میخ کش چیست؟

برای اتصال دادن چوب و یا ساختن برخی وسیله ها در کارگاه های نجاری از میخ استفاده می شود. در واقع میخ یک وسیله کوچک فلزی نوک تیز است که از آن برای ایجاد اتصال استفاده می شود و گاهی اوقات نیز در خانه برای نصب تابلو از این وسیله استفاده می شود. اما یکی از چالش ها این است که میخ به صورت صاف داخل چوب و یا دیوار نمی رود که برای بیرون آوردن آن ممکن است با مشکل مواجه شویم. برای رفع این مشکل به یک وسیله کاربردی به نام میخ کش نیاز داریم. با توضیح این مقدمه می خواهیم بگوییم که میخ کش چیست و انواع آن کدام است.

دانلود مقاله

میخ کش چیست؟

میخ کش یک ابزار دستی پرکاربرد در کارهای و کارگاها و حتی در خانه است که از آن برای بیرون کشیدن میخ استفاده می شود. از میخ کش در زمانی استفاده می شود که میخ در داخل شیء فرو رفته است و برای بیرون آوردن حتما باید از یک ابزار مناسب استفاده کرد تا به چوب و یا دیوار آسیبی وارد نشود.

میخ کش در واقع دارای انواع مختلفی است که در مدل ها و اندازه های مختلفی ساخته می شود و یکی از پرکاربردترین و شناخته شده ترین نوع آن میخ کش چکشی است که شبیه به چکش است و به راحتی می توان میخ را بیرون کشید. در ادامه مطلب میخ کش چیست به معرفی انواع میخ کش اشاره می کنیم و به کاربرد میخ کش نیز می پردازیم.

میخ کش چه کاربردی دارد؟

میخ کش چه کاربردی دارد؟

زمانی که میخ در داخل دیوار و یا چوب فرو می رود چه در حالت سالم و یا در حالت خمیده برای بیرون کشیدن آن از میخ کش استفاده می شود. میخ کش ها ممکن است در موارد دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرند. برای مثال میخ کش چکشی و یا میخ کش گاز انبر در موارد دیگر نیز کاربرد دارند اما در این مقوله تنها کاربرد آنها بیرون کشیدن میخ است.

انواع میخ کش کدامند؟

تا اینجا دانستیم که میخ کش چیست و چرا نام این ابزار را میخ کش گذاشته اند. سپس در ادامه تعریف این ابزار به معرفی انواع آن می پردازیم که برای بیرون کشیدن میخ این ابزار دستی و در برخی موارد به صورت میخ کش بادی از جه مدل ها و انواعی در کارها استفاده می شود.

میخ کش قدیمی

ابتدایی ترین و اولین ابزار برای بیرون کشیدن میخ از سطوح مختلف، میخ کش قدیمی است که دارای دو فک می باشد که با کمک آن میخ را می توان نگه داشت و به بیرون کشید. این ابزار دارای یک دسته کشویی است که با آسیب خیلی کم میخ را از داخل چوب و یا دیوار بیرون می کشد.

میخ کش چکشی

میخ کش چکشی

 

چکش میخ کش که گاهی به آن میخ کش چکشی نیز گفته می شود یکی از انواع میخ کش ها است که علاوه بر قسمت چکشی از قسمت شاخدار نیز شناخته شده است که دارای شکاف است و از آن برای بیرون کشیدن میخ استفاده می شود. بخش شکاف دارا به گونه ای است که به راحتی می توان میخ را داخل آن گیر انداخت و با قوسی که دارد با کمی فشار، میخ را بیرون کشید.

انبر میخ کشی

انبر میخ کشی

انبر میخ کشی یا همان گاز انبر یکی از انواع میخ کش است که دارای دو دسته با فک متحرکت است. با کمک فک های آن می توان میخ را گرفته و بیرون کشید. فک ها یا دهانه این ابزار به صورت خمیده است و در کارگاه های نجاری از آن برای بیرون کشیدن میخ از چوب استفاده می شود. البته این ابزار در موارد دیگر نیز کاربرد هایی دارد و تنها کار آن کشیدن میخ نیست.

اهرم میخ کش

اهرم میخ کش یک ابزار کاربردی برای کشیدن میخ است و برای این کار طراحی شده است. در واقع می توان گفت این ابزار صرفا برای بیرون کشیدن میخ است. این ابزار دارای دو گیره است که میخ را در درون خود می گیرد و دارای یک زاویه ۹۰ درجه نیز می باشد.

میخ کش بادی

میخ کش بادی به لحاظ کارکرد مانند میخکوب است و با کمک فشار باد کار می کند، با این تفاوت که نحوه عملکرد آن برعکس میخکوب است و با کمک فشار باد و هوا میخ را به بیرون می کشد. این ابزار بادی دارای عملکرد سریع است و در مدت زمان کمی می توان حجم زیادی از کارها را انجام داد.

تفاوت میخ کش و چکش

یکی از سوالا‌های مهم این است که چکش با میخ کش چه تفاوت هایی دارد. در پاسخ به این سوال باید گفت که چکش یک ابزاری است که برای ضربه زدن از آن استفاده می شود و با توجه به قسمت های فلزی و یا چوبی و پلاستیکی مناسب برای ضربه زدن روی موارد مختلف است و در کارهای مختلفی استفاده می شود برای مثال از چکش پلاستیکی برای ساخت و ساز کاشی کاری و سرامیک کاری استفاده می شود و از نوع فلزی برای ضربه زدن روی میخ و موارد مشابه استفاده می شود.

اما تفاوت میخ کش و چکش در این است که برخی از چکش ها دارای قسمتی شاخدار با شکاف هستند که از آن برای بیرون کشیدن میخ استفاده می شود و از بخش چکشی آن نیز برزای ضربه زدن استفاده می شود.

کلام آروا:

سهولت در کارها نیاز به ابزار مناسب با آن کار را دارد تا بتوانیم کارها را با موفقیت و دقت انجام دهیم که یکی از این ابزار ها میخ کش است و برای بیرون کشیدن میخ از چوب یا دیوار از آن استفاده می کنیم.

در این مطلب شما را با اینکه میخ کش چیست و انواع آن کدام است آشنا کردیم و با توجه به اینکه این محصول دارای دو نوع ابزار دستی و بادی است می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ابزارهای دستی و ابزار بادی با همکاران ما در آروا تماس حاصل نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *