کولت چیست

قطعات داخلی در ابزارآلات از بخش های مهمی هستند که هر کدام وظیفه خاصی را انجام می دهند. یکی از قطعات مهم در ابزارهای برشی و چرخشی که وظیفه نگه داشتن تیغه و مته را دارد، کولت است. اما کولت چیست و چه انواعی دارد؟

قطعات و اجزاء داخلی هر دستگاه با قرار گرفتن کنار هم در مجموع یک مکانیزم متناسب و ایده آل برای انجام دادن کارها با دقت و کیفیت بالا را به وجود می آورند که نهایت می تواند موفقیت کاربر در استفاده از ابزار و شغلی که قصد انجام آن را دارد تضمین کند. کولت در واقع یکی از اجزاء اصلی در خانواده  سنگ فرز ا است که از جنس مقاومی ساخته شده و از بخش های مختلفی نیز تشکیل شده است که در نهایت کار نگه داشتن ابزار را بر عهده دارند. با آروا همراه باشید تا در ادامه اطلاعات کامل و مفیدی درباره اینکه کولت چیست کسب کنید.

ذکر این نکته مهم است که منظور ما در این مقاله از فرز ها، فرز انگشتی و فرز مینیاتوری است. فرز های سنگبری، آهنگری و مینی فرز ها به جای کولت دارای شفت هستند.

کولت چیست ؟ ( collet )

کولت ( collet ) یکی از اجزاء داخلی در ابزارآلات برش و چرخشی است که وظیفه اصلی آن نگه داشتن مته و … در جهت کارهای مربروط به ابزار های برش است و از قسمت های مختلفی مانند بدنه، فشنگی و مهره تشکیل شده است که با قرار گرفتن در کنار یکدیگر کلیت کولت را به وجود می آورند.

در تعریف اینکه کولت چیست باید گفت، کولت قطعه است برای نگه داشتن ابزار و همانند سه نظام در دریل ها عمل می کند. کولت دارای قطر های مختلفی است که از آن برای نگه داشتن ابزار های مناسب (انواع مته ها) برای انجام کارهای برش، سنباده زنی، حکاکی و … استفاده می شود. در ادامه این مطلب کاربرد کولت چیست را توضیح می دهیم.

کاربرد کولت چیست

هر قطعه ای که در داخل ابزاری قرار می گیرد کاری انجام می دهد و همانطور که دانستیم کولت یکی از بخش ها و قسمت های ابزار های برشی و چرخشی است که اصلی ترین کاربرد آن نگه داشتن انواع مته ها در داخل خود است. در ادامه این مطلب و جهت شناخت هر چه بهتر از اینکه کولت چیست به معرفی بخش های تشکیل دهنده آن اشاره می کنیم.

اجزاء تشکیل دهنده کولت چیست ؟

برای اینکه کولت ها بتوانند به خوبی ابزار را در خود نگه دارند و به شکل مطلوبی از آنها در ابزارهایی مانند فرز انگشتی، اور فرز و … استفاده شود از قسمت ها و اجزاء مختلفی تشکیل شده اند که در نهایت با قرار گرفتن در کنار یکدیگر مجموعه کاملی را به وجود می آورند.در ادامه به معرفی هر کدام از آنها می پردازیم.

بدنه کولت

بدنه کولت

بدنه کولت یکی از قطعاتی است که به شکلی دقیق و ماشینکاری شده ساخته می شود و از یک طرف به شفت متصل شده و از طرفی دیگر فشنگی را در خود نگه می دارد. در قسمتی که بدنه به شفت متصل می شود یک پیچ آلنی وجود دارد و در قسمت دیگر آن فشنگی قرار می گیرد که با کمک مهره آن را محکم می کنیم. بخش داخلی بدنه به گونه ای ساخته می شود که فشنگی با شکل مخروطی در درون آن قرار گیرد.

فشنگی کولت

فشنگی کولت

فشنگی یکی از قسمت های اصلی کولت است که به صورت مستقیم با مته یا ابزار در ارتباط بوده و در واقع می توان گفت که فشنگی قطعه ای است که ابزار را در درون کولت نگه می دارد. شکل این ابزار به صورت مخروطی شیار دار و دارای انواع مختلفی است.

مهره کولت

مهره کولت

یکی از قسمت های کولت مهره نام دارد که که با کمک آن می توانیم فشنگی را که در دورن بدنه قرار گرفته است،محکم کنیم. جهت محکم کردن مهره بر روی بدنه از آچار استفاده می کنیم که در حین محکم کردن ، به قسمت انتهایی کولت فشار وارد شده و فشنگی را به خوبی در درون کولت نگه می دارد.

انواع کولت

کولت ها با توجه به مکانیزم کاری که انجام می دهند در مدل های مختلفی وجود دارند و بر اساس مدل هایی که ساخته شده اند شناخته می شوند که از میان آنها می توان به کولت‌های ER8، ER11، ER16، ER20، ER25 و ER32 که نسبت به باقی مدل ها متداول تر هستند اشاره کرد. علاوه بر این مدل ها که بر اساس اعداد و حروف تقسیم بندی می شوند آنها را می توان بر اساس نوع دستگاه مانند؛ کولت دستگاه تراش، کولت اور فرز و … تقسیم بندی کرد که در ادامه این مطلب و در جهت شناخت هرچه دقیق تر از اینکه کولت چیست انواع آن را با توجه به دستگاه های مختلف معرفی می کنیم.

انواع کولت چیست

کولت دستگاه تراش (کولت تراشکاری)

یکی از انواع کولت ها، کولت تراشکاری است که از دو بخش تشکیل شده است، یک بخش آن شامل فشنگی و بخش دیگر آن شامل یک گیره فشنگی فنری است که بر روی ماشین تراشکاری به هم اتصال داده می شوند. این قطعه دارای شیار هایی در طول خود است که موجب می شود تا ابزار به صورت دقیق درون فشنگی قرار گیرد.

کولت اور فرز چیست؟

کولت یکی از قسمت های مهم در اور فرز است که وظیفه آن نگه داشتن تیغه در داخل خود است و مانند سه نظام در دریل عمل می کند و می تواند تیغه ها را در قطر های مختلف در داخل خود نگه دارد. به کولت اور فرز،تیغه گیر نیز گفته می شود.

  • قطر کولت در اور فرز :با توجه به اینکه اور فرز ها دارای انواع مختلفی هستند قطر آنها نیز متغیر است، اما در یک دسته بندی کلی قطر کولت در اور فرز از ۶ تا ۱۲ سانتی متر است.

کولت فرز انگشتی چیست

کولت در فرز انگشتی قطعه ای است که با کمک آن می توانیم انواع مته و سری ها را محکم نگه داشته و کارهای مختلفی نظیر سنباده زنی، پولیش کاری و … را با سرعت بالایی انجام دهیم. عملکرد کولت در فرز انگشتی مانند سه نظام در دریل است.

کولت فرز انگشتی و مینیاتوری کاملا شبیه به هم هستند و عملکرد یکسانی دارند. تنها تفاوت آنها در قطر فشنگی است. فشتگی فرز مینیاتوری قطر کمتری دارد و می تواند ابزار های با قطر کمتری به نسبت فرز انگشتی را در خود نگه دارد.

کولت اسپیندال

کولت اسپیندال

اسپیندل قطعه ای است که در دستگاه های تراش سی ان سی و فرز سی ان سی کار حرکت دادن ابزار های برشی را انجام می دهد و برای اینکه ابزار های برشی در این قطعه نگه داشته شوند از کولت استفاده می شود. کولت اسپیندل در واقع شفت اسپیندل را به صورت هم مرکز به ابزار گیر وصل می کند.

تفاوت سه نظام و کولت چیست؟

تفاوت سه نظام و کولت چیست

سه نظام و کولت قطعاتی هستند که با کمک آنها می توان ابزار (مته، فرز) را در داخل آنها محکم نگه داشت، اما این دو با یکدیگر تفاوت هایی دارند و باید دید که چرا از کولت به جای سه نظام استفاده می شود. کولت ها به نسبت سه نظام دارای وزن کمتری هستند و همین موضوع باعث می شود تا قدرت نگهدارندگی بالایی در سرعت و چرخش داشته باشند. دقت در ساخت کولت ها بیشتر از سه نظام است و همین امر موجب می شود تا میزان لرزش در سرعت بالا به کمترین حد خود برسد. البته کولت ها به نسبت سه نظام دارای قطر محدود تری هستند و با کمک آنها نمی توان قطر های بزرگ تری از ابزار ها را نگه داشت.

کلام آروا:

همانطور که در این مطلب به آن پرداختیم کولت ها یکی از قسمت های اصلی در ابزارهایی چرخشی مانند فرز انگشتی و مینیاتوری هستند که قطعه یا ابزارکار را به وسیله فشنگی در خود محکم نگه می دارند. در این مقاله درباره اینکه کولت چیست مطلب نوشیم و انواع آن را نیز توضیح دادیم اما برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت مشاوره های رایگان نیز می توانید با همکاران ما در آروا تماس حاصل نمایید.

۲ دیدگاه

  • سلام و عرض ادب
    یک فرز انگشتی بزرگ دارم متاسفانه فقط می‌شود ابزارهایی را روی آن نصب کرد که قطر کارگیر شش و سه میلی متر را دارند چون از این ابزار استفاده خاص میکنم سوال من این است آیا می توانم کولت آن را تعویض کنم البته با تهیه انواع فشنگی مرتبط تا بتوانم از ابزارهایی که قطرهای دیگری غیر از سه وشش میلی متر دارند مثلا ۳.۱۷۵ میلی متر یا یک هشتم اینچ دارند استفاده کنم ؟ و یا آیا آنکه فشنگی مخصوص در سایزهای مختلف برای فرز انگشتی موجود است ؟ با سپاس و تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *