سیستم SDS در بتن کن

یکی از بهترین دستاوردهای بشر در حوزه ابزار آلات، اختراع سیستم SDS است. بتن کن در واقع یک ابزار برقی قدرتمند است که وظیفه، بتن کنی، سنگ تراشی، فولاد تراشی، آجر کنی و… را بر عهده دارد. اکنون اگر شما هم می خواهید به طور کامل با سیستم SDS در بتن کن ها، آشنا شوید؛ در ادامه مطلب همراه آروا باشید.

سیستم SDS در بتن کن چیست؟

در اصطلاح تخصصی، به مته و چکش های قدرتمند، بتن کن گفته می شود و سیستمی که برای این ابزار طراحی شده است؛ سیستم SDS است. SDS مخفف Slotted Drive System به معنای سیستم شفت شکاف ‌دار می‌باشد. به لطف اختراع این سیستم در بتن کن ها، عملیات حفاری بتن، حفاری فولاد، آجر و… بسیار راحت و پر سرعت تر شده است.


بیشتر بخوانید: بتن کن و چکش تخریب چیست؟


عملکرد سیستم SDS در بتن کن همانند مته چکشی بوده؛ با استفاده یک موتور و پیستون قدرتمند مته ها به چرخش در آمده و به واسطه ایجاد چرخش پر سرعت، کار حفاری صورت می گیرد.

ویژگی های سیستم SDS

مهمترین ویژگی بتن کن های SDS، داشتن مته های شیار دار است. شیارهای مته در بریدگی های سیستم SDS گیر می کنند و به واسطه این ویژگی، سطح ایمنی کار با این ابزار بالا می رود؛ زیرا خیلی محکم درهم تنیده می شوند.

شیار های روی مته و سیستم SDS در بتن کن، به عمل رفت و برگشتی چکش کمک کرده و میزان ضربات تخریب را افزایش داده و به طبع سرعت حفاری بالا می رود؛ لازم به ذکر است که شیارهای روی مته، برای باز کردن قلم در قلم گیر SDS بسیار کاربرد دارند و همین ویژگی سبب متمایز شدن این نوع بتن کن ها نسب به دیگر ابزارهای بتن کنی شده است.

سیستم SDS در بتن کن

انواع سیستم SDS در بتن کن

سیستم SDS از نظر نوع قلم گیر به دو دسته زیر تقسیم می شود.

  1. SDS PLUS
  2. SDS MAX

سیستم SDS PLUS

SDS Plus - قلم گیر 4 شیار

قلم گیر در سیستم SDS PLUS، دارای ۴ شیار است. در نوع SDS PLUS قلم و مته های به کار رفته دارای قطر ۲۴ میلیمتر بوده و اصولا از قلم پنج شیاری که در SDS MAX تعبیه می شود؛ نازک تر و سبک تر هستند و بیشتر برای موارد زیر استفاده می شود.

  • سوراخ کاری
  • تراشکاری
  • ایجاد حفره

سیستم SDS MAX

SDS Max - قلم گیر 5 شیار

سیستم SDS MAX دارای قلم گیر ۵ شیار است از مته های ۳۴ میلیمتر به بالا استفاده می کند که به طبع دارای وزن بیشتر است. از این نوع سیستم SDS برای موارد زیر استفاده می شود.

  • تخریب و حفاری های بسیار سنگین
  • حفاری و کندن بتن، سنگ آهک، سنگ و…

جمع بندی

در این مقاله انواع سیستم SDS در بتن کن را توضیح دادیم که به صورت SDSMAX و SDSPLUS در بازار وجود دارند؛ لازم است بگوییم که محصولات شرکت آروا همانند دریل ها و بتن کن ها دارای این سیستم هستند که موجب راحتی کاربر و افزایش سرعت در کار می شود و برای جلب اعتماد شما عزیزان برای تمام محصولات خود گارانتی های بلند مدت در نظر گرفتیم که شما می توانید با شرکت تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *