کاتر چیست


کاتر وسیله ای می باشد که ممکن است در خانه بیشتر از پیچ گوشتی مورد استفاده قرار گیرد، زیرا یک ابزار برش دستی است و برای بریدن، خط انداختن و حتی تیز کردن اجسام مختلف کاربرد دارد. اما کاربرد کاتر تنها به این موارد ختم نمی شود بلکه درصنعت و کارگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. کاتر یک وسیله ساده اما به شدت وسیله کاربردی با تنوع بسیار می باشد. به همین علت آروا یک محتوای کامل برای معرفی کاتر در نظر گرفته است. در این مطلب درباره اینکه کاتر چیست و انواع کاتر کدام اند و هر کدام چه کاربردی دارند اطلاعات مناسبی کسب می کنید و با استفاده از نکات خرید کاتر، می توانید یک کاتر خوب تهیه کنید.

کاتر چیست و اجزای کاتر

برای اینکه بخواهیم با کاتر به طور دقیق آشنا شویم بسیار مهم است که اجزای آن را بشناسیم. کاتر از دو قسمت اصلی بدنه و تیغه تشکیل شده است. جنس، شکل و سایز این دو با توجه به نوع کاربرد کاتر تغییر می کند برای مثال دسته کاتر اگر فلزی باشد؛ می تواند جنس آلومینیوم، تیتانیوم؛ استیل و فولاد، روی، زینک و…داشته باشد. اگر دسته کاتر پلاستیکی باشد از جنس پلی پروپیلن، پلاستیک abs  فشرده است. قسمت تیغه نیز علاوه بر اینکه از جنس فولاد و الیاژ هایی از این قبیل است، باید ضد زنگ و برندگی بالایی داشته باشد.

انواع کاتر

انواع کاتر

شاید تصورتان این باشد که تنها دو یا سه مدل بیشتر کاتر وجود ندارد اما تنوع کاتر ها بسیار وسیع است به همین علت دسته بندی آن ها  به دو صورت انجام می شود. یکی از حالت ها بر اساس شکل و ساختار کاتر است و حالت دیگر بر اساس کاربرد این وسیله می باشد.

انواع کاتر براساس شکل  

در ابتدا کاترها به شکل ساده ای طراحی می شدند اما با گذشت زمان طرح های گوناگونی از آن ها تولید شد که در ادامه به معرفی شکل های متفاوت کاتر ها می پردازیم. انواع کاتر را براساس شکل می توان به کاتر کلاسیک، چاقویی، مینی، قلمی، غلطکی و گردبر تقسیم نمود. هر کدام از این کاتر ها برای کار خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

کاتر کلاسیک

کاتر کلاسیک که به عنوان یکی از قدیمی ترین ابزار آلات دستی شناخته می شود، قدیمی ترین نوع کاتر است که به آن کاتر ساده نیز می گویند. این ابزار در نوع قدیمی تر به صورت  کاتر تیغه ثابت و بعد به صورت کاتر تیغه متحرک تولید شده است. دسته این نوع ابزار به صورت پلاستیکی یا فلزی است و به آن کاتر فلزی می گویند.

در بسیاری از آن ها تیغه به صورت ریلی می باشد و توسط یک گیره که بر روی بدنه است میزان بیرون آمدن نوک تیغه را می توانید تنظیم کنید. این نوع کاتر ها در سایز مختلفی کوچک تا بزرگ با سایز طول تیغه ۸۰ تا ۱۴۰ میلی متر و عرض تیغه ۸ تا ۲۵ میلی متر طراحی شده اند.

کاتر چاقویی

کاترهای چاقویی ظاهری شبیه به کاترهای ساده  (کاتر کلاسیک) دارند با این تفاوت که شکل لبه ی تیغه آن ها همانند چاقو است. این مدل وسیله برای گردشگری و کوه نوردی بسیار مناسب می باشد.

کاتر مینی

کاتر مینی چیست؟

یکی از انواع کاتر چیست را می توانیم کاتر های مینی بدانیم. این کاتر ها دارای تیغ بسیار کوچک هستند و از کاتر های ساده بسیار ضعیف تر و کوچکتر می باشند.  به راحتی داخل کیف جا می شوند و برای کار های ظریف و سبک مورد استفاده قرار می گیرند. کاتر مینی حتی دارای قلابی هستند که آن ها را تبدیل به جاسوئیچی می کند.

این کاترها دارای تیغ بسیار کوچک هستند و از کاترهای ساده ضعیف تر می باشند. کاتر مینی به راحتی داخل کیف جا می شوند و برای کارهای ظریف و سبک مورد استفاده قرار می گیرند. کاترهای مینی حتی دارای قلابی هستند که آن ها را به جاسوئیچی تبدیل می کند.

کاتر قلمی یا مدادی

کاتر مدادی یا قلمی

همان طور که از نام این کاتر مشخص است ارگونومی آن شبیه به مداد و قلم است و به راحتی در کیف و جیب قرار می گیرد. این کاتر برای کارهای سنگین مناسب نیست و برای مدل سازی شابلون و ماکت سازی مورد استفاده قرار می گیرد. در مورد توضیح کاتر چیست باید این نکته را بدانید که تیغ کاتر مدادی با تیغ کاتر کلاسیک فرق دارد. شکل و سایز این تیغه مخصوص به خود و همانند عکس زیر است. 

کاتر غلتکی

کاتر غلتکی

این کاتر اسم های دیگری از جمله کاتر دوار، کاتر چرخان و …. دارد. زمانی که صحبت از چرخش وسیله ای می شود یعنی شکل تیغه به صورت دیسکی یعنی همان گرد است. قطر تیغه این نوع کاترها می تواند کوچک تا بزرگ باشند. بر روی این کاتر ها تیغه گردان ۳۶۰ درجه وجود دارد که همانند یک cd می باشد. تیغه این ابزار با حرکت کاتر همچون چرخ  یک خودرو می چرخد و بر روی سطح برش ایجاد می کند. یکی از معروف ترین این نوع ابزار، کاتر پیتزا است. علاوه بر این از این نوع مدل کاتر غلطکی در کارهای صنعتی نیز استفاده می شود.

کاتر گردبر

ممکن است با شنیدن نام کاتر گردبر به یاد کاتر دیسکی بیافتید  اما این دو کاتر با یکدیگر متفاوت هستند توسط کاتر دیسکی یا همان کاتر غلتکی برش های صاف می توانید ایجاد کنید اما کاتر گردبر همانند یک پرگار است که با آن برش های گرد می زنید. تیغه این نوع کاتر می تواند از جنس های متفاوتی باشد تا حتی شیشه را نیز برش دهید.  شما می توانید توسط این کاتر قطر های برش دایره را تنظیم کنید. قطر این برش ها از ۳ میلی متر نمی تواند کمتر باشد. تیغه برش این کاترها عمدتا به صورت دیسک همانند شکل زیر است تا دایره ای هموار برش دهید.

انواع کاتر براساس کاربرد

در توضیح کاتر چیست به این مسئله اشاره کردیم که این ابزار دارای انواع مختلفی است که هر کدام در بخش های مختلف کاربرد دارند. حال که با انواع کاتر از نظر شکل و ظاهر آشنا شدید ممکن است این سوال در ذهنتان پیش بیاید که چگونه کاتر متناسب با فعالیت خودتان را خریداری کنید. براساس کاربرد و نوع استفاده می توانیم کاتر ها را به دسته بندی موکت بر، کاتر بسته بندی، پلکسی بر، طراحی، کاغذبر و شیشه پاک کن تقسیم کرد.

کاتر موکت بر

با توجه به اینکه موکت، کاغذ ضخیم تر و بافت مستحکم تری دارد; کاتر های موکت بری نیز از مقاومت بالاتری برخوردار هستند تا بتوانید توسط این کاتر موکت ها با ضخامت های گوناگون را برش دهید. این نوع کاتر ها معمولا فلزی هستند و دارای سایز های مختلفی می باشند. هم چنین بر روی دسته ی برخی از آنان یک قفل وجود دارد تا تیغه کاتر جابه جا نشود.

کاتر بسته بندی

در بخش تولید، مونتاژ و بسته بندی نوعی کاتر استفاده می شود که به آن کاتر بسته بندی می گویند عمده استفاده این کاترها  برای باز کردن بسته بندی یا ایجاد برش بر روی مقوا ها است تا جعبه درست کنند.

نوعی کاتر بسته بندی نیز وجود دارد که به کاتر ایمنی معروف است و در ظاهر تفاوت دارد. نوک برش بر روی این کاتر محافظت شده است به این صورت که هنگام پاره کردن برش و روکش و پلمب کارتن ها آسیبی به محتویات داخل کارتن وارد نشود.

کاتر پلکسی بر

برای برش لمینت، پلکسی و پلاستیک از کاتر پلکسی بر استفاده می شود. نوک تیغه این کاتر با قرار گرفتن بر روی سطح مورد نظر با چند بار خط انداختن به راحتی نفوذ می کند و می توان با کمی فشار بر روی یک خط صاف سطح مورد نظر را برش دهیم.

کاتر طراحی

اگر تا به حال کلاس نقاشی ثبت نام کرده باشید و به فروشگاه های لوازم طراحی مراجعه کرده باشید با کاتر طراحی آشنا شده اید. ظاهر این کاترها بسیار متفاوت است. کاتر طراحی در شکل های متفاوتی ساخته می شود. هر کدام تیزی، برندگی و وزن متفاوتی دارند. از کاتر طراحی برای کار های متفاوتی از قبیل خط اندازی، روکش برداری، پرداخت کاری استفاده می شود.

دستگاه کاتر کاغذ بری

دستگاه کاتر کاغذ

در بسیاری از دفاتر فنی، صحافی و کتاب فروشی دستگاهی وجود دارد که توسط آن می توانید کاغذ را برش دهید. این دستگاه کمک می کند تا تعداد بیشتری کاغذ را به طور هماهنگ با هم برش بدهید. در ساختار داخلی این دستگاه ها یک اهرم وجود دارد که نیروی برش را چند برابر می کند.

کاتر شیشه پاک کن

کاتر شیشه پاک کن

بسیار پیش می آید که بر روی سرامیک یا شیشه لکی وجود دارد یا رنگی چسبیده است و برای جداسازی آن ها نیاز به یک جسم تیز است که از کاتر استفاده می شود و این نوع کاتر ها سطح پهن تر و ضخامت بیشتر و قدرت برندگی کمتری دارند، زیرا برای جداسازی لک ها استفاده می شوند و برای برش استفاده نمی شوند.

کاتر طراحی چیست؟ (کاتر مدادی)

کاتر قلمی، کاتر مدادی یا کاتر طراحی، کاتر بسیار ظریفی به شمار می رود. کاتر طراحی در کارهای هنری و ساخت انواع صنایع دستی برای برش زدن کاغذ، پارچه، چرم و … کاربرد دارید.

به دلیل ظرافتی که کاتر مدادی دارد، جنس بدنه آن اکثراً استیل ضد زنگ می باشد تا استحکام و کارایی مناسب را در هنگام استفاده از آن داشته باشد.

انواع تیغ کاتر

تیغ کاتر با توجه به ضخامت و جنس های مختلفی که دارند، تولید می شوند. کاربردی ترین تیغه های کاتر تیغه های HSS، سرامیکی و کاربید هستند. هر یک از این تیغه ها مزایا و معایبی دارند که با توجه به استفاده ای که دارند، باید نوع مناسب تهیه شود. در ادامه انواع تیغ کاتر را معرفی می کنیم:

تیغ کاتر کلاسیک

تیغ کاتر کلاسیک

یکی از انواع تیغ کاتر که بسیار پرکاربرد است، تیغ کاتر کلاسیک است. این تیغ ها در سایزهای مخلتف به بازار عرضه می شوند. انتخاب تیغ مناسب برای کاتر بسیار مهم است و باید

طول تیغ های کاتر کلاسیک از ۸ تا ۱۴ سانتیمتر و عرض آن ها بین ۰.۸ تا ۵/۲ سانتیمتر است.

تیغ کاتر کلاسیک دیگری نیز برای کارهای ظریف تر تولید می شود که تیغ کاتر ۳۰ درجه نام دارند.

تیغ کاتر قلمی

تیغ کاتر قلمی

به تیغی که در کاتر قلمی به کار برده می شود، تیغ کاتر قلمی گفته می شود. با استفاده از این تیغ ها در کارهای مختلف هنری و ظریف کاری می توان منحنی های مدلینگ را به راحتی و با دقت بالا انجام داد.

تیغ کاتر طلق بر

تیغ کاتر طلق بر

تیغ کاتر طلق بر برای برش طلق های کریستال و ورق های پلکسی گلاس کاربرد دارد. به این تیغ ها تیغ کاتر برش پلکسی هم گفته می شود.

تیغ های کاتر طلق بر اگر به خوبی استفاده نشوند، زود کند می شوند و تعویض سریع آن از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.

تیغ عایق بر

تیغ کاتر عایق بر

تیغ عایق یا تیغ عایق بر به دلیل داشتن دندانه در لبه های آن، برای برش مواد مختلفی مانند فوم و فایبرگلاس قابل استفاده است.

تیغ کاتر غلطکی

تیغ کاتر غلطکی

تیغ کاتر تیغ گرد یا تیغ کاتر دوار که از ابزارهای هنری می باشد، برای برش چرم و پارچه استفاده می شود. در زمان کار با این کاتر، حتماً باید از صفحه برش مناسب آن استفاده شود تا آسیبی به تیغه وارد نشود.

تیغ کاتر قلابی

تیغ کاتر قلابی

تیغ کاتر شاخ گاوی نسبت به سایر انواع تیغه های کاتر، ظاهر متفاوت تری دارد و سر آن قلابی است.

برش زدن موکت، صفحات چند لایه و همچنین ورقه های پلاستیکی از کاربردهای تیغه کاتر قلابی به شمار می روند.

کاتر های آروا

کاتر آروا

شرکت آروا تنوعی وسیعی از ابزار آلات صنعتی از جمله کاتر را در بازار عرضه می کند کاتر های آروا در طرح ها و قابلیت های متفاوتی هستند که می توانید در بین انتخاب های خود کاتر های مارک آروا را نیز بررسی کنید.  در ادامه خصوصیات کاتر های آروا را بیان می کنیم.

کاتر های آروا به دلیل کیفیت و ماندگاری بسیار بالایی که دارند، الماس درخشانی در دستان شما بوده و به شما برای انجام تمام امور با کیفیت و سرعت بالاتر کمک می کنند.

  • دارای قفل کن اتوماتیک
  • طراحی منحصر به فرد و کاربر پسند
  • بدنه تمام فلزی و آلیاژ مقاوم از جنس روی
  • ریل فلزی دندانع دار از جنس استیل ضد زنگ
  • روکش لاستیکی جهت جلوگیری از لرزش
  • مجهز به ضامن کشویی جهت افزایش ایمنی
  • تنوع متنوع در سایز تیغه و از جنس  sk 4

 کلام آروا:

قبل از خرید هر وسیله ای حتی کوچک بهتر است در رابطه با آن تحقیق و بررسی های لازم را انجام دهید. به همین خاطر سعی کردیم در این مقاله در رابطه با انواع کاتر چیست و راهنمای خرید یک کاتر خوب اطلاعات کافی به شما بدهیم و کاترهای باکیفیت آروا به شما معرفی کردیم.

در صورتی که تمایل به خرید کاترهای آروا داشتید می توانید به نمایندگی آروا در سراسر ایران مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *