بتن کن و چکش تخریب چیست؟ چه کاربردی دارند؟

در این مقاله ابزار آلات آروا سعی دارد به صورت کامل به تشریح بتن کن و چکش تخریب و کاربرد آن‌ها بپردازد. این گروه از ابزار آلات از بزرگ‌ترین های خانواده ابزار آلات برقی می‌باشند و عمده وظیفه‌ی آن‌ها ایجاد تخریب بر روی بناهای ساختمانی می‌باشد. از شاخص‌ترین نکات این سری از ابزار آلات می‌توان به سنگین و پر قدرت بودن آن‌ها اشاره کرد، اساس ساخت این نوع از ابزار آلات بر مبنای وظیفه آنها، که تخریب سطوح غیر فلزی مانند دیوارها و … است استوار می‌باشد. در ادامه به سوال های چکش تخریب چیست؟ بتن کن چیست؟ پاسخ می‌دهیم پس با ما همراه باشید.

چکش تخریب چیست؟

چکش تخریب را می توان به صورت کلی در دسته بندی چکش ها قرار داد ، این نوع ابزار نوعی چکش برقی سنگین و قدرتمند است که در پروژه های عمرانی و ساختمانی برای تخریب انواع دیوار ، بتن ، سازه  و حتی سطوح سختی مانند آسفالت مورد استفاده قرار می گیرد! چکش تخریب یکی از بهترین وسیله هایی است که می توان به منظور نصب یک پنجره بر روی دیوار بتنی از آن استفاده کرد ! این ابزار برقی به واسطه قدرت تخریب بالای خود می تواند عملیات حفاری بدون عیب و نقصی را برای شما انجام دهد . این ابزار از یک دسته بلند فلزی و بدنه سنگین تشکیل شده اند، کاربر می تواند با عمود کردن این ابزار به محل مورد نظر ، نیروی بسیار زیادی به محل دلخواه وارد و تخریب اساسی بر روی آن نقطه انجام دهد ! گفتنی است کاربری که با این ابزار کار می کند می بایست توانایی بدنی بسیار خوبی داشته باشد ، در غیر اینصورت می تواند لطمات بسیار زیاد و بالایی را به او رسانده و منجر به ایجاد جراحت در شخص استفاده کننده شود . چکش تخریب صرفا برای تخریب به کار برده می شود که انجام فرآیند تخریب توسط ضربات وارده از سوی چکش تخریب صورت می گیرد ! واحد سنجش قدرت چکش های تخریب بر مبنای تعداد ضربات وارده به محل مورد نظر در دقیقه می باشد و دسته بندی آن ها بر مبنای وزن انجام می پذیرد ! به منظور انجام عملیات تخریب سنگین از چکش تخریب های صنعتی استفاده می شود ، که به آن ها چکش تخریب های صنعتی می گویند، سرعت ضربات ایجاد شده توسط چکش تخریب در برخی مدل ها قابل تنظیم بوده و از این طریق می توان متناسب با محل کار قدرت آن را تنظیم نمود.

بتن کن چیست؟

در حال پردازش بتن کن ها دارای شباهت بسیار زیادی به چکش تخریب‌هامی‌باشند، اما به صورت جداگانه دارای سبک و نوع کارکرد خاص خود می‌باشندکه به شرح زیر است: دریل‌های بتن کن با نوع عملکرد ترکیبی خود، علاوه بر خاصیت تخریب حالت چرخشی را نیز دارا می‌باشند، این نوع از ابزارها به منظور ضربه زدن مجهز به پیستون می‌باشند که باعث بالا رفتن قدرت تخریب در آن‌ها شده و می‌توانحفاری بسیار بزرگ‌تری به این مکانیزم انجام داد. همچنین گفتنی است بتن کن‌ها دارای سیستم مته و قلم گیر پیشرفته م باشند که می‌توان همانند چکش تخریب از آن‌ها استفاده نمود! بتن کن‌ها علاوه بر دسته بندی بر اساس وزن، بر اساس نوع قلم گیر نیز دستهبندی می‌شوند، از جمله سیستم‌های قلم گیر می‌توان به ۴ شیار یا SDS Plus و پنج شیار یا SDS Max و ستاره‌ای یا SPLine اشاره نمود. سیستم های قلم گیر در بتن کن بتن کن های چهار شیار معمولا قلم و یا مته هایی با قطر ۲۴ میلیمتر را می گیرند و نسبت به قلم گیر پنج شیار نازک تر و سبک تریند ، اما سیستم های قلم گیر پنج شیار از مته ۳۴ میلیمتر به بالا را گرفته و وزن سنگین تری دارند.

مهمترین ویژگی های چکش تخریب و بتن کن

از ویژگی های چکش تخریب که هنگام خرید می توانید از آن استفاده نمایید در این بخش نامبرده می شود تا انتخاب درستی در خرید داشته باشید.

نوع قلم

انواع قلم که برحسب سانتی متر می باشند به شرح زیر است:

  • قلم های چهار شیار و نوک تیز،بشقابی و ناخنی در سایز ۶۰،۴۰ و ۲۵ سانتی متری.
  • قلم های پنج شیار و نوک تیز،بشقابی و ناخنی در سایز ۶۰،۴۰ و ۳۰ سانتی متری.
  • قلم های شش گوش و نوک تیز،بشقابی و ناخنی در سایز ۲۵ و ۴۰سانتی متری.
  • قلم های شش گوش FLAT یا HEX برای چکش های ۶ و ۱۶ کیلویی.

قدرت ضربه

به معنای نیروی وارده در هر ضربه است که در سایزهای مختلف نیز تغییر می کند. توان ضربه یا قدرت ضربه برحسب ژول است و در دستگاه های بزرگ ثابت بوده ولی در نمونه های کوچک تغییر می کند و توسط کاربر تغییر می کند.

وزن

وزن ابزار بسته به نوع کاربری آن تغییر می کند و دستگاه های بزرگ برای مصارف صنعتی استفاده می شود.

سایز

سایز چکش نیز ارتباط مستفیمی با کاربری آن دارد . اگر شما نیاز به دستگاه های بزرگ و سنگین برای کار سبک ندارید بهتر است از چکش تخریب های کوچکتری استفاده نمایید تا باعث خستگی و کاهش بازدهی کار شما نشود.

انواع چکش های تخریب و بتن کن

  • بنزینی
  • برقی
  • پینوماتیک
  • هیدرولیکی

در نوع بنزینی چکش از موتور بنزینی برای راندن استفاده می کند و در مدلهای پنوماتیک چکش توسط ژنراتورهای هوا بزرگ فشرده می شود و در مدل هیدرولیکی از مایع بجای هوا استفاده می شود.

فرق بتن کن با چکش تخریب چیست؟

دریل‌های بتن کن به منظور سوراخ کردن و کندن بتن و دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشترین کاربرد آن در اموری مانند تأسیسات و نصب می‌باشد، اماچکش‌های تخریب فقط به منظور تخریب اجسام بسیار سخت مورد استفاده قرارمی‌گیرد. برای توضیحات بیشتر در این مورد می‌توانید علاوه بر ویدیو زیر مقاله مربوط به تفاوت بتن کن و چکش تخریب را مطالعه کنید.

برای مشاهده بتن کن ها و چکش تخریب های آروا بر روی لینک زیر کلیک کنید:

بتن کن و چکش تخریب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *