ابزار مورد نیاز برای کناف کاری

با دست خالی هیچ کاری از پیش نمی رود و این مسئله در مورد کناف کاری هم صدق می کند. اگر قصد کناف کاری دارید، ابزار مورد نیاز برای کناف کاری خود را کامل کنید یا اصطلاحاً دست و بال خود را پر کنید تا بتوانید یک کناف کاری درست و حسابی ارائه بدهید.

همانطور که می دانید، کناف کاری یکی از روش های مدرن و پرطرفدار ساخت و ساز است که به دلیل سرعت اجرا، تنوع طرح و زیبایی ظاهری، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. آشنایی با این ابزار و نحوه استفاده آنها، از ملزومات شروع کار کناف کاری است.

دانلود مقاله

در این مطلب به مهمترین ابزار مورد نیاز برای کناف کاری اشاره خواهیم کرد و در ادامه به بررسی جزئیات هر کدام خواهیم پرداخت. لیست این ابزار به شرح زیر است:

 • اره چاقویی کناف
 • کاتر فلزی کناف
 • برش قرقره ای پانل
 • اره دسته پلاستیکی، ابزار مورد نیاز برای کناف کاری
 • سوهان گرد کناف
 • ظرف تهیه بتونه استیل
 • گان درزگیری
 • کاردک زاویه خارجی
 • کاردک بتونه
 • لیسه ۳۰ سانتی متری
 • ماله نازک کاری
 • چاک لاین یا ریسه رنگی
 • سنباده دستی دسته بلند
 • تراز ۵۰ سانتی متری آهن ربا دار
 • جک بالابر پانل سقفی
 • انبر پانچ کناف
 • غلتک سوزنی
 • دستگیره حمل پانل
 • رنده پانل
 • همزن کناف کاری
 • چکش لاستیکی
 • لیسه
 • سنباده مشبک
 • انبر پرسی بولت پروانه ای
 • پخ زن ۲۲ و ۴۵ درجه
 • پیچ های اتصال
 • نوار درزگیر کناف
 • نوار چسب جداکننده
 • بتونه درزگیر
 • قیچی کناف
 • ماستیک

اره چاقویی کناف

اره چاقویی کناف

اره چاقویی کناف یک ابزار دستی است که برای برش انواع مختلف پنل های گچی، صفحات فایبرگلاس و سایر مواد نازک استفاده می شود. این اره ها به دلیل داشتن تیغه باریک و ظریفشان، برش های دقیق و تمیزی را ارائه می دهند.

کاتر فلزی کناف

کاتر فلزی کناف

کاتر فلزی ابزار مورد نیاز برای کناف کاری است که برای برش انواع مختلف پنل های کناف، از جمله گچ برد، سیمان فایبر و تخته گچی استفاده می شود. این نوع کاتر معمولاً از یک فلز محکم مانند فولاد ضد زنگ ساخته شده و دارای تیغه ای تیز و قابل تعویض است. کاتر فلزی کناف در دو نوع کلی کاتر ذوزنقه ای و کاتر قلمی موجود است.

برش قرقره ای پانل

برش قرقره ای پانل

برش قرقره ای پانل ابزاری است که برای برش مستقیم و سریع انواع مختلف پنل های ساختمانی، از جمله گچ برد، سیمان فایبر، تخته گچی و ام دی اف، استفاده می شود.

این نوع برش معمولاً از فلز محکم مانند فولاد ضد زنگ ساخته شده و دارای یک تیغه دندانه دار و یک قرقره است که تیغه را به حرکت در می آورد. برش قرقره ای پانل در دو نوع کلی دستی و برقی موجود است.

اره دسته پلاستیکی، ابزار مورد نیاز برای کناف کاری

اره دسته پلاستیکی، ابزار مورد نیاز برای کناف کاری

اره دسته پلاستیکی ابزار مورد نیاز برای کناف کاری است که برای برش انواع مختلف مواد، از جمله چوب، پلاستیک، مقوا و گچ، استفاده می شود. این نوع اره معمولاً دارای تیغه فلزی و دسته ای از جنس پلاستیک است.

سوهان گرد کناف

سوهان گرد کناف

سوهان گرد مخصوص کناف، ابزاری است که برای سوراخ کردن و بریدن پانل های کناف، ایجاد محل دریچه ها، پریزها و بولت ها و همچنین ایجاد سوراخ جهت عبور کابل و زنجیر از داخل سقف ثابت کناف استفاده می شود. این ابزار دستی از جنس فولاد سخت با دندانه های ریز و درشت ساخته شده است.

ظرف تهیه بتونه استیل

ظرف تهیه بتونه استیل

ظرف تهیه بتونه استیل مخصوص کناف کاری ابزاری است که برای مخلوط کردن و نگهداری بتونه کناف استفاده می شود. این ظرف معمولاً از استیل ضد زنگ ساخته شده و دارای لبه های بلند و دسته ای برای حمل آسان است. ظرف بتونه استیل در سایزهای مختلف موجود بوده و می تواند برای مخلوط کردن مقدار مختلف بتونه استفاده شود.

گان درزگیری

گان درزگیری

گان درزگیری را نمی توان فقط ابزار مورد نیاز برای کناف کاری دانست. این وسیله که در تصویر مشاهده می کنید، تفنگ چسب نامیده می شود و برای تزریق چسب PU در دیوارهای اکوا پانل، پانل های فایبرسمنت و سایر مصالح ساختمانی ضد آب استفاده می شود.

تفنگ چسب از یک مخزن برای نگهداری چسب، یک ماشه برای کنترل جریان آن و یک نازل برای هدایت چسب به محل مورد نظر تشکیل شده است.

کاردک زاویه خارجی

کاردک زاویه خارجی

کاردک زاویه خارجی ابزاری است که برای بتونه کاری و درزگیری کنج های خارجی و فواصل مشترک دو ساختار مانند محل تقاطع دو دیوار کناف یا یک دیوار و سقف به کار می رود.

این وسیله از یک دسته معمولاً چوبی یا پلاستیکی و یک تیغه فلزی با زاویه ۹۰ درجه تشکیل شده است. تیغه کاردک زاویه خارجی می تواند صاف یا دندانه دار باشد.

کاردک بتونه

کاردک بتونه

کاردک بتونه ابزاری است که برای بتونه کاری، صاف کردن و پرداخت سطوح پانل های کناف گچی استفاده می شود. این کاردک ها از یک دسته چوبی یا پلاستیکی و یک تیغه فلزی صاف یا دندانه دار تشکیل شده اند. کاردک های بتونه در سایزها و مدل های مختلف موجود بوده که هر کدام برای کاربرد خاصی مناسب هستند.

لیسه ۳۰ سانتی متری

لیسه 30 سانتی متری

یکی دیگر از ابزار مهم کناف کاری، لیسه ۳۰ سانتی متری است که برای بتونه کاری، صاف کردن و پرداخت سطوح پانل های کناف گچی استفاده می شود.

این ابزار از جمله ابزارهای پرمصرف در کناف کاری هستند و برای کارهای مختلفی از جمله بتونه کاری درزها و سطوح صاف کاربرد دارند.

ماله نازک کاری

ماله نازک کاری

وسیله دیگری که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم، ماله است. ماله نیز فقط ابزار مورد نیاز برای کناف کاری نیست اما در این حرفه بسیار ضروری است.  این وسیله ابزاری است که برای بتونه کاری و صاف کردن سطوح پانل های کناف گچی استفاده می شود. این ماله ها از یک دسته معمولا چوبی یا پلاستیکی و یک تیغه فلزی نازک و انعطاف پذیر تشکیل شده اند. ماله های نازک کاری در سایزها و مدل های مختلف موجود بوده که هر کدام برای کاربرد خاصی مناسب هستند.

چاک لاین یا ریسه رنگی

چاک لاین یا ریسه رنگی

یکی دیگر از ابزارهای مورد نیاز برای کناف کاری، چاک لاین یا ریسه رنگی است که برای علامت گذاری خطوط صاف و مستقیم روی سطوح مختلف از جمله پانل های کناف گچی استفاده می شود. این وسیله از یک بدنه پلاستیکی یا فلزی، یک مخزن برای نگهداری پودر رنگی (معمولاً گچ یا خاک رس) و یک نخ یا تار تشکیل شده است.

تراز ۵۰ سانتی متری آهن ربا دار

تراز 50 سانتی متری آهن ربا دار

تراز ۵۰ سانتی متری آهن ربا دار در لیست ابزار مورد نیاز برای کناف کاری، جای متفاوتی دارد. این ابزار برای شاقول کردن و تراز کردن پانل های کناف گچی در امور ساخت و ساز استفاده می شود. تراز از جنس فلزی (معمولا آلومینیوم) بوده و یک حباب افقی در لبه وسط و یک حباب عمودی و یک حباب مورب در دو طرف آن وجود دارد. همچنین آهنرباهایی در لبه آن تعبیه شده که به شما امکان می دهد آن را به سطوح فلزی بچسبانید. جهت انتخاب تراز لیزری می توانید از صفحه ابزار اندازه گیری و دقیق آروا دیدن کنید.

 

جک بالابر پانل سقفی

جک بالابر پانل سقفی

جک بالابر پانل سقفی، ابزاری است که برای بلند کردن و جا به جا کردن پانل های کناف گچی هنگام نصب سقف های کاذب استفاده می شود. این جک ها متشکل از یک پایه فلزی یا آلومینیومی، یک دسته بلند و یک صفحه نگهدارنده هستند. جک های بالابر پانل سقفی در ظرفیت های مختلف موجود هستند که می توانند وزن های مختلفی از پانل ها را تحمل کنند.

انبر پانچ کناف

انبر پانچ کناف

انبر پانچ کناف نیز جزو ابزار مورد نیاز برای کناف کاری است و برای سوراخ کردن پانل های کناف گچی در محل نصب سیم ها، لوله ها و سایر تاسیسات استفاده می شود. انبرهای پانچ کناف در سایزها و مدل های مختلف موجود هستند که هر کدام برای کاربرد خاصی طراحی شده اند.

غلتک سوزنی

غلتک سوزنی

یکی دیگر از ابزار های مورد نیاز برای کناف کاری غلتک سوزنی است که در کارهای دکوراتیو جهت قوس دادن به پانل های کناف (به وسیله مرطوب کردن پانل ها) مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله از یک دسته پلاستیکی یا چوبی و یک استوانه فلزی که سطح آن با سوزنی های ریز پوشیده شده تشکیل شده است.

دستگیره حمل پانل

دستگیره حمل پانل

دستگیره حمل پانل برای حمل راحت تر و ایمن تر پانل های کناف گچی در حین جا به جایی و نصب آنها استفاده می شود. این دستگیره ها از جنس فولاد یا آلومینیوم بوده و دارای دو دسته ارگونومیک و یک صفحه فلزی برای قرار دادن پانل هستند. دستگیره های حمل پانل در مدل های مختلف با ظرفیت های متفاوت موجود هستند که می توانند وزن های مختلفی از پانل ها را تحمل کنند.

رنده پانل

رنده پانل

رنده پانل ابزار مورد نیاز برای کناف کاری است که برای صاف و هموار کردن لبه های بریده شده پانل های کناف گچی در هنگام نصب آنها استفاده می شود. این رنده ها از یک بدنه فلزی یا پلاستیکی و یک تیغه قابل تعویض تشکیل شده اند. رنده های پانل نیز در سایزها و مدل های مختلف با تیغه های متفاوت موجود بوده که هر کدام برای کاربرد خاصی دارند.

همزن کناف کاری

همزن کناف کاری

این وسیله ابزاری کاربردی در کناف کاری بوده که برای مخلوط کردن خمیرهای گچی مورد استفاده در نصب پانل ها به کار می رود و در دو نوع کلی وجود دارند:

همزن دستی: این نوع معمولاً از جنس پلاستیک یا فلز بوده و یک دسته و یک پروانه چرخشی دارند. این ابزار برای مخلوط کردن مقدار کم خمیر گچ مناسب هستند.

همزن برقی: این نوع همزن ها از موتور الکتریکی برای چرخش پروانه استفاده می کنند و قدرت و سرعت بیشتری نسبت به همزن های دستی دارند و برای مخلوط کردن میزان زیادی خمیر گچ کاربرد دارد.

چکش لاستیکی

چکش لاستیکی

چکش لاستیکی ابزار مورد نیاز برای کناف کاری است که برای ضربه زدن به پانل های کناف گچی و جا انداختن آنها در محل مورد نظر استفاده می شود. این چکش ها متشکل از یک دسته پلاستیکی یا چوبی و یک سر لاستیکی یا پلاستیکی هستند. چکش های لاستیکی در سایزها و مدل های مختلف موجود هستند که هر کدام برای کاربرد خاصی کاربرد دارند.

لیسه

لیسه

لیسه ابزاری در کناف کاری برای صاف کردن و هموار کردن سطوح پانل های کناف گچی و همچنین بتونه کاری و درزگیری آنها استفاده می شود.

سنباده مشبک

"</p

این نوع سنباده برای صاف کردن و هموار کردن سطح پانل های کناف گچی و همچنین بتونه کاری و درزگیری آنها استفاده می شود.

سنباده دستی دسته بلند

"</p

از سنباده دستی برای سنباده زدن و صاف کردن سطوح پانل های کناف گچی استفاده می شود. این سمباده ها از یک دسته بلند معمولا چوبی یا فلزی و یک صفحه سنباده به شکل مستطیل یا مربع تشکیل شده اند. سنباده های دستی دسته بلند در سایزها و زبری های مختلف موجود هستند که هر کدام برای کاربرد خاصی مناسب هستند.

لازم به ذکر است که شرکت آروا سنباده های لزران متنوعی به بازار عرضه کرده است که از نظر کیفیت کم نظیر بوده و قیمت مناسبی نیز دارند.

انبر پرسی بولت پروانه ای

انبر پرسی بولت پروانه ای

انبر پرس بولت پروانه ای برای نصب بولت پروانه ای در کناف کاری استفاده می شود. بولت های پروانه ای نوعی پیچ هستند که برای اتصال دو یا چند لایه گچ به یکدیگر استفاده می شوند.

انبر پرس بولت پروانه ای از دو دسته و یک فک تشکیل شده است. فک انبر دارای دو سوراخ است که با اندازه رزوه بولت پروانه ای مطابقت دارد. برای نصب بولت پروانه ای، ابتدا باید آن را در سوراخ های فک انبر قرار دهید، سپس، با فشردن دسته های انبر، بولت پروانه ای در گچ فشرده کنید و به طور محکم در جای خود قرار دهید.

پخ زن ۲۲ و ۴۵ درجه

پخ زن 22 و 45 درجه

پخ زن نیز یکی از  ابزارهای مورد نیاز برای کناف کاری است که اهل فن از آن برای ایجاد لبه های پخ در لبه های برش خورده پانل های کناف گچی استفاده می کنند. این کار به منظور ایجاد سطحی صاف و یکنواخت برای بتونه کاری و درزگیری درزها و شکاف های بین پانل ها انجام می شود. پخ زن ها در انواع مختلف با زوایای پخ متفاوت موجود هستند.

پیچ های اتصال

پیچ های اتصال

پیچ های کناف، نوعی از پیچ های فلزی هستند که به طور خاص برای اتصال صفحات گچی به سازه های فلزی در سیستم های کناف طراحی شده اند. این پیچ ها نقش اساسی در ایجاد استحکام و پایداری دیوارها، سقف ها و سایر سازه های کناف داشته و نقش مهمی بین انواع ابزار مورد نیاز برای کناف کاری دارند.

در میان انواع پیچ، تعدادی مخصوص کناف کاری هستند:

 • پیچ تیز نوک (TN)
 • پیچ سرمته دار (TB)
 • پیچ LN
 • پیچ LB
 • پیچ FN
 • پیچ فیکس

معمولاً برای استفاده از پیچ ها در کناف کاری از انواع رولپلاک استفاده می شود.

نوار درزگیر کناف

نوار درزگیر کناف

نوار درزگیر کناف، نواری است که از آن برای پوشاندن و مسلح کردن درزها و اتصالات بین صفحات گچی در کناف کاری استفاده می کنند. این نوارها را از جنس های مختلفی مانند کاغذ، فایبرگلاس و فلز می سازند و به منظور ایجاد سطحی صاف و یکنواخت در زیر رنگ یا کاغذ دیواری به کار می روند.

نوار چسب جداکننده

نوار چسب جداکننده

نوار چسب جداکننده، نوعی نوار خود چسبنده است که برای جداسازی صفحات گچی از سطوح مجاور مانند دیوارها، سقف ها و کف ها در کناف کاری استفاده می شود. این نوار به منظور ایجاد درز انبساط بین صفحات گچی و سطوح مجاور به کار می رود و از ترک خوردگی، ناهمواری و انتقال صدا بین آنها جلوگیری می کند.

بتونه درزگیر

بتونه درزگیر

بتونه درزگیر، نوعی ماده خمیری است که و از آن برای پوشاندن و پر کردن درزها، اتصالات و سوراخ ها در صفحات گچی در کناف کاری استفاده می کنند. این بتونه به منظور ایجاد سطحی صاف و یکنواخت در زیر رنگ یا کاغذ دیواری به کار می رود.

قیچی کناف

قیچی کناف

قیچی کناف، یک ابزار مورد نیاز برای کناف کاری محسوب شده و برای برش صفحات گچی (کناف) در کناف کاری کاربرد فراوانی دارد. این قیچی ها تیغه های بلند و محکمی دارند که می توانند به راحتی صفحات گچی را برش دهند.

ماستیک

ماستیک

ماستیک در کناف کاری، ماده‌ای خمیری و پوششی است که برای درزگیری و صاف کردن درزهای بین صفحات گچی کناف استفاده می‌شود. این ماده را به طور کلی از ترکیب گچ، رزین و الیاف می سازند و در دو نوع پودری و خمیری موجود است.

کلام آروا

همانطور که در این مطلب مشاهده کردید، کناف کاری به تنهایی و بدون ابزارهای مخصوص آن غیرممکن است. تنوع ابزارهای مورد استفاده در این حرفه، نشان دهنده ظرافت و دقت لازم برای اجرای آن است.

انتخاب ابزار مناسب، نه تنها به سرعت و کیفیت کار شما می‌افزاید، بلکه از اتلاف وقت و هزینه نیز جلوگیری می‌کند.

در این مطلب سعی کردیم تا به طور خلاصه، به معرفی ابزارهای ضروری در کناف کاری بپردازیم. در صورتیکه سوالی ذهنتان را مشغول کرده است، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید یا اینکه سوال خود را به صورت کامنت برای بنویسید.

متخصصان ما به تک تک سوالات شما عزیزان در اسرع وقت پاسخ خواهند داد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *