انواع میخ

میخ یک وسیله پرکاربرد است که برای ساخت بسیاری از وسایل مورد استفاده قرار می گیرد و انواع بسیاری دارد. برای دسته بندی یا مشخص کردن انواع میخ ها روش های متفاوتی وجود دارد از جمله این روش ها براساس زیر است.

  • دسته بندی بر اساس جنس
  • دسته بندی براساس سایز
  • دسته بندی بر اساس کاربرد و شکل

دانلود مقاله

انواع میخ بر اساس جنس

ابتدا انواع میخ را بر اساس جنس می گوییم چون مدل های کمتری دارند و درک آن ساده تر است.

میخ فلزی

میخ های فلزی انواع متفاوتی دارند که در زیر به آن ها اشاره می شود.

  • میخ آهنی: این میخ‌ها اغلب از آهن نرم تولید می‌شوند و در کاربردهایی که نیاز به انعطاف پذیری بیشتر دارند، استفاده می‌شوند. مثلاً در ساخت و ساز.
  • میخ فولادی: با ترکیبی از آهن و کربن ساخته می شود، این میخ‌ها مقاومت بالا و استحکام زیادی دارند و در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند، از جمله خودروسازی، ساختمان‌سازی و صنایع مکانیکی.
  • فولاد کربنی گالوانیزه: با پوشش آلومینیوم-روی، این میخ‌ها از خوردگی در محیط‌های رطوبتی یا شیمیایی محافظت می‌شوند.
  • فولاد ضد زنگ: در این نوع میخ ها با اضافه کردن کروم، مقاومت بالا در برابر خوردگی و اکسیداسیون دارند و در محیط‌های خاصی مانند صنایع شیمیایی و دریایی استفاده می‌شوند.

میخ غیرفلزی:

میخ غیر فلزی نیز دارای انوع متفاوتی است که در زیر با انواع آن آشنا می شوید میخ های غیر فلزی دارای مقاومت و استحکام خوبی هستند.

  • میخ پلیمری: میخ های پلیمری علاوه بر مقاومت در برابر شکستن، انعطاف‌پذیری خوب دارند و سبک نیز هستند.
  • چوبی: میخ های چوبی بیشتر برای سازه های چوبی مورد استفاده قرار می گیرند
  • تیتانیوم: میخ تیتانیوم با وزن سبک و مقاومت بالا، در صنایع پیشرفته کاربرد دارد.

میخ ترکیبی یا مخلوط فلز و پلاستیک

این میخ‌ها با ترکیب فلزات و پلاستیک‌ها ساخته می شوند و خصوصیات هر دو جنس را دارند  یعنی همانند فلز مقاومت در برابر فشار و همانند پلاستیک انعطاف پذیری دارند.

به طور کلی انتخاب جنس مناسب برای میخ‌ها بستگی به نوع کاربرد، شرایط محیطی و نیازهای شما دارد. هر نوع می‌تواند مزایا و معایب خود را داشته باشد، ولی با در نظر گرفتن نیازها و شرایط باید بهترین گزینه را انتخاب کرد.

انواع میخ بر اساس اندازه

برای دانستن انواع میخ بر اساس اندازه در ابتدا باید نحوه اندازه گیری میخ را بدانید.

اندازه‌گیری میخ‌ ها از مراحل مختلفی تشکیل شده است. در مرحله ابتدایی، می‌بایست قطر بدنه و ساقه میخ را دقیقاً اندازه‌گیری کنید. در ادامه، باید از زیر کلگی تا گل میخ طول آن را مشخص کنید. پس از انجام اندازه‌گیری‌ها، نتیجه‌ی حاصل به شکل میلی‌متر ارائه می‌شود.

به طور معمول، سایزهای متوسط از میخ‌های فلزی و غیرفلزی، بیشتر مورد استفاده هستند. اما موارد خیلی کوچک و یا بسیار بزرگ نیز وجود دارند و درکارهای خاص کاربرد دارند.

مواردی که در اندازه‌گیری مهم‌اند عبارت‌اند از: قطر ساقه، طول ساقه، طول کلی، قطر لبه کلگی و یا گل میخ

انواع میخ بر اساس کاربرد و نوع

این دسته از میخ ها بسیار متنوع هستند و در ادامه با پرکاربرد ترین میخ ها آشنا می شوید

میخ سر گرد

میخ سرگرد

این میخ دارای سر گردی است و با چکش نیز می توان از آن استفاده کرد . اگر این میخ بیش از حد داخل چوب کوبیده شود، باعث شکاف در چوب  ایجاد می شود میخ سرگرد بسیار پر کاربرد است

میخ سر بیضی

میخ سر بیضی

این میخ  شباهت زیادی به میخ سرگرد دارد و چون سر آن مسطح تر است باعث شکاف داخل چوب نمی شود و ظاهر را حفظ می کند.

میخ بنایی

میخ بنایی

از این میخ برای اتصال سنگ و چوب استفاده می شود. میخ بنایی به دلیل وجود زینک در ساخت آن  قدرت و مقاومت بیشتری در مقابل زنگ‌زدگی و قابلیت نفوذ به سطوح سخت را دارد.

میخ پرداخت

با استفاده از این میخ ظاهر کار حفظ می شود تا به صورت یک دست بر روی سطح چوب نشسته و فرورفتگی کمتری ایجاد کند. شباهت زیادی با میخ سر گرد دارد اما سر آن کوچکتر است.

میخ سر پهن

یکی از قدیمی‌ترین انواع میخ، میخ سر پهن نامیده می‌شود که از زمان‌های قدیم کاربرد گسترده‌ای داشته و بیشتر در اجناس و اشیاء قدیمی و تاریخی مشاهده می‌شود. این نوع میخ دو ویژگی خاص زیر را دارد : قطری دو برابر از قطر تنه و نوکی با زاویه ۶۰ درجه.

میخ مارپیچ

قطعه مارپیچ فلزی در داخل چوب مانند پیچ‌های مخصوص چوب و MDF اتصالی قوی و پایدار ایجاد می‌کند. میخ های مارپیچ برای چوب‌های سخت و مقاوم مناسب هستند.

میخ روفینگ

برای استفاده در فضای باز و نصب ایزوگام و پوشش‌های بام کاربرد دارد و با جلوگیری از زنگ‌زدگی گالوانیزه شده است.

میخ کفاشی

میخ کفاشی

بسیار کوچک و باریک بوده و برای پونز کاری و وصله کردن تخته‌های سه لایه استفاده می‌شود.

میخ فولادی

میخ بتن یا فولادی برای میخ کاری دیوار بتنی یا اتصال دو تکه چوب سخت مناسب است.

میخ دیوار خشک

این نوع میخ‌ها برخلاف میخ‌های دیگر برای سطوح نرم مانند گچ مناسب‌اند. ویژگی اصلی این میخ‌ها این است که معمولاً دارای لبه‌های بسیار تیز و قطر نسبتاً کمی هستند تا بتوانند به راحتی در سطوح نرم وارد شوند.

میخ گل

میخ گل

میخ گل، شبیه پونز است و در رنگ‌های برنجی، برنز و کرم برای رویه کوبی مبل کاربرد دارد.

میخ بی سر

میخ بی سر

این میخ در کارهای نجاری مورد استفاده قرار می گیرد و شباهت زیادی به میخ معمولی و مته ای دارد.

میخ کوب بادی یا میخ بست

میخ کوب بادی شباهت زیادی به میخ معمولی ندارد اما با استفاده از چکش کوبیده می‌شود. این میخ شبیه یو برعکس است و بعد از کوبیده شدن، می‌توان طناب، کابل، سیم و … را از وسط آن رد کرد. این نوع میخ از فولاد کربنی ساخته شده و در برابر تغییرات شرایط آب و هوایی مقاوم است.

میخکوب بادی آروا

میخ حلقه‌ای

میخ حلقه ای

میخ حلقه‌ای مشابه پیچ است و به خاطر شیار های روی آن به محکمی درون ابزار قرار می گیرد.

میخ دو سر

میخ دو سر

میخ دو سر یا میخ دو سر تیز، برای ساخت قالب بتنی استفاده می‌شود. دو سر در انتهای آن وجود دارد که یکی در بیرون چوب قرار می‌گیرد و این امکان را فراهم می‌کند تا بتوان آن را از درون سازه بیرون کشید.

میخ موج دار

این میخ به صورت موج های سینوسی است و برای اتصال چوب به صورت فارسی می شود.

میخ بست

میخ بست، شباهت زیادی به میخ‌های معمولی ندارد اما با استفاده از چکش کوبیده می‌شود. قسمت انتهایی این میخ زائده‌ای منحنی دارد که بعد از کوبیده شدن، می‌توان طناب، کابل، سیم و … را از میان آن عبور داد.

میخ پوششی

این میخ همانند میخ بی سر است و تنها  در انتها تفاوت دارند که گرد تر همراه با یک شکاف است و برای چارچوب در و پنجره استفاده می شود.

میخ پرچ

میخ پرچ

میخ پرچ برای اتصال ورقه‌های فولادی یا فلزی مختلف استفاده می‌شود. جنس میخ پرچ باید با جنس فلز مورد نظر یکسان باشد تا اتصالات محکم‌تری در فلز ایجاد شود. این نوع میخ را با نام های واشر سر خود، گل پهن نیز می شناسند.

میخ پرچ آلومینیومی ضد زنگ

میخ پرچ آلومینیومی ضد زنگ برای اتصال ورقه‌های فولادی و فلزی مختلف استفاده می‌شود. این نوع پرچ به دلیل ضد زنگ بودن مناسب برای محیط های مرطوب است.

میخ پرچ توپر

میخ پرچ توپر که بسیار مقاوم است  به شکل استوانه می باشد و حتما باید سوارخ پرچ متناسب با اندازه میخ باشد به طور کلی  این میخ در کارهای عمرانی بزرگ و ساخت تجهیزات سنگین کاربرد دارد.

میخ شانه ای

میخ شانه ای نوعی میخ است که در میخکوب مورد استفاده قرار می گیرد و با این دستگاه می توان با سرعت و دقت بالا قطعات چوبی را به راحتی به هم متصل می‌کند. در واقع تنوع میخ های شانه زیاد است و به آن میخ میخکوب نیز گفته می شود.

میخ نواری

این میخ دارای انواع دنده‌ای، مته‌ای و ساده است و در کارهای مختلف مصرف می‌شود. شما باید متناسب با نوع کار خود آن را انتخاب کنید. یک سری از میخ های نواری شیار دار هستند و باعث فرو رفتن میخ به صورت چرخشی داخل اجسام می شوند.

ابزار مورد استفاده برای کار با میخ 

بعد از آشنایی با انواع میخ بسیار اهمیت دارد که در حد آشنایی انواع ابزار هایی که مورد نیاز است را بشناسید مسلما چکش یک ابزاری قدیمی و پر سرو صدا برای کوبیدن میخ بر روی دیوار است که به نیروی زیادی نیاز دارد اما می توان میخکوب ها را جایگزین کرد تا هم سرعت العمل بیشتری داشت و هم نیاز به قدرت نباشد.

کلام آروا

مسلما برای اینکه بتوانید با انواع میخ کار کنید نیاز به تجهیزات کار با میخ دارید. از جمله این ابزار خرید انواع میخکوب، چکش است که تمام این محصولات را آروا با گارانتی منحصر به فرد در بازار عرضه کرده است

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *