انواع نازل سشوار صنعتی

سشوار صنعتی یکی از ابزار های کاربردی است که از آن برای انتقال حرارت و گرما به منظور لایه برداری، رنگ زدایی، لحیم کاری و … استفاده می شود و برای هدایت حرارت و گرما نیز به نقطه مورد نظر از نازل استفاده می شود. استفاده از انواع نازل سشوار صنعتی کیفیت ،دقت و همچین موفقیت در کارها را بالا برده و با آنها می توان در مدت زمان کمی کارهای متنوع و مختلفی را انجام داد.

نازل ها در سشوار صنعتی دارای شکل ها و مدل های مختلفی هستند که هر کدام برای کاربردی ساخته و تعریف شده اند که در ادامه این مقاله و در جهت شناخت انواع نازل سشوار صنعتی به آنها اشاره می کنیم و علاوه بر اینها به نحوه کار با این ابزار و نکات ایمنی کار با سشوار صنعتی می پردازیم. با آروا همراه باشید تا اطلاعات جامع و کاملی در خصوص انواع سری سشوار صنعتی کسب کنید.

نازل سشوار صنعتی چیست؟

سشوار صنعتی یکی از ابزار هایی است که با کمک آن می توان حرارت زیادی را در هنگام کارها در اختیار داشت و گرما را به نقطه مورد نظر هدایت کرد و برای انجام دادن این کار نیاز به انواع نازل سشوار صنعتی داریم. نازل ها دارای انواع مختلفی هستند که از هر کدام از آنها می توان در مواردی که نیاز به انتقال حرارت است استفاده کنیم. نازل ها دارای شکل های مختلفی هستند که در قسمت دمنده سشوار صنعتی نصب می شوند و با کمک آنها می توان کارهای مختلفی نظیر لایه برداری رنگ ها، برداشتن کاغذ دیواری، خم کردن لوله و موارد مشابه را انجام داد.

سشوار های صنعتی دارای المنت و سیستم دمنده ای هستند که بر اثر داغ شدن المنت هوای گرم را با کمک دمنده به بیرون هدایت می کنند. نازل های سشوار صنعتی از جنس فولاد مقاوم ساخته می شوند تا در برابر حرارت و گرمای بیش از ۷۰۰ درجه سانتیگراد مقاومت خود را از دست ندهند. در ادامه این مطلب انواع نازل ها و کاربرد هایی که هر کدام دارند را توضیح می دهیم اما پیشنهاد می شود جهت آشنایی بهتر و بیشتر با این مطلب ،مقاله سشوار صنعتی چیست و کاربرد آن را مطالعه بفرمایید.

انواع نازل سشوار صنعتی

همانطور که دانستیم با کمک نازل می توانیم حرارت را به نقطه ای که مد نظرمان است هدایت کنیم و این کار با کمک نازل های مختلفی انجام می شود و دلیل استفاده از انواع نازل ها نیز این است که کارها با دقت و کیفیت بالایی انجام شود. انواع نازل سشوار صنعتی این امکان را به ما می دهند که بتوانیم میزان و تمرکز حرارت خروجی را کنترل کنیم. در ادامه این بخش و برای شناخت هر چه بهتر از انواع سری سشوار صنعتی هر کدام را معرفی و توضیح می دهیم.

نازل اصلی

انواع سری سشوار صنعتی

به قسمتی که از طریق آن باد و حرارت از سشوار صنعتی خارج می شود نازل گفته می شود و تمام سشوار ها دارای یک نازل اصلی هستند که گرما و حرارت از آن خارج می شود و در زمانی که از نازل اصلی استفاده می شود حرارت به صورت مستقیم ایجاد می شود اما باید بتوانیم روی حرارت به وجود آمده کنترل داشته باشیم و دلیل استفاده از انواع نازل ها نیز به این خاطر است که روی گرمای خروجی از نازل سشوار کنترل انجام شود. سشوار های صنعتی دارای دکمه کنترل در سه حالت باد، گرما و شدت باد و گرما هستند که هنگام استفاده، می توان با توجه به نوع کار و نیاز ، درجه آن را تنظیم کرد.

نازل مخروطی یا کاهنده

نازل مخروطی یا کاهنده سشوار صنعتی

یکی از انواع نازل سشوار صنعتی نازل کاهنده یا مخروطی است و در زمان هایی که می خواهیم بخشی از سطح کار را گرم کنیم از این نازل استفاده می شود. از دیگر مواردی که می توان با کمک این نازل انجام داد خم کردن لوله های پلاستیکی و لحیم کاری است. هنگام استفاده از این نازل دقت بیشتری در کارها به وجود می آید و با توجه به اینکه شکل این نازل شبیه به خرطوم است به آن نازل خرطومی گفته می شود همچنین از آنجاییکه در زمان انتقال حرارت از شدت گرما کاسته می شود به آن نازل کاهنده نیز گفته می شود.

گاهی اوقات به این نوع نازل سشوار صنعتی ،نازل حلزونی نیز گفته می شود.

نازل بازتابنده یا قاشقی

نازل بازتابنده یا قاشقی

نازل بازتابنده یا قاشقی که به آن رفلکس نیز گفته می شود، از انواع نازل سشوار صنعتی است که از آن برای هدایت گرمای مورد نظر جهت خم کردن لوله های پلاستیکی استفاده می شود. از دیگر موارد استفاده این ابزار ایجاد حرارت برای انقباض لوله هایی است که دچار یخ زدگی شده اند. علاوه بر موارد ذکر شده با کمک این نازل می توان اطراف لوله ها را نیز گرم کرد. این نازل دارای مدل های مختلفی است که تقریبا شبیه به قاشق هستند و چون در زمان استفاده از آن حرارت بازتابیده می شود به آن بازتابنده نیز گفته می شود.

نازل تخت

نازل تخت سشوار صنعتی

همانطور که تا اینجا دانستیم نازل های سشوار صنعتی دارای انواع مختلفی هستند که یکی دیگر از آنها نازل تخت می باشد. شکل این نازل به صورت تخت و کشیده است و از آن جهت لایه برادی رنگ ها و پوشش هایی مانند کاغذ دیواری استفاده می شود. با کمک این نازل می توان میزان گرمای خروجی از سشوار را به قسمت مورد نظر هدایت کرد. برخی از نازل های تخت به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که علاوه بر ایجاد گرما شبیه به کاردک نیز عمل می کنند. علاوه بر کارهای لایه برداری از این نازل می توان برای خم کردن لوله های پلاستیکی نیز استفاده کرد.

نازل محافظ شیشه

نازل محافظ شیشه سشوار صنعتی

همانطور که گفتیم از انواع نازل سشوار صنعتی برای هدایت حرارت روی نقطه یا سطح خاصی استفاده می شود، اما در برخی مواقع ممکن است حرارت ایجاد شده روی برخی از متریال ها مانند شیشه آسیب وارد کند که به همین خاطر برای پاک کردن رنگ ها از روی شیشه و یا جدا کردن برخی از برچسب ها از نازل محافظ شیشه استفاده می شود و دلیل آن هم به این خاطر است که این نازل ها کمک می کنند تا حرارت و گرما به صورت مستقیم بر روی شیشه برخورد نکند.

نازل جوشکاری یا شکاف دار

نازل جوشکاری سشوار صنعتی

یکی دیگر از انواع نازل سشوار صنعتی نازل جوشکاری است که روی نازل اصلی نصب می شود و از آن می توانیم برای انجام برخی فعالیت های به اصطلاح جوشکاری مانند جوش دادن ورق های پلاستیکی و PVC استفاده کرد. برای انجام دادن این کار از حرارت  کنترل شده استفاده می شود. با کمک نازل جوشکاری سشوار صنعتی که دارای شکل های مختلف از جمله لوله ای است حرارت را به نقطه ای که می خواهیم منتقل می کنیم.

یکی از نازل های جوشکاری از دو لوله باریک تشکیل شده است که این دو لوله در قسمت خروجی حرارت، به هم متصل شده اند و مکانیزم کار با آن به این صورت است که از لوله متصل به نازل اصلی حرارت دمیده می شود تا چسب حرارتی قرار داده شده در لوله اریب را ذوب کرده و فرایند جوشکاری روی مواد پلاستیکی به خوبی انجام شود.

انواع نازل سشوار صنعتی که از آنها برای انتقال حرارت استفاده می شود در مدل های و شکل های مختلف طراحی و تولید می شوند و الزاما دارای یک شکل واحد و یکسان نیستند.

کلام آروا:

زمانی که قصد کنترل حرات و گرما در سشوار های صنعتی را داریم از قطعه ای به نام نازل استفاده می کنیم و در واقع با کمک این وسیله می توانیم میزان گرما و حرارت را به نقطه ای که مدنظر است هدایت کنیم. استفاده از انواع نازل سشوار صنعتی به ما این امکان را می دهد که در کارها همیشه دقت بالایی داشته باشیم. با توجه به اینکه در این مقاله درباره انواع نازل و سشوار صنعتی صحبت کردیم پیشنهاد می شود برای دریافت مشاوره های رایگان در این زمینه و همچنین کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در آروا تماس حاصل نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.