ترکمتر چیست؟ کاربرد ترکمتر در دریل چیست؟

ترکمتر

برای اولین بار توسط کارکنان شهرداری در شهر نیویورک برای کنترل آب وسیله‌ای به نام ترکمتر اختراع شد . کار این وسیله کنترل آب به وسیله باز و بسته کردن پیچ و مهره‌های اتصالات آب شهری بود و این کار باعث ایمنی در کار هم می‌شد.شخصی به نام والتر چری سلر در سال ۱۹۲۰ این وسیله را برای استفاده در خط تولید خودرو در شرکت کرایسلر، تولید کرد و آچار آن را هم اختراع کرد و توانست در سال ۱۹۳۸ ترکمتر را به تولید انبوه برساند. هم اکنون این ابزار در تمام کارگاه‌های صنعتی، خط تولید کارخانه‌ها، صنایع سنگین و.‌‌.. استفاده می‌شود.

در ادامه به صورت کامل به بررسی ترکمتر و انواع آن می پردازیم و بعد از آن کاربرد ترکمتر در دریل را توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.

ترکمتر چیست؟

برای اعمال دقیق گشتاور به یک نقطه اتصال‌ در پیچ و مهره از وسیله‌ای به نام ترکمتر استفاده می‌شود. به‌ عبارتی‌ دیگر کار این وسیله کنترل و اندازه میزان گشتاور وارد شده در هنگام باز کردن و بستن پیچ و مهره است. این وسیله دارای نام‌های مختلفی در بازار مانند گشتاور سنج، ترکمتر یا ترک رنچ است.

ترکمتر چیست

برای اندازه‌گیری گشتاورِ سیستم هایی که حالت گردنده و چرخشی دارند، از ترکمتر استفاده می‌شود. مانند موتور گیربکس ماشین، در کل برای مواردی که اندازه‌گیری نیروی وارد بر محور جسم گردنده نیاز است، از ترکمتر استفاده می کنند. به عنوان مثال اگر درب ظرف نوشابه با گشتاوری بیش از حد معمول بسته شود، باید با ترکمتر باز شود. به دلیل اینکه در کارخانه به صورتی تنظیم شده که قابل باز شدن با دست نیست .

روی ترکمتر یک شاخص نصب شده که می‌توان گشتاور مورد نیاز را به وسیله آن تنظیم کرد. واحد اندازه‌گیری این وسیله با توجه به کشور تولید‌کننده و برند آن متفاوت است. واحد گشتاور بر طبق استاندارد جهانی، نیوتن در متر است اما در برخی از تولید‌کنندگان انگلیسی و آمریکایی واحد شاخص ترکمتر، اینچ در پوند و یا فوت در پوند است.

هر آچار بر اساس نوع برند و موارد کاربرد آن میزان اندازه‌گیری و دقت خاص خود را دارد. همچنین میزان دقت و خطا در هر گشتاور با گشتاور دیگر متفاوت است ولی معمولا بین ۱ تا ۴ درصد تلورانس خطا دارد.

انواع ترکمتر :

ترکمتر با توجه به اندازه و میزان مصرف به انواع دیجیتال، ساعتی یا عقربه‌ای، تقه‌ای و کمرشکن دسته‌بندی می‌شوند.

انواع ترکمتر

ترکمتر تقه‌ای:

از این نوع ابزار برای استفاده در کارگاه‌های صنعتی استفاده می‌شود. در این نوع ترکمتر، وقتی گشتاور به میزان مورد نظر برسد، تقه یا ضربه‌ای را احساس می‌کنید که این تقه به معنی این است که گشتاور به حالت مورد نظر رسیده است.

ترکمتر کمرشکن:

ترکمتر کمرشکن ابزاری خاص است و تقریبا زیر مجموعه‌ای از نوع تقه‌ای محسوب می‌شود. در وسط آن لولایی وجود دارد که وقتی به گشتاور مورد نظر می‌رسد ترکمتر از آن نقطه مورد نظر تا می‌شود یا به اصطلاح دیگر می‌شکند.

ترکمتر ساعتی:

از این نوع ابزار بیشتر برای خط تولید کارخانه‌ها استفاده می‌شود و کاملا مخصوص است. عقربه‌ای که روی این ترکمتر نصب شده به شما این امکان را می‌دهد که گشتاور وارد شده را مشاهده نمایید.

ترکمتر دیجیتال:

ترکمتر دیجیتال زیر مجموعه‌ای از نوع تقه‌ای می‌باشد و دارای دقت بالایی است. بر روی این ابزار، نمایشگری طراحی شده که با استفاده از آن گشتاور وارد شده قابل مشاهده و دیدن است.

میزان دقت ترکمترها

میزان دقت ترکمترهای دستی حداکثر تا رنج ۳۰۰۰ نیوتن متر است. ترکمترهای دستی در زمان وارد شدن گشتاور دقتی حدود ۳ درصد دارند ولی ترکمترهای ساعتی و دیجیتالی در زمان وارد شدن گشتاور دقتی معادل یک درصد دارند.

پیچ گوشتی برقی نظام دار چیست؟

ترکمتر دریل

ابزاری مانند دریل که برای باز و بسته کردن پیچ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ پیچ گوشتی برقی نام دارد. نوع کار آن شبیه به پیچ گوشتی دستی است با این تفاوت که با نیروی برق کار می‌کند و نیازی به نیروی دست کاربر وجود ندارد.


بیشتر بخوانید: معرفی انواع دریل


این پیچ گوشتی های برقی یا شارژی اغلب برای سوراخ‌کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد و استفاده از آن‌ها در کارگاه‌های صنعتی متداول است. این نوع از پیچ گوشتی برقی را دریل پیچ گوشتی هم می‌گویند که قابلیت اجرای دو عملکرد مجزا را دارد و محصولی با دو کاربرد است.

یک نوع از پیچ گوشتی‌های برقی هستند که مجهز به نظام یا کلاچ می‌باشند. نوع عملکرد نظام به شکلی است که موقع کامل بسته شدن پیچ، از وارد شدن فشار مضاعف بر پیچ و سطح مواد جلوگیری می‌کند. این عمل همان عملکرد ترکمتر در پیچ گوشتی‌های شارژی و برقی است.

کنترل گشتاور یا ترکمتردار چیست؟

قابلیت ترکمتر در دریل که به آن اصطلاحا نظام نیز می‌گویند بیشتر برای بستن پیچ‌ها به وسیله دریل است. به طور کلی گشتاور، اندازه نیرویی است که پیچ گوشتی یا همان دریل به پیچ وارد می‌کند و آن را می‌چرخاند.

در اغلب موارد به خصوص هنگامی که با چوب کار می‌کنید، این مساله اهمیت زیادی دارد که نیروی بیش از حد به پیچ وارد نشود. مخصوصا زمانی که پیچ تا آخر پیچیده شده است. به دلیل اینکه اگر غیر از این باشد جای پیچ گشاد و هرز خواهد شد و امکان شکستن چوبی که روی آن کار انجام می‌دهید وجود دارد.

بنابراین در اکثر دریل‌های برقی و شارژی (پیچ گوشتی برقی یا شارژی) این امکان وجود دارد که میزان نیرویی که قصد دارید به پیچ وارد کنید را در آن تنظیم نمایید. ترکمتر معمولا از طریق قسمتی، حلقه مانند که بر سر دریل وجود دارد به وسیله شماره‌هایی که بر روی آن وجود دارد قابل تنظیم است.

گشتاور سنج

کاربرد ترکمتر در دریل چیست؟

اکثر دریل‌ها و پیچ گوشتی‌ها، حلقه تنظیم گشتاور دارند. این حلقه یا همان ترکمتر در دریل به کاربر این اجازه را می‌دهد تا بتواند اندازه گشتاور را با استفاده از حلقه کنترل ترکمتر، کنترل کند. حلقه تنظیم گشتاور در موقع بستن و سفت کردن پیچ قابل استفاده است.


بیشتر بخوانید: راهنمای خرید دریل شارژی


اگر از گشتاور دریل به درستی استفاده شود؛ چرخش مته دریل بعد از رسیدن به گشتاور که از قبل توسط کاربر تنظیم شده، چرخش آن متوقف می‌شود. همین امر باعث می‌شود سر پیچ سالم بماند و سطح کار به علت انتقال نیروی بیش از حد آسیب نبیند.

جمع بندی

در این مطلب به معرفی کامل ترکمتر و انواع آن پرداختیم. در ادامه کاربردی که حلقه تنظیم گشتاور در دریل و پیچ گوشتی های برقی و شارژی دارد را به صورت کامل گفتیم تا هنگام کار با این ابزار مفید، کاملا با امکانات آن آشنا باشید. جهت مشاوره و خرید انواع ابزار تخصصی مانند: ترکمتر، انواع دریل برقی و شارژی، انواع باتری دریل شارژی، چکش های برقی و… با کارشناسان و متخصصان فنی در شرکت آروا تماس حاصل فرمائید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید