فرز انگشتی چیست

حرفه های مختلفی مانند نجاری، آهنگری و … وجود دارند که برای انجام کارهایی مانند سنباده زنی، منبت کاری، پولیش کاری و… در این مشاغل به بهترین شکل ،نیاز به ابزار های مناسبی مانند فرز انگشتی داریم تا موفقیت و کیفیت بالا را در آنها تجربه کنیم.اما فرز انگشتی چیست و نحوه کار با آن چگونه است ؟

فرز انگشتی یک ابزار کاربردی است که با کمک آن می توانیم کارهای مختلفی را روی متریال هایی مانند چوب، فلز، شیشه و … با سرعت و دقت بالا انجام دهیم. برای استفاده هرچه بهتر از این ابزار مهم در ابتدا باید بدانیم که فرز انگشتی چیست، چه کاربرد هایی دارد و انواع فرز انگشتی کدام است. در این مقاله به تمام این پرسش ها پاسخ خواهیم داد تا در انتها به یک شناخت جامع درباره این ابزار دست یابید. در ادامه با آروا همراه باشید تا نکات مهم و اطلاعات کاربردی در این زمینه کسب کنید.

فرز انگشتی چیست؟ (Die Grinder)

در تعریف اینکه فرز انگشتی چیست باید گفت که این ابزار نوعی فرز می باشد که از آن برای کارهای مختلفی نظیر سنباده زنی، صیقل دادن، حکاکی و … روی متریال های مختلف استفاده می شود. فرز انگشتی از یک موتور با تعدادی چرخ دنده و یک شفت که به آرمیچر متصل است تشکیل شده است که با کمک چرخش آرمیچر و شفت می توان با سرعت بالا کارهایی که مد نظر است را انجام دهیم.

فرز انگشتی چیست

در واقع می توان گفت با استفاده از فرز انگشتی (Die Grinder) که به آن سنگ انگشتی نیز گفته می شود، می توان کارهای حساس و ظریف روی چوب مانند حکاکی و منبت کاری، روی فلز مانند صیقل دادن و زنگ زدایی و روی پلاستیک مانند برش کاری و سوراخکاری و … را انجام داد. این ابزار دارای انواع مختلف سَری یا همان مته است که متناسب با نوع مواد و متریال باید از آنها استفاده کرد و علاوه بر این از انواع مختلفی نیز برخوردار است که در ادامه این مقاله در جهت شناخت هرچه بهتر از اینکه فرز انگشتی چیست به معرفی کامل این ابزار و کاربرد های آن می پردازیم. با آروا همراه باشید تا شناخت بهتری از انواع فرز انگشتی به دست آورید.

کاربرد فرز انگشتی

یکی از دلایل استفاده از ابزار ها کاربردشان می باشد و هرچقدر دامنه استفاده از آنها گسترده تر و وسیع تر باشد از اهمیت بالاتری برخوردار است یکی از این ابزارهای پرکاربرد فرز انگشتی است که در ادامه به کارکرد های این ابزار اشاره می کنیم:

 • حکاکی روی چوب با فرز انگشتی: یکی کاربرد های فرز انگشتی کار حکاکی است و منظور از حکاکی روی چوب کارهای مربوط به منبت کاری و ساخت مجمسه های چوبی است که برای این کار باید از مته های مخصوص به آن استفاده شود.
 • حکاکی روی سنگ با فرز انگشتی: با کمک مته هایی مخصوص می توان روی انواع سنگ ها کارهای کنده کاری یا همان حکاکی را انجام داد که برای این کار باید از مته هایی که مخصوص سنگ هستند استفاده کرد.
 • حکاکی روی شیشه با فرز انگشتی: با کمک مته های روکش الماسه می توان روی شیشه کارهای مربوط به حکاکی را انجام داد و باید این نکته را در نظر داشت که فشار بیش از حد به شیشه وارد نشود.
 • سنباده زنی: در کارگاه های نجاری برای پرداخت نهایی و آماده کردن چوب برای رنگ زدن از فرز انگشتی جهت سنباده زنی استفاده می شود.
 • صیقل دادن: در کارگاه های آهنگری پس از اینکه جوشکاری انجام دادیم با کمک این ابزار می توانیم نقطه جوش را صیقل داده و یا قسمت هایی که برش خورده را صاف کنیم.
 • شیار زنی: روی برخی از مواد مانند چوب و سنگ می توان با کمک سَری های مخصوص ،کار شیار زنی را انجام داد.
 • پولیش کاری: با استفاده از سری مخصوص فرز انگشتی می توان در صافکاری ،بدنه خودرو ها را پولیش کاری کرد.
حکاکی روی چوب با فرز انگشتی
حکاکی روی چوب با فرز انگشتی

در خصوص کار حکاکی با کمک فرز باید به این موضوع اشاره کنیم که با توجه به اینکه کار حکاکی از ظرافت بالایی برخوردار است و در زمان کار باید از مته های ظریف استفاده شود ،بیشتر از فرز مینیاتوری برای این کار استفاده می شود و همچنین در زمان کار روی متریال های مختلف نیز باید از مته های مخصوص به همان متریال استفاده شود.

انواع فرز انگشتی

ابزار های کاربردی از جمله فرز انگشتی به این دلیل که در موارد و کارهای مختلفی از آنها استفاده می شود دارای انواع مختلفی هستند که به انواع مختلفی دسته بندی و تقسیم می شوند. انواع فرز انگشتی که در این مقاله درباره آنها صحبت خواهیم کرد بر اساس گلویی (گلو کوتاه و گلو بلند) دسته بندی می شوند و البته انواع دیگری نیز از لحاظ منبع تغذیه و نوع طراحی دارند که در ادامه این مطلب و در جهت شناخت هرچه بهتر از اینکه فرز انگشتی چیست انواع این ابزار را معرفی می کنیم.

فرز انگشتی گلو بلند

فرز انگشتی گلو بلند
فرز انگشتی گلو بلند

همانطور که در تعریف اینکه فرز انگشتی چیست گفتیم این ابزار دارای انواع مختلفی است که یکی از آنها فرز انگشتی گلو بلند می باشد که از آن در مواردی که دسترسی به قطعه کار مشکل است استفاده می شود. از این ابزار می توان میان فضاهای زاویه دار و همچنین در مواردی که فضای کار کم است به راحتی استفاده کرد. دلیل نام گذاری این نوع فرز انگشتی به گلو بلند به خاطر این است که قسمت جلویی یا به اصطلاح گلوی آن حالت کشیده دارد.

فرز انگشتی گلو کوتاه

فرز انگشتی گلو کوتاه
فرز انگشتی گلو کوتاه

یکی دیگر از انواع فرز انگشتی که از آن جهت انجام کارهایی مانند سنباده زنی و سنگ زنی استفاده می شود فرز انگشتی گلو کوتاه است. از این ابزار به خاطر اینکه دارای گلوی کوتاهی هستند می توان در فضاهایی که دسترسی آسانی دارند استفاده کرد. فرز انگشتی گلو کوتاه قابلیت این را دارد که روی آن انواع تیغه ها و سری ها نصب، و در موارد مختلف استفاده شود.

انواع فرز انگشتی از نظر طراحی

فرز انگشتی همانگونه که دارای انواع مختلفی است، به لحاظ طراحی نیز دارای شکل های مختلفی می باشد و با نام های فرز سر کج و فرز مستقیم شناخته می شوند و تفاوت اصلی در قسمت کولت آنها است . برای اینکه نسبت به این موضوع به شناخت بهتری برسید هر دو مدل سر کج و مستقیم را به صورت مجزا معرفی میکنیم :

 • فرز انگشتی سر کج: این فرز به گونه ای طراحی و ساخته شده است که کولت آن به نسبت بدنه اصلی دارای زاویه های ۹۰ و ۱۱۵ درجه می باشد، و قسمت کولت آن رو به پایین است و از آن ،جهت کارهای حکاکی، منبت کاری، ظریف کاری و … استفاده می شود.
  فرز انگشتی سرکج
  فرز انگشتی سرکج
 • فرز انگشتی مستقیم: بدنه و کولت این ابزار در یک راستا قرار دارند و شکل آن صاف است، یعنی اینکه کولت نسبت به بدنه دارای زاویه نیست. از این ابزار در کارهای سنباده زنی، برش کاری و … استفاده می شود.فرز انگشتی مستقیم

فرز انگشتی سر کج یک ابزار بادی است و با کمک فشار باد از آن می توان استفاده کرد.

انواع فرز انگشتی بر اساس منبع تغذیه

برای راه اندازی ابزار ها نیاز به انرژی است که در اصطلاح به آن منبع تغذیه گفته می شود و با کمک آن می توانیم ابزار آلات را راه اندازی کنیم. منبع تغذیه می تواند شامل جریان مستقیم برق، باطری و یا فشار باد باشد که فرز انگشتی توسط دو جریان یعنی برق و فشار باد کار می کند.

 • فرز انگشتی برقی : به این معنی است که این ابزار را مستقیم به برق شهری وصل می کنیم و با نیروی برق کار می کند.
 • فرز انگشتی بادی : فرز انگشتی هایی که با این منبع تغذیه کار می کنند انرژی آنها توسط کمپرسور باد تامین می شود.

تفاوت فرز انگشتی گلو کوتاه با گلو بلند

انواع فرز انگشتی در یک دسته بندی کلی به دو نوع گلو کوتاه و گلو بلند تقسیم می شوند که در شکل ظاهری و همچنین اندازه خروجی شفت با یکدیگر متفاوت هستند.

کلام آروا:

فرز انگشتی ابزار پر کاربردی است که در انواع مختلفی وجود دارد و از آن در حرفه ها و مشاغل گوناگونی جهت کارهایی مانند پولیش کاری، حکاکی، سنباده زنی و … استفاده می شود. در این مقاله به صورت مفصل درباره اینکه فرز انگشتی چیست و انواع آن کدام است مطلب نوشتیم. با توجه به اینکه فرز انگشتی یکی از محصولات آروا است که به بازار عرضه می شود، در این زمینه اگر سوال های تخصصی دارید با ما مطرح کرده و از مشاوره های رایگان همکاران ما در آروا بهره مند شوید.

همچنین می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات “در زیر همین مطلب” نیز مطرح کنید(سوالات و نظرات شما به سرعت منتشر می شوند)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.