تفنگ چسب حرارتی چیست؟

برای اینکه بتوانیم وسیله ها و اشیاء را به یکدیگر متصل کنیم از ابزار های مختلفی استفاده می کنیم. یکی از این ابزار ها و محصولات تفنگ چسب حرارتی است. دستگاه چسب حرارتی از جمله ابزار هایی است که با کمک تفنگ و چسب لوله ای با قطر کم مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله می خواهیم بدانیم که تفنگ چسب حرارتی چیست و از آن در چه مواردی استفاده می شود.

تفنگ چسب حرارتی یکی از محصولات پر طرفدار در مشاغل مختلف است که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه با آروا همراه باشید تا به شناخت کامل و جامعی درباره انواع دستگاه تفنگ چسب حرارتی و کاربرد ها و نحوه کار آن را به دست آورید.

تفنگ چسب حرارتی چیست؟

تفنگ چسب حرارتی GLUE GUN یک ابزار کاربردی و مناسب است که با کمک آن می توانیم اشیاء مختلف را به هم بچسبانیم. این ابزار در واقع شبیه به تفنگ است و دلیل نامگذاری این محصول به تفنگ چسب حرارتی نیز به همین خاطر است. برای اینکه به خوبی و درستی بدانیم تفنگ چسب حرارتی چیست؟ در ادامه به معرفی کامل این ابزار می پردازیم.

تفنگ چسب حرارتی از یک ساختار و مکانیزمی تشکیل شده است که توسط المنت ایجاد گرما می کند و با کمک گرمای به وجود آمده توسط این محصول فرایند ذوب شدن چسب فراهم می شود. المنت ها در این ابزار وظیفه به وجود آوردن گرما هرا بر عهده دارند و چسب جامد را به مایع تبدیل می کنند. تفنگ چسب حرارتی دارای انواع مختلف به لحاظ منبع تغذیه است و کاربرد های متفاوتی دارد. در ادامه به معرفی انواع چسب حرارتی می پردازیم.

انواع تفنگ چسب حرارتی کدامند؟

تفنگ یا دستگاه چسب حرارتی یک ابزار کارآمد و مفید است و این امکان را در اختیار کاربر قرار می دهد تا با سرعت و دقت بالایی کارهای مربوط به اتصال دادن اشیاء و وسیله ها را انجام دهد. این ابزار کاربردی از انواع مختلفی برخوردار است که متناسب با منبع تغذیه دسته بندی می شود. در همین جهت و برای شناخت هر چه بهتر از اینکه انواع تفنگ چسب حرارتی چیست هر کدام از آنها را معرفی و به صورت مختصر توضیح می دهیم.

دستگاه تفنگ چسب حرارتی برقی

تفنگ چسب حرارتی برقی

تفنگ چسب حرارتی برقی پر کاربرد ترین ابزار برقی و شارژی در این زمینه اتصال دادن اشیاء و موارد مشابه است و قدرت بالایی برای چسبندگی نیز دارد. این محصول کاربردی با جریان مستقیم برق کار می کند و دارای توان های مختلفی است. دستگاه تفنگ چسب حرارتی یکی از محصولات آروا می باشد که دارای مدل های مختلف و توان های متفاوت است.

تفنگ چسب حرارتی شارژی

انواع تفنگ چسب حرارتی

از انواع دستگاه تفنگ چسب حرارتی است که با کمک جریان برق ذخیره شده در باطری کار می کند. با کمک این ابزار می توانیم در مواردی که به جریان مستقیم برق دسترسی نداریم از چسب حرارتی استفاده نموده و قطعات مختلف را به هم بچسبانیم.

تفنگ چسب حرارتی صنعتی

تفنگ چسب حرارتی صنعتی از دیگر انواع تفنگ ها است که به نسبت دو نوع دیگر از مخزن برخوردار است و به دو صورت دستی و پدالی از آن می توان استفاده کرد. این دستگاه دامنه حرارت بیشتری نسبت به دستگاه چسب حرارتی برقی و شارژی دارد. این ابزار مخصوص چسب های گرانول می باشد. از این ابزار در خودرو سازی، ساختمان سازی، بسته بندی کارتن و … استفاده می شود.

چسب حرارتی چیست؟

چسب حرارتی یک ماده از جنس ترموپلاستیک است و خاصیت مواد تشکیل دهنده آن به گونه ای است که در اثر گرما، آب می شود و می توان از آن برای کارهای مختلفی که نیاز به چسب دارد استفاده نمود.

چسب حرارتی به این صورت است که شبیه لوله های باریک استوانه ای است و در داخل تفنگ چسب حرارتی قرار می گیرد با حرارت به وجود آمده توسط المنت آب می شود و پس از قرار گرفتن در محل اتصال جامد می شود و این فرآیند موجب چسبندگی در کارهای مختلفی از قبیل مبل سازی، بسته بندی های مقوایی و کاغذی و مواردی از این قبیل استفاده می شود.

انواع چسب حرارتی

چسب حرارتی دارای انواع مختلفی است که هر کدام دارای خاصیت ها و مدل های مختلفی هستند. از این چسب ها در کارهای الکترونیکی برای چسباندن سیم ها و قطعات الکترونیکی، عایق کاری و تعمیر استفاده می شود. برای شناخت هرچه بیشتر در ادامه به معرفی انواع چسب حرارتی اشاره می کنیم.

چسب حرارتی لوله ای

یکی از انواع چسب های حرارتی که کاربرد گسترده ای در مبل سازی، ساخت جعبه های مقوایی  و کارهای تعمیراتی الکترونیکی دارد چسب حرارتی لوله ای است و برای استفاده از آن نیاز به تفنگ چسب حرارتی داریم. درواقع این مدل از چسب در داخل مخزن یا قسمتی که مخصوص چسب حرارتی روی دستگاه است قرار می گیرد و با ایجاد حرات آب می شود و از آن در کارها استفاده می شود.

چسب حرارتی گرانولی

چسب حرارتی گرانولی از انواع چسب ها است که کاربرد صنعتی دارد و در دستگاه های صنعتی استفاده می شود و مانند چسب حرارتی لوله ای بر اثر گرما آب می شود و از آن در کارها استفاده می شود و پس از خنک شدن دوباره جامد می شود. از این چسب در دستگاه های صحافی چسب گرم برای کارهای مانند صحافی کتاب و موارد مشابه استفاده می شود.

کاربرد های دستگاه چسب حراراتی

کاربرد های تفنگ چسب حرارتی

تمامی ابزار ها و محصولات در این جهت ساخته می شوند که از آنها در موارد مختلف استفاده کرد. یکی از این محصولات تفنگ چسب حرارتی است که کاربرد های متنوع و مختلفی دارد. با توجه به کارکرد این ابزار از آن می توان برای اتصال دادن و برخی ساخت و سازهای هنری استفاده کرد. در ادامه این بخش می خواهیم درباره این موضوع صحبت کنیم که کاربرد چسب رنگی در چه بخش هایی است و اینکه کاربرد چسب حرارتی صنعتی چیست. در زیر به تمام کاربرد های این ابزار اشاره می کنیم.

 • صنایع دستی و کارهای هنری (گل سازی، کار با فوم، کارهای دستی و …)
 • کارگاه های نجاری برای ساخت ماکت های چوبی و …
 • برای چسباندن کاغذ و مقوا
 • عایق بندی و درز گیری در و پنجره
 • اتصال قطعات پلاستیکی
 • ساخت قاب های عکس، تابلو ها و …
 • چسباندن فرش و موکت به کف
 • استفاده در صنایع مبل سازی برای چسباندن رویه ها و پارچه ها

نحوه کار دستگاه تفنگ چسب حرارتی

همانطور که در ابتدای این مقاله توضیح دادیم تفنگ چسب حرارتی ابزاری است که شبیه به تفنگ بوده و دارای برخی قطعات داخلی از جمله المنت است. با انتقال انررژی الکتریکی به المنت این قطعه گرم شده و فرایند آب شدن چسب را فراهم می کند. در قسمت بالایی دستگاه چسب حرارتی روزنی است که نوارهای چسب داخل آن تعبیه می شوند و با کمک پدال به سمت سر تفنگ هدایت می شوند.

نحوه کار دستگاه چسب حرارتی

قسمتی که چسب در داخل آن قرار می گیرد نازل نام دارد. نازل در واقع هم نگهدارنده است و هم گرمای المنت را به سر تفنگ منتقل می کند. نحوه کار به این صورت است که ابتدا چسب را در داخل نازل جای گذاری می کنیم و بعد از آن دستگاه را روشن می کنیم. پس از رسیدن تفنگ چسب حرارتی به دمای مورد نظر می توانیم از پدال آن استفاده کنیم. پدال در واقع کار حرکت چسب را انجام می دهد.

مهم: از نکات قابل توجه این است که در هنگام استفاده از این دستگاه برای مصارف مختلف، چسب داخل دستگاه به زودی سرد می شود. برای جلوگیری از سرد شدن چسب در زمان استفاده از این دستگاه، حتما باید پدال را حرکت دهیم.

اجزاء و قطعات تفنگ چسب حرارتی

تفنگ چسب حراراتی مانند دیگر ابزار ها دارای قطعات و اجزاء داخلی است که با در کنار هم قرار گرفتن کل دستگاه و شکل نهایی آن را تشکیل می دهند. این قطعات دارای قابلیت ها و ظیفه هایی هستند که هر کدام برای انجام یک کار طراحی و ساخته شده است. برای مثال المنت در چسب حرارتی وظیفه گرم کردن را بر عهده دارد و گرما و حرارت را برای آب کردن چسب به وجود می آورد، و یا بدنه که کل اجزاء را در خود نگه می دارد. در ادامه قطعات و اجزاء دستگاه چسب حرارتی را به عنوان یکی از ابزارآلات کاربردی در منزل و کار های فنی معرفی می کنیم.

 • المنت
 • بدنه
 • فیوز
 • پایه نگهدارنده
 • کلید پاور
 • باتری (برای مدل های شارژی)

نکات مهم استفاده از تفنگ چسب حرارتی

در زمان استفاده از چسب حرارتی نیاز است که برخی نکات و موارد را در نظر بگیریم. این موارد باعث می شود تا عملکرد دستگاه بهتر شود و علاوه بر آن طول عمر دستگاه نیز افزایش یابد. رعایت این موارد مهم در زمان استفاده از تفنگ چسب حرارتی باعث می شود تا ابزار ما دچار خرابی نشود. چرا که استفاده نامناسب خرابی به همراه دارد و به واسطه آن هزینه های نگهداری نیز افزایش می یابد.

نحوه ساخت تفنگ چسب حرارتی

دستگاه چسب حرارتی به عنوان یکی از وسایل و ابزار برقی و شارژی کاربردی برای چسباندن قطعات مختلف در هنگام کار مورد استفاده قرار می گیرد و به همین خاطر در این بخش به موارد و نکات مهم استفاده از تفنگ چسب حرارتی و نحوه کار کردن با آن اشاره می کنیم.

 • بر روی سطح خیس و مرطوب از چسب استفاده نکنیم
 • روی سطوح دارای گرد و خاک و مواد شیمایی از چسب استفاده نکنیم.
 • روی سطوح و قطعه های سرد و گرم از چسب استفاده نکنیم
 • به اندازه مناسب از چسب استفاده کنیم
 • پس از اتمام کار چسب را از داخل نازل خارج کنیم
 • اگر ابزار ما شارژی است باتری آن از شارژ کافی برخوردار باشد
 • هنگام استفاده از دستگاه چسب حرارتی فشار بیش از حد به آن وارد نکنیم

مهم: از دیگر موارد مهم در زمان استفاده این است که دستگاه را در مواقعی که تفنگ چسب حرارتی روشن است و قصد استفاده آن را نداریم روی پایه ها قرار دهیم تا جلوی خرابی های احتمالی دستگاه و چسب داخل آن را بگیریم.

نحوه استفاده از چسب حرارتی بدون دستگاه

برای استفاده از چسب حرارتی بدون دستگاه راه های مختلفی وجود دارد. یکی از راه ها این است که دستگاه هایی شبیه به چسب حرارتی با کمک وسایل و ابزارها مانند کارتن، قوطی و فندک بسازیم. در واقع استفاده از چسب حرارتی بدون تفنگ نیازمند برخی امکانات اولیه برای ایجاد گرما در قسمت نازل است. در ادامه به نحوه استفاده از چسب حرارتی بدون دستگاه اشاره می کنیم.

ساخت دستگاه چسب حرارتی

ساخت تفنگ چسب حرارتی

یکی از مواردی که می توانیم درباره آن صحبت کنیم ساخت دستگاه چسب حرارتی است. با کمی خلاقیت و حوصله و در اختیاز داشتن برخی ملزومات ساده مانند ورق های آلومنیوم، کارتن، فندک و … می توانیم یک تفنگ چسب حرارتی درست کنیم.

نحوه کار به این صورت است که ابتدا بدنه و نازل را با کمک برخی وسیله ها مثل ورق نازک آلومینیومی و یا کارتن درست می کنیم. در قسمتی که نازل است و چسب داخل آن قرار می گیرد با کمک سیم و مس جریان رسانایی برقرار می کنیم تا نقش المنت را داشته باشد. ساخت دستگاه چسب حرارتی با برق همین فرایند ها را دارد و از مکانیزم المنت استفاده می کنیم. در ساخت دستگاه چسب حرارتی با فندک انتقال گرما و حرارت را با کمک فندک ایجاد می کنیم.

علاوه بر اینها ساخت دستگاه چسب حرارتی با کارتن نیز وجود دارد که در ساخت بدنه آن از کارتن استفاده می شود.

بهترین مارک تفنگ چسب حرارتی

بهترین مارک تفنگ چسب حرارتی

یکی از مواردی که توجه کردن به آن مهم است و خریداران به آن توجه می کنند این است که چگونه می توانند بهترین تفنگ چسب حرارتی را انتخاب و خرید کنند. هر ابزاری دارای برخی ویژگی ها و المان هایی است که باید آنها را در نظر داشت. چرا که انتخاب و خرید یک ابزار مناسب و حرفه ای ما را در مسیر موفقیت قرار می دهد و می تواند کارهای ما را با بالاترین کیفیت ممکن به سر انجام رساند. در ادامه این بخش، شما را با مهم ترین مواردی که در انتخاب بهترین دستگاه چسب حرارتی مهم است آشنا می کنیم و توضیحات مختصری را در باب هر کدام ارائه می دهیم.

راهنمای خرید تفنگ چسب حرارتی

برای اینگه بتوانید یک دستگاه مناسب را خریداری کنید، باید ابتدا تمامی فاکتورهای مورد نیاز برای خرید یک دستگاه چسب حرارتی مناسب را شناسایی کرده و آن ها را به بهترین شکل ممکن تحلیل کنید. برای خرید تفنگ چسب حرارتی لازم است تا به نکاتی که در ادامه گفته می شود توجه کنید.

 • قیمت: قیمت اولین موردی است که در زمان خرید به آن توجه می کنیم. قیمت ها ممکن است متناسب با کیفیت و استاندارد های به کار رفته متغیر باشد.
 • نوع دستگاه: از دیگر مواردی که ما را در انتخاب بهترین دستگاه کمک می کند نوع دستگاه چسب حرارتی است. این انتخاب مناسب با نوع کاری است که قصد انجام آن را دارید و دستگاهی که برای کار شما نیاز است را انتخاب نمایید.
 • وزن دستگاه: وزن یکی از معیار های مهم است که چرا که باید وزن دستگاه و تفنگ چسب حرارتی به اندازه ای باشد که پس از مدت زمان استفاده از آن دست دچار خستگی نشود و علاوه بر آن حمل و نقل آن نیز راحت باشد.
 • نوع تغذیه: همانطور که در این مقاله به آن اشاره کردیم تفنگ چسب حرارتی به لحاظ منبع تغذیه دارای دو نوع شارژی و برقی است. انتخاب بهترین دستگاه می تواند مناسب با فعالیت و میزان استفاده شما از این ابزار باشد.
 • توان دستگاه: دستگاه چسب حرارتی دارای توان های مختلفی است. شما می توانید ابزار را متناسب با توان آن انتخاب کنید. هر چقدر توان دستگاه بالا باشد سرعت آب کردن چسب بیشتر خواهد شد.
 • پایه نگهدارنده: پایه از جمله مواردی است که می تواند در انتخاب بهترین تفنگ چسب حرارتی موثر است. این پایه می تواند در زمان روشن بودن و استفاده نکردن از ابزار آن را روی سطح نگه دارد.

قیمت تفنگ چسب حرارتی

قیمت تفنگ چسب حرارتی به عوامل مختلفی بستگی دارد که می تواند روی قیمت این ابزار کاربردی دخیل باشد. از مهم ترین موارد در این زمینه می توان به کیفیت، استاندارد بودن دستگاه و جنس مرغوب آن اشاره کرد. اما یکی از موارد مهم که باید به آن توجه داشت این است که قیمت مناسب داشته باشد و برای ادعای این موضوع می توان تفنگ چسب حرارتی آروا را مثال زد که با داشتن استاندارد های ساخت و کیفیت تضمین شده از قیمت مناسبی برخوردار هستند و  نسبت به نمونه های موجود علاوه بر کیفیت بالا قیمت مناسبی نیز دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید وارد سایت آروا و دسته بندی محصولات از جمله دستگاه چسب حرارتی شوید و یا با مراجعه به نمایندگی های آروا در سراسر کشور می توانید از قیمت این محصول مطلع شوید.

کلام آروا:

همه ما برای انجام برخی کارها مانند اتصال قطعات، درز گیری و ساخت و سازهای هنری و صنایع دستی از چسب استفاده می کنیم. برخی از این چسب ها به شکل استوانه ای هستند و که با کمک تفنگ چسب حرارتی می توان از آنها استفاده کرد. در این مقاله درباره اینکه تفنگ چسب حرارتی چیست صحبت کردیم و انواع آن را به همراه کاربرد هایی که دارد معرفی کردیم. در این زمینه و برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره های رایگان می توانید با همکاران ما در آروا تماس حاصل نمایید.


سوالات متداول:

انواع تفنگ چسب حرارتی کدامند؟

تفنگ چسب حرارتی با توجه به منبع تغذیه دارای انواع مختلفی است که در یک تقسیم بندی کلی می توان در سه نوع برقی، شارژی و صنعتی آنها را دسته بندی کرد.

چگونه بدون تفنگ از چسب حرارتی استفاده کنیم؟

برای استفاده از چسب حرارتی بدون تفنگ باید دستگاه هایی شبیه به تفنگ چسب حرارتی با مکانیزم آنها بسازیم.

۲ دیدگاه

 • باسلام
  عذرمیخوام ،من یه دونه ازاین دستگاههای چسب حرارتی ۱۰وات رو دارم،خوب کار میکرد،ولی الان میزنمش تو برق، شروع به داغ شدن هم می‌کنه ولی دیگه درحدی داغ نمیکنه مثل اوایل که چسب رو ذوب کنه و بریزه بیرون، درحدی داغ می‌کنه که چسب فقط یه مقدار شل میشه و عین اوایل نمیریزه بیرون، به نظر شما دلیلش چیه؟چرا اینطوری شده؟ایا قابل تعمیر هست یا نه دیگه ارزش تعمیر رو نداره،ممنون میشم جوابم رو بدید.

  • درود بر شما
   لطفا همراه با دستگاه به نمایندگی های خدمات پس از فروش آروا مراجعه کنید تا مشکل دستگاه را در صورت امکان برطرف کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *