تفاوتا بکس شش پر و 12 پر

در هر خانه و در هر کارگاهی می‌توانید ابزاری همانند آچار را پیدا کنید. اما باید بدانید آچارها انواع مختلفی دارند و یکی از این مدل‌ها آچار بکس است. آچار بکس دارای یک دسته و سری قابل تعویض است. به سری‌های قابل تعویض آن بکس گفته می‌شود که شکل‌های متفاوتی دارند و ما می‌خواهیم تفاوت آچار بکس شش پر و دوازده پر را برایتان شرح دهیم.

تعریف کامل انواع و کاربرد های آچار بکس در کنار راهنمای خرید و معرفی کامل جعبه بکس به شما این امکان را می دهد تا با تمامی ظرفیت ها و کاربرد های این ابزار آشنا شده و به راحتی برای خرید آن ها براساس نیاز خود اقدام کنید.

دانلود مقاله

انواع و ساختمان آچاربکس

انوع آچار بکس

برای آشنایی با ساختمان آچار بکس‌ها نیاز است تا انواع آن را بشناسید. آچار بکس‌ها به روش‌های متفاوتی دسته‌بندی می‌شوند.

یکی از رایج‌ترین دسته‌بندی‌های آچار بکس‌ها بر اساس منبع تغذیه است که به‌صورت شارژی، برقی و بادی و بدون منبع تغذیه (دستی) در بازار وجود دارند هر کدام از این نوع دارای مزایا و معایب و ساختار متفاوتی هستند.

انواع آچار بکس دستی بر اساس ساختار

ما قصد معرفی انواع آچار بکس دستی را داریم که در دسته‌بندی‌های گوناگونی قرار می‌گیرند. یکی از اصلی‌ترین دسته‌بندی‌ها بر اساس ساختار آن‌ها است که در دو دسته آچار بکس  ثابت و آچار بکس متغیر قرار می‌گیرند.

آچار بکس ثابت شامل انواع زیر است:

  • آچار شمع
  • آچار چرخ
  • آچار‌ T شکل ثابت

انواع آچار بکس دستی

آچار بکس متغیر یکی از آچارهای مناسب برای زمانی  است که با تنوع بسیاری از پیچ‌ها سر و کار دارید و از سری بکس، دسته آچار بکس و رابط تشکیل شده و با یک جعبه به اسم جعبه بکس در بازار عرضه می‌شود. یک سر شبیه به مربع چهارگوش است که شما می‌توانید انواع سری بکش شش پر و دوازده پر را بر روی آن نصب کنید همچنین امکان اتصال انواع اهرم‌ها نیز وجود دارد.

انواع دیگر دسته‌بندی آچار بکس دستی

اگر بخواهیم از زاویه دیگر این آچار را دسته‌بندی کنیم می‌توانیم آن‌ها را  در دو نوع  آچار بکس دسته‌بلند و آچار بکس دسته‌کوتاه قرار دهیم. از آچارهای پایه‌بلند برای مکان‌هایی که امکان دسترسی به آن‌ها دورتر است استفاده می‌شود.

دسته بندی آچار بکس از نظر جنس

از نظر جنس آچارهای بکس به دودسته کروم و فولاد تقسیم می‌شوند آچارهای از جنس کروم و وانادیوم جز انواع معمولی هستند و توسط نیکل آبکاری می‌شوند؛ اما برای گشتاورهای بالا آچار بکس‌های آلیاژ فولاد مناسب هستند.

نحوه کار آچار بکس چگونه است؟

نحوه کار آچار بکس

یکی از علت‌هایی که موجب شده آچار بکس پرکاربردتر از آچار های معمولی باشند احاطه کامل مهره‌ها و پیچ‌ها توسط آچار است. علاوه بر این حالت اهرمی دسته آچار نیز موجب انتقال بهتر نیرو می‌شود و انرژی لازم برای باز و بسته کردن هر نوع مهره و پیچی تأمین می‌شود.

کاربرد آچار بکس چیست؟

هرکجا که پیچ و مهره‌ای به کار می‌رود می‌توان به حضور یک آچار بکس هم نیاز داشت و یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از آچار بکس برای خودرو تعویض لاستیک و غیره است.

آچار بکس چه شش پر باشد و چه آچار بکس دوازده پر باشد یکی ابزارآلات مورد نیاز مکانیک‌ها نجارها و لوله‌کش‌ها است.

جعبه بکس چیست؟

جعبه باکس

همان‌طور که گفتیم زمانی که آچار بکس متغیر را تهیه می‌کنید سری آن‌ها قابل تعویض است و به همین علت به همراه آن یک جعبه نیز به فروش می‌رسد. حال قصد داریم زیروبم این جعبه را به شما معرفی کنیم.

دسته بکس جغجغه‌ای

جعبه بکس جغجغه ای

این دسته به‌ صورت صاف و یک قطعه مکعبی بر روی سر آن وجود دارد که امکان اتصال سری‌های بکس وجود دارد و به‌صورت چپ‌گرد و راست‌گرد می‌توان از آن استفاده کرد.

دسته هندلی

این دسته به دلیل شکل ویژه‌ای که دارد هنگام باز و بسته گردن پیچ‌ها  برای ما قدرت بیشتری فراهم می‌کند.

دسته و سربکس پیچ‌گوشتی

این دسته شبیه پیچ‌گوشتی است با این تفاوت که  بر روی سری آن می‌توان سری پیچ‌گوشتی دوسو و چهارسو وصل کرد.

دسته بکس کشویی

توسط این دسته می‌توانید علاوه بر تعویض سری بکس می‌توانید طول آچار را نیز تغییر دهید.

لقلقه  وسیله است برای باز و بسته کردن پیچ‌هایی که داخل حفره قرار گرفته‌اند یا در سطحی فرو رفته‌اند.

سایر وسایل جعبه بکس

به غیر موارد گفته انواع بکس‌های شش پر و دوازده پر در ابعاد مختلف رابط‌ها و میله‌های واسطه و غیره در جعبه‌ ابزار وجود دارد.

تفاوت بکس شش پر و دوازده پر در ساختار

همان‌طور که از نام این دو سری بکس مشخص از نظر ظاهر این دو با یکدیگر تفاوت دارند بکس شش پر شبیه به یک شش‌ضلعی با زاویه ۶۰ درجه است و بکس دوازده پر شبیه به قرار گرفتن دو شش‌ضلعی بر روی هم با زاویه سی درجه است.

بکس شش پر دیواره محکم‌تری دارد به همین دلیل احتمال سُرخوردن آن بسیار کاهش پیدا می‌کند.

در بکس شش پر سرپیچ‌ها به‌خوبی مماس می‌شوند و گوشه‌های بکس  با ضخیم‌ترین بخش پیچ در تماس هستند که مانع از لغزش و دررفتگی می‌شود.

به دلیل زاویه کمتر سطح تماس بکس با پیج بیشتر است.

تفاوت بکش شش پر با دوازده پر در کاربرد

در بررسی تفاوت بکس شش پر و دوازده پر باید گفت که زمانی که پیچ شما شش پر است از بکس شش پر و زمانی که پیچ شما دوازده پر است از بکس دوازده پر استفاده می‌کنید عمدتاً از بکس دوازده پر برای تعمیرات سبک استفاده می‌شود و اگر پیچ محکم باشد از بکش شش پر باید استفاده کرد بکس دوازده پر برای مکان‌های تنگ مناسب‌تر است مکان‌هایی امکان دیدن پیچ برای شما وجود ندارد.

راهنمای خرید بکس شش پر و ۱۲ پر

راهنمای خرید بکس 6 پر و 12 پر

در ابتدا میزان قدرتی که برای کار خود نیاز دارید را بررسی کنید تا بین آچار بکس دستی و شارژی گزینه مناسب را انتخاب کنید.

با توجه به نوع آچار بکس مواردی که باید قبل از خرید به آن دقت کنید متفاوت است. اگر آچار بکس دستی خریدید به جنس و ارگونومیک بودن توجه کنید و تعداد سری‌هایی که قابلیت نصب بر روی آچار بکس را دارند. اگر آچار بکس شارژی نیاز داشتید به موتور، قابلیت‌های موجود بر روی دستگاه، جنس بدنه و سایز بکس‌های قابل نصب دقت کنید.

آچار بکس آروا

بعد از معرفی و بررسی تفاوت بکس شش پر و دوازده پر بهتر است بدانید که آروا انواع آچار بکس از قبیل آچار بکس دستی و شارژی را در بازار عرضه می‌کند که سری بکس شش پر و دوازده پر بر روی آن‌ها نصب می‌شود. تعدادی از آچار بکس‌های شارژی آروا دارای موتور براشلس هستند؛ بدون زغال و با آهنربا کار می‌کنند. آچار بکس‌های دستی نیز از کیفیت بالا و دارای روکش ضد زنگ هستند.

کلام آروا:

در این مقاله صفر تا صد آچار بکس را برایتان توضیح دادیم و به بررسی تفاوت بکش شش پر و دوازده پر پرداختیم که نوع بکس خود را به ‌درستی انتخاب کنید. شما می‌توانید با مراجعه به نمایندگی‌های آروا در سراسر ایران محصولات و ابزار موردنظر خود را تهیه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *