دریل سرکج چیست

یکی از کاربردی ترین و دقیق ترین ابزار ها برای سوراخکاری در جاهای سخت، تنگ و باریک و دور از دسترس دریل سر کج است. این ابزار سوراخکاری روی سطوح مختلف مثل دیوار، چوب و … که دست امکان چرخش و حرکت ندارد را به آسانی مهیا می کند. این وسیله به خاطر ظاهر متفاوتی که دارد یعنی سری با زاویه ۹۰ درجه و دسته بلند، کار سوراخکاری را با بیشترین دقت و تمرکز انجام می دهد.

این ابزار از نظر ظاهری شبیه به مینی فرز است اما با این تفاوت که دارای مته و سه نظام است. سه نظام این ابزار کاربردی زاویه قائم ۹۰ درجه دارد. دسته بلند دریل سر کج باعث می شود تا در قسمت هایی که محدودیت حرکت دست وجود دارد و یا فضای سوراخکاری تنگ است بتوانیم دریل را استفاده کنیم و کارهای سوراخکاری را انجام دهیم.

دانلود مقاله

دریل سرکج به خاطر مزیت هایی که دارد از انواع مختلف دریل سرکج برقی، دریل سرکج خانگی برخوردار است و می توان در جاهای مختلفی مانند نجاری، تراشکاری، کابینت سازی، ساختمانی، تاسیساتی و هر جایی که امکان دسترسی به آن سخت باشد استفاده کرد.

با این توضیح مختصر شما را دعوت می کنیم تا به صورت کامل و کاربردی با دریل سرکج چیست؟ آشنا شوید و اینکه چگونه می توانیم از این ابزار در مشاغل مختلف استفاده کنیم را به شما بگوییم.

دریل سرکج چیست؟

دریل سرکج چیست

در یک دسته بندی کلی دریل سر کج از انواع دریل ها است که ظاهر قسمت مربوط به سه نظام آن با دریل های دیگر که شبیه تفنگ هستند متفاوت است. دریل سر کج دقیقا شبیه به مینی فرز است. این ابزار دارای دسته بلند و سری کوتاه است. دلیل این مدل طراحی هم بخاطر این است که دسترسی به نقاط بسته و تنگ راحت باشد.

بخش سری یا سه نظام دارای زاویه ۹۰ درجه است و این زاویه به این خاطر است که نیاز به چرخاندن دست ها نباشد و راحت، کار سوراخکاری را انجام داد. در قسمت انتهایی دریل، گیره هایی ثابت قرار دارد که می توان روی زمین ثابت نگه داشت و دیگر نیاز به نیروی زیاد برای کار نیست.

کارایی دریل سرکج با دریل معمولی یکسان است و می توان از انواع مته ها برای سوراخ کاری در جاهای مختلف و متریال های متفاوت استفاده کرد. اگر بخواهیم دریل سر کج چیست را در یک جمله معرفی کنیم باید گفت: از انواع دریل ها است که قسمت سری آن ۹۰ درجه است و دسته بلندی دارد.

کاربرد های دریل سرکج چیست؟

کاربرد دریل سرکج

دریل سر کج یک ابزار کارآمد است که به دلیل ساختار ظاهری که دارد از آن می توان در موارد مختلفی استفاده کرد. اصلی ترین کاربرد این دریل سوراخکاری در موارد با دسترسی سخت و یا مکان های تنگ و باریک است. از دریل سرکج به خاطر این ویژگی هایی که دارد می توان در کارهای ساختمانی، نجاری، فلزکاری و … استفاده کرد.

این وسیله کاربردی از امکانات زیادی برخوردار است و برای کارهای دقیق می توان از آن استفاده کرد. یکی دیگر از کاربرد های این نوع دریل استفاده در کارهای خانگی است و می توان در خانه برای انجام کارهای مختلفی مانند سوراخ روی دیوار با دسترسی سخت و محدود استفاده کرد.

در کارهای لوله کشی و تاسیساتی دریل سر کج کاربرد گسترده ای دارد و چون ممکن است دسترسی به نقطه مورد نظر سخت باشد این دریل به خاطر سری قائمه به راحتی به نقطه مورد نظر می رسد. در زیر به صورت تیتر وار به تمام کاربرد های دریل سرکج چیست؟ اشاره می کنیم.

 • کارهای ساختمانی
 • کارهای لوله کشی
 • کارهای نجاری
 • کارهای کابینت سازی
 • کارهای فلز کاری

انواع دریل سر کج

ابزار هایی که برای کار نیاز به منبع تغذیه دارند دارای مدل های برقی و شارژی هستند. مدل های برقی با جریان مستقیم برق کار می کنند و مدل های شارژی نیز با نیروی برق ذخیره شده در باتری کار می کنند.

دریل سر کج برقی

دریل سرکج برقی

دریل سر کج یکی از انواع پر کاربرد دریل است که با نیروی مستقیم برق کار می کند. دریل برقی به خاطر انتقال مستقیم جریان برق از قدرت و توان بالایی برخوردار است و با کمک آن می توان کار ها را با قدرت و کیفیت بالایی انجام داد.

مکانیزم کار موتور این ابزار به این صورت است از یک روتور و استاتور تشکیل شده است که با وارد شدن جریان الکتریکی به نیروی چرخشی تبدیل می شوند و با انتقال دادن آن به سه نظام کار سوراخکاری انجام می شود.

دریل سر کج شارژی

دریل سرکج شارژی

دریل سر کج شارژی یک ابزار مناسب برای کار در مکان هایی است که دسترسی به جریان مستقیم برق وجود ندارد. از نظر عملکرد و کارایی دریل سر کج شارژی با دریل برقی یکسان است و تفاوت در استفاده از باتری است.

مکانیزم کاری به این صورت است که باتری نیروی برق ذخیره شده را تبدیل به انرژی چرخشی می کند و نگران این نباشیم که برق وجو دارد یا نه که با خیال راحت کارهای سوراخکاری را انجام دهیم.

تفاوت دریل سرکج با دریل معمولی

دریل معمولی و سرکج شاید در نام و کارکرد اصلی یکی باشند اما میان این دو ابزار تفاوت هایی وجود دارد. اولین تفاوت در نام آنها است که همین موضوع مهم ترین تفاوت میان این دو است. این دو ابزار در ساختار و کاربرد هم تفاوت هایی را دارند که در ادامه شما را با این فرق ها آشنا می کنیم.

شکل ظاهری

دریا معمولی از نظر ظاهری شبیه به تفنگ است که شکل مرسوم در میان افراد مختلف و فنی کارها و مردم عادی نوع معمولی است. دریل سرکج اما چون سری کج یا قائمه ۹۰ درجه دارد متفاوت با دریل عادی است. در واقع این ابزار شبیه مینی فرز است ولی به جای شفت دارای سه نظام است.

کاربرد ها

کاربرد دریل سرکج

برای کارهای سوراخکاری که دست، امکان چرخش و یا حرکت زیاد ندارد از دریل سر کج استفاده می شود. در کل مکان ها و نقطه هایی وجود دارد که فاصله میان آنها کم و یا تنگ است و دریل سر کج به خاطر ظاهر خاص خود می تواند کارهای سوراخکاری را انجام دهد. از دریل معمولی برای سطوح مسطح و با استفاده می شود.

دقت و کنترل

دریل سر کج چون سه نظام کج و قائمه دارد این توانایی را دارد که از آن بتوان در کارهایی استفاده کرد که نیاز به دقت بیشتری دارد. در واقع تسلط کار با دریل سر کج در برخی از نقاط بسیار زیاد است.

آنچه مهم است این که انتخاب هر کدام از این ابزار کارآمد بستگی به نوع کار و فعالیتی دارد که می خواهیم انجام دهیم.

کلام آروا:

زمانی که محدویت استفاده از ابزاری مانند دریل را به خاطر تنگ بودن فضا و محدود بودن دسترسی به آن داریم می توانیم از یک ابزار کارآمد مانند دریل سرکج استفاده کنیم. دسته بلند و زاویه ۹۰ درجه سه نظام آن به ما این امکان را می دهد تا کارهای سوراخکاری روی سطوح مختلف مانند: دیوار، چوب، فلز و … را به راحتی انجام دهیم.

برای شناخت و آشنایی از انواع دریل های آروا و دریافت مشاوره های رایگان می توانید با همکاران ما در آروا در تماس باشید.

۲ دیدگاه

 • این همه نوشتید، واقعا که! جملات طولانی و بدیهی! آخه چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است؟ به جای آن یک فایل یا توضیحات مختصری از طول، ارتفاع، عمق یا قطر بدون مته و عمق با مته و … البته باز بدون کش دادن مطلب و غقط خود دستگاه را دایمنشن بگذارید. متاسفانه مطلب فوق خیلی کودکانه بود!

  • درود بر شما
   دوست عزیز برخی مطالب در سایت حاوی اطلاعات ابتدایی در مورد ابزار ها است که شاید برای افرادی که در این حوزه علم و تجربه بالایی دارند نکته مهم و مفیدی نداشته باشد. اما به هر حال برای برخی افراد مفید است. همانطور که وجود مباحث ابتدایی در مدرسه اهمیت دارد وجود این نوع مطالب نیز در سایت مهم است.
   در آینده اطلاعات و نکاتی که مطرح کرده اید را به این مقاله اضافه می کنیم. خیلی ممنون بابت اینکه نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *