چرخ متر چیست؟

نیاز به اندازه گیری فاصله ی بین دو جسم و دو مکان از زمان های قدیم احساس می شده است. زمانیکه هنوز مترها وخط کش های اختراع نشده بودند از وجب و گام استفاده می شد اما اندازه هایی دقیق بدست نمی آمد تا اینکه برای اندازه گیری فاصله های کیلومتری از چرخ مترها استفاده کردند. اما برای اینکه دقیق تر بدانید چرخ متر چیست بیشتر برایتان توضیح می دهیم.

چرخ متر چیست؟

به متر چرخ دار، چرخ متر گفته می شود و وسیله ای برای اندازه گیری مسافت های طولانی می باشد. در صورتی که با متر به سختی می توانید یک مسافت را اندازه گیری کنید این وسیله کاربردی است اما راحتی کار با این ابزار به اندازه متر لیزری نیست.

کاربرد چرخ متر

کاربرد چرخ متر

چرخ متر ها می توانند برای اندازه گیری فضاهای متفاوتی مورد استفاده قرار گیرند از جمله زمین های ورزشی، ساختمان ها، باغ ها و راهسازی کاربرد دارند.

ساختار چرخ متر ها

ساختار اصلی چرخ متر مکانیکی شامل یک قاب، یک ریسمان اندازه‌گیری و یک مکانیزم دنده است. ریسمان اندازه‌گیری به صورت صاف و مستقیم از یک نقطه شروع می‌شود و از طریق مکانیزم دنده با دوران دستگاه، به شاخصی متصل می‌شود.

شاخص معمولاً روی یک مقیاس قرار دارد که برای اندازه‌گیری طول و فواصل استفاده می‌شود. با حرکت دستگاه و چرخش دنده، شاخص به اندازه مورد نظر به سمت جلو حرکت می‌کند و مقدار اندازه را نشان می‌دهد. چرخ متر مکانیکی معمولاً برای اندازه‌گیری دقیق طول ها و فواصل کوچک استفاده می‌شود.

انواع چرخ مترها

انواع چرخ مترها براساس جنس اجزای آن ها و شکل ظاهری آن ها متفاوت است.

مسلما یکی از قسمت های اصلی چرخ متر ها ها خود چرخ ها هستند و بعد از ان نیز دسته ها اهمیت پیدا می کنند. در کنار این دو قسمت یک قسمت دیگر نیز وجود دارد که به آن کرنومتر شمار گفته می شود.

دسته چرخ مترها می تواند فلزی یا از جنس فایبرگلاس و سایر جنس های متنوع باشد مثلا اگر فلزی باشد با سرد شدن هوا دسته سرد می شود و با گرم شدن دسته بسیار داغ می شود.

پس جنس دسته بسیار بر روی عملکرد شما تاثیر می گذارد دسته ها می توانند تاشو یا ثابت باشد و تاشو بودن دسته ها این امکان را به شما می دهد تا به راحتی بتوانید چرخ متر را جابه جا کنید یعنی در بسیار از مدل ها تاشو بودن دسته کمک این امکان را برای شما فراهم می کند تا آن داخل یک کیف نیز بگذارید.

چرخ

کل عملیات اندازه گیری توسط چرخ ها انجام می شود پس جنس آن ها بسیار اهمیت دارد چرخ ها وظیفه پیمایش را دارند و با زمین در ارتباط هستند لاستیک چرخ باید از جنسی باشد که کمترین اصطکاک را با زمین داشته باشد. تغییر در قطر چرخ ها باعث می شود اندازه گیری به درستی انجام نشود به کار بردن روکش لاستیکی از جنش لاستیک فشرده نیز علاوه بر اینکه چرخ را در برابر اصطکاک مقاوم می کند مانع از لغزش نیز می شود.

نحوه سنجس مسافت

متر چرخ دار دیجیتالی نوعی از مترهای چرخ دار است که از باتری یا انرژی الکتریکی برای کار با دستگاه استفاده می شود اتمام باتری یکی از نگرانی ها برای افرادی است که از این نوع چرخ متر استفاده می کنند. هم چنین اگر زمینی مرطوب باشد یا هوا امکان آسیب دیدن دستگاه و خطا در عملکرد وجود دارد.

مزایا و معایب متر چرخ دار مکانیکی

برای درک بهتر چرخ متر چیست؟ باید بدانید که چرخ متر مکانیکی یک ابزار اندازه‌گیری است که برای اندازه‌گیری طول و فواصل مختلف استفاده می‌شود. این نوع چرخ متر با استفاده از یک مکانیزم مکانیکی عمل می‌کند، به طوری که با چرخاندن یک دستگاه دنده، شاخصی که بر روی مقیاس متصل شده است، حرکت کرده و اندازه‌گیری صورت می‌گیرد.

مزایای استفاده از چرخ متر مکانیکی عبارتند از دقت اندازه‌گیری، سادگی برای استفاده، قابلیت حمل و نقل آسان و هزینه نسبتاً کمتر نسبت به برخی از ابزارهای دیجیتالی به طور کلی، چرخ متر مکانیکی یک ابزار سنتی و معمولی برای اندازه‌گیری طول و فواصل است.

مقایسه دو تا چرخ متر دیجیتال و مکانیکی

در چرخ متر دیجیتال می توان تمام فواصل اندازه گیری شده را ثبت کرد و این امکان وجود دارد یکای فواصل اندازه گیری شده را تغییر داد مثل متر را به اینچ یا بر عکس.

امکان استفاده از چرخ مترهای دیجتال در مکان ها و زمین های مرطوب وجود ندارد.

چرخ متر های مکانیکی مقاومت و استحکام بیشتری دارند و در صورت خرابی قطعات آن ها به راحتی یافت می شود.

راهنمای خرید چرخ متر

راهنمای خرید چرخ متر

در ادامه بررسی چرخ متر چیست؟ برای خرید چرخ متر به عنوان یکی از ابزارآلات اندازه گیری باید نکات مهمی را در نظر داشته باشید. این ابزار از نظر ابعاد، جنس دسته و واحد های اندازه گیری و حتی دقت اندازه گیری ممکن است تفاوت هایی با هم داشته باشند. برای اینکه بتوانید یک چرخ متر مناسب بخرید باید حتما به این نکات توجه ویژه داشته باشید.

در ادامه به بررسی این نکات مهم در راهنمای خرید چرخ متر می پردازیم.

ابعاد چرخ متر: چرخ مترها ابعاد متفاوت دارند و باید با توجه به مسافتی که قصد داریم آن را اندازه گیری کنیم ابعاد مناسب را انتخاب کنیم.

جنس دسته باید متناسب با محیطی و آب وهوایی باشد که قصد دارید از چرخ مترخود برای آن استفاده کنید.

وزن چرخ متر در زمان جابه جایی آن بر روی عملکرد شما تاثیرگذار است.

واحدهای اندازه‌گیری: معمولاً چرخ مترها واحدهای اندازه‌گیری مختلفی دارند. برخی از واحدهای رایج شامل سانتیمتر، اینچ، میلیمتر و فوت هستند. اطمینان حاصل کنید که چرخ متری که می‌خواهید بخرید، واحدهای اندازه‌گیری مورد نیاز شما را پوشش می‌دهد.

دقت اندازه‌گیری: دقت چرخ متر نیز یک نکته مهم است. بسته به کاربرد و نیازهای شما، به دقت اندازه‌گیری دقت کنید. معمولاً چرخ مترها دارای دقت‌های مختلفی هستند که بر روی بسته بندی یا در مشخصات فنی محصول مشخص می‌شوند.

چرخ متر آروا

آروا تنوع مناسبی از چرخ متر ها را در مدل های مختلف ارائه می دهد. بدنه و دسته و چرخ های به کاربرده شده از بهترین کیفیت هستند. برای خرید چرخ متر های آروا با توجه به نکات بالا و مشخصاتی که در صفحه هر محصول قرار داده شده است می توانید اقدام کنید. البته نکته مهم این است که خرید چرخ متر یک امر تخصصی است و برای آشنایی بیشتر با این ابزار اندازه گیری می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان آروا نیز استفاده نمایید.

از جمله مشخصات چرخ متر آروا می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • کوچک و سبک
  • دارای کیف برزنتی محافظ
  • چرخ مجهز به روکش لاستیکی ضد لغزش
  • مجهز به سیستم اندازه گیری دو گانه (متر و اینچ)
  • مجهز به صفحه نمایشگر دیجیتال با قابلیت ثبت سوابق
  • مجهز به دسته تلسکوپی جهت سهولت کاربرد و سهولت حمل
  • شمارنده آنالوگ با دقت بالا
  • محدوده اندازه گیری حداکثر ۱۰۰۰۰ متر
  • میله با کیفیت از جنس فولاد با آبکاری کروم
  • چرخ با تزریق دو لایه مناسب برای کاربرد در سطوح لغزنده

کلام آروا

در این مطلب درمورد چرخ متر چیست به صورت کامل توضیحاتی را ارائه دادیم. درصورتی که محیط مرطوب را می خواهید اندازه گیری کنید باید از چرخ متر مکانیکی استفاده کنید و اگر مسافتتان زیاد است یا به صورت تکه تکه می باشد از چرخ متر دیجیتال استفاده کنید. شما برای خرید انواع چرخ متر می توانید به نمایندگی های فروش آروا در سراسر ایران مراجعه کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *