فرق دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی

بسیاری از ما هنگام خرید یک وسیله دوست داریم با یک تیر دو نشان بزنیم برای مثال یک پیچ گوشتی شارژی می خریم و می خواهیم با آن سوارخکاری نیز انجام دهیم. در صورتی که پیچ گوشتی شارژی ابزار مناسبی برای سوراخکاری نیست و دریل شارژی یا دریل برقی برای این کار مناسب است؛ با این حال خیلی از افراد مصمم به انجام این کار هستند. ما در این مقاله فرق دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی را برایتان می گوییم تا با اطلاعات کامل بتوانید هنگام خرید این ابزار، انتخاب درستی داشته باشید.

پیچ گوشتی شارژی یک وسیله برای باز و بسته کردن پیچ است اما دریل پیچ گوشتی شارژی یک ابزار چندکاره است و حتی در بسیاری از مدل های پیشرفته ی آن نیز حالت چکشی اضافه می شود.

دریل شارژی چیست و انواع آن کدام است؟

دریل شارژی چیست

دریل شارژی همانند دریل برقی است با این تفاوت که به جای سیم از باتری در آن استفاده شده است. هنگام کار با دریل های شارژی به سیم برق نیاز نیست از این دریل در مکان هایی که پریز برق وجود ندارد استفاده می شود. در بسیاری از مواقع به جای کلمه دریل شارژی از نام دریل پیچ گوشتی شارژی استفاده می شود که در آخر مقاله متوجه علت این موضوع می شوید.

دریل شارژی با توجه به نوع موتور به ۲ دسته براش و براشلس تقسیم می شود. در دریل شارژی براشلس به جای ذغال از آهن ربا استفاده شده است و مزیت های مخصوص به خود را دارد. همچنین دریل شارژی معمولی نیز مزایا و معایبی دارد که پیشنهاد می کنیم مقاله “تفاوت دریل شارژی براشلس و معمولی” را مطالعه کنید تا به مزایا و معایب هر کدام پی ببرید.

تفاوت دریل شارژی با دریل برقی

تفاوت اصلی این دو وسیله در منبع تغذیه آن ها است که یکی از  آن ها مستقیم به برق شهری وصل می شود و دیگری به با باتری شرع به کار می کند اما همیت تفاوت در منبع تغذیه موجب  تفاوت های دیگری نیز می شود.

برای مثال در زیر به تعدادی از این تفاوت ها اشاره می کنیم.

 • شما دریل شارژی را می توان به هر مکانی ببرید فقط باید مطمئن باشید که باتری دریل دارای شارژ است.
 • اما دریل برقی را باید در مکانی مورد استفاده قرار دهید که پریز برق وجود دارد.
 • دریل های برقی عمدتا توان بیشتری دارند و گاها سنگین تر از در یل های شارژی می باشند.
 • دریل های شارژی برای حمل کردن بسیار مناسب تر هستند.
 • توان دریل های برقی وات است اما دریل های شارژی با ولت سنجیده می شوند.
 • دریل شارژی از نوع کاربرد در  دو دسته دریل پیچ گوشتی شارژی و دریل پیچ گوشتی چکشی شارژی در بازار عرضه می شود اما دریل های برقی از نظر کاربرد در دو نوع دریل برقی ساده و دریل گیربکسی در بازار عرضه می شوند.
 • در دریل های برقی شما باید مراقب سیم باشید اما در دریل های شارژی باید از باتری و شارژ آن مراقبت کنید و شما باید فکر کنید جمع و باز کردن سیم ها برای شما مشکل ساز است یا اینکه همیشه باتری خود را شارژ نگه دارید.

CORDLESS چیست؟

دریل های شارژی و برقی در نام گذاری نیز با یکدیگر تفاوت دارند. عمدتاً بر روی جعبه دریل های شارژی کلمه CORDLESS نوشته شده است و هر جایی که این کلمه را دید باید بدانید که یک ابزار شارژی را می خواهید، خریداری کنید.

پیچ گوشتی شارژی چیست و انواع آن کدام است؟

پیچ گوشتی شارژی چیست

پیچ گوشتی ابزاری پر کاربرد است که تاریخچه به وجود آمدن آن، به قرن سوم میلادی در زمان ارشمیدس باز می گردد. بعد از آن، در سال ۱۷۶۰ ماشین پیچ اختراع شد که کاربرد چندانی نداشت اما در سال ۱۹۰۸ اولین پیچ گوشتی به صورت مربعی به تولید انبوه رسید. به مرور زمان تنوع وسیعی از پیچ گوشتی های دستی ساخته شدند و هم اکنون پیچ گوشتی شارژی و پیچ گوشتی برقی در بازار عرضه می شود.

فرق دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی

حال که به طور خلاصه با دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی آشنا شدید؛ نوبت به آن می رسد که در رابطه با تفاوت دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی اطلاعات بدست آورید تا ابزار مناسب کارتان را انتخاب کنید. لازم است بدانید اگر از یک ابزار استفاده نادرست شود علاوه بر اینکه موجب کاهش طول عمر دستگاه می شود کیفیت کارتان نیز پایین می آید. در ادامه بر اساس پارامتر های مختلف فرق دریل و پیچ گوشتی شارژی را بیان می کنیم.

برای بیان تفاوت دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی به دلیل تنوع دریل شارژی باید در دو دسته این بررسی را انجام داد.

اولین دسته تفاوت دریل پیچ گوشتی شارژی با پیچ گوشتی شارژی و دومین دسته تفاوت دریل پیچ گوشتی چکشی شارژی با پیچ گوشتی شارژی می باشد.

این تفاوت را در تیتر های زیر بررسی می کنیم.

تفاوت دریل پیچ گوشتی شارژی با پیچ گوشتی شارژی در کارایی

مهم ترین تفاوت این دو دستگاه در کارایی آن ها است. تفاوت در کارایی به ساختار این دو دستگاه بستگی دارد که در ادامه به طور کامل ساختار آن ها را توضیح می دهیم. همان طور که از نام پیچ گوشتی مشخص است؛ وسیله ای برای باز و بسته کردن انواع پیچ می باشد. برای این کار باید از پیچ گوشتی متناسب با نوع پیچ خود (دوسو، چهارسو و…) استفاده کنید. پیچ گوشتی چه برقی باشد و چه شارژی در کارایی کلی دستگاه تفاوتی ایجاد نمی کند. به طور کلی کارایی اصلی پیچ گوشتی شارژی و برقی همانند نوع دستی آن، باز و بستن انواع پیچ است؛ با این تفاوت که این کار را با سرعت و قدرت بیشتری انجام می دهد.

تفاوت دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی

دریل ها نیز تاریخچه بسیار طولانی دارند اما عمده کارایی آن ها برای سوراخکاری در سطوح مختلف است. بسته به نوع سطح (فلزی، چوبی و…)، باید دریلی با توان مناسب تهیه شود. ممکن است بسیاری از افراد دریل را یک ابزار تخریب گر بشناسند؛ اما اشتباه است زیرا عمده کارایی آن ها برای سوراخکاری است. درصورتی که بخواهید سطوح بسیار مقاوم و سخت را تخریب کنید؛ باید از چکش تخریب و بتن کن استفاده شود. پس اگر صحبت از دریل پیچ گوشتی شارژی می شود منظور دریل شارژی است که علاوه بر سوراخکاری یعنی چرخش دارای گشتاور سنج است تا بتوان با آن  پیچ ها را نیز باز و بسته کرد. درصورتی که دریل پیچ گوشتی چکشی شارژی بود علاوه بر دو حالت گفته شده حالت ضربه و چرخش باهم را دارد.

تفاوت پیچ گوشتی شارژی و دریل شارژی در ساختار

یکی از اصلی ترین تفاوت هایی که این دو ابزار در ساختار با یکدیگر دارند؛ نوع گیربکس آن ها است. عمدتا گیربکس پیچ گوشتی شارژی ها تک سرعته است و دارای ترکمتر هستند تا کاربر گشتاور دستگاه را متناسب با نوع پیچ تنظیم کند. در صورتی که گیربکس در صورتی که گیربکس دریل شارژی ها متفاوت است تا علاوه بر سوراخکاری بتوان برای پیچ بند  نیز از دستگاه استفاده کرد علاوه تفاوت بعدی در ساختار این دو دریل  مرتبط باکلید تغییر حالت است؛ بر روی دریل پیچ گوشتی شارژی یا دریل پیچ گوشتی شارژی چکشی کلید تغییر حالت وجود دارد که بر روی پیچ گوشتی شارژی وجود ندارد

تفاوت دریل و پیچ گوشتی شارژی در توان

تفاوت دریل و دریل پیچ گوشتی

اینکه بخواهیم به طور کاملا دقیق توان این دو دستگاه را با یکدیگر مقایسه کنیم کار درستی نیست زیرا توان های متنوعی دارند. اما به طور کلی زمانی که شما می خواهید یک پیچ معمولی را باز و بسته کنید نسبت به زمانی که می خواهید یک دیوار را سوراخ کنید؛ به نیرو و توان کمتری نیاز دارید. بنابراین توان و قدرت دستگاه یکی از تفاوت های دریل و دریل پیچ گوشتی است.

تفاوت دریل و دریل پیچ گوشتی در قیمت

قیمت یکی دیگر از پارامتر هایی است که باعث فرق بین دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی شده است. مقایسه قیمت این ۲ ابزار آنچنان درست نیست زیرا تنوع وسیعی در طرح، مارک و توان دارند. هم چنین ممکن است قابلیت های ویژه ای مانند قابلیت چکشی بر روی هر کدام وجود داشته باشد که بر روی قیمت دستگاه تاثیر می گذارد.

تفاوت دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی در کاربرد

این دو دستگاه با توجه به توان و ساختار خود کاربرد های متنوعی دارند و می توان از آن ها در کابینت سازی، ساختمان سازی، مبل سازی و… استفاده کرد. به طور کلی هر زمان که قصد باز و بسته کردن پیچ را دارید به سراغ پیچ گوشتی شارژی بروید و زمانی که قصد سوارخکاری دارید به سراغ دریل شارژی بروید.

فرق دریل چکشی با دریل پیچ گوشتی

دریل ها انواع بسیاری دارند که در بالا تفاوت دو نوع دریل را گفتیم و قصد داریم خیلی خلاصه تفاوت این دو مدل دریل را هم بگوییم.

دریل چکشی علاوه بر سوراخکاری قابلیت ضربه هم دارد. در اصل این دریل علاوه بر چرخش حالت چرخش و ضربه با هم دارد اما دریل های پیچ گوشتی علاوه بر سوراخکاری قابلیت پیچ بند را دارند و شما می توانید از طریق حلقه تنظیم گشتاور مقدار نیروی مورد نیاز برای بستن پیچ را بر روی دستگاه اعمال کنید.

آیا می توان به جای پیچ گوشتی از دریل استفاده کرد؟

دریل پیچ گوشتی شارژی

جواب این سوال بستگی به نوع کار و دستگاه دارد. برای مثال در بازار دریل هایی وجود دارند که به آن ها دریل پیچ گوشتی می گویند. به وسیله این دریل ها می توان علاوه بر سوراخکاری، کار های باز و بستن پیچ هم انجام داد. در نتیجه به جای پیچ گوشتی نیز از آن ها استفاده می شود. همانطور که در ابتدای مقاله گفته بودیم؛ علت استفاده از نام دریل پیچ گوشتی را بیان کردیم.

پیچ بند شارژی چیست؟

همان طور که از نام این وسیله مشخص است یک وسیله ای است برای باز و بسته کردن انواع پیچ و این امکان وجود دارد که سرعت آن را متناسب با نوع پیچ تنظیم کنید.

کلام آروا:

ما سعی کردیم در این مقاله به طور کاملا علمی فرق دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی را از جوانب گوناگون بیان کنیم تا شما ابزار مناسب کارتان را تهیه کنید. انواع دریل و پیچ گوشتی شارژی آروا با کیفیت بالا و گارانتی بلند مدت در بازار عرضه شده است. برای اطلاع از تفاوت دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی آروا می توانید با شرکت تماس بگیرید یا به سایت مراجعه کنید. همچنین با رجوع کردن به نمایندگی ها می توانید از قیمت دریل و پیچ گوشتی آروا مطلع شوید و دستگاه مورد نظرتان را خریداری کنید.

۲ دیدگاه

 • سلام
  ممنون که این متن رو نوشتید و گوگل شما رو اسنپیت کرد (هرچند جای نادرستی)
  اما حقیقتا متن فایده ای برای من نداشتم (میدونم الان میخونی و میگی مهم نیست :دی )
  اخر سر یه جواب درست حسابی نداد و کلا در حال توضیحات اضافی بود !
  پیروز باشید

  • درود بر شما
   این متن با توجه به موضوع آن بسیار کامل است و به همین دلیل گوگل آن را در بالاترین رتبه قرار داده است. در صورتی که پیشنهادی برای موضوع جدید دارید حتما آن را با ما در میان بگذارید تا در سریع ترین زمان آن را تولید و در سایت آروا منتشر کنیم.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *