تفاوت تیغه چوب و ام دی اف

این روزها برای برش انواع محصولاتی که زیر مجموعه صنایع چوبی قرار می گیرند، ابزارهای خاصی نیاز است که باعث راحت تر شدن روند کار و بهبود برشکاری می شوند. از آن جایی که تنوع انواع چوب طبیعی بسیار زیاد است و بافت های متفاوتی دارند باید سراغ انواع تیغه برای برش آنها برویم.یکی از انواع چوب ، ام دی اف است که کاربرد گسترده ای دارد ، همین تنوع باعث شده تا بسیاری از خود این سوال را بپرسند که تفاوت تیغه چوب و ام دی اف چیست؟ در ادامه این مطلب توضیحاتی در خصوص فرق تیغه برش چوب و ام دی اف ارائه می دهیم تا بتوانید برای انتخاب بهتر بین این دو محصول از آن استفاده کنید.

انواع تیغه برش

قبل از اینکه بخواهیم به سراغ تفاوت تیغه برش چوب با ام دی اف برویم بهتر است انواع تیغه برش را بشناسید. یکی از ویژگی هایی که موجب می شود تیغه های برش با یکدیگر متفاوت باشند شکل دندانه ها می باشد که در ادامه انواع شکل دندانه ها را به طور خلاصه توضیح می دهیم تا با نوع تیغه ها آشنایی کامل داشته باشید.

دندانه های تیغ برش

دندانه های FTG :

ftg مخفف flat top grind است که اگر به خواهیم به فارسی آن را ترجمه کنیم، دندانه آسیابی نامیده می شود که اصولا برش های صاف و غیرظریف ایجاد می کنند.

دندانه های  TCG :

tcg مخفف عبارت tirple chip grind است که اگر بخواهیم به فارسی آن را معنی کنیم واضح و قابل فهم نخواهد بود اما برای توضیح شکل این دندانه می توان گفت که یک دندانه ذوزنقه ای شکل صاف بعلاوه یک دندانه صاف بدون زوایه ،دندانه tcg را تشکیل می دهند که به وسیله آن ها می توان برش های نسبتا ظریفی را ایجاد کرد.

دندانه های ATB :

ATB مخفف کلمه Alternate Top Bevel است که در فارسی به آن تیغه مخروطی زوایه دار می گویند و هر دو تیغه نیز با یکدیگر جهت مخالف دارند.

دندانه های HI ATB :

شکل این دندانه ها دقیقا شبیه دندانه های ATB ساده است تنها با این تفاوت که زاویه بیشتر و تندتری دارد

این چهار مدل دندانه نام برده شده ،جزء مدل های اصلی دندانه ها می باشند و به واسطه دانستن شکل این دندانه ها می توان تفاوت تیغه چوب و ام دی اف را بهتر درک کرد.


بیشتر بدانید : آشنایی با انواع سنگ ساب و برش


آشنایی با تیغه برش ام دی اف

فرق تیغه برش چوب با ام دی اف

از آن جایی که بر روی صفحات ام دی اف از روکش های مختلف استفاده شده است، برای برشکاری باید سراغ انواع تیغه بریم تا برش های تمیز و با کیفیتی داشته باشیم. اولین تفاوت تیغه اره چوب و ام دی اف برای ما این است که تیغه های mdf دارای دندانه هایی با فاصله کمتر هستند در نتیجه تعداد آن ها بیشتر است .

اگر بخواهیم به طور تخصصی آن را توضیح بدهیم علاوه بر تعداد دندانه ها ،شکل عاج آن ها نیز بسیار اهمیت دارد. اصولا تیغه های برش MDF از نوع TCG هستند یعنی یک دندانه صاف دارند و یک دندانه زوایه دار که این دو دندانه کنارهم باعث می شوند برش های تمیزی ایجاد شوند.

برای مثال در یکی از نمونه های با کیفیت تیغه ام دی اف ،به صورت یک در میان بر روی هر دندانه از تیغه الماسه استفاده شده است. این موضوع باعث می شود تا در زمان برشکاری هیچگونه لب پریدگی و یا سوختگی برای روکش یا خود صفحه ام دی اف به وجود نیاید. در صورتی که سراغ تیغه نامناسب برای برش دادن ام دی اف بروید می بینید که لبه روکش آنها خراب می شود و از طرفی سوختگی مختصری در محل برش به وجود می آید که باعث تغییر رنگ قطعات ام دی اف خواهد شد. از همین رو برای جلوگیری از بروز این مشکل تیغه های ام دی اف را به گونه ای که در ابتدا توضیح داده شد طراحی می کنند .

مزیت استفاده از تیغه برش ام دی اف

حال که ویژگی ها و خصوصیات تیغ اره ام دی اف را شناختید با مزایای استفاده از آن باید آشنا بشوید:

 • برش کاری صفحات ام دی اف با روکش های مختلف به راحتی صورت می گیرد.
 • روکش های ملامینه، معمولی و… آسیب نمی بینند.
 • صدای ناشی از روند برش کاری کمتر است.
 • انحرافات تیغ و آسیب به تیغه برش در زمان برشکاری کمتر می شود .

آشنایی با تیغ اره مخصوص برش چوب

تفاوت تیغه چوب و MDF

حال که با جزئیات مربوط به تیغه برش ام دی اف آشنا شدید، برای درک بهتر تفاوت تیغه چوب و ام دی اف قصد داریم که توضیحات بیشتری را در خصوص تیغ اره چوب ارائه بدهیم. تفاوت این محصولات با نمونه های ام دی اف در تعداد دندانه ها و ترتیب قرارگیری آنها می باشد.

زمانی که قصد برش چوب های طبیعی را دارید بسیار اهمیت دارد که چه نوع برشی می زنید. به طور کلی دو نوع برش داریم زمانی که در راستای چوب برش بزنید به آن برش طولی می گویند که به انگلیسی rip cut شناخته شده است و اگر خلاف راستای چوب برش بزنید به آن cross cut می گویند که برش عرضی نام دارد.

در برش طولی چوب که نام دیگر آن rip cut است تعداد دندانه ها کمتر و گلویی بین تیغه ها بیشتر است تا براده ها به راحتی خارج شوند و اصولا از تیغ های ftg استفاده می شود.

در برش عرضی چوب طبیعی که به آن cross cut می گویند از تیغ های ATB استفاده می شود که در این تیغه ها عاج تیغه زاویه دار است هم چنین از  ATB HI نیز می توان استفاده کرد.

مزایای استفاده از تیغه مناسب برای برش چوب طبیعی

 1. افزایش کیفیت برش بر روی چوب های طبیعی
 2. آسیب کمتر به دستگاه های برش
 3. هزینه به صرفه و معقول
 4. آسیب کمتر به تیغ های برش

چرا نباید از تیغه برش چوب و ام دی اف به جای یکدیگر استفاده کرد

در کارگاه های تولیدی بزرگ و کوچک از انواع اره های مختلف استفاده می شود که هر کدام از آنها برای برشکاری نیاز به تیغه خاص خود را دارند. هنگام خرید تیغه باید به نوع دستگاه خود و وسیله ای که می خواهید آن را برش دهید دقت کنید زیرا انتخاب تیغه نامناسب موجب کاهش کیفیت و تمیزی کار می شود و موجب افزایش آسیب به دستگاه ها نیز می شود هنگامی که تیغه نامناسب انتخاب می کنید مدت زمان کار نیز افزایش می یابد و طول عمر خود تیغه نیز کاهش پیدا می کند و شما باید هزینه بیشتری نیز پرداخت کنید.

سخن نهایی :

امیدواریم که توضیحات ارائه شده در مورد تفاوت تیغه چوب و ام دی اف ،این مطلب را به خوبی برای شما روشن کرده باشد. افرادی که قصد خرید تیغه اره چوب بری یا ام دی اف را دارند، باید حتماً سراغ فروشگاه های معتبری بروند که محصولات با کیفیت در اختیار مشتریان قرار می دهند. پیشنهاد متخصصین ما این است که حتما قبل از خرید با افرادی که تجربه و تخصص کافی در این زمینه را دارند مشورت کنید و راهنمایی های لازم را از آنها دریافت نمایید. به همین منظور می توانید با شرکت اروا تماس حاصل فرمایید و یا با مراجعه به نمایندگی های آروا در سراسر ایران خرید خود را انجام دهید.

همچنین می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات در زیر همین مطلب نیز مطرح کنید(سوالات و نظرات شما به سرعت منتشر می شوند)

۴ دیدگاه

 • با سلام از توضیحات خوب و مختصر شما در مورد دندانه تیغه استفاده کردم اما هنوز برای انتخاب تیغه مناسب کارم که جوش گردو است مردد هستم اطفا چه مارکی و با چند دندانه و چه فرم دندانه ای برای کارم مناسب است البته با قطر ۳۰ یا ۲۵ در ۳ سپاس

  • درود بر شما
   اولا که خوشحالیم این مطلب برای شما مفید بوده است. دوم اینکه برای انتخاب تیغه مناسب با کارتان لطفا با شماره ۰۲۱۶۱۶۷۲ تماس بگیرید و توضیحات لازم را به کارشناسان ما بدهید تا آنها شما را راهنمایی کنند.

  • درود بر شما
   همانگونه که در متن مقاله آمده است؛ دلایل اینکه نباید برای برش چوب از تیغه ام دی اف استفاده کرد این موارد می باشد.

    کاهش کیفیت نهایی کار
    افزایش آسیب به دستگاه
    افزایش مدت زمان کار
    کاهش طول عمر تیغه برش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *