بهترین ابزار برش چوب

ابزار برش جوش وسیله ای است که از آن در کارهایی مانند تولید مبلمان، تابلو، ساخت در و پنجره، کابینت سازی، ساخت کارهای تزئینی و دکوراتیو برای برش چوب استفاده می شود. انتخاب روش و بهترین ابزار برش چوب در نجاری به نوع چوب، حجم چوب، نوع برش مورد نظر و همچنین ابزار مناسب آن بستگی دارد.

روش ها و تکنیک هایی که برای برش چوب استفاده می شود به Cross Cut برش متقاطع، برش طولی Rip Cut، میتر کات یا برش فارسی بر Miter Cut، برش اریب یا زاویه دار Bevel Cut، دادو کات Dado Cut، برش شیار Groove Cut، برش ساقه دار Haunched Tenon Cut، برش دایره ای و برش ترکیبی تقسیم بندی می شوند.

انواع روش های برش چوب

برای آشنایی با بهترین روش های برش چوب ابتدا در این قسمت انواع روش های برش زدن چوب را بررسی خواهیم کرد تا بتوانیم انواع ابزار مناسب برای برش چوب را مرور کنیم.

برش متقاطع

برش متقاطع چوب

یکی از روش هایی که برای برش چوب از آن زیاد استفاده می شود، برش متقاطع است. این روش، برش در عرض است و عمود بر دانه چوب انجام می شود. برش متقاطع یا همان Cross Cut برای برش و ایجاد لبه های مربع روی چوب کاربرد دارد. در این روش از برشکاری زاویه ای وجود ندارد و یک برش ساده زده می شود.

ابزارهایی مانند اره فارسی بر، اره مویی، اره گرد بر و اره دستی در این مدل برش زدن قابل استفاده هستند.

برش طولی

برش طولی

برش ریپ یا طولی را به موازات دانه چوب می زنند و برای کم کردن عرض چوب و یا ساخت یک لبه روی چوب کاربرد دارد. استفاده از اره میزی، اره گردبر، اره مویی و اره دستی برای Rip Cut رایج است.

برش فارسی بر

برش فارسی بر

برش مایتر زوایایی معمولاً ۴۵ درجه ای ایجاد می کند و گوشه هایی را بین دو تکه چوب با زاویه ای خاص به وجود می آورد. از این روش برش زدن برای ساخت قاب و تابلو و قالب گیری تاج و مواردی از این دست استفاده می شود.

برش های Miter را علاوه بر اره دستی با اره گرد بر و اره فارسی بر نیز انجام می دهند که از بهترین ابزار برش چوب به شمار می روند.

انواع بهترین ابزار برش چوب

ابزارهای مختلفی که در برش چوب و نجاری، کابینت سازی و … کاربرد دارند، شامل انواع اره ها می باشند که باید متناسب با نیاز و چوب مورد نظر ابزار مناسب را انتخاب کرد. به طور کلی ابزار برش برای برش روی چوب به دسته بندی های مختلف دستی، موتوری، زنجیری و … تقسیم می شوند. در ادامه برخی از لوازم و ابزار نجاری برای برش چوب را بررسی می کنیم.

اره دستی

اره دستی

برای برش چوب در منزل و یا حتی در کارگاه ها و در حین انجام پروژه های نجاری می توان از اره دستی استفاده کرد. Basic Handsaw از ابزارهای بسیار قدیمی برای بریدن چوب به شمار می رود که به دلیل آن که نیاز به انرژی است و خستگی کاربر را به دنبال دارد، استفاده از آن خیلی رایج نیست.

اره مویی

اره مویی برای برش های نازک و ساخت وسایل تزئینی و حساس، کاربرد دارد. تیغه ای که در این مدل اره استفاده می شود، نازک و به شکل U است. اره مویی Coping Saw برای برش هایی که منحنی هستند و یا شکل های پیچیده و الگوهای سختی دارند، بهترین ابزار برش چوب می باشد.

اره ژاپنی

اره ژاپنی

یکی از انواع دستگاه برش چوب اره ژاپنی JAPAnese Saws است که در مدل های دم روباهی KATABA، دو لبهRYOBA ، پشت دار Dozuki وجود دارند. تیغه ای نازک است و به میزان انرژی کمی برای برش زنی نیاز دارد؛ بنابراین سطح کار صافی به دست می آید.

کمان اره

کمان اره یک دستگاه برش چوب دستی است که به عنوان جایگزینی برای اره دستی به کار می رود و تیغه بسیار محکمی دارد. از این مدل ابزار برش چوب در برش زدن تنه های کوچک، الوار و تخته های چوب استفاده می شود. انواعی از کمان اره Hacksaw وجود دارد که به صورت مجزا برای برش زنی چوب های تر و خشک کاربرد دارد.

اره متقاطع

اره متقاطع یکی از اره های پر کاربرد برای بریدن چوب ها و درخت ها است؛ زیرا دندانه های آن تیز و بزرگ  هستند. نوعی از اره متقاطع، اره دو نفره است که هر دو طرف آن دسته هایی برای کاربران و استفاده راحت تر دارد. با توجه به این که اره متقاطع دو نفره دو محدوده برای قرار گرفتن دست و وارد کردن فشار دارد، بهترین ابزار برش چوب های بزرگ به شمار می رود؛ زیرا در زمان برش زدن قدرت بیشتری را نسبت به اره متقاطع ساده ایجاد خواهد کرد.

اره زنجیری

اره زنجیری آروا

یکی از ابزارهای برش چوب، اره برقی زنجیری است که یک دستگاه برش چوب صنعتی و حتی خانگی می باشد. اره زنجیری Chainsaw سرعت کار کردن و برش زدن چوب، الوار و تنه درخت را بالا می برد و هرس کردن را نیز ساده تر می کند؛ از این رو اره زنجیری یک ابزار باغبانی نیز به شمار می رود. اره زنجیری در انواع دستی، بنزینی و برقی تولید می شود.

اره فارسی بر

فارسی بر

برش های زاویه دار از طریق ابزارهای مختلفی قابل اجرا شدن هستند؛ یکی از ابزارهایی که می توان با آن به راحتی برش های زاویه دار زد، اره فارسی بر یا Miter Saw است. اره فارسی بر برای چوب، پلاستیک، تخته های سه لایه و … کاربرد دارد. فارسی بر ها در مدل های مختلف ثابت، کشویی و کشویی دو طرفه تولید می شوند و باید با توجه به نیاز خود و فضای کار نوع مناسب آن را انتخاب و تهیه کرد.

برش زاویه دار

برش زاویه ای

برش اریب یا همان برش زاویه دار Bevel Cut زاویه ای غیر از ۹۰ درجه دارد و در نتیجه لبه های کار، زاویه دار خواهد بود. در اتصالات بین دو قطعه چوب که زاویه ای مکمل داشته باشند، از این روش برش زنی استفاده می شود. اره دستی، اره گردبر، اره عمودبر و اره فارسی بر بهترین ابزار برش چوب برای برش های زاویه دار می باشند.

دادو کات

برش داد و کات

برش چوب برای ایجاد کانال یا یک شیار را Dado Cut می گویند و روی دانه های چوب برش زده می شود. استفاده از روش دادو کات برای اتصالات بین دو تکه مانند کشوها و قفسه ها پرکاربرد است که با اره میزی، اورفرز و مغار یا اسکنه انجام می گیرد. در صورت استفاده از اره میزی، باید برای برش دادو از تیغه دادو استفاده کرد.

برش شیار

برش شیار

برش شیار در امتداد دانه های چوب انجام می شود ولی به صورت کلی مشابه برش دادو است. برش شیار از بهترین روش های برش چوب برای ساخت یک کانال یا فرورفتگی و قرار دادن یک قطعه چوب در داخل شیار می باشد. اره رومیزی، اورفرز یا اره دستی برای Groove Cut قابل استفاده هستند.

برش ساقه دار

با برش ساقه دار یا برش دندانه دار یک برجستگی روی یک قطعه چوب و یک فرورفتگی یا سوراخ در قطعه مقابل ایجاد می شود و در نهایت یک اتصال بسیار قوی به وجود می آید. بهترین ابزار برش چوب به شکل برش های ساقه دار، ابزارهایی مانند اور فرز، اره میزی و مغار می باشند.

برش دایره ای

برش دایره ای یکی از روش های پرکاربردی به شمار می رود که برای انواع ساخت و سازها مانند کابینت سازی کاربرد دارد. استفاده از اره مویی، اره میزی، اره نواری، اره عمودبر و اورفرز از ابزارهای مناسب برای برش دایره ای می باشند.

برش مرکب

برش ترکیبی یا برش مرکب به برشی گفته می شود که در آن هم از روش برش اریب و هم از روش برش مایتر استفاده می شود. برش Compound Cut در واقع به شکل طولی و عرضی انجام می گیرد و در کارهایی مانند نصب سقف، نصب ستون، نمای ساختمان و … که به برش هایی با شیب های مختلف لازم باشد، باید از برش ترکیبی استفاده کرد.

اره عمود بر

اره عمودبر یا اره چکشی را می توان یکی از بهترین ابزار برش چوب به شمار آورد که کاربرد زیادی دارد. Jigsaw از جمله ابزارهایی است که می توان برای برش زدن در حالت های مختلف منحنی، صاف و فارسی بر از آن استفاده کرد. متریالی که می توان با اره عمودبر برش زد؛ شامل موارد متنوعی مانند MDF، چوب، تخته چند لایه و پلی کربنات است. با این مدل اره یک ابزار برش چوب خانگی و کارگاهی محسوب می شود.

اره افقی بر

اره افقی بر

اره افقی بر یا اره همه کاره برای برش زدن متریال های مختلف چوب، فلز، پلاستیک و … به صورت افقی کاربرد دارد. اره افقی بر و اره عمود بر شباهت هایی دارند؛ به عنوان مثال از اره همه کاره مانند اره عمود بر می توان برای برش های منحنی هم استفاده کرد. تفاوت اصلی اره افقی بر و اره عمود بر در زاویه برشی است که می زنند و برخلاف یکدیگر یعنی به صورت افقی یا عمودی برش زده می شود.

اره گردبر

اره گرد بر

می توان گفت اره گرد بر یا اره دیسکی پرتابل Circular Saw جزء بهترین ابزار برش چوب به شمار می رود که برای متریال هایی مانند چوب، تخته های چند لایه، فایبرگلاس و … قابل استفاده است. اره گرد بر در مقایسه با اره عمود بر دارای اندازه بزرگ تری است و بیشتر برای برش چوب در کارگاه ها کاربرد دارد.

اره میزی

اره میزی

اره میزی یا اره دیسکی Table Saw برای برش های طولی و عرضی قابل استفاده است و قابلیت جابجایی و حمل ندارد؛ به همین دلیل به آن اره میزی، اره کارگاهی نیز گفته می شود. در زمان برش زدن با اره رومیزی، قطعه کار متحرک است و با جابجا کردن و حرکت دادن چوب روی اره و تیغه آن، برش انجام می شود.

اره رادیال

اره رادیال

اره رادیال یا همان اره بازویی Radial Arm Saw بر خلاف اره دیسکی تیغه ای متحرک دارد و به همین دلیل از خطرناک ترین اره های موجود است. یکی از بهترین ابزار برش چوب در زمان برش زدن قطعات خیلی بزرگ، اره بازویی است که با حرکت دادن تیغه روی قطعه کار ثابت، برش انجام می شود. برش های طولی، عرضی و ترکیبی با استفاده از اره رادیال قابل اجرایی شدن هستند.

اره نواری

اره نواری

اره نواری یا همان اره فلکه ای Band Saw به نوعی از اره ها گفته می شود که قابلیت استفاده برای برش زدن تنه درختان، الوار بزرگ و … می باشد. به اره نواری، اره رام هم گفته می شود. اره نواری یک دستگاه برش چوب صنعتی به شمار می رود و برش زدن چوب های بزرگ را به شکلی ساده امکانپذیر می کند.

اره دور کن

دستگاه دور کن یا میز برش MDF را می توان بهترین ابزار برش چوب های بزرگ دانست. چوب های نئوپان، MDF، تخته سه لایه و متریال های دیگر را می توان با این دستگاه برش زد.

مینی فرز

مینی فرز آروا

برش چوب با مینی فرز یکی از راهکارهایی است که در بسیاری از موارد می تواند در پروژه های نجاری برش چوب بدون اره را امکانپذیر کند. مینی فرز ها به صورت عمومی برای برش و همچنین سایش متریال های مختلف فلزی، پلاستیکی، چوبی و غیره کاربرد دارند.

استفاده از مینی فرزهای با دور بسیار بالا، برای برش چوب مناسب نیست. توصیه می شود از مینی فرزهای دیمردار به عنوان بهترین ابزار برش چوب و انجام کارهای سبک مانند قطع شاخه درختان و مرتب و هرس کردن آن استفاده شود.

اور فرز

اور فرز آروا

اورفرز نیز یکی از ابزارهای کاربری برای برش زدن در مشاغلی مانند نجاری و منبت کاری به شمار می رود. در واقع بهترین ابزار برش چوب و پرداخت چوب، اور فرز است که ظریف کاری و صاف کردن سطوح و ساخت لبه هایی منظم در قطعه کار را امکانپذیر می کند. اور فرزها انواع مختلفی دارند که باید متناسب با کاربری مورد نظر انتخاب شود.

چه ابزاری برای برش چوب مناسب است؟

اندازه چوبی که قرار است بریده شود، می تواند در انتخاب ابزار مناسب تأثیر مستقیم داشته باشد. برش چوب تنه درخت با ابزارهای مختلفی از جمله اره زنجیری امکان پذیر است. این ابزار برای هرس کردن شاخه های درختان و مرتب کردن آن ها نیز کاربرد دارد.

ابزارهایی مانند مینی فرز، اره دستی و … برای بریدن درختان و چوب های بسیار بزرگ قابل استفاده نیستند. به عنوان مثال برای برش زدن تخته ها و چوب هایی با سایز بزرگ که به راحتی نمی توان آن ها را حرکت داد، از ابزاری مانند اره بازویی استفاده می شود.

هر چه چوب بزرگ تر و حجیم تر باشد، به قدرت و فشار بیشتری برای برش نیاز دارد که باید متناسب با اندازه متریال، نوع برش مدنظر و همچنین فضای کار در دسترس ابزاری که برای بریدن چوب استفاده می شود، به طور صحیحی انتخاب شده باشد.

کلام آروا:

انواع مختلفی از برش‌ها در نجاری قابل استفاده است که هر یک برای هدف خاصی انجام می شود و ابزارهای خاصی نیاز دارند.

اینکه چه نوع برشی با استفاده از چه ابزاری انجام شود، می تواند در نتیجه نهایی پروژه تأثیر بسزائی داشته باشد. در این مطلب با انواعی از بهترین ابزار برش چوب آشنا شدید.

در صورتی که برای مصارف خانگی یا صنعتی مانند باغبانی و چیدن شاخه های درختان و یا نجاری مانند ساخت میز و صندلی، تختخواب، قاب عکس و … به برش زدن چوب نیاز دارید، می توانید از ابزارهای مختلف آروا مانند عمود بر، گرد بر، اور فرز و مینی فرز استفاده کنید تا برش هایی با کیفیت و دقیق بزنید و از گارانتی و خدمات پس از فروش آروا بهره مند شوید.

در صورت نیاز به تعمیر، بدون پرداخت هزینه دستگاه خود را عیب یابی و تعمیر نمایید. می توانید با شرکت آروا تماس بگیرید و از مشاوره رایگان کارشناسان آروا استفاده کنید تا بهترین ابزار برش چوب را متناسب با کار خود انتخاب نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *