گشتاور دریل شارژی

زمانی که دریل شارژی را در دست بگیرید، روی آن تعدادی دکمه و درجه می بینید که هر کدام وظیفه ای خاص دارند. یکی از این درجه ها، گشتاورسنج یا ترکمتر است. اگر بخواهیم بدانیم که ترکمتر دریل چیست، می توان گفت: گشتاورسنج یا ترکمتر وسیله ای است که برای اندازه‌گیری دقیق گشتاور (نیروی چرخشی) که در نقطه اتصال پیچ و مهره‌ها استفاده می‌شود. این وسیله به کنترل و اندازه‌گیری گشتاور وارد شده در زمان باز و بسته کردن پیچ و مهره‌ها کمک می‌کند. در بازار، به این وسیله با نام‌های مختلفی مانند گشتاورسنج یا ترک رنچ نیز اشاره می‌شود.

با این توضیحات وقت آن رسیده که به نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی بپردازیم.

گشتاور دریل شارژی چیست؟

گشتاور دریل شارژی چیست

پیش از پاسخ به این سوال که گشتاور چیست، باید بگوییم که اگر تمایل دارید در مورد ترکمتر اطلاعات بیشتری کسب کنید، توصیه می کنیم مطلب ترکمتر چیست را بخوانید.

لازم به ذکر است که اصولا ترکمتر دریل شارژی تفاوتی با ترکمتر دریل برقی ندارد؛ به همین دلیل آموزش تنظیم گشتاور دریل شارژی برای انواع دریل کاربرد دارد.

البته لازم به ذکر است که این دو نوع دریل تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند اما شامل ترکمتر دریل نمی شود.

اگر تمایل دارید در مورد تفاوت دریل شارژی و برقی، اطلاعات بیشتری کسب کنید، می توانید مطلب دریل شارژی بهتر است یا برقی را مورد مطالعه قرار دهید.

برای استفاده از ابزار های چرخشی نیاز به نیرویی داریم که بتواند حرکت و چرخش را به وجود آورد؛ به این نیرو گشتاور گفته می شود و واحد اندازه گیری آن نیوتن متر است. گشتاور در واقع حداکثر نیرو و سرعت را در کار مشخص می کند. گشتاور دریل شارژی میزان سرعتی است که با کمک اعداد روی دریل شارژی برای کاربرد های گوناگون، قابل تنظیم است. نیرویی که توسط گشتاور ایجاد می شود قدرت لازم را در اختیار کاربر و استفاده کنندگان از دریل شارژی قرار می دهد. این نیرو برای کارهای مختلف، متفاوت است و به همین دلیل اعداد مختلفی روی دریل شارژی وجود دارد. در ادامه به نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی می پردازیم و تمام مراحل آن را توضیح می دهیم.

اعداد روی دریل شارژی و مفهوم این شماره ها

اعداد روی دریل شارژی

همانطور که در تصویر می بینید، اعدادی روی ترکمتر دریل دیده می شود. درجه های روی دریل شارژی و همچنین انواع دریل ها از یک مفهوم پیروی می کنند و بیانگر معنایی یکسان هستند.

اعداد روی دریل شارژی برای این است که میزان گشتاور دستگاه را مشخص کند. این اعداد دارای یک استاندارد هستند و به صورت واحد عمل می کنند. این عدد ها از یک شروع می شود و با توجه به دستگاه ممکن است تا عدد ۲۴ متغیر باشد. بزرگی و کوچکی این اعداد و مفهوم شماره های روی دریل شارژی، تعیین کننده میزان قدرت و سرعت دستگاه است. در اصل می توان گفت که دستگاه و اعداد روی آن را باید متناسب با کاری که قرار است انجام دهیم؛ تنظیم کنیم.

برای درک بهتر از این موضوع یکی از دریل های شارژی آروا را مثال می زنیم و اعداد روی آن را توضیح می دهیم. در زیر اعداد روی دریل شارژی آروا مدل ۵۸۰۴ را با توجه به نحوه تنظیم آن بیان می کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این دستگاه روی عکس زیر کلیک کنید.

دریل شارژی آروا 5804

 • گشتاور ۱ تا ۴: برا ی بستن پیچ های ریز
 • گشتاور ۵ تا ۷: برای بستن پیچ ریز در مواد نرم
 • گشتاور ۸ تا ۱۰: برای بستن پیچ های ریز در مواد نرم و سخت
 • گشتاور ۱۱ تا ۱۳: برای بستن پیچ های سخت
 • گشتاور ۱۴ تا ۱۶: برای بستن پیچ های بزرگتر

گشتاور دریل شارژی چقدر است؟

برای پاسخ این سوال که گشتاور دریل شارژی چقدر است نمی توان یک عدد واحد و مشخصی را بیان کرد؛ چرا که دریل شارژی ها با توجه به قدرت موتور و ولتاژ باتری، دارای گشتاور های مختلفی هستند. مجموعه دریل شارژی های آروا متناسب با ولتاژی که دارند از گشتاور های مختلف و متفاوتی برخوردار هستند. به عنوان مثال حداکثر گشتاور دریل شارژی براشلس آروا مدل ۵۸۱۶، ۸۰ نیوتن متر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دریل شارژی های آروا روی لینک زیر کلیک کنید.

دریل شارژی براشلس آروا مدل 5816

تنظیم گشتاور دریل شارژی

همانطور که بیان شد، در میان اجزای تشکیل دهنده دریل، ترکمتر دریل یکی از مهمترین قطعات آن است. با توجه به اینکه دانستیم گشتاور دریل شارژی چیست در ادامه می خواهیم به چگونگی نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی بپردازیم. در این قسمت می خواهیم بگوییم که گشتاور را چگونه باید تنظیم کنیم و برای تنظیم آن نیاز به انجام چه کارهایی است. تنظیم گشتاور دریل دارای پنج مرحله است که در هر مرحله یک کار مخصوص انجام می شود. تنظیم گشتاور در یک بازه عددی انجام می شود و این اعداد بر روی ترکمتر یا همان گشتاور سنج دریل درج شده است. این اعداد نشانگر میزان سرعت است و هر چقدر به سمت عدد بالاتر تنظیم شود میزان نیرو و سرعت بیشتری را به وجود خواهد آورد.

تنظیم گشتاور دریل شارژی

تنظیم گشتاور دریل شارژی باید متناسب با کاربرد آن انجام شود. در ادامه به ترتیب و متناسب با نوع کار و میزان گشتاوری که نیاز داریم؛ مراحل تنظیم دریل شارژی را بیان می کنیم.

 • مرحله اول: در قدم اول ابتدا باید گشتاورسنج روی دریل شارژی را پیدا کنیم. این اعداد بر روی یک حلقه در پشت سه نظام قرار دارد. روی این حلقه اعداد حک شده است که هر کدام بیانگر میزان نیرویی است که می خواهیم در اختیار داشته باشیم.
 • مرحله دوم: در قدم دوم اعداد را روی میزان سرعتی که می خواهیم کار را انجام دهیم تنظیم می کنیم. برای مثال اگر از یک پیچ گوشتی ساده می خواهیم استفاده کنیم؛ عدد روی حلقه را می توانیم بین بازه ۱ تا ۴ تنظیم کنیم. این بازه با توجه به حداکثر گشتاور دستگاه می تواند متغییر باشد.
 • مرحله سوم: در قدم سوم اگر می خواهیم کارهای سوراخکاری و پیچ بندی روی سطوح نرم مانند چوب را انجام دهیم؛ بهتر است که تنظیم گشتاور بین عدد ۵ و ۸ انجام شود. این بازه عددی متناسب با نوع چوب و ضخامت آن انتخاب می شود.
 • مرحله چهارم: در این مرحله تنظیم اعداد بر اساس کار سوراخکاری و پیچ بندی روی سطوح چوبی تقریبا سفت و محکم انجام می شود که بین اعداد ۹ تا ۱۲ تنظیم می شود. در این مرحله قدرت گشتاور بیشتری به وجود می آید که مناسب برای کار مورد نظر می باشد.
 • مرحله پنجم: در آخر تنظیمات گشتاور را بر اساس سوراخکاری و پیچ بندی بر روی سطوح و اجسام سخت تنظیم می کنیم. اعداد انتخاب شده در مرحله پنجم بین ۱۳ تا ۱۶ است. در این بازه بهتر است که از پیچ های کوتاه استفاده شود. اگر قصد استفاده از پیچ های بلند داریم بهتر است گشتاور دریل را بین اعداد ۱۷ تا ۲۴ تنظیم کنیم. با تنظیم گشتاور روی این عدد ها می توانیم تا عمق ۷۵ میلی متری سوراخکاری انجام دهیم.

گشتاور سنج یا ترکمتر دریل چیست؟

نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی

همانطور که دانستیم گشتاور، میزان نیرویی است که باعث به حرکت در آمدن مته و چرخش آن می شود. یعنی اینکه گشتاور، چرخش را به وجود می آورد و با کمک اعداد روی حلقه تنظیم کننده میزان قدرت آن تنظیم می شود. گشتاور سنج یا همان ترکمتر دریل شارژی وسیله ای است که با کمک آن می توانیم میزان گشتاور مورد نیاز خود را تنظیم کنیم. ترکمتر به صورت یک حلقه در پشت سه نظام قرار دارد و با چرخاندن آن می توان گشتاور را تنظیم کرد. به ترکمتر، حلقه تنظیم گشتاور نیز گفته می شود.

کنترل گشتاور در دریل چیست؟

همانطور که می دانیم روی حلقه گشتاور اعدادی وجود دارد که متناسب با نوع کار تنظیم می شوند. برای اینکه این تنظیمات درست اجرا شود نیاز به یک عامل کنترلی داریم که بتواند تنظیمات به وجود آمده را ثابت نگه دارد. در واقع ترکمتر کار کنترل گشتاور دریل را انجام می دهد. در ادامه میزان گشتاور لازم را با توجه به شرایط مختلف بیان می کنیم.

کنترل گشتاور در دریل چیست

تعمیر ترکمتر دریل شارژی

تعمیر ترکمتر دریل شارژی و همینطور دریل های دیگر، کار افراد ماهر و متخصص است. کارشناسان آروا توصیه می کنند اگر در این زمینه تخصص ندارید؛ خودتان اقدام به تعمیر ترکمتر دریل نکنید. اما پیش از مراجعه به متخصص می توانید مراحل زیر را انجام دهید تا ممطمئن شوید که ایراد پیش آمده به ترکمتر دریل مربوط است.

بررسی قطعات مکانیکی: با دقت قطعات مکانیکی درون گشتاورسنج یا ترکمتر را بررسی کنید. ممکن است قطعات دچار خوردگی، فرسایش یا آسیب شده باشند.

چک کردن سنسورها: سنسورهای مرتبط با  اندازه گیری گشتاور را چک کنید. مطمئن شوید که سنسورها تمیز هستند و هیچ چیز اضافه ای روی آنها نیست.

مشاهده دفترچه راهنما: همیشه مراجعه به دفترچه راهنمای تعمیرات و استفاده از آن مفید است. ممکن است در آن دستورالعمل‌ها و نکات مفید برای تعمیر ترکمتر بیان شده باشد.

چه میزان گشتاور دریل لازم است؟

یکی از موارد مهم این است که برای کار با دریل شارژی چه میزان گشتاور لازم است. این مرحله یکی از موارد مهم است که قبل از شروع کار و تنظیم گشتاور باید آن را بدانیم. همانطور که می دانیم سطوح مختلفی وجود دارد که متناسب با سختی و نرمی روی آنها کار انجام می دهیم. برای مثال اگر شما می خواهید یک سطوح چوبی نرم را سوراخ کنید می توانید گشتاور دریل شارژی را روی اعداد کوچک تنظیم کنید. یا اگر می خواهید سطوح سخت و مقاوم را سوراخ کنید باید عدد را بزرگتر تنظیم کنید. در برخی مواقع می خواهیم عمق بیشتری را سوراخ کنیم که در این مرحله باید اعداد انتهایی روی حلقه ترکمتر را انتخاب کنیم. در واقع می توان گفت میزان گشتاوری که لازم داریم بستگی به متریال و درجه سختی و نرمی آن دارد.

گشتاور دریل شارژی سه کاره

برخی از دریل شارژی ها دارای حالت های مختلفی مانند سوراخکاری ساده، سوراخکاری چکشی و پیچ گوشتی (پیچ بند) هستند. برای انجام دادن هر کدام از این کارها نیاز به گشتاور مشخصی داریم که می توانیم با توجه به اعداد روی حلقه گشتاور دستگاه، آن را تنظیم کنیم. در واقع منظور ما از دریل شارژی سه کاره مربوط به کارهایی است که می توانیم با آن انجام دهیم. برای تنظیم اعداد و میزان گشتاور مورد نیاز باید به نوع کاری که قصد انجام آن را دارید توجه کنید.

مشکلات رایج ترکمتر

بدون شک هر ابزاری اگر به درستی مورد استفاده قرار نگیرد، مشکلاتی در پی خواهد داشت که این مشکلات می تواند در مواقعی جدی باشد و خسارت های مختلفی به بار آورند.

 • اگر گشتاور به درستی تنظیم نشود ممکن است در حین کار، قفل شدن دریل شارژی اتفاق بیفتد. البته توجه داشته باشید این مسئله فقط برای دریل شارژی که غالباً گشتاور آن اتوماتیک است، روی می دهد. در نظر داشته باشید که قفل شدن انواع سه نظام دریل، دلایل مختلفی دارد که عمده ترین آن ورود رطوبت یا گرد و غبار به گشتاورسنج است. همچنن ضربه خوردن به گشتاور یا در معرض حرارت بالا قرار گرفتن آن نیز می تواند موجب قفل شدن سه نظام شود.

اگر گشتاور درست تنظیم نشود، ممکن است پیچ ها به درستی باز یا بسته نشوند و حتی باعث بریده شدن پیچ شویم. در این صورت، با استفاده از گشتاورسنج، گشتاور را به مقدار مناسب تنظیم کنید.

کلام آروا

همانطور که دانستیم گشتاور میزان نیرویی است که با واحد نیوتن متر اندازه گیری می شود و سرعت و قدرت دریل شارژی را تعیین می کند. در این مقاله درباره اینکه گشتاور دریل شارژی چیست توضیح دادیم و همچنین به معرفی دیگر موضوعات مانند نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی، مفهوم اعداد روی دریل شارژی و… پرداختیم. کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و برای دریافت مشاوره های رایگان می توانید با همکاران ما در آروا تماس حاصل نمایید.

۲ دیدگاه

 • درودبرشما، واقعا اطلاعات فنی و کاربردی منتشرفرمودید، دستمریزاد، قطعا درصورت خرید های آینده لوازم ودستگاهای موردنیاز، آروا نیز در لیست خریدخواهیم داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *