فرق فرز مینیاتوری و انگشتی

فرز مینیاتوری و فرز انگشتی ابزار هایی از خانواده فرز ها هستند که به ما کمک می کنند تا کارها را با کیفت و دقت بالایی انجام دهیم. این دو ابزار ظاهری تقریبا شبیه به هم دارند و در بیشتر موارد نیز با هم اشتباه گرفته می شوند. سوال مهم این است که فرق فرز مینیاتوری و انگشتی در چیست و اینکه چگونه می توانیم متوجه شویم که این دو ابزار با یکدیگر چه تفاوت هایی دارند.

با توجه با اینکه این دو فرز کارکرد ها و کاربرد هایی مشابه دارند؛ اما عواملی وجود دارد که در نهایت تفاوت و فرق هایی را به وجود آورده است. در این مقاله درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد که تفاوت فرز انگشتی و منیاتوری چیست و برای دانستن این تفاوت ها به چه نکته ها و مواردی باید دقت کنیم.

در ادامه با آروا همراه باشید تا ضمن آشنایی با فرق فرز مینیاتوری و انگشتی شناختی از کاربرد و انواع هر کدام از این دو ابزار به دست آورید.

فرز مینیاتوری چیست؟

فرز مینیاتوری چیست

فرز مینیاتوری یکی از انواع فرز ها است که ساختاری ظریف و طراحی خاص دارد؛ به این ابزار کاربردی فرز حکاکی نیز گفته می شود. این نوع سنگ فرز از قسمت ها و اجزای مختلفی تشکیل شده است که یکی از مهمترین قطعات موجود، موتور آن است. با کمک قدرت و توان موتور می توانیم میزان سرعت مورد نظر را در اختیار داشته باشیم و در کارهایی مانند صیقل دادن سطوح، حکاکی، برش کاری های ظریف روی چوب و … از این ابزار کاربردی استفاده کنیم. دلیل نام گذاری فرز مینیاتوری، ظاهر ظریف آن است. از این ابزار کاربردی و مناسب برای کارهای هنری استفاده می شود و می توان گفت اکثر هنرمندان درکارهای مربوط به حکاکی و مجسمه سازی از فرز مینیاتوری استفاده می کنند.

این ابزار حرفه ای و کاربردی طرافداران بسیاری دارد که از آن در موارد مختلف و متنوعی استفاده می شود. با کمک این ابزار مناسب می توانیم روی سطوح مختلف عملیات های گوناگون و متفاوتی را انجام دهیم. فرز مینیاتوری یا همان فرز حکاکی دارای ابعاد مناسبی است و شباهت هایی به فرز انگشتی دارد. همانطور که در مقدمه گفتیم قصد ما در این مقاله پرداختن به این موضوع است که فرق فرز مینیاتوری و انگشتی در چیست و برای درک بهتر از این تفاوت ها در ادامه به معرفی کاربرد های فرز مینیاتوری و انواع آن می پردازیم.

کاربرد فرز مینیاتوری

کاربرد فرز مینیاتوری

فرز مینیاتوری یک ابزار مناسب و حرفه ای است که از آن می توان در موارد مختلفی به بهترین شکل استفاده کرد و کارهای متنوعی را انجام داد. از جمله مهم ترین کارهایی که این ابزار انجام می دهد شامل، ساب زنی، حکاکی، معرق کاری و … می باشد که در مشاغل مختلف کاربرد دارد. در زیر مهم ترین مشاغلی که از فرز مینیاتوری (حکاکی) در آنها استفاده می شود را معرفی می کنیم. همین موضوع یکی از موارد تفاوت فرز انگشتی و مینیاتوری است.

 • مجسمه سازی
 • طلاسازی
 • دندانپزشکی
 • صنایع اکتریکی
 • حکاکی روی متریال هایی مانند سنگ، چوب و شیشه

انواع فرز مینیاتوری

پس از اینکه درباره فرز مینیاتوری صحبت کردیم و کاربرد های آن را معرفی کردیم در این قسمت می خواهیم بدانیم که انواع فرز مینیاتوری کدام است. فرز حکاکی از انواع مختلفی برخوردار است که بر اساس منبع تغذیه تقسیم بندی می شوند که در زیر هر کدام از آن ها را معرفی می کنیم.

 • فرز مینیاتوری برقی: این مدل از فرز مینیاتوری با نیرو و جریان مستقیم برق کار می کند و انتقال نیرو با کمک کابل برق به دستگاه انجام می شود.
 • فرز مینیاتوری شارژی: در نوع شارژی انرژی برق در یک باتری ذخیره می شود و با کمک باتری و متصل کردن آن به دستگاه می توانیم انرژی مورد نظر جهت راه اندازی را تامین کنیم.
 • فرز مینیاتوری پدالی: این نوع از فرز مینیاتوری به این صورت است که در آن از یک پدال استفاده می شود و با فشردن پدال توسط پا، میزان سرعت مورد نظر را می توانیم کنترل کنیم.

فرز انگشتی چیست؟

فرز انگشتی چیست

یکی از محصولاتی که در دسته انواع فرز قرار می گیرد؛ فرز انگشتی است. فرز انگشتی یکی از ابزار های مناسب برای کارهایی مانند ساب زنی، حکاکی، صیقل کاری و … است. این دستگاه حرفه ای دارای یک موتور است که تعدادی چرخ دنده و یک شفت به قسمت آرمیچر آن متصل شده است. در زمان چرخش آرمیچر و شفت، سرعت مورد نظر برای انجام دادن کارهای مربوط به این ابزار فراهم می شود.

به فرز انگشتی، سنگ انگشتی نیز گفته می شود. این ابزار مناسب برای کار در مشاغل مختلف است و به کاربر این امکان را می دهد تا کارهای خود را با سرعت و دقت بیشتری انجام دهد. با کمک این ابزار، در مشاغلی مانند نجاری می توانیم روی چوب عملیات های مختلفی مانند ساب زدن، حکاکی و … را انجام دهیم. این فرایند ها را با کمک فرز مینیاتوری نیز می توانیم انجام دهیم که همین عوامل باعث شده است به موضوع اصلی یعنی فرق فرز مینیاتوری و انگشتی بهتر بپردازیم.

در زمان کار با این ابزار می توان از مته ها یا سری های مختلفی استفاده کرد تا کارها با ظرافت بیشتری انجام شود. نکته مهمی که باید در این قسمت به آن اشاره کنیم این است که بهتر است در زمان کار روی سطوح و متریال های مختلف از مته ها یا سری های مخصوص به آن متریال استفاده شود تا علاوه بر اینکه به قطعه کار آسیبی وارد نشود؛ موجب خرابی مته و فشار وارد شدن به فرز انگشتی نیز نشود.

کاربرد فرز انگشتی

کاربرد فرز انگشتی

فرز انگشتی یک ابزار بسیار کاربردی است که از آن در مشاغل گوناگونی جهت اجرای دقیق و با کیفیت کارها استفاده می شود. این ابزار به خاطر طراحی خاصی که دارد استفاده گسترده ای از آن می شود. برای اینکه شناخت بهتری از کاربرد فرز انگشتی داشته باشیم در ادامه مشاغل مختلفی که در آن ها از این ابزار استفاده می شود را بیان می کنیم.

 • کارگاه های نجاری
 • مبل سازی
 • صافکاری خودرو
 • حکاکی روی سنگ، چوب و شیشه

انواع فرز انگشتی

انواع فرز انگشتی

فرز انگشتی ابزاری است که از آن در موارد مختلف و متنوعی استفاده می شود و با کمک آن می توانیم کارها را با سرعت و کیفیت بالایی انجام دهیم. با توجه به اینکه این ابزار بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، دارای انواع مختلفی است که به کاربر کمک می کند تا در موارد مختلف از آن استفاده کند. در یک دسته بندی کلی فرز انگشتی در دو نوع گلو بلند و گلو کوتاه وجود دارد که در زیر هر کدام را به صورت مختصر معرفی می کنیم.

 • فرز انگشتی گلو بلند

از انواع فرز انگشتی است که طراحی آن به این صورت است که قسمت جلو و یا اصطلاحا گلوی آن کشیده است. از این ابزار می توان در مواردی که دسترسی به کار مشکل است و یا کار زاویه دار است؛ استفاده کرد.

 • فرز انگشتی گلو کوتاه

فرز انگشتی گلو کوتاه بر خلاف گلو بلند قسمت جلویی آن کوتاه است و برای دسترسی های آسان از آن استفاده می شود. از این ابزار می توان برای انجام کارهای مختلفی از جمله ساب زنی و پولیش کاری استفاده نمود.

فرق فرز مینیاتوری و انگشتی

تفاوت فرز انگشتی و مینیاتوری

همانطور که در مقدمه این مطلب بیان کردیم در این مقاله قصد داریم درباره تفاوت فرز مینیاتوری با انگشتی صحبت کنیم و برای اینکه بتوانیم این موضوع را به خوبی توضیح دهیم؛ ابتدا به معرفی هر کدام از این دو ابزار و کاربرد ها و انواع آن اشاره کردیم و درباره هر کدام مطالبی را نوشیم تا برای ورود به بحث و موضوع اصلی یعنی فرق فرز مینیاتوری و انگشتی بتوانیم این مورد را به شکل ساده و روان برای شما توضیح دهیم.

با توجه به اینکه این دو ابزار ظاهری تقریبا مشابه به هم دارند و کاربرد های به نسبت یکسانی دارند شاید در نگاه اول تفاوت به خوبی حس نشود اما باید بگوییم که این دو ابزار دارای تفاوت هایی هستند. این تفاوت ها شامل موارد مختلفی می شود که در زمان کار با آنها به خوبی قابل مشاهده است.

برای درک بهتر از این موضوع در ادامه تمام تفاوت فرز انگشتی و مینیاتوری را در ۵ بخش مختلف توضیح می دهیم تا در پایان به یک جمع بندی مناسب در این زمینه دست یابیم.

ابعاد و وزن:

اولین و قابل مشاهده ترین فرق فرز مینیاتوری و انگشتی در ابعاد و اندازه آنها است. فرز انگشتی به نسبت فرز مینیاتوری دارای ابعاد بزرگتر و وزن بیشتر است. در واقع فرز مینیاتوری به خاطر نوع طراحی خود دارای ظرافت بیشتری به نسبت فرز انگشتی است.

کاربرد:

فرز انگشتی و فرز مینیاتوری دارای کاربرد های مختلف و متنوعی هستند که از آنها می توان در کارهای مختلفی استفاده کرد. با توجه به اینکه فرز میناتوری دارای ظرافت بیشتری به نسبت فرز انگشتی است؛ از این ابزار در کارهای حساس مانند معرق کاری و برخی حکاکی های حساس و ظریف که نیاز به سری و مته با قطر کم دارند استفاده می شود.

سرعت چرخش:

یکی از موارد مهم در زمان استفاده از ابزار های چرخشی سرعت آن است. فرز مینیاتوری و انگشتی نیز در این دسته از ابزار ها قرار دارند و سرعت در آنها نقش مهمی دارد تا بتوان کارهای مربوطه را در مدت زمان کمی انجام داد. فرز انگشتی به خاطر اینکه از موتور قدرتمندتری نسبت به فرز مینیاتوری برخوردار است؛ دارای سرعت چرخش بیشتری نیز است.

سایز کولت و سه نظام:

با توجه به اینکه این دو ابزار دارای ابعاد مختلفی هستند طبیعی است که در قسمت کولت و سه نظام دارای تفاوت هایی باشند. فرز مینیاتوری به خاطر ابعاد کوچک، دارای کولت و سه نظام با قطر کمتر است. این مورد می تواند یک مزیت برای این ابزار محسوب شود تا بتوان در کارهای بسیار حساس مانند دندانپزشکی از آن استفاده کرد.

توان موتور:

یکی از عوامل مهم در تفاوت فرز مینیاتوری با انگشتی نوع و توان موتور آن است. موتور در ابزارآلات نقش قلب در بدن را دارد که با کمک آن می توان مکانیزم راه اندازی ابزار را به وجود آورد. با کمک موتور می توان میزان قدرت و توان را برای چرخش به آرمیچر منتقل کرد. با توجه به اینکه فرز انگشتی و مینیاتوری در دسته فرز ها قرار دارند؛ قدرت موتور در ساختار داخلی آنها نقش مهمی دارد. فرز انگشتی نسبت به مینیاتوری دارای موتور قدرتمندتری است.

فرز مینیاتوری بهتر است یا فرز انگشتی؟

فرز مینیاتوری بهتر است یا فرز انگشتی

شاید برای شما این سوال مهم مطرح شود که فرز مینیاتوری بهتر است یا انگشتی و به دنیال یافتن جواب برای آن باشید. باید بگوییم که در واقع این دو ابزار برتری خاصی نسبت به یکدیگر ندارند و با توجه به کاربرد هر کدام می توان از آنها استفاده کرد. برای مثال اگر در شغل خود نیاز به پولیش کاری روی فلزات و سطح سخت دارید می توانید فرز انگشتی را انتخاب کنید. اگر می خواهید کارهای حساس هنری مانند حکاکی روی سطوح نازک انجام دهید؛ بهتر است از فرز مینیاتوری استفاده کنید.

در واقع در پاسخ به این سوال بهتر است اینگونه پاسخ داده شود که ابتدا باید نوع کار و نیاز خود را شناسایی کنید و سپس بر اساس حجم کار و موارد استفاده، اقدام به تهیه هر کدام از این دو ابزار کنید.

کلام آروا

در این مقاله ضمن پرداختن به فرق فرز مینیاتوری و انگشتی هر کدام از این دو ابزار را معرفی کردیم و درباره آنها مطالبی را بیان کردیم. تمام مواردی که در این خصوص نیاز بود را مطرح کردیم تا شما در پایان به یک جمع بندی کامل و جامع در این خصوص دست یابید. اگر قصد انتخاب بین این ۲ ابزار را دارید؛ بعد از مطالعه این مقاله می توانید یک انتخاب هوشمندانه انجام دهید. در این زمینه اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتری دارید می توانید با همکاران ما در آروا تماس حاصل نمایید و از مشاوره های رایگان بهره مند شوید تا تفاوت فرز مینیاتوری با انگشتی را بهتر دریافت نمایید.

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *