اره دیسکی چیست

برش دادن مواد و متریال های مختلف از جمله مواردی است که از گذشته تا به امروز در کارهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته است و دلیل آن هم انجام ساخت و ساز ها بوده است. یکی از کاربردی ترین ابزار هایی که با کمک آن می توانیم برشکاری را انجام دهیم اره است که دارای انواع مختلفی نیز می باشد. در این مقاله درباره اینکه اره گرد بر چیست خواهیم نوشت و به صورت کامل و جامع آن را معرفی خواهیم کرد و با توجه به ماهیت اره ها مخصوصا اره دیسکی ابتدا توضیح می دهیم اره دیسکی چیست و سپس کاربرد و انواع آن را معرفی می کنیم.با آروا همراه باشید.

دانلود مقاله

اره دیسکی چیست؟

یکی از انواع اره ها که می خواهیم درباره آن صحبت کنیم اره دیسکی یا گرد بر است . اره دیسکی یا گرد بر یکی از ابزار هایی است که با کمک آن کارهای برش روی چوب، فلز، پلاستیک و … را انجام می دهیم. این ابزار کاربردی در صنایع و کارگاه های نجاری به وفور استفاده می شود و با کمک آن می توان انواع برش ها را با دقت بالایی انجام داد. شاید دلیل نام گذاری این اره به نام اره دیسکی یا گرد بر شکل دایره ای تیغه آن است که با نام اره دیسکی در بازار شناخته می شود.

کاربرد اره دیسکی چیست؟

با توجه به اینکه گفتیم اره دیسکی چیست و وظیفه آن کدام است در اینجا لازم به توضیح است که این ابزار چه کاربرد هایی دارد و از اره گرد بر در چه موارد و مشاغلی می توان استفاده کرد. مشاغلی مانند نجاری، کابینت سازی و … از جمله مواردی هستند که از این ابزا کاربردی در آنها استفاده می شود و با توجه به ماهیت این ابزار ، کار مهم آنها برش کاری روی متریال های مختلف و استفاده در ساخت و سازهای متفاوت است. در ادامه به مهم ترین کاربرد های اره دیسکی اشاره می کنیم.

 • برش کاری
 • ساخت اتصالات چوبی و فلزی
 • کابینت سازی

انواع اره دیسکی بر اساس منبع تغذیه

اره دیسکی ها دارای انواع مختلف و گوناگونی هستند که بر دو اساس تقسیم بندی و دسته بندی می شوند که یکی از این دسته بندی ها بر اساس نوع منبع تغذیه آنها است. در واقع بر اساس منبع تغذیه اره های گرد بر در سه نوع برقی، شارژی و بادی وجود دارند که در ادامه به معرفی و توضیح آنها می پردازیم.

  • اره دیسکی برقی: همانطور که از نام این اره نیز مشخص است با نیرو و جریان مستقیم برق کار می کند و موتور آن نیز از قدرت بیشتری برخوردار است.

انواع اره دیسکی برقی

     • اره دیسکی شارژی: اره دیسکی شارژی از دیگر انواع اره است که با کمک نیروی ذخیره شده در باطری کار می کند و در مواقعی که به جریان برق دسترسی نداریم استفاده از این ابزار بسیار کاربردی است.

    اره گرد بر شارژی

    • اره دیسکی بادی: این مدل از اره گرد بر با دو نوع قبلی کمی تفاوت دارد و دلیل آن هم این است که با کمک نیروی فشار باد و یا پنوماتیک کار می کند و برای راه اندازی آن نیاز به پمپ باد داریم.

   اره دیسکی بادی

  • اره دیسکی بنزینی: یکی دیگر از انواع اره ها بر اساس منبع تغذیه نوع بنزینی آن است که دارای منبع سوخت است و با کمک انرژی حاصل از سوخت بنزین کار می کند.

اره دیسکی بنزینی

انواع اره دیسکی بر اساس نوع کاربری

نوع کاربری یکی دیگر از تقسیم بندی های اره دیسکی می باشد و منظور از کاربری یعنی اینکه در کدام دسته از مشاغل ،با توجه به نوع تیغه ،از این ابزار استفاده می شود.

اره دیسکی چوب بر

  • اره دیسکی چوب بر: این مدل از اره در کارگاه های نجاری و صنایع چوبی کاربرد دارد. زمان استفاده از این اره باید از تیغه های مخصوص برش چوب استفاده کرد.
  • اره دیسکی نفوذی: کاربرد این اره به این صورت است که روی یک ریل حرکت می کند تا بتوانیم برش های تمیز و دقیقی را ایجاد کنیم. دلیل استفاده از ریل به این خاطر است که هنگام برش دادن الوار ها اره دچار لغزندگی و یا سر خوردن نشود.

اره دیسکی نفوذی

 • اره دیسکی فلز بر: فلز یکی از متریال هایی که با کمک اره دیسکی می توان آن را برش داد و این اره در ظاهر شباهت به اره چوب بر دارد اما در نوع کاربرد ،دور موتور و جنس تیغه هایی که دارند با یکدیگر کاملا متفاوت هستند.
 • اره دیسکی سنگ بر: از دیگر انواع اره گرد بر است که از آن برای برش دادن انواع سنگ ها و سطوح بتنی و سیمانی استفاده می شود.
 • اره دیسکی گرانیت بر: از تیغه های این اره برای برش دادن انواع گرانیت استفاده می شود و شکل تیغه های آن با دیگر تیغه ها متفاومت است و دارای دندانه هایی با فاصله زیاد از هم هستند.
 • اره دیسکی شیار زن: نوع تیغه های این اره با دیگر تیغه ها متفاوت است و دارای دندانه های با فاصله زیاد است که از آن برای ایجاد و یا اصطلاحا شیار زنی استفاده می شود.

اجزاء اره گرد بر

ابزار ها دارای اجزاء و قسمت هایی هستند که با کنار هم قرار گرفتنشان، مکانیزمی را به وجود می آورند که با کمک آنها می توان فعالیت های مختلفی را انجام داد. یکی از این ابزار ها اره دیسکی است که از اجزاء مختلفی تشکیل شده است که هر کدام وظیفه ای را بر عهده دارند و در نهایت موجب می شوند که بتوانیم برش کاری را انجام دهیم.

 1. موتور: اصلی ترین قسمت ابزار های برق و شارژی موتور آن است که توان و قدرت دستگاه را مشخص می کند.
 2. دسته کنترل و هدایت: روی اره دیسکی ها دو دسته در جلو و عقب آن قرار دارد که از آنها برای نگه داشتن ابزار و هدایت آن استفاده می شود.
 3. محافظ تیغه: محافظ شامل دو قسمت ثابت و متحرک است که از کاربر در مقابل خطرات احتمالی محافظت می کند و علاوه بر این خاک اره های ایجاد شده را به بیرون هدایت می کند.
 4. تیغه: یکی از قطعاتی است که با کمک آن برشکاری را روی متریال های مختلف انجام می دهیم. تیغه ها دارای جنس های مختلفی هستند.
 5. گونیا: یکی از اجزاء اره دیسکی ،گونیا یا خط کش است که از آن برای خط کشی و برش های صاف و دقیق استفاده می شود.

اجزا اره گرد بر

ویژگی های دستگاه اره دیسکی

برای استفاده درست و اصولی از ابزار ها باید دستگاهی را انتخاب کنیم که از مزیت ها و ویژگی های بسیاری برخوردار باشند .دستگاه اره دیسکی یکی از ابزارهای کاربردی و مناسب برای انجام دادن عملیات برشکاری متریال های مختلف است که با دقت و سرعت بالا می توان این کار را انجام داد. از جمله ویژگی های مهم برای این ابزار می توان موارد زیر را بیان کرد.

 • برش زاویه دار
 • قابلیت تنظیم عمق برش
 • محافظ تیغه اره
 • خروجی گرد و خاک
 • ترمز تیغ اره
 • نشانگر لیزری یا خط برش

روش استفاده از اره دیسکی

برای استفاده از اره گرد بر می بایست روش کار با آن را بدانیم. اولین قدم در زمان کار با این ابزار به این گونه است که ابتدا دسته ها را محکم در دست بگیریم و سپس ابزار را روی قطعه کار قرار دهیم به صورتی که تیغه با قطعه تماس نداشته باشد و بعد از این مرحله دستگاه را روشن کرده و منتظر می مانیم تا سرعت تیغه ها به حداکثر مقدار خود برسند و سپس اره را روی قطعه کار حرکت می دهیم. برای اینکه برش های دقیق و تمیزی در اختیار داشته باشیم مهم است که اره دیسکی را به صورت صاف و با حرکتی یکنواخت، روی کار حرکت دهیم.

انواع تیغه اره دیسکی

از اره دیسکی برای کارهای برش متریال های مختلف استفاده می شود و برای اینکه بتوانیم انواع متریال ها( چوب، فلز، پلاستیک و …) را با دقت و سرعت بالایی برش دهیم نیاز به استفاده از تیغه های مناسب برای برش دادن است. از جمله موارد مهم در رابطه با تیغه های اره دیسکی جنس آنها می باشد که برای شناخت بهتر از این موضوع انواع تیغه ها را معرفی و توضیح می دهیم.

 • فولادی: برای برش چوب ها در ضخامت های مختلف از تیغه های فولادی استفاده می شود.
 • الماسه: از تیغه های الماسه برای بریدن سطح سخت بتنی و بلوک های سیمانی استفاده می شود.
 • سرامیکی: برای برش دادن سرامیک و کاشی از تیغه های سرامیکی استفاده می شود.

نحوه نگهداری از اره دیسکی

در زمان استفاده از اره دیسکی باید به موارد مهمی دقت کنیم که از اره به خوبی نگهداری شود. منظور ما از نحوه نگهداری این اس که چگونه قبل از کار و بعد از کا باید از دستگا نگهداری و مراقبت شود تا بتوان مدت زمان زیادی از آن استفاده کرد. یکی از این موارد مهم این است که دستگاه را پس از اتمکام کار به صورت کامل تمیز کنیم و در محل مناسب از آن نگهداری کنیم. مکانی که برای اره در نظر می گیریم یک محیط ایمن و دور از رطوبت و یا خطرات ناشی از سقوط باشد. هنگام کار با اره از ایجاد فشار روی آن پرهیز کنیم.

راهنما و خرید اره دیسکی

یکی از ابزار های کاربردی و مهم در کارهایی نظیر نجاری، کابینت سازی و … استفاده از اره گرد بر برای انجام دادن کارهای برشی است که مرحله اول برای انتخاب آن راهنمای خرید می باشد. در زمان خرید اره دیسکی باید به موارد مهمی توجه داشت تا بتوان یک خرید مناسب و ایده آل را داشته باشیم. منبع تغذیه از مهم ترین مواردی استن که باید در نظر داشت و با توجه به نوع مصرفی که داریم می توانیم مدل برقی، شارژی و یا بادی آن را انتخاب کنیم. جنس مواد و متریال های ساخته شده، قدرت موتور، سرعت چرخش و … از موارد مهمی هستند که می تواند ما را در انتخاب یکی ابزار ایدهآل کمک کند.

نکات ایمنی هنگام کار با اره دیسکی چیست؟

با توجه به اینکه اره دیسکی در دسته لیزار های برقی و برای برشکاری است بالقوه بای فرد خطر آفرین است که برای جلوگیری و به حداقل رسادن آسیب های احتمالی باید نکات ایمنی را رعایت کرده و از ابزار های مناسب ایمنب برای کار با اره گرد بر استفاده کنیم. از جمله ابزا ها و نکات مهم ایمین در زمان کار با این ابزار به شرح زیر می باشد.

 • عینک ایمنی: از عینک برای محافظت چشم در برابر اجسام ریز ناشی از برش و پرتاب آنه به سمت بیون استفاده می شود.
 • دستکش ضد برش: هنگام برش ممکن است بر اثر سهل انگاری دست ها در مسیر تیغه قرار بگیرند و برای جلوگیری از این آسیب احتمالی استفاده از دستکش های ضد برش الزامی است.
 • کفش ضد لغزش: در برخی از محیط ها ممکن است بر اثر برخی از موارد روغنی ریخته بر کفش محیط لغزنده باشد و برای اینکه در هنکاک برش کاری دچار لغزندگی نشویم از این کفش ها استفاده می شود.
 • عدم کار در محیط های بارانی و خیس: استفاده از ابزار در محیط بارانی هم برای دستگاه خطر آفرین ات و هم برای کاربر چراکه ممکن است بر اثر خیس شدن دستگاه دچار خرابی شود و یا اینکه فرد دچار برق برق گرفتکی ناشی از خرابی سیم شود.

تفاوت اره گرد بر و عمود بر

در نگاه اولیه هر دو اره گرد بر عمو بر کارهای برشی انجام می دهند اما در اصل دارای تفاوت های مختلفی هستند که اولین تفاوت آنها در نوع تیغه اس. تیغه های اره گرد بر به صورت دیسکی و تیغه های عمود بر شکل عمود و باریک دارند. با کمک اره عمود بر می توان برش عای دقیق و ظریف را انجام داد اما اره دیسکی به خاطر نوع تیغه هایی که دارد نمی تواد مانند اره عمود بر چنین برش هایی انجام دهد اما با کمک اره گرد بر می توان متریال های مختلفی از جمله فلز، چوب، بتن و … را به راحتی با سرعت و قدرت بالایی برش داد.

علت لگد زدن اره گرد بر چیست

یکی از مشکلاتی که ممکن است در زمان کار با اره گرد بر پیش بیاید این است که دستگاه لگد بزند و یا اصطلاحا پس بزد و دلیل آن هم شال مواردی از جمله خمیده شده تیغه در قطعه کار و یا اینکه از دستگاه در شرایط نا مناسب استفاده کنیم. برای پیشگری از لگد زدن و یا پس زدن اره دیسکی باید با هر دو دست دستگاه را محکم نگه داریم و بدن را طوری نگه داریم که از لگد زدن جلوگیری شود.

نحوه بستن تیغه اره گرد بر

یکی از کارهایی که در زمان استفاده از اره گرد بر باید انجام دهیم تعویض و بستن تیغه اره گرد بر است که برای این کار ابتدا باید دستگاه را خاموش کرد و از منبع برق سیم آن را بیرون بکشیم. در قسمت قوس تیغه مهره ای وجو دارد که با کمک آچار آن را باز کرده و تیغه را تعویض می کنیم و سپس مهره را محم می کنیم. باید در نظر اشته باشیم که هنگام بستن فشار بیش از از به مهره وارد نکنیم و در آخر باید محور دستگاه را چک کنیم.

کلام آروا:

همانطور که در تعریف اینکه اره دیسکی چیست توضیح دادیم ،این ابزار برای کارهای برشکاری استفاده می شود و دارای تیغه های دایره ای شکل و از جنس های مختلف است که این امکان را در اختیار ما می گذارد تا متریال های مختلف را در عمق برش های متفاوت انجام دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت مشاوره های رایگان با همکاران ما در آروا تماس حاصل نمایید.

همچنین می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات در زیر همین مطلب نیز مطرح کنید. (سوالات و نظرات شما به سرعت منتشر می شود)

۶ دیدگاه

 • سلام من آره دیسکی اروا رو خرید کردم که یه تیغه ام دی آف بر داره میتونم با تعویض تیغه ی دستگاه سنگ تراورتن رو برش بزنم

  • درود بر شما
   دوست عزیز کاربرد اصلی اره دیسکی یا همان اره گردبر برای برش چوب استفاده می شود. به علت قدرت و سرعت دستگاه که متناسب با برش چوب تعیین شده است؛ به هیچ عنوان پیشنهاد نمی کنیم که از آن برای برش سنگ استفاده کنید.
   با این حال افرادی هستند که با تعویض تیغه این کار را انجام می دهند؛ این کار علاوه بر اینکه خطرناک است موجب کاهش طول عمر دستگاه یا خرابی آن نیز می شود.

  • درود بر شما
   خیر متاسفانه امکان همچین چیزی وجود ندارد. گیربکس دستگاه برش سرامیک برای برش mdf مناسب نیست و نمی توانید این کار را انجام دهید.

 • سلام آیا از این اره دیسکی که برای برش چوب و mdf هست، میتوان با تعویض تیغه برش، برای برش قوطی فلزی صنعتی که نازک هست استفاده کرد؟

  • درود بر شما
   همانطور که فرمودید اره دیسکی برای برش چوب استفاده می شود. بنابراین به علت قدرت و سرعت بی باری اره گردبر که متناسب با برش چوب تعیین شده است؛ به هیچ عنوان پیشنهاد نمی کنیم که از آن برای برش قوطی های فلزی یا سنگ و… استفاده کنید.
   ابزار مناسب برای برش قوطی اره پروفیل بر می باشد که با کلیک روی لینک زیر می توانید پروفیل بر های آروا را مشاهده کنید.
   https://arvatools.com/shop/ابزار-آلات-برقی/پروفیل-بر/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *