جوشکاری برخلاف کاربرد گسترده‌ای که در صنعت دارد، تجهیزات بسیار ساده‌ای دارد. تجهیزات جوشکاری یک مدار الکتریکی تشکیل می‌دهد که عموما جریان الکتریکی قوی‌ای را از خود عبور می‌دهند. این جریان برای انتقال مناسب نیاز به کابل جوشکاری قدرتمند و سالم دارد. برای انتخاب بهترین کابل جوشکاری باید نکاتی در مورد ویژگی های این ابزار جوشکاری بدانیم، که در این مطلب به بررسی آن خواهیم پرداخت.

ویژگی های کابل جوشکاری مناسب چیست؟

کابل جوش، رسانای الکتریکی جریان برق جوشکاری است. کابل جوشکاری شامل یک سری از رشته‌های مس مرغوب پیچیده شده در داخل یک روکش با دوام (به طور معمول نوعی از پلاستیک مصنوعی یا طبیعی با رنگ‌های مختلف) است.

رشته‌های مس خالص به سیم جوش انعطاف‌پذیری بیشتری نسبت به انواع دیگر رسانای الکتریکی می‌دهند. روکش عایق‌بندی به گونه‌ای طراحی شده است که بتواند حرکت مکرر روی سطوح خشن را حفظ کند. با افزایش جریان الکتریکی (که با آمپر اندازه ‌گیری می‌شود)، باید قطر کابل جوش و سطح مقطع حاصل از رشته مس افزایش یابد.

این مفهوم شبیه به افزایش جریان آب از طریق شلنگ است. برای حمل حجم بیشتری از آب به شلنگ قطر بزرگ‌تر نیاز است. شما برای شستشوی باغ خود از شلنگ کوچکتر استفاده می‌کنید، در حالی که سازمان آتش‌نشانی از شلنگ بسیار بزرگ‌تری برای مبارزه با آتش‌سوزی استفاده می‌کند. قیمت کابل ترانس جوش تحت تاثیر همین متغیرها است.

قدرت؛ یکی از مهمترین ویژگی های کابل جوشکاری

قدرت کابل جوشکاری مناسب نیز با ظرفیت جریان یا درجه آمپر شناخته می‌شود. به حداکثر مقدار جریان الکتریکی که اطمینان داده می‌شود کابل بتواند عبور دهد قدرت آن کابل گفته می شود.

علاوه بر سطح مقطع، سایر فاکتورهای تأثیرگذار بر توانمندی کابل جوش نظیر طول آن، درجه‌بندی اهم (یعنی درجه مقاومت)، درجه‌ بندی مقاومت حرارتی مواد عایق و دمای محیطی قابل تحمل نیز باید مدنظر باشد.

طول کابل جوشکاری

کابل‌های کوتاه‌تر می‌توانند جریان بیشتری نسبت به کابل‌های طولانی‌تر با همان قطر داشته باشند. کابل جوش اغلب با درجه حرارت رسانای ۷۵ درجه سانتیگراد (۱۶۷ درجه فارنهایت)، ۹۰ درجه سانتیگراد (۱۹۴ درجه فارنهایت) یا ۱۰۵ درجه سانتیگراد (۲۲۱ درجه فارنهایت) درجه‌بندی می‌شود. در حالی که سیم مسی به خودی خود می‌تواند درجه حرارت بالا ایجاد شده توسط آمپراژهای بالاتر را قبل از آسیب‌دیدگی تحمل کند اما عایق پلاستیکی آنها ذوب می‌شود.

کابل مناسب جوشکاری

دمای محیطی و تاثیرش روی کابل جوش

کابل جوش مناسب نیز اغلب برای دمای محیط ۳۰ درجه سانتیگراد (۸۶ درجه فارنهایت) درجه بندی می‌شوند. درجه حرارت بالاتر محیط می‌تواند توانایی آنها در اتلاف گرما در محیط اطراف را کاهش دهد و در نتیجه باعث کاهش قدرت آنها شود. علاوه بر این، چندین کابل در کنار هم می‌تواند باعث کاهش توانایی آنها در تحمل گرما شود. کابل‌های چندگانه باید کمی از هم جدا شوند.

جنس کابل جوشکاری

توجه داشته باشید که گرچه مس هدایت کننده الکتریکی بسیار خوبی است، اما هنوز تا حدی مقاومت در برابر جریان را دارد. بنابراین مقداری از تولید گرما به دلیل مقاومت در کابل رخ خواهد داد. اگر قطر کابل برای سطح جریان داخل آن خیلی کم باشد، کابل بیش از حد گرم می‌شود. این مساله می‌تواند کابل را در معرض خطر احتمالی آتش‌سوزی و همچنین آسیب رساندن به خود کابل (و در نهایت خرابی) قرار دهد. هم‌چنین قیمت کابل ترانس جوش با مس بهتر گران‌تر نیز هست.

شکستن ژاکت عایق همچنین می تواند یک خطر شوک الکتریکی باشد. در مقابل ، کابل که برای یک سطح آمپراژ داده شده بزرگ است ، هیچ جریان مستقیمی را از کابل با اندازه مناسب انجام نمی دهد. با این حال ، کابل با قطر بزرگتر به دلیل افزایش مقدار رشته های مس ، به طور معمول هزینه بیشتری نسبت به کابل با قطر کوچکتر دارد. بنابراین ، کابلهای بزرگ ممکن است مقرون به صرفه نباشد.

انتخاب بهترین کابل جوشکاری

هنگام انتخاب بهترین کابل جوشکاری، بهتر است کابلی را انتخاب کنید که بتواند حداکثر خروجی جوشکاری را داشته باشد. برای این کار باید سه عامل را در نظر بگیرید:

  • طول کل مدار جوش
  • توان خروجی ترانس جوشکاری
  • چرخه منبع برق جوشکاری

مدار جوشکاری چیست

مدار جوشکاری، مسیری است که در آن برق حرکت می‌کند. این شامل منبع برق، کابل الکترود، نگهدارنده الکترود، قوس الکتریکی، کابل جوشکاری و گیره کاری است. شکل زیر مدار جوش را نشان می‌دهد. برای تعیین اندازه مناسب کابل جوش، باید تمام طول کابل الکترود و کابل کار (کابلی که قطعه جوشکاری را به دستگاه وصل می‌کند) را به یکدیگر اضافه کنید. کابل الکترود به نگهدارنده الکترود، مشعل TIG یا فیدر سیم وصل می‌شود. کابل کار به یک گیره کار وصل می‌شود. توجه داشته باشید که این دو مورد اخیر معمولاً به اشتباه “کابل زمین” و “گیره زمین” گفته می‌شود. با این حال، این اصطلاحات نادرست است، زیرا کابل “زمین” فقط در قسمت اصلی مدار جوش اعمال می‌شود (یعنی کابل برق ورودی).

کابل ترانس جوش

نکات ایمنی در مورد کابل جوشکاری مناسب

به خاطر داشته باشید برای اینکه اطمینان حاصل کنید که از آمپراژ تنظیم شده در کابل‌های خود برای انجام کار استفاده می‌کنید، باید کابل‌ها ، اتصالات و لوازم جانبی خود را در حالت مناسب و سالم نگه دارید. تمام تجهیزات باید قبل از استفاده مورد بازرسی قرار گیرند. اگر پایانه‌های موجود در منبع تغذیه شل شده باشند  اتصالات به طور ایمن به یکدیگر متصل نشوند، کابل ها بریده یا آسیب دیده باشند، شما خروجی مورد نظر را دریافت نمی‌کنید.

کابل جوشکاری آسیب‌دیده می‌توانند مقاومت بیشتری در مدار جوش ایجاد کنند و بنابراین جریان جوش را محدود می‌کنند. این مناطق همچنین به دلیل مقاومت گرم می‌شوند و می‌توانند مشکلات دیگری ایجاد کنند. همیشه اطمینان حاصل کنید که تجهیزات قابل استفاده و در حالت کار مناسب هستند.

جمع بندی

در این مقاله به ویژگی های کابل جوشکاری مناسب پرداختیم و برای انتخاب بهترین کابل جوشکاری به نکاتی اشاره کردیم و همچنین نکات ایمنی مربوط به آن را بیان کردیم. حالا برای خرید کابل بهترین شرکت را معرفی میکنیم. شرکت توزیع ابزار آروا عرضه ‌کننده منتخبی از بهترین کابل های جوشکاری برای دستگاه های اینورتر جوشکاری است. که با در نظر گرفتن نیازهای مختلف برای صنعت جوشکاری طیف گسترده ای از محصولات را فراهم کرده است.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!