا کاری تمیز در انتها تحویل داده شود.

کلید VRD‌ مزایای حتی بیشتر از این‌ها دارد، اما به هنگام کار با سطوح فلزی رنگ زده شده، نباید مورد استفاده واقع شود. زیرا نه تنها در قطعه به درستی نفوذ نمی‌کند، بلکه با پخش طولانی مدت گازهای حاصل شده از جوش الکترود و رنگ فلز، باعث مسمومیت می‌شود.

کلید TIG

اگر به کلیدهای موجود بر روی برخی از اینورتر‌ها، مانند اینورتر دیجیتال پلاس مدل ۲۱۶۰ آروا، نگاه کنید، می‌توانید دکمه TIG را ببینید. این دکمه برای تبدیل دستگاه جوش اینورتر از حالت جوشکاری دستی به جوشکاری تنگستن است.

جوشکاری تنگستن، نوعی از جوشکاری قوسی خاص با الکترود تنگستن است که به ملزوماتی نظیر تورچ و کپسول نیاز دارد. در این نوع از جوشکاری از گاز به منظور پوشش قطعات استفاده می شود و گاه آن را به نام جوشکاری آرگون نیز می‌شناسند. در این نوع فرآیند جوشکاری، الکترود مصرف شونده نیست بلکه تنها نقش تأمین کننده جریان الکتریکی و رساندن آن به منطقه قوس را بر عهده دارد.

اینورتر جوشکاری دیجیتال پلاس مدل 2160 آرواکلید SYN

جوشکاری سینرژیک یا جوشکاری دستی، نوعی از انواع حالات جوشکاری است که می‌توان با کمک آن سایز الکترود دستگاه را انتخاب کرد. پس از روشن کردن این کلید می‌توان از هر نوع الکترودی در حوزه‌ی آمپر دستگاه استفاده کرد. در این حالت دستگاه خود، تنظیمات متناسب با الکترود انتخاب شده را به صورت هوشمند تنظیم می‌کند.

جمع بندی

بالاتر از تمامی موارد گفته شده در بالا، دستگاهی که بتواند تمامی این ولوم‌ها و کلیدها را داشته باشد، نادر است. دستگاه اینورتر دیجتال پلاس آروا، نه تنها تمامی ولوم‌ها و کلید‌های نام برده را داراست، بلکه با کمک یک سیستم ساده می‌تواند همراه بسیار مناسبی برای یک جوشکار حرفه‌ای باشد. امیدواریم که این مقاله به شما کمک کرده باشد تا از این پس با تمام قابلیت های دستگاه جوش آشنا شده باشید و در انتخاب دستگاه مورد نظرتان راحت‌تر باشید.

۴۴ دیدگاه

  • سلام خدمت عزیزان آروا… بنده دستگاه ۲۱۶۰خریداری کردم. راجب کلید tig سوال داشتم. نحوه کارکردن و روش انجامش نمیدونیم و وسایل مورد نیازشو باید چطور تهیه کرد، اگه مقدور هست روشت استفاده وانجام جوش tigدر مدل۲۱۶۰ قرار دهید باتشکر.

   • درود بر شما
    در مورد جوشکاری تیگ به زودی در سایت آروا مقاله جامع و کاملی منتشر می شود لطفا مقالات سایت و اینستاگرام آروا را دنبال کنید تا بتوانید اطلاعات خود را در این مورد تکمیل کنید.

     • درود بر شما
      امیدواریم مطالب و مقالات آروا برایتان مفید باشد. خوشحال می شویم اگر پیشنهادی برای موضوعات جدید دارید برای ما ارسال کنید تا بهترین اطلاعات را برایتان آماده کنیم.

     • سلام وقت بخیر من چندساله با دستگاه جوش اروا مدل ۲۱۱۵ کار میکنم واقعا محشره.دستتون دردنکنه.فقط خواستم بدونم میتونم باهاش سرسیلندر آلومینیوم هم جوش بزنم ممنون میشم راهنمایی کنید

     • درود بر شما
      از احساس رضایت شما و نظرتان بسیار خوشحالیم.
      برای جوشکاری آلومینیوم باید از روش جوش تیگ یا آرگون استفاده کنید که دستگاه جوش آروا ۲۱۱۵ قابلیت جوشکاری تیگ را نیز دارد. اما توجه داشته باشید در صورتی که می خواهید به صورت دائمی جوشکاری آرگون انجام دهید باید از دستگاه های تخصصی جوشکاری آرگون استفاده کنید.

   • سلام
    از دیدگاه من ولوم آرک فروس به شدت مزاحمه، البته من نظر شخصی خودم رو بعد از بیست سال سابقه گفتم .برای من مزاحمه و دست و پاگیر ،شاید برای یه مبتدی خوب باشه .

    • درود بر شما
     ولوم آرک فروس در دستگاه های جدیدتر حذف شده و میزان قدرت قوس الکتریکی و نفوذ جوش به صورت خودکار تنظیم می شود. اما همانطور که در متن توضیح دادیم این تفکر که این ولوم مزاحم است اشتباه و غلط است و دلیل آن هم توضیح دادیم.

    • درود بر شما
     خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید بوده است. پیشنهاد می کنیم دیگر مطالب و مقالات سایت آروا را نیز مطالعه کنید و اطلاعات خود را در این حوزه افزایش دهید.

  • درود بر شما
   بسیار خوشحالیم که این مقاله برای شما مفید بوده است. امیدواریم با تمام قابلیت ها و ولوم های دستگاه جوش اینورتر آشنا شده باشید و بتوانید خیلی راحت تر دستگاه جوش مورد نظرتان را انتخاب و با آن کار کنید.

  • درود بر شما
   پکیج ابزار هر رشته در بخش ” ابزار مناسب من ” وجود دارد اما هنوز به صورت کامل تکمیل نشده است. در آینده علاوه بر این بخش، مطالبی برای معرفی کامل ابزار هایی که در هر رشته کاربرد دارد؛ منتشر می کنیم.

 • درود
  اگر جدول تنظیمی جوش نسبت ب الکترود برای دستگاه های ۲ ولوم رو میگذاشتین عالی میشد

  • درود بر شما
   دوست عزیز این موردی که بیان کردید در این مطلب جای نمی گیرد و باید در مقاله دیگری آورده شود. اما به صورت کلی آمپر دستگاه نسبت به الکترود به شکل زیر باید باشد:
   الکترود ۲.۵: جریان بین ۶۵ تا ۹۵ آمپر
   الکترود ۳.۲: جریان بین ۹۰ تا ۱۴۰ آمپر
   الکترود ۴: جریان بین ۱۴۰ تا ۱۸۵ آمپر
   الکترود ۵: جریان بالای ۱۸۰ آمپر

   • ولوم نفوذی در مورد الکترود ۲.۵ روی چند باشه. با ترانس تک ولوم مشکلی ندارم و یا با ترانسهای قدیمی. ممنون میشم راهنمایی کنین

    • درود بر شما
     ولوم نفوذی آرک فورس بیشتر برای الکترود های نازک استفاده می شود و با توجه به جنس و ضخامت قطعه کار می تواند متفاوت باشد.

 • سلام خسته نباشید ببخشید کاش کمی ساده تر و روانتر و به زبان عامیانه تر و به زبان جوشکارها توضیح میدادن من هرچه خوندم چیززیادی متوجه نشدم

  • درود بر شما
   لحن و زبان مقالات به صورت علمی و رسمی نوشته می شود تا همه بتوانند از آن استفاده کنند. هر قسمت از متن را که متوجه نشدید در بخش نظرات از ما بپرسید تا به زبان ساده تر و عامیانه تر پاسخ دهیم.

 • در مورد ابزار آروا به عنوان یک استادکار میتوانم بگم که بهترین وسایل موجود در بازار وکیفیت عالی وقیمت مناسب فقط ابزار آلات آروا وهمینطور وب سایت آروا که بهترین هستش من از وسایل آروا استفاده میکنم وراضی هستم

  • درود بر شما
   از لطف و نظر شما بسیار مچکریم. آروا همیشه در تلاش است تا ابزار های با کیفیت و با قیمت مناسب تولید کند و به دست شما مصرف کنندگان عزیز برساند.

 • درود و خسته نباشید
  مقاله های سایتتون فوقالعاده هستن،از متخصصان کاربلدی مثل آروایی ها چیز جز این هم انتظار نمی رفت.خواستم بدونید آروا باعث افتخار همه ایرانی ها هست که کیفیتی در سطح برندهای برتر دنیا با این همه کمبود امکاناتی که در کشور بوجود امده،طراحی و تولید میکند.
  واقعا لذت میبرم وقتی میبینم هنوز کسانی هستند در صنعت داخلی که کیفیت رو اولویت قرار میدهند و هیچ برند چینی وجود نداره که باهاشون رقابت‌کنه.
  پیشنهاد دارم در سایت های ویدیویی مثل یوتیوب
  ویدیوهای معرفی ابزارالات بیشتر قرار دهید
  اگر براتون ویدیو های ساخت ابزار در منزل (díy) بسازید و در انها از ابزار های آروا استفاده کنید.
  در هرصورت ارزوی موفقیت روز افزون برای شمادارم.
  ♥️♥️??

  • درود بر شما
   آروا به همراهانی چون شما افتخار می کند. بسیار خوشحالیم که مطالب سایت برایتان مفید است و همواره در تلاشیم تا محتوا های مورد نیاز شما را تولید و در اختیارتان بگذاریم.
   پیشنهاد شما حتما بررسی می شود. شما می توانید کانال آروا در شبکه های ویدیویی مانند آپارات و یوتیوب را دنبال کنید و ویدیو های مورد نظر خود را آنجا مشاهده کنید.
   به زودی ویدیو های خیلی مفید و خوبی در رابطه با ابزار آلات در این شبکه ها منتشر خواهد شد.

 • بعضی افراد بد ذات و کثیف برای راحتی کارشون در تعمیرات و یا فروش دستگاه بی کیفیت تک ولومشان، شایعی راه اندازی کردن، بر این مبنا که ولوم دوم وسوم دکوری هس و خاصیتی ندارد، بله ولوم دوم در دستگاهای بی مارک و بی کیفیت دستساز دکوری هست. ولوم دوم و خصوصا” ولوم سوم برای جوش ورق نازک همچون کانال کولر خاصیت فراوانی دارد. البته خاصیت های فراوانی دارد که محرمانه هس و نمیگم چون افراد یاد میگیرن و چند روز بعد دوباره میخواهندگفته های خودم را یاد خودم میدهند. البته در دستگاهای باکیفیت و معتبر این ولوم ها کارایی دارند و دکوری نیستن. بعضی از افراد که مبتدی هستن، ولوم دوم را کم و زیاد میکنن و جوشکاری میکنن و هیچ تاثیری نمیبینن، فک میکنن ولوم دوم دکوری هس. که اون افراد وقتی یه جوشکار معمولی شدن متوجه قضیه میشن.

  • درود بر شما
   دوست عزیز ولوم دوم در اینورتر های دو ولوم آروا کاملا کاربردی می باشد و از کیفیت بالایی برخوردار هستند. در این مقاله هم کاربرد و کارایی این ولوم برای شما تشریح شده است.
   دیگر افرادی که این ولوم را دکوری میخوانند مسلما علم و تجربه ای در این خصوص ندارند و بهتر است به گفته های آنان توجهی نشود.
   امیدواریم از دستگاه جوش آروا استفاده کنید و از امکانات و کیفیت آن لذت ببرید.

 • سلام . چند سالی هست از محصولات آروا استفاده میکنم . اینورتر و غیره اما به تازگی یک چکش تخریب آروا ۱۶ کیلویی گرفتم مدل ۵۲۵۳ اگر اشتباه نکنم واقعا عالی فقط میتونم بگم دم سازنده اش گرم

  • درود بر شما
   امیدواریم از محصولات آروا رضایت کامل داشته باشید و با آن ها در مسیر موفقیت قرار بگیرید.
   از شما بابت به اشتراک گذاشتن نظرتان با دیگر همراهان آروا مچکریم!

 • درود
  بابت خرید اینورتر آروا بسیار راضیم.
  ازینکه تواین بازار بی دروپیکر چینی یکی از برندهای ایرانی قدعلم کرده بخود میبالم. بیشک این مهم حاصل زحمت شبانه روزی مدیران مشاوران طراحان متخصصان کارمندان کارگران وتک تک پرسنل غیرتمند شماست.پشتکار وحرکت مداوم دراین مسیر تارسیدن به مطرح شدن درحد جهانی آرزوی من برای شما.
  خدا قوتتون بده.
  ازکاربران ابزار آروا

 • سلام ولوم دوم دستگاه تا ۱۰ شماره گذاری شده …
  برای استفاده از الکترود ۲ونیم ولوم دوم معمولا باید روی چند باشد که الکترود نچسبه

  • درود بر شما
   این سوال با توجه به جنس قطعه کار، آمپر دستگاه، سایز الکترود و نوع الکترود جواب متفاوتی داره. به صورت معمول شما می توانید ولوم arcforce رو در حالت وسط قرار دهید و عملیات جوشکاری را انجام دهید.

 • سلام خسته نباشید ولوم ۲۰ چه کاربردی دارد در دستگاه مدل ۲۱۶۰…ایا واقعا این دستگاه قابلیت تبدیل به ارگون دارد..ممنون

  • درود بر شما
   متوجه سوال شما در مورد ولوم نشده ایم. دستگاه جوش ۲۱۶۰ آروا دارای یک ولوم است که آن هم arc force می باشد و از ۱ تا ۱۰ مدرج شده است و بقیه تنظیمات در این دستگاه به صورت دیجیتالی انجام می شود.
   دستگاه جوش دیجیتال پلاس آروا قابلیت جوشکاری تیگ یا آرگون را دارد اما در صورتی که عمده فعالیت شما جوشکاری آرگون است پیشنهاد می کنیم از دستگاه های تخصصی جوش آرگون استفاده کنید.

 • سلام وقت بخیر من دستگاه اروا مدل ۲۱۷۵ خرید کردم واقعا عالی هست و دست شما دردنکنه فقط یک نکته هست که من از کلید فورس متوجه نشدم که وقتی ولوم دستگاه رو کم و زیاد میکنیم تو صفحه دیجیتال تغیری نمیکند ، فقط امپر رو نشون میدهد ، ممنون که راهنمایی کنید

  • درود بر شما
   خئشحالیم که از کیفیت اینورتر های جوشکاری آروا راضی هستید. صفحه دیجیتال فقط نمایانگر مقدار آمپر خروجی دستگاه جوش است. تغییر در میزان ولوم آرک فورس باعث تغییر صفحه دیجیتال نمی شود.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *