جعبه ابزار چیست

ابزار های دستی کوچک و بزرگ زیادی وجود دارند که در کارها و مشاغل مختلف از آنها استفاده می کنیم. همه ما به دنبال این هستیم که ابزارهای خود را بتوانیم به شکل مناسبی نگهداری کنیم و اینکه همیشه به صورت مرتب و منظم در اختیار داشته باشیم. برای این کار نیاز به وسیله ای به نام جعبه ابزار داریم. جعبه ابزار این امکان را برای ما مهیا می کند تا ابزارهای ما در جای مرتبی قرار گیرد و از گم شدن و آسیب دیدن حفظ شوند. با توجه به این توضیح مختصر در ادامه می خواهیم به شما بگوییم که جعبه ابزار چیست؟ و چه کاربردی دارد.

جعبه ابزار چیست؟

جعبه ابزار وسیله ای است که در کارگاه ها، مشاغل مختلف و خانه ها برای نگهداری ابزارآلات و دسته بندی آنها استفاده می شود. این وسیله کاربردی به کاربران این کمک را می کند تا ابزار های کاربردی خود را به شکل مناسبی نگهداری نمایند و به شما کمک می کند تا از گم شدن ابزار های خود محافظت کنید. جعبه ابزارها دارای انواع مختلفی هستند که آنها را می توان بر اساس مختلفی دسته بندی نمود.

جعبه ابزار چیست؟
جعبه ابزار یک وسیله ضروری است که کمک می کند تا ابزار های کاربردی کوچک و بزرگ خود را در آن قرار دهیم و در زمان کار به راحتی به هرکدام از ابزارهایی که می خواهیم دسترسی آسانی داشته باشیم. این وسیله کاربردی دارای انواع مختلفی می باشد که در ادامه هر کدام از این دسته بندی ها را معرفی و توضیخ می دهیم.

مهم ترین کاربرد جعبه ابزار چیست؟

جعبه ابزار یک وسیله بسیار کاربردی است که از آن می توان در موارد مختلف و متنوعی استفاده کرد. از جمله کاربرد های مهم جعبه ابزار می توان به موارد زیر اشاره کرد.

کاربردهای جعبه ابزار

 • نگهداری ابزارها داخل ماشین
 • نگهداری ابزار ها در خانه
 • نگهداری ابزار در کارگاه های نجاری، آهنگری و …
 • نگهداری ابزار در مشاغل ساختمانی
 • نگهداری ابزار در مشاغل تاسیساتی

انواع جعبه ابزار از نظر شکل

اگر با تعریف کامل جعبه ابزار چیست؟  آشنا شدید، بهتر است بدانید که جعبه ابزار با توجه به کارکردی که دارد از انواع مختلفی برخوردار است و در شکل ها و اندازه های مختلفی ساخته می شود. اگر بخواهیم انواع جعبه ابزار را نام ببریم باید بر اساس المان های مختلفی آن را دسته بندی کنیم. برای مثال می توان جعبه ابزارها را بر اساس جنس، اندازه و نوع کاربری تقسیم بندی نمود. در ادامه انواع جعبه ابزار را معرفی می نماییم.

جعبه ابزار دستی

جعبه ابزار دستی

همانطور که دانستیم جعبه ابزار ها دارای اندازه های مختلفی هستند. یکی از آنها جعبه ابزار دستی است که از اندازه کوچکتری به نسبت دیگر مدل ها برخوردار است که آن را می توان به راحتی حمل کرد. این مدل از جعبه ابزار ها برای تعمیرکاران یک گزینه مناسب است و می توان ابزار های مختلفی را در آن جای داد. جعبه ابزار دستی بیشتر از جنس فلزی و پلاستیک هستند و مانند یک کیف چمدانی طراحی می شوند. داخل این جعبه ابزار می توان ابزارهایی مانند پیچ گوشتی، انواع آچار ها، متر و موارد این چنینی را جای داد.

جعبه ابزار چرخدار

جعبه ابزار چرخ دار

در تعریف کامل جعبه ابزار چیست؟ آمده است که انواع دیگری از جعبه ابزار ها وجود دارد که اندازه آنها به نسبت بزرگ تر است و داخل آن می توان ابزار زیادی را جای داد. این مدل از جعبه ابزار ها بسیار کاربردی است و با توجه به اینکه دارای چرخ است به راحتی می توان آن را جابجا کرد. جعبه ابزار چرخ دار با توجه به اینکه دارای حجم بزرگتری است داخل آن می توان ابزار های برقی مانند دریل را نیز جای داد. این مدل از جعبه ابزار ها ظاهری شبیه به چمدان دارند و برای کارهای بزرگ مناسب است. برای کسانی که کارهای بین شهری و مسافت های طولانی دارند این جعبه ابزار یک گزینه مناسب است.

جعبه ابزار قفسه ای

جعبه ابزار قفسه ای

یکی دیگر از انواع جعبه ابزار ها که مورد استفاده قرار می گیرد، جعبه ابزار قفسه ای است که به آن جعبه ابزار کنسولی نیز گفته می شود. این مدل از جعبه ابزار ها دارای قفسه های مجزا هستند که می توان ابزار ها را بدون اینکه روی هم انباشته کرد به صورت مرتب و مجزا از هم نگهداری نمود. با کمک این جعبه ابزار می توان ابزار ها را حتی به صورت دسته بندی شده نگهداری کرد.

انواع جعبه ابزار از نظر جنس

برای تولید جعبه ابزار از متریال های مختلفی مانند فلز و پلاستیک استفاده می شود. در یک دسته بندی کلی می توان انواع جعبه ابزار را بر اساس جنس آنها تقسیم بندی کرد. هر کدام از جعبه ابزار ها بر اساس اندازه و شکل می تواند از یکی از این متریال ها ساخته شوند. در ادامه انواع جعبه ابزار از نظر جنس را معرفی و توضیح می دهیم.

جعبه ابزار آلومینیومی

جعبه ابزار آلومینیومی

یکی از انواع جعبه ابزار ها است که طرفداران بسیاری دارد و از مقاومت بالایی برخوردار می باشد. از این جعبه ابزار برای حمل ابزار هایی استفاده می شود که ممکن است بر اثر ضربه دچار شکستگی شوند و یا آسیب ببینند. از این مدل جعبه ابزار در بیشتر کارگاه ها استفاده می شود و اندازه های مختلفی دارد.

جعبه ابزار پلاستیکی

جعبه ابزار پلاستیکی

یکی از جعبه ابزار هایی که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد جعبه ابزار پلاستیکی است. این جعبه ابزار به نسبت آلومینیومی و فولادی وزن کمتری دارد و در خانه و خودرو بیشتر از آن استفاده می شود.

جعبه ابزار فولادی

جعبه ابزار فولادی

یکی از انواع جعبه ابزار ها می باشد که از جنس فولاد است و از مقاومت بالایی در برابر ضربات برخوردار است. این مدل از جعبه ابزار ها به نسبت مدل آلومینیومی و پلاستیکی از وزن بیشتری برخوردار است. در واقع می توان گفت این مدل از جعبه ابزار ها ممکن است حمل و نقل سختی داشته باشند و بیشتر در کارگاه ها در جایی ثابت نگهداری می شوند.

راهنمای خرید جعبه ابزار مناسب

راهنمای خرید جعبه ابزار

همه ما به دنیال این هستیم که در زمان خرید بهترین ها را بتوانیم خریداری کنیم. برای این کار لازم است تا یک راهنمای خرید جعبه ابزار مناسب در اختیار داشته باشیم. جعبه ابزار یکی از محصولات مهم و کاربردی است که صاحبان مشاغل و تعمیرکاران، ابزارهای دستی و گاها برقی خود را در داخل آن نگهداری می کنند. یکی از موارد مهم راهنمای خرید جعبه ابزار مناسب است چرا که ما به دنبال این هستیم که در وهله اول ابزارهای ما گم نشود و اینکه آنها را مرتب و با نظم در کنار هم داشته باشیم. به همین خاطر در ادامه این مطلب به موارد مهمی که در زمان خرید جعبه ابزار به دانستن آنها نیاز است می پردازیم.

 • اندازه و سایز: اندازه و سایز یکی از نکات مهمی است که می توان در زمان خرید به آن توجه کرد. توجه به اندازه بر اساس نوع استفاده و کاری است که انجام می دهیم و میزان حجم از ابزار آلات بستگی دارد.
 • جنس: یکی از موارد مهم در زمان انتخاب و خرید جعبه ابزار توجه به جنس آن است. جعبه ابزار ها دارای جنس های مختلف پلاستیک و فلزی هستند و با توجه به نوع مصرفی که از این وسیله داریم می توانیم آن را انتخاب نماییم.
 • تعداد طبقات: گاهی ممکن است که تعداد ابزارهایی که داریم بیش از حد زیاد باشد و یا تعداد کمی ابزار داشته باشیم. تعداد طبقاب جعبه ابزار را می توانیم بر اساس میزان ابزارهایی که داریم انتخاب نماییم.
 • قفل: یکی از موارد مهم این است که جعبه ابزاری انتخاب کنیم که دارای قفل باشد. این مزیت باعث می شود تا در زمانی که قصد استفاده از جعبه ابزار را نداریم آن را قفل کنیم و از گم شدن ابزارهای دستی خود محافظت نماییم.

کیف ابزار چیست؟

کیف ابزار یک وسیله کاربردی از جنس پارچه مقاوم و برزنت است که به گونه ای طراحی و ساخته شده است که در داخل آن می توان ابزارهای مختلفی را با نظم و ترتیب نگهداری کرد.

کیف ابزار دارای انواع مختلفی است که تعمیرکاران از آن برای نگهداری ابزارالات استفاده می کنند تا در زمان کار دسترسی آسانی به ابزار ها داشته باشند. در مقاله کیف ابزار چیست؟ به صورت کامل و مفصل به تمام موارد در خصوص کیف ابزار صحبت کردیم و برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله نوشته شده رجوع نمایید.

تفاوت جعبه ابزار و کیف ابزار

تفاوت جعبه ابزار و کیف ابزار

کیف ابزار و جعبه ابزار از جمله محصولاتی هستند که در داخل آنها می توان ابزار های مختلفی را نگه داشت. هر کدام از این محصولات دارای ویژگی ها و مزیت های مختلفی هستند. با توجه به اینکه هر دو این محصولات محل نگهداری ابزار هستند و از اندازه ها و جنس های مختلفی نیز ساخته می شوند در کل دارای تقاوت هایی با یکدیگر هستند که در ادامه این بخش به این موضوع که تفاوت جعبه ابزار و کیف ابزار چیست می پردازیم.

 • جعبه ابزار به نسبت کیف ابزار دارای مقاومت بیشتری است.
 • کیف ابزار دارای وزن کمتر و انعطاف بیشتری به نسبت جعبه ابزار است.
 • کیف ابزار دارای حمل و نقل راحتتری به نسبت جعبه ابزار است.
 • جعبه ابزار در برابر ضربه و پارگی مقاوم است و ابزار های تیز را این در داخل آن نگه داشت.

کلام آروا

با کمک جعبه ابزار می توانیم ابزار های خود را به صورت منظم در اختیار داشته باشیم و از گم شدن آنها جلوگیری کنیم. جعبه ابزار ها یکی از وسیله هایی است که در بازار طرفداران بسیاری دارد و تعمیرکاران و صاحبان مشاغل در خانه، خودرو و کارگاه های خود این وسیله را دارند و ابزارهای دستی و برقی خود را در آن نگهداری می کنند.

در این مقاله به صورت مفصل و کلی درباره جعبه ابزار چیست صحبت کردیم و انواع آن را معرفی نمودیم. در این زمینه برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره های رایگان می توانید با همکاران ما در آروا تماس حاصل نمایید. در صورتی که تمایل به تهیه این محصول کاربردی و خرید جعبه ابزار دارید می توایند وارد سایت شوید و از بین مدل های مختلف جعبه ابزار آروا محصولی را که مناسب با کار و نیاز شما است را انتخاب نمایید.

اگر پرسشی در ذهن خود دارید یا به اطلاعات جدید درباره انواع جعبه ابزار و کاربرد های آن ها نیاز دارید می توانید در قسمت نظرات این پست، سوالات و ابهامات مورد نظر خود را با ما در میان بگذارید. (نظرات شما توسط کارشناسان متخصص آروا بررسی شده و در سریع ترین زمان ممکن پاسخ داده می شوند)


پاسخ پرتکرارترین سوالات شما: 

تفاوت جعبه ابزار و کیف ابزار چیست؟

جعبه ابزار و کیف ابزار وسیله هایی هستند که ابزارهای خود را داخل آنها نگهداری می کنیم تا از گم شدن و آسیب دیدن جلوگیری کنیم. این دو محصول در کل به لحاظ جنس و برخی کاربرد ها دارای تفاوت هایی با یکدیگر هستند.

انواع جعبه ابزار کدامند؟

جعبه ابزار یک وسیله کاربردی است که در خانه، کارگاه و مشاغل مختلف تعمیراتی مورد استفاده می گیرد که دارای انواع مختلفی به لحاظ شکل، اندازه و جنس است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *