رطوبت سنج چیست

در هوا همیشه مقدار بخار آب وجود دارد که نسبت و موقعیت های جغرافیایی متفاوت است و شهرهای نزدیک به دریا و رودخانه های بزرگ از میزان بخار آب موجود در هوای بیشتری برخوردار هستند و شهرهای دیگر به نسبت فاصله دارای مقدار بخار آب کمتری هستند که در واقع به میزان بخار آب موجود در هوا رطوبت گفته می شود. با توجه به اهمیت رطوبت دستگاه ها و وسیله هایی به نام رطوبت سنج وجود دارد که با کمک آنها می توانیم میزان رطوبت موجود در جو و هوا را اندازه گیری کنیم. اما دستگاه رطوبت سنج چیست و انواع آن کدام است؟

دانلود مقاله

برای اینکه بدانیم رطوبت سنج چیست و چرا باید از این ابزار اندازه گیری استفاده کنیم در ادامه به معرفی دستگاه رطوبت سنج و انواع آن می پردازیم و شما را با کاربرد هایی که این وسیله دارد آشنا می کنیم.

رطوبت سنج چیست؟

رطوبت سنج چیست

رطوبت سنج (هیگرومتر) یک ابزار اندازه گیری است که با کمک آن می توان میزان بخار آب موجود در هوا و جو را اندازه گیری نمود و مشخص کرد که هوای موجود دارای چه حجمی از رطوبت است. در فرآیندهای صنعتی  مقدار رطوبت موجود در هوا دارای اهمیت است و اگر مقدار آن کم یا زیاد باشد ممکن است کارها را با اختلال روبرو کند. برای مثال اگر میزان بخار آب موجود در هوا بیشتر از میزان استاندارد و مشخص شده باشد سبب خوردگی می شود و از دیگر معایب و اختلال ها این است که روی سیستم تهویه اثر نامطلوبی می گذارد.

این ابزار دستی اندازه گیری دارای اندازه و حجم کمی است و در مدل های مختلفی وجود دارد که در مشاغل صنعتی از آن استفاده می شود.

تاریخچه رطوبت سنج

تاریخچه رطوبت سنج

ساخت رطوبت سنج به قرن ها پیش باز می گردد که توسط لئوناردو داوینچی در شکلی ساده و ابتدایی ابداع شد و در طول سالها از آن استفاده می شد تا اینکه در سال ۱۶۶۴ شخصی به نام فرانچسکو فولی یک نوع دیگر از رطوبت سنج را ساخت و از آن در کارهای اندازه گیری رطوبت استفاده نمود. در سالهای بعد افرادی همچون رابرت هوک و فردریک دانیل مدل های به روزتری از رطوبت سنج را ساختند. در طول سالها این ابزار دارای پیشرفت های زیادی شده و در مدل ها و انواع مختلف تولید می شود.

انواع رطوبت سنج

انواع رطوبت سنج چیست

قبل از اینکه اطلاعاتی در مورد رطوبت سنج چیست به دست آورید، بهتر است بدانید که رطوبت انواع مختلفی دارد که در سه دسته رطوبت نسبی، رطوبت مطلق و رطوبت شبنم قرار دارد و هر کدام از انواع رطوبت سنج برای اندازه گیری آنها بکار گرفته می شود. نکته مهم دیگر اینکه رطوبت را می توان روی مواد مانند چوب و کاغذ و حتی در مشاغلی مانند مرغداری و … اندازه گیری نمود به همین خاطر این ابزار دارای انواع مختلفی است که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم و کاربرد هر کدام را توضیح می دهیم.

انواع رطوبت سنج دیجیتالی

انواع رطوبت سنج دیجیتالی

رطوبت سنج ها دارای انواع مختلف و متفاوتی هستند که از پیشرفته ترین آنها نوع دیجیتال است که در موارد مختلف و متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای انواع مختلفی است. در زیر به انواع رطوبت سنج دیجیتال اشاره می کنیم و درباره هر کدام از آنها توضیحاتی را ارائه می دهیم.

رطوبت سنج دیجیتالی رومیزی

رطوبت سنج دیجیتالی رومیزی از انواع رطوبت سنج است که روی میز و موارد مشابه نصب می شود و از آن برای اندازه گیری میزان رطوبت در محیط های بسته و کوچک نظیر آزمایشگاه ها و دفاتر استفاده می شود. این نوع از رطوبت سنج ها به صورت ثابت هستند و باید روی میز و یا مواردی مشابه به آن قرار داد. از جمله مزیت هایی که برخی از این ابزارها دارند این است که دارای سنسور هایی هستند و خود سنسور دستگاه را کالیبره می کند.

رطوبت سنج دیجیتال صنعتی

برای بررسی رطوبت سنج چیست باید بدانید که رطوبت سنج دیجیتال صنعتی از جمله انواع حرفه ای رطوبت سنج است که در محیط های صنعتی از آنها استفاده می شود و با توجه به اینکه در این مکان ها رطوبت های موجود باعث خوردگی مواد می شود نیاز استفاده از آن ضروری است. در برخی از مدل های رطوبت سنج دیجیتال صنعتی قابلیت امکان این وجود دارد که با کمک سنسور ها دما و رطوبت را کالیبره نمود.

رطوبت سنج جامدات

همان طور که از نام این مدل از رطوبت سنج مشخص است از آن برای اندازه گیری رطوبت اجسام جامد استفاده می شود. از رطوبت سنج جامدات برای اندازه گیری رطوبت اجسامی مانند چوب، خاک، کاغذ و موارد مشابه استفاده می شود.

راهنمای خرید رطوبت سنج

راهنمای خرید رطوبت سنج

پس از اینکه دانستیم رطوبت سنج چیست و انواع آن کدام است و اینکه از این ابزار در چه مواردی می توان استفاده نمود، نکته مهم این است که برای انتخاب و خرید آن باید به چه مواردی توجه داشت و چه عواملی در راهنمای خرید رطوبت سنج مهم هستند. با در اختیار داشتن این اطلاعات می توانیم یک ابزار مناسب و حرفه ای در اختیار داشته باشیم. در ادامه به معرفی عوامل مهم در خرید رطوبت سنج اشاره می کنیم.

  • نوع استفاده و کاربرد: یکی از موارد مهم در زمان خرید رطوبت سنج توجه کردن به نوع استفاده و کاربردی است که می خواهیم از این ابزار داشته باشیم. از رطوبت سنج در موارد مختلفی استفاده می شود که باید در نظر داشت این ابزار کاربردی را برای چه منظور می خواهیم بخریم.
  • دقت سنجش: اصلی ترین کاری که رطوبت سنج انجام می دهد اندازه گیری میزان رطوبت موجود در هوا است و باید دستگاهی را انتخاب کنیم که از دقت بالایی در سنجش رطوبت برخوردار باشد.
  • وزن و ابعاد: یکی دیگر از موارد در زمان خرید رطوبت سنج توجه داشتن به اندازه و وزن رطوبت سنج است و باید ابزاری را انتخاب کرد که از اندازه و وزن مناسبی برخوردار باشد و حمل آن نیز به راحتی انجام شود.
  • لوازم جانبی: برخورداری از لوازم جانبی مانند باتری اضافه و کیف از مواد مهمی است در زمان خرید رطوبت سنج به آن توجه می شود.

کلام آروا:

در تمام محیط ها و مکان ها رطوبت وجود دارد که در صورت بیش از حد بودن و یا کم بودن آسیب هایی را به وجود می آرود که در مشاغل و صنایع مورد اهمیت است و برای اینکه در کارها مشکلی پیش نیاید و مواد دچار خوردگی نشوند نیاز به تنظیم و رساندن به حد نرمال است که برای انجام این کار از ابزار مناسبی به نام رطوبت سنج استفاده می شود.

در واقع رطوبت سنج یک ابزار اندازه گیری است که با کمک آن میزان بخار آب موجود در هوا (رطوبت) اندازه گیری می شود. در این مطلب به صورت اختصاصی به این موضوع پرداختیم که رطوبت سنج چیست و چه کاربرد هایی دارد. برای درک هرچه بهتر شما از این موضوع به انواع آن نیز اشاره کردیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *