روغن موتور کارواش خانگی چیست؟

با توجه به اینکه موتور مهم ترین قطعه دستگاه کارواش خانگی است، برای جلوگیری از کاهش عملکرد دستگاه و هر گونه ایراد و خرابی، باید به بهترین شکل ممکن از آن نگهداری کنید تا بهترین عملکرد خود را نشان دهد. روغن کاری کارواش خانگی یکی از روش های مراقبت و نگهداری از این دستگاه به شمار می رود که در سلامت دستگاه نقش به‌سزایی دارد. در این مقاله به طور کامل به موضوع روغن موتور کارواش خانگی چیست و روش های تخلیه و شارژ مجدد آن پرداخته شده است.

در صورتی که قصد دارید کارواش خانگی بخرید یا کارواش خانگی خریده اید و به دنبال روش های مراقبت و نگهداری از آن هستید، توصیه می کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید تا با جدیدترین روش های مراقبت و نگهداری از دستگاه، انواع روغن موتور کارواش خانگی، دلایل و طریقه تعویض روغن موتور کارواش خانگی آشنا شوید.

کارواش خانگی چیست؟

کارواش خانگی چیست؟

کارواش خانگی یکی از ابزارآلات برقی و شارژی بسیار کاربردی است که به منظور نظافت خودرو، شستشوی در و دیوار و نمای ساختمان، تمیز کردن پارکینگ و … از آن استفاده کرد. کارواش با کمک موتور و پمپ آن، موجب می شود تا آب با فشار بسیار زیادی از آن خارج شود و به همین دلیل شستشو و از بین رفتن جرم ها را آسان تر می کند.

انواع مختلفی از کارواش های خانگی و صنعتی تولید شده اند که با توجه به انواع و اندازه های آن ها برای مصارف مختلف، استفاده شوند. اگر این سوال در ذهن شما به وجود آمده است که کارواش خانگی چیست؟ و کارواش خانگی چگونه کار می کند؟ حتماً مقالات دیگری را که در این زمینه نوشته شده اند، مطالعه فرمایید تا با این دستگاه و روش کار و همچنین کاربرد های آن آشنا شوید.

روغن پمپ کارواش صنعتی چیست؟

به دلیل وجود چند تفاوت در کارواش خانگی و صنعتی بسیاری از افراد تصور می کنند که روغن پمپ کارواش صنعتی با روغنی که برای پمپ کارواش خانگی استفاده می شود، فرق دارد. در این قسمت می خواهیم به این موضوع بپردازیم.

روغنی که برای اکثر واترجت ها قابل استفاده است، روغن های SAE 30W است که خاصیت شویندگی نداشته باشند. اگر روغنی که در پمپ کارواش استفاده می شود، شوینده باشد، در حین کار با دستگاه، داخل روغن کف ایجاد می شود که می تواند در کارکرد قطعات اختلال ایجاد کند.

انوع روغن موتور کارواش خانگی

انتخاب روغن پمپ کارواش خانگی از موارد مهمی است که نباید به آن بی توجهی کرد. در انتخاب روغن پمپ واترجت باید به ویژگی های مختلفی دقت شود. روغن پمپ موتور در اکثر موارد همان روغنی است که برای موتور به کار می رود. اما برخی از پمپ های کارواش به روغن دیگری نیاز دارند که خاصیت شویندگی نداشته باشد. برای اطلاع از روغن مناسب برای پمپ موتور کارواش خانگی حتماً پیش از استفاده، دفترچه راهنمای محصول را مطالعه کنید.

اگر کارواش خانگی به روغن پمپ غیرشوینده نیاز داشته باشد، در صورتی که کف در روغن پمپ کارواش خانگی مشاهده شد، نشان دهنده مناسب نبودن روغن مورد استفاده است و باید عوض شود. مقدار روغن مورد نیاز برای پمپ کارواش خانگی شما به عوامل مختلفی مانند قدرت موتور پمپ و در واقع میزان مصرف روغن دستگاه وابسته است.

روغن پمپ کارواش خانگی معمولاً تک فازی است؛ بنابراین، اگر روغن مورد استفاده در پمپ کارواش به صورت دو فازی است، حتماً و به سرعت باید عوض شود.

برای مواردی که از کارواش در دمایی بیش از ۴.۵ درجه سانتیگراد استفاده می شود، روغن موتور کارواش خانگی همه کاره SAE 30 به کار برده شود. در محیط هایی که دمایی کمتر از ۴.۵ درجه سانتیگراد دارند، باید از نوع دیگری از روغن موتور کارواش که ۱۰W-30 SAE است، استفاده گردد.

روغن مناسب برای پمپ کارواش خانگی

نوع روغن موتور کارواش خانگی یکی از سؤالات همیشگی کاربران این دستگاه های کاربردی می باشد که می خواهیم به آن پاسخ دهیم.

روغن های مختلفی برای استفاده در پمپ کارواش خانگی وجود دارند اما یکی از مهم ترین نکاتی که باید در زمان انتخاب روغن و پیش از تعویض روغن موتور کارواش خانگی در نظر گرفته شود، مراجعه به دفترچه راهنمای محصول است. همیشه از روغنی استفاده شود که شرکت سازنده پمپ، آن را برای استفاده از دستگاه مناسب معرفی کرده است.

در دفترچه راهنمای تمامی محصولات کارواش خانگی آروا به بهترین روغن مورد استفاده در پمپ هر دستگاه با توجه به نوع کاربری اشاره شده است.

علت روغن ریزی پمپ کارواش خانگی چیست؟

روغن پمپ موتور کارواش چیست

دلایل مختلفی برای روغن ریزی کارواش وجود دارد. اولین دلیلی که ممکن است موجب روغن ریزی کارواش شود، وارد شدن هوا به لوله هاست که در این صورت باید تمام بخش ها محکم بسته شوند تا هوا به داخل آن ها نفوذ نکند. در صورتی که دمای آب ورودی به پمپ خیلی زیاد باشد، باید از آب خنک تر برای کارواش استفاده شود.

علت سوم که باید در هنگام روغن ریزی از پمپ کارواش بررسی شود این است که سطح مقطع ورودی آب به پمپ کارواش کم باشد. در این زمان برای جلوگیری از روغن ریزی پمپ موتور کارواش خانگی باید سطح مقطع را افزایش دهید.

چرا باید روغن پمپ موتور کارواش خانگی را تعویض کنیم؟

روغن پمپ کارواش خانگی یکی از مواردی است که تعویض آن باید همیشه مدنظر قرار گیرد؛ زیرا یکی از اصلی ترین اجزای این دستگاه پر فشار به شمار می رود و نقش مهمی در حفظ عملکرد و کارایی دستگاه دارد.

تعویض روغن پمپ موتور کارواش خانگی

از مواردی که برای بررسی مزایای تعویض روغن موتور پمپ کارواش خانگی باید به آن اشاره کرد، تضمین سلامت پمپ کارواش، کاهش اصطکاک و افزایش طول عمر قطعات با استفاده از روغن مخصوص است. تعویض به موقع این روغن از بروز مشکلات و آسیب های جدی در دستگاه کارواش جلوگیری می کند.

به یاد داشته باشید که اگر روغن داخل موتور کارواش خانگی تعویض نشود، می تواند موجب داغ شدن زیاد قطعات و سوختن موتور پمپ شود. به همین منظور باید سطح روغن به موقع بررسی شود و در صورتی که سطح آن کاهش یافته باشد، باید سطح آن را با اضافه کردن روغن افزایش داد و آن را شارژ کرد؛ علاوه بر این ممکن است کیفیت روغن پایین آمده باشد که در این صورت باید روغن پمپ موتور کارواش خانگی تعویض شود.

مدت زمان مورد نیاز برای تعویض روغن پمپ موتور کارواش خانگی

در کارواش هایی که برای اولین بار روغن پمپ آن ها تعویض می شود، باید پس از ۵۰ ساعت که روغن وارد دستگاه شده است، نسبت به تعویض روغن استفاده شده در دستگاه، اقدام نمود.

در دفعات بعدی پس از حدود ۵۰۰ ساعت، یا به عبارتی هر ۳ ماه یک بار روغن پمپ موتور کارواش خانگی باید تعویض شود تا به دستگاه آسیبی نرسد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره زمان دقیق تعویض روغن پمپ موتور دستگاه کارواش خانگی، حتماً به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید.

طریقه تعویض روغن کارواش خانگی 

طریقه تعویض روغن موتور کارواش خانگی

پیش از پرداختن به موضوع چگونگی تعویض روغن کارواش خانگی، ابتدا باید درباره بررسی مقدار روغن کارواش خانگی اطلاعاتی کسب شود. نکته مهمی که برای تعویض روغن پمپ موتور باید در نظر داشته باشید این است که در زمانی باید میزان روغن چک شود که دستگاه در حالت تراز ( بر روی یک سطح صاف و بدون شیب) قرار دارد.

کم بودن روغن در پمپ کارواش خانگی، موجب می شود تا روانکاری در نواحی مختلف پمپ به درستی انجام نشود و در نهایت انتهای دستگاه کارواش خانگی دچار خرابی شود. زیاد بودن روغن پمپ نیز می تواند در اثر ریختن روغن، باعث کثیفی و آسیب به بخش های مختلف دستگاه شود؛ بنابراین، توجه به میزان روغنی که در پمپ قرار دارد بسیار مهم است.

قبل از اینکه بخواهید روغن پمپ موتور کارواش خانگی را تعویض کنید باید میزان روغن را چک کنید. دقت کنید که اینکار حتما در زمانی انجام شود که دستگاه کارواش خانگی مورد نظر خاموش بوده و به صورت کامل سرد شده باشد. عدم احتیاط در این مورد می تواند باعث به جود آمدن مشکلات ایمنی برای افراد برای چک کردن روغن و تعویض آن شود.

همچنین در برخی از پمپ ها، سطح روغن با نشانگر نمایش داده می شود. از دیگر از روش هایی که برای اندازه گیری میزان روغن در برخی از پمپ های کارواش می توان انجام داد، استفاده از حباب سنج های داخلی و یا میله اندازه گیری است. در صورتی که از حباب سنج برای تعیین سطح روغن پمپ کارواش خانگی استفاده شود، اگر نقطه قرمز رنگی مشاهده شود، نشان دهنده پر بودن سطح روغن در پمپ است.

روش های تعویض روغن کارواش خانگی

در پمپ های کارواش خانگی، دریچه ای برای تخلیه روغن قرار داده شده تا به راحتی این کار انجام شود. دریچه تخلیه میل لنگ یا تخلیه روغن را باز کنید تا روغن داخل پمپ خالی شود.

خارج کردن روغن قدیمی با استفاده از تفنگ مکنده و یا با پمپ مکش دستی یا الکتریکی نیز از روش های دیگری هستند که می توان برای خالی کردن روغن قدیمی از داخل پمپ به کار برد.

پس از تخلیه روغن از پمپ کارواش، مقداری روغن جدید متناسب با اندازه پمپ و میزان مورد نیاز آن درون میل لنگ ریخته شود. میزان روغنی که برای هر پمپ استفاده می شود، در دفترچه راهنمای هر محصول نوشته شده است؛ به طور کلی می توان گفت که حدود سه چهارم حجم کلی، روغن برای پر کردن پمپ کافی است. پس از انجام این مراحل، دریچه را ببندید و کارواش را در حالت عمودی قرار دهید.

اگر روغن پمپ، شیری رنگ باشد به معنی وارد شدن آب به داخل میل لنگ است. این اتفاق زمانی می افتد که درزگیر آسیب دیده و نامناسب باشد. در این صورت حتماً ابتدا درزگیر تعویض و سپس روغن جدید داخل پمپ ریخته شود.

پس از تعویض روغن پمپ کارواش خانگی، میزان آن بررسی شود تا از کم یا زیاد شدن روغن و آسیبی به دستگاه وارد نشود.

کارواش خانگی آروا

کلام آروا

برخی از کارواش ها پمپ پیستونی چرخشی یا محوری دارند. این کارواش ها به تعویض روغن پمپ نیاز ندارند. اینگونه کارواش ها در زمان ساخت با روغن پر شده و برای همیشه بسته می شوند؛ به گونه ای که تعویض روغن آن ها غیرممکن خواهد شد. در صورتی که پمپ کارواش از نوعی باشد که باید روغن آن تعویض شود، حتماً آن را مدنظر خود قرار دهید تا دستگاه شما طول عمر بیشتری داشته باشد. به یاد داشته باشید که هرگز کارواش بدون روغن را روشن نکنید.

در صورتی که قصد خرید انواع کارواش خانگی آروا و یا کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه استفاده و یا تعمیر کارواش خانگی را دارید می توانید به سایت و یا شعب آروا در سراسر کشور مراجعه کنید.


پاسخ سوالات پرتکرار شما در مورد روغن موتور کارواش خانگی:

چگونه روغن کارواش خانگی را عوض کنیم؟

پس از انتخاب نوع روغن موتور پمپ کارواش، ابتدا با باز کردن دریچه تخلیه روغن که روی پمپ قرار دارد، روغن قدیمی را خالی کنید. سپس مقدار روغن متناسب با حجم مورد نیاز را در پمپ بریزید. دریچه را ببندید و کارواش را در حالت عمودی قرار دهید.

علت روغن ریزی پمپ کارواش چیست؟

کم بودن سطح مقطع ورودی آب به پمپ کارواش، محکم نبودن اتصالات و به دنبال آن ورود هوا به داخل لوله ها و همچنین داغ بودن بیش از حد آب ورودی به کارواش، دلایل روغن ریزی کارواش می باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *