انواع پیچ

تصور اینکه کدام وسیله ها بدون پیچ، ساخته شده اند، کمی سخت است. در حقیقت، انواع پیچ یکی از بزرگترین عوامل اتصال سازه ها، خواه کوچک و خوا بزرگ هستند. انواع پیچ به شرح زیر است:

 • پیچ solted
 • پیچ چهارسو
 • پیچ ترکیبی
 •  پیچ مربعی
 • سوکتی
 • پیچ ستاره‌ای
 • پیچ با کلگی مخروطی شکل
 • پیچ تخت
 • پیچ کروی
 • پیچ ماهیتابه‌ای
 • پیچ گرد
 • انواع پیچ شش گوش
 • پیچ های آلن یا پیچ های کله استوانه ای
 • پیچ دکمه ای
 • پیچ فیکس
 • پیچ تراست
 • پیچ خود رزوه زن
 • انواع پیچ خودکار
 • انواع پیچ چوب
 • پیچ کف سازی
 • پیچ نئوپان
 • پیچ‌های ام دی اف
 • پیچ بشکه
 • انواع پیچ ماشین
 • پیچ ورق کاری
 • پیچ کالسکه‌ای
 • پیچ الیت
 • پیچ پروانه ای
 • پیچ آسانسور
 • پیچ لوله‌ای
 • انواع پیچ متخلخل
 • ال شکل
 • پیچ لنگر
 • پیچ چشمی

در ادامه برای آشنایی بیشتر با انواع پیچ هایی که در بالا نام برده شد، هر کدام را به اختصار توضیح می دهیم. همچنین اجزای پیچ را برایتان شرح خواهیم داد.

دانلود مقاله

اول پیچ با مهره یا بدون مهره را بشناسید

در یک سری از پیچ‌ها برای استفاده از آنها نیاز به مهره است و یک سری دیگر بدون مهره قابل استفاده هستند. شما برای انتخاب انواع پیچ مد نظرتان باید دقت کنید که نیاز به پیچ های مهره دار دارید یا بدون مهره؟ در ادامه با انواع پیچ ها در این دو دسته آشنا می شویم.

اجزای پیچ

اجزای پیچ

برای اینکه بتوانید درک درستی از یک پیچ داشته باشید، باید اجزای آن را بشناسید. در شکل زیر اجزای پیچ کاملاً مشخص شده است. این اجزا شامل رزوه، کلگی، درایو است. همچنین زاویه رزوه و طول رزوه نیز در تنوع پیچ‌ها تاثیرگذار است. در تصویر زیر بخش های مختلف نشان داده شده است. بهتر است بدانید که فاصله بین دو رزوه را گام می گویند.

پیچ به کدام سمت باز می شود

پیچ ها می توانند به دو سمت راست گرد و چپ گرد باز شوند.

معمولاً پیچ های راست گرد با چرخاندن در جهت عقربه های ساعت بسته شده و با چرخاندن در خلاف جهت عقربه های ساعت باز می شوند. پیچ های چپ گرد را می توان با چرخاندن در خلاف جهت عقربه های ساعت بست و با چرخاندن در جهت عقربه های ساعت باز کرد.

نکاتی برای تشخیص نوع پیچ

 • علامت: برخی از پیچ ها دارای علامتی مانند فلش یا حرف L هستند که نشان دهنده چپ گرد بودن آنها است.
 • شیار: شیار پیچ های چپ گرد معمولاً زاویه دار هستند.

نحوه طبقه بندی پیچ ها

طبقه‌بندی پیچ ها بر اساس سه دسته انجام می‌شود.

 • عملکرد
 • کله گی
 • و درایو

که ما بر اساس هر کدام از این سه دسته انواع پیچ را به شما معرفی می‌کنیم.

طبقه‌بندی پیچ بر اساس شکل درایو

در این نوع طبقه بندی شکل کلگی جنس و ابعاد پیچ اهمیتی ندارد؛ تنها به درایور پیچ دقت می‌شود. درایور همانطور که مشخص است به شیارها یا همان خط‌هایی که روی کلگی پیچ وجود دارند؛ گفته می‌شود.

پیچ solted

پیچ solted

در این پیچ ها بر روی کله‌گی یک شیار صاف وجود دارد که پیچ گوشتی باید داخل این شیار صاف قرار بگیرد. یکی از مشکلات هنگام استفاده از این نوع پیچ ها لغزش پیچ گوشتی می باشد زیرا شیار کاملاً صاف است. احتمال ساییده شدن لبه های شیار وجود دارد.

پیچ چهارسو

بر روی کلگی همانند علامت ضربدر است. در انگلیسی به آن فیلیپس و در فارسی به آن پیچ چهارسو گفته می شود.

احتمال پیچ خوردن پیچ گوشتی بسیار کم است. زیرا پیچ گوشتی از هر چهار طرف داخل درایو قفل می شود. طول شیار پیچ چهارسو از طول شیار پیچ صاف کوتاه‌تر است و با نیروی کمتری می‌توان این پیچ را باز کرد.

پیچ ترکیبی

این نوع پیچ ترکیبی از یک شیار صاف بلند و یک شیار ضبدر به صورت کوتاه است. در اصل این نوع پیچ ترکیبی از پیچ چهارسو با پیچ شیار صاف می باشد.

 پیچ مربعی

پیچ مربعی همانطور که از اسمش مشخص است درایو آن به شکل یک مربع می باشد و در زبان انگلیسی به آن پیچ رابرسون گفته می شود. زیرا توسط شخصی به این نام در سال ۱۹۰۸ ساخته شده است.

در صورتی که راس ها دارای شیار های عمیق تری باشند می توان برای باز کردن این نوع پیچ ها از پیچ گوشتی چارسو استفاده کرد.

سوکتی

شیار درایو بر روی این پیچ‌ها به صورت شش گوش است اصولاً به آن پیچ آلن نیز گفته می شود.

پیچ ستاره‌ای

این نوع پیچ ها برای باز و بسته شدن نیاز به افراد متخصص دارند و شیار درایو بر روی این پیچ‌ها به صورت یک ستاره می باشد که برای اتصالات حساس و محکم از آنها استفاده و همانند پیچ‌های چهارسو می توانند گشتاور زیادی را تحمل کنند.

بر اساس شکل کلگی

این نوع از انواع پیچ ها همان قسمتی است که بر روی آن شیارها قرار می گیرند و می تواند شکل‌ها و زاویه متفاوتی را داشته باشد. تفاوت در شکل کلگی میزان نیروی وارد شده به پیچ را برای باز و بسته کردن آن تغییر می دهد.

پیچ با کلگی مخروطی شکل

از قسمت محل اتصال به کلگی زاویه کلگی بیشتر می شود و این زاویه عمدتاً ۹۰ درجه است. در صورت تغییر در زاویه روی بسته پیچ زاویه مخروط نوشته شده است. عمدتاً مخروط کلگی به طور مستقیم به بدنه پیچ وصل شده است اما در صورتی که مخروط بزرگتر از بدنه باشد روی پیچ عبارت آندرکات نوشته می شود.

پیچ تخت

نحوه اتصال کلگی به پیچ به صورت مخروط است اما سر آن کاملاً تخت و صاف می باشد و عمدتاً برای اتصالاتی استفاده می شود که می خواهیم بعد از وصل شدن هنگامی که بر روی جسم دست می کشیم هیچ برآمدگی احساس نکنیم.

پیچ کروی

در این نوع پیچ ها کلگی به صورت کمان یک بیضی است. همانند پیچ تخت هنگام استفاده در داخل قطعه قرار می گیرد و اتفاقاً زاویه ای که به صورت کمان دارند باعث می شود که دور تا دور پیچ به طور کامل درون قطع قرار گیرد و تنها محلی که می خواهیم پیچ گوشتی را داخل پیچ بگذاریم بیرون باشد تا بتوانیم به راحتی آنها را باز و بسته کنیم.

پیچ ماهیتابه‌ای

سری کله ای در این نوع پیچ ها می تواند به صورت تخت یا بیضوی باشد اما محل اتصال کلگی به خود بدنه پیچ کاملاً صاف و همانند یک ماهیتابه می باشد.

به همین خاطر به آن پیچ ماهیتابه گفته می شود و عمدتاً این محل اتصال به صورت کاملاً تخت و وسیع است تا نیروی ضربه را به طور کامل روی سطح پیچ توزیع کند.

این ویژگی باعث می شود که پیچ در اثر ضربه های متعدد یا فشار تغییر شکل ندهد چون نیرو به مساحت بیشتری از یک نقطه وارد می شود.

پیچ گرد

کلگی پیچ های گرد همانند پیچ های ماهیتابه ای به طور مستقیم به بدنه پیچ وصل می شود با این تفاوت که کلگی کاملاً به صورت دایره و برجسته است و زمانی که بر روی قطعه کار استفاده می شود یک برآمدگی روی سطح وجود دارد. دایره ای بودن کلگی باعث می شود در صورت برخورد دست یا اشیای دیگر به محل پیچ، آسیبی به آنها وارد نشود.

عمدتاً از این پیچ ها برای اتصال سرویس خواب در زیر کار استفاده می شود.

انواع پیچ شش گوش

کلگی این نوع پیچ ها به صورت شش گوش است و با پیچ هایی که شیارهای آن به صورت ۶ گوش است کاملاً متفاوت است. شیارهای بر روی این پیچ ها می توانند به صورت تک خط یا دو خط باشند از این پیچ ها برای اتصال قطعات سنگین استفاده می شود.

پیچ های آلن یا پیچ های کله استوانه ای

پیچ آلن

این نوع پیچ ها دارای کلگی با ضخامت بیشتری هستند که همانند یک استوانه می باشد.

پیچ دکمه ای

پیچ دکمه ای

این نوع پیچ یک نوع پیچ تزیینی است و همانند یک دکمه می ‌باشد. تفاوت آن با پیچ دایره ای این است که می تواند بر روی سطح بالای آن کمی سطح تخت وجود داشته باشد. در واقع ناحیه مرکزی به صورت تخت است و اطراف آن به صورت منحنی است.

پیچ فیکس

همانطور که مشخص است از این پیچ برای فیکس کردن دو قطعه استفاده می شود.

پیچ تراست

این پیچ ها دارای نشیمنگاه بزرگتری هستند و وجود نشیمنگاه بزرگ باعث می شود که نیرو توزیع شود و به قطعه و هیچ لطمه ای وارد نشود.

بسته‌بندی پیچ ها بر اساس عملکرد

پیچ خود رزوه زن

به وسیله این پیچ ها می توانید در سطوح مختلف رزو ایجاد کنید زیرا روی آن ها شیار هایی وجود دارد.

انواع پیچ خودکار

توسط این پیچ ها می توانید هر دو عملیات سوراخکاری و رزوه زنی را انجام دهید. علاوه بر این شیار هایی روی پیج وجود دارد انتهای پیچ نیز دارای سری تیزی است.

انواع پیچ چوب

از این پیچ ها برای متصل کردن اشیای چوبی به یکدیگر استفاده استفاده می شود. روی بدنه این پیچ ها رزوه وجود ندارد و قسمت شلنگ طولانی تر است تا کاملاً به داخل چوب نفوذ کنند و کلگی آنها به صورت صاف و تخت می باشد و جنس آنها فولادی است تا به راحتی داخل چوب فرو رود.

پیچ کف سازی

برای ساخت کپه های چوبی و عرشه ها و اسکله ها می توان از پیچ های چوبی استفاده کرد اما عمدتاً به دلیل وجود رطوبت در این محیط ها از پیچ هایی استفاده می شود که علاوه بر آلیاژ فولادی دارای یک روکش مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی هستند و مقاومت بالایی در برابر تحمل سنگینی دارند.

پیچ نئوپان

از پیچ های نئوپان برای اتصال نئوپان ها به یکدیگر استفاده می شود و همانند پیچ های چوب هستند که بهینه تر شده اند. در واقع این انواع پیچ، لبه های برنده تری دارند و از شلنگ بزرگتری بهره می گیرند تا به راحتی داخل سطوح نئوپانی فرو روند. در مورد این انواع پیچ ها می توان گفت که تمام بدنه آنها دارای رزوه های با گام‌های بلند است.

پیچ‌های ام دی اف

با توجه به اینکه ام دی اف از چوب سخت تر است پیچ‌های آن دارای رزوه‌های تیز و گام‌های نزدیک است تا به راحتی ام دی اف را سوراخ کند.

پیچ بشکه

در زمان های قدیم برای جابجایی مایعات از بشکه ها استفاده می شده است و ساخت بشکه ها بسیار رایج بوده است. برای آنکه بتوان بدنه و در بشکه را به یکدیگر اتصال داد، از پیچ های بشکه ای استفاده می شده است. این مدل از انواع پیچ ها ابعاد افراد بزرگ تری دارند یا صاف می‌باشد.

انواع پیچ ماشین

انواع پیچ ماشین

این پیچ ها در مقایسه با سایر پیچ ها ابعاد کوچک تری دارند و تمام طول بدنه دارای رزوه های نزدیک به هم و موازی می باشند تا به راحتی قطعه را سوراخ کنند و به بردهای دستگاه ها و ماشین آلات صدمه وارد نشود.

پیچ ورق کاری

برای ورقه ها از جنس های مختلف و قطعات فلزی از این پیچ استفاده می شود. این پیچ ها معمولاً نوک های بسیار تیزی نسبت به پیچ های چوب دارند و گام ها عمدتاً عمیق و کوتاه است و از فولاد کربنی استفاده شده است. اما از آنجا که برای سوراخ کردن قطعات فلزی استفاده می شوند نسبت به رطوبت مقاومت ندارند و در محیط های استحکام خود را از دست می دهند.

پیچ های تنظیم این پیچ را عمدتاً دارای کلگی نمی باشد و برای ثابت کردن دو قطعه از آنها استفاده می شود و عمدتاً به صورت فیکسچر کاربرد دارند نحوه اتصال این پیچ ها به قطعه به این گونه است که از سوراخ قطعه اول رد می شوند و در سوراخ قطعه دوم گیر می کنند و با کمی چرخش دو قطعه را به یکدیگر اتصال می دهند.

پیچ کالسکه‌ای

پیچ کالسکه ای

از این پیچ ها برای اتصال قطعات چوب به فلز استفاده می شود و کلگی آنها دایره های نسبتا مسطح است.

پیچ الیت

برای اتصال قطعات در صنایع چوبی به نجار این اجازه را می دهد دو قطعه را به صورت دائمی یا موقت به یکدیگر متصل کنند. انواع الیت شامل دو طرفه، صفحه بند، بازویی و سیلندر بلند یا کوتاه اشاره کرد.

پیچ پروانه ای

پیچ پروانه ای

انواع پیچ ها و مهره های پروانه ای حاوی چند باله هستند. وجود این باله ها باعث می شود تا یک سطح عمود ایجاد کنند و مقاوم به وزن باشد.

پیچ آسانسور

از این پیچ صرفاً برای اتصال نوار نقاله ها و تسمه های آسانسور استفاده می شود.

پیچ لوله‌ای

پیچ u شکل

این پیچ مشابه حرف یو است و یک ناحیه خمیده دارد که می‌توان به عنوان دسته سیم یا کابل مورد استفاده قرار بگیرند. از جنس های مختلف ساخته شده است. دو طرف پیچ ها دارای رزوه هستند.

انواع پیچ متخلخل

این نوع پیچ ها استوانه شکل هستند و یک سمت آنها دارای رزوه های نزدیک به هم است و سمت دیگر شیارهای کروی شکل همانند خال روی پیچ قرار گرفته است.

ال شکل

این مدل از انواع پیچ ها شبیه حرف ال هستند و طرف بلندتر آن دارای رزوه های نزدیک به هم است و برای ساخت بیلبوردها چراغ های راهنمایی رانندگی استفاده می شود.

پیچ لنگر

پیچ لنگر

این مدل از انواع پیچ ها مشابه حرف جی در انگلیسی هستند و برای اتصال سازه های بتنی مورد استفاده قرار می گیرند.

پیچ چشمی

پیچ چشمی

این نوع پیچ در انتهای خود یک حلقه دارد که شبیه یه یک چشم است و می توان انواع طناب و زنجیر و نوار را روی آن نصب کرد.

این همه پیچ را چگونه باز و بسته کنیم؟

جواب این سوال بستگی دارد که شما چه تعداد پیچ نیاز دارید و با چه قدرتی می خواهید آن ها را ببندید.

اگر تنها قصد دارید کارهای خانه را انجام دهید، می توانید از یک پیچ گوشتی یا دریل پیچ گوشتی برقی یا شارژی خانگی استفاده کنید. اما اگر می خواهید کارهای سنگین تری انجام دهید می توانید از دریل ها با توان بالاتری استفاده کنید.

کلام آروا:

شما باید با توجه به انواع پیچ و میزان نیرویی که برای باز و بسته کردن آن پیچ نیاز دارید دریل مناسب خود را  انتخاب کنید. ما سعی کردیم تمام انواع پیچ را به شما معرفی کنیم و برای باز و بسته کردن آن ها می توانید از دریل پیچ گوشتی ها و پیچ گوشتی دستی های آروا استفاده کنید. در صورتی که نیاز به مشاوره دارید می توانید با خدمات پس از فروش آروا تماس بگیرید و برای خرید به نمایندگی ها مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *