اور فرز چیست؟

صنایع چوب و کار با چوب از قبیل نجاری یکی از مشاغل و حرفه هایی است که برای بهتر انجام دادن آنها نیاز به ابزار های مناسب و حرفه ای داریم. ابزار های مناسب و حرفه ای به کاربر کمک می کند تا با کمک آنها بتواند کارها را به بهترین شکل ممکن انجام دهد. یکی از ابزار های مناسب در شغل های نجاری، منبت کاری و … اور فرز است. با توجه به توضیحات کوتاهی که ارائه شد در ادامه می خواهیم بدانیم اور فرز چیست و انواع آن کدام است.

اور فرز یک ابزار برقی است که از قسمت های مختلفی از قبیل: موتور، پایه، دستگیره و ابزار برش تشکیل شده است که با قرار گرفتن در کنار هم فرآیند برش را به وجود می آورند. از اور فرز برای برش دادن متریال های مختلفی از قبیل چوب، ام دی اف، پلاستیک و موارد مشابه استفاده می شود.

در واقع در تعریف اور فرز چیست می توان گفت که یک ابزار برقی با تیغه های برشی است که از آن در کارهای نجاری و منبت کاری و موارد مشابه برای کار و پرداخت روی چوب انجام می شود. با توحه به این توضیحات در ادامه این مطلب به معرفی و تعریف کاربرد هایی این ابزار و انواع آن می پردازیم. در ادامه با آروا همراه باشید تا شناخت بیشتر درباره اور فرز بدست آوریم.

دانلود مقاله

از اور فرز در چه کارهایی استفاده می شود؟

اور فرز یکی از ابزار های برقی است که در کارهایی از قبیل نجاری، مبل سازی، کابینت سازی و مواردی مانند آن استفاده می شود. علاوه بر کار در این مشاغل، برای برش های فانتزی و ظریف کاری ها مانند برش های لبه های چوب و شیشه و … استفاده می شود و اگر می خواهیم روی این متریال ها اشکال و گوشه های گرد به وجود آرویم می توانیم از اور فرز استفاده کنیم.

از اور فرز در برخی کارها مانند ساخت میز ها و ایجاد لبه در آنها نیز استفاده می شود. مهم ترین کارهایی که با اور فرز انجام می دهند موارد زیر است:

 • ایجاد شیار
 • دور زنی و لبه زنی
 • قالب گیری
 • کابینت سازی
 • کارهای خانگی
 • برش چوب
 • حکاکی و ایجاد شیار

برخی از کارهایی که در خصوص اور فرز توضیح دادیم در ایران انجام نمی شود و بیشتر کاربران خارجی از آن استفاده می کنند.

انواع اور فرز کدامند؟

انواع اور فرز

تا اینجا درباره اینکه اور فرز چیست؟ و چه کاربرد هایی دارد مطالبی را بیان کردیم و در ادامه می خواهیم در جهت شناخت هرچه بیشتر با این ابزار کاربردی شما را با انواع اور فرز آشنا کنیم. از جمله مهم ترین انواع این ابزار شامل موارد زیر است که هر کدام را توضیح می دهیم.

اور فرز مشتی

اور فرز مشتی یکی از انواع اور فرز ها است که ابعاد کوچکی دارد و کارایی آن نیز مفید است. از جمله کاربرد هایی که اور فرز مشتی دارد این است که از آن در کار هایی مانند: دور بری ها، شکل دهی لبه ها و اتصالات کوچک و مواردی که نیاز به ظریف کاری دارد استفاده می شود. اور فرز مشتی به خاطر ابعاد کوچکی که دارد از مته های کوچک برای ان استفاده می شود.

اور فرز معمولی

یکی دیگر از انواع اور فرز مدل معمولی آن است که اور فرز معمولی توان موتور ۲ اسب بخار دارد و به خاطر اینکه با کارها تطبیق پذیری بالایی دارد استفاده از آن راحت است و به خاطر این موضوع نیز در میان کاربران و افراد فنی از محبوبیت بالایی برخوردار است.

کار با اور فرز معمولی به این صورت که است که با کمک آن هم می توان کارهای مربوط به اور فرز مشتی را انجام داد و هم اینکه در ایجاد اتصالات در ابعاد بزرگتر و برش ها و طراحی های قالب از آن استفاده کرد.

اور فرز آروا

اور فرز بزرگ

اور فرز بزرگ به خاطر توان بالای ۳ اسب بخار موتور آن برای کارهای صنعتی و بزرگ مناسب است و از این ابزار در این زمینه ها استفاده می شود. این ابزار را همراه با میز CNC استفاده می کنند و انجام کارها به صورت دستی با این ابزار مشکل است.

راهنمای خرید اور فرز

راهنمای خرید اور فرز

برای اینکه بتوانیم بهترین و مناسب ترین اور فرز را خریداری کنیم نیاز به این داریم که همانند یک کارشناس حرفه ای و خبره ابزار را به خوبی بشناسیم تا بتوانیم آنچه مناسب برای کار ما است را انتخاب کنیم. بهترین اور فرز باید دارای مزیت ها و ویژگی های باشد و در زمان انتخاب باید به مواردی توجه داشته باشیم که در زیر تمامی این موراد را برای شما مطرح می کنیم.

قدرت موتور

یکی از موارد مهم در ابزار های برقی توان و قدرت موتور آن است. هر چقدر توان موتور بالاتر باشد قدرت بیشتری در دستگاه و ابزار به وجود می آید. قدرت موتور اور فرز با تیغه آن ارتباط مستقیمی دارد و هر چقدر توان آن بالاتر باشد عملکرد دستگاه نیز بهتر خواهد بود. در زمان خرید اور فرز باید به قدرت موتور این ابزار توجه داشت.

سرعت گردش

با توجه به اینکه اور فرز انرژی الکتریکی را به چرخشی تبدیل می کند سرعت چرخش از عوامل بسیار مهم در زمان خرید این ابزار است و باید در زمان خرید دستگاهی را انتخاب کنیم که سرعت چرخش تیغه آن بالا باشد تا بتوانیم با سرعت بالا  و در کمترین زمان کارها را انجام دهیم.

سیستم تعویض مته

یکی از مزیت هایی که یک ابزار می تواند داشته باشد و در زمان خرید اور فرز باید به آن توجه داشته باشید سیستم تعویض مته است و اگر کار شما به گونه ای است که به صورت مداوم تیغه را تعویض می کنید بهتر است ابزاری را انتخاب کنید که تعویض مته آن بدون آچار مخصوص انجام شود. این مورد یکی از موارد مهم در زمان خرید اور فرز می تواند باشد.

کنترل سرعت

کنترل سرعت در ابزار برقی کمک می کند تا متناسب با کاری که داریم انجام می دهیم بتوانیم سرعت مورد نیاز را تنظیم کنیم. برای مثال برای برخی کارها از قبیل برش کاری بهتر است تیغه اور فرز دارای سرعت بالایی باشد و در مواقعی مانند کارهای ظریف کاری و لبه زنی سرعت پایین باشد. به همین خاطر در زمان خرید اور فرز باید به این نکته مهم توجه داشت که دستگاه کنترل سرعت دارد یا خیر؟ تا بتوانیم دستگاهی متناسب را انتخاب کنیم.

طول سیم

در زمان استفاده از اور فرز ممکن از فاصله میز کار تا پریز برق بیش از اندازه باشد که در این مواقع بهتر است از دستگاهی استفاده شود که طول سیم آن بلند باشد و در این زمینه محدویتی وجود نداشته باشد.

دسته ارگونومیک

هر چه بیش از اندازه از اور فرز استفاده کنیم به مرور دست ها دچار خستگی و تعرق می شود که در این صورت کار با ابزار بسیار سخت و دشوار می شود و کاربر بعد از مدتی از کار کردن خسته می شود. بهتر است در زمان خرید بهترین اور فرز به این نکته مهم توجه داشته باشیم طراحی آن ارگونومیک و متناسب با آناتومی دست باشد تا کاربر بتواند به راحتی و به مدت زمان طولانی با این ابزار کار کند.

کولت اور فرز چیست؟

در تعریف اینکه کولت چیست؟ باید گفت، کولت قطعه است برای نگه داشتن ابزار و همانند سه نظام در دریل ها عمل می کند. کولت دارای قطر های مختلفی است که از آن برای نگه داشتن ابزار های مناسب (انواع مته ها) برای انجام کارهای برش، سنباده زنی، حکاکی و … استفاده می شود. در ادامه این مطلب کاربرد کولت چیست؟ را توضیح می دهیم.

کولت یکی از قسمت های مهم در اور فرز است که وظیفه آن نگه داشتن تیغه در داخل خود است و مانند سه نظام در دریل عمل می کند و می تواند تیغه ها را در قطر های مختلف در داخل خود نگه دارد. به کولت اور فرز، تیغه گیر نیز گفته می شود.

قطر کولت در اور فرز: با توجه به اینکه اور فرز ها دارای انواع مختلفی هستند قطر آنها نیز متغیر است، اما در یک دسته بندی کلی قطر کولت در اور فرز از ۶ تا ۱۲ سانتی متر است.

ویژگی های اور فرز آروا

آروا ابزارهای مختلف و متنوعی را با بالاترین کیفیت و منطبق با استاندارد های جهانی تولید و به بازار عرضه می کند که همگی در راستای نیاز مشتریان می باشد که همگی دارای ویژگی های مناسبی هستند. یکی از این محصولات کارآمد و حرفه ای اور فرز آروا می باشد که برای شناخت هر چه بیشتر شما در زیر به مهم ترین ویژگی های این ابزار حرفه ای اشاره می کنیم.

 • مجهز به عملکرد سافت استارت
 • گشتاور قدرتمند برای مواد مختلف
 • مجهز به سیستم قفل کن سریع پایه
 • مجهز به کلید و بلبرینگهای ضد غبار
 • موتور قدرتمند با گشتاور و راندمان بالا
 • ابزارگیری متنوع از قطر ۶ تا ۱۲ میلیمتر
 • مجهز به خط کش جهت نمایش عمق فرز کاری
 • مجهز به دیمر تنظیم دور با قابلیت تنظیم در ۶ مرحله
 • مجهز به محافظ جهت محافظت کاربر در برابر تراشه ها
 • دسته ارگونومیک و ضد لغزش به منظور دستیابی
 • مجهز به مکانیزم تنظیم ارتفاع جهت برش دقیق و سریع
 • مجهز به پایه آلومینیومی و فنرهای فولادی جهت افزایش اثربخشی و طول عمر بیشتر
 • مجهز به کالکتور و سیم پیچی ۱۰۰% مس با قابلیت تحمل دمای ۲۰۰ درجه
 • مجهز به قفل کن فشاری جهت تعویض آسان و ایمن تیغه الماسه
 • قابلیت نصب کولت با سه سایز متفاوت ۸،۱۲، ۶ میلی متر

ساختار و قطعات اور فرز کدامند؟

اور فرز از اجزاء و قطعات مختلفی تشکیل شده است که با قرار گرفتن در کنار یکدیگر ساختار کلی اور فرز را تشکیل می دهند و با یک هماهنگی کلی فرآیند کار این ابزار را تشکیل می دهند. مهم ترین اجزاء و قطعات اور فرز به شرح زیر است.

 • دستگیره تنظیم ارتفاع
 • بدنه موتور
 • دسته کمکی
 • ابزارگیر (کولت)

کلام آروا:

ابزار ها جزء وسایل کلیدی در مشاغل می باشند و همه صنعتگران و کاربران به دنبال انتخاب یک ابزار مانند انواع سنگ فرز مناسب هستند. در این مطلب به این موضوع پرداختیم و گفتیم که اور فرز چیست؟ و انواع آن کدام است تا بتوانیم از آن به خوبی در شغل خود استفاده کنیم. همانطور که گفتیم کاربرد عمده این ابزار در صنایع چوبی و نجاری است.

یکی دیگر از موارد که کاربران به دنبال آن هستند این است که بدانند اور فرز حرفه ای چه ویژگی هایی دارد. درباره راهنمای خرید بهترین اور فرز و اینکه اور فرز آروا چه ویژگی هایی دارد مطالبی را بیان کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در آروا تماس حاصل نمایید و از مشاوره های رایگان قبل از خرید برخوردار شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *