معرفی انواع باطری دریل شارژی همراه با مزایا و معایب

انواع باطری دریل شارژی

در این مقاله قصد داریم شما را با راهکارها و نکاتی در مورد نوع نگهداری و استفاده صحیح از انواع باطری دریل شارژی آشنا کنیم. قبل از هر چیز شما باید نوع باتری شارژی ابزار خود را بشناسید تا بدانید که چگونه از باطری خود نگهداری و استفاده کنید.

شرایط نگهداری باتری‌ها با توجه به مدل آن‌ها متغیر است. با استفاده از این موارد شما می‌توانید عمر باتری خود را افزایش دهید و با توجه به اینکه هزینه باطری‌های شارژی خیلی گران هستند استفاده بهینه از این وسیله داشته باشید.

آگاهی داشتن از نوع عملکرد باتری دریل شارژی از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه در شغل‌های مختلفی مانند صنایع ساختمان‌سازی از ابزارهای زیادی استفاده می‌شود. تعدادی از آن‌ها منبع تغذیه‌شان مستقیم از برق شهری استفاده می‌شود و تعداد دیگری از آن‌ها به کمک باطری‌های شارژی کار می‌کنند. یکی از بخش‌های مهم در ابزارهای بی‌سیم یا شارژی، باطری است.

باطری شارژی چیست؟

یک باطری منبعی برای ذخیره کردن انرژی برق و استفاده از آن در ابزارهای مختلف است. باتری یا پیل یک تبدیل کننده انرژی است که انرژی شیمیایی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند و عملکرد آن به صورت یک مخزن ذخیره انرژی الکتریکی است که در مواقع لزوم استفاده می‌شود. این باتری‌ها یکی از بزرگترین معضلات برای ذخیره کردن انرژی و استفاده کردن از آن در ابزارهای مختلف را مرتفع کرده‌اند.

جنس باتری‌های دریل شارژی چیست؟

باطری دریل شارژی

فرق باتری‌های شارژی در نوع جنس و مواد سازنده آن‌ها است. با تغییر دادن مواد شیمیایی داخل باتری‌ها، تولید‌کنندگان انواع باطری دریل شارژی توانستند؛ باتری‌هایی را تولید کنند که هم سبک‌تر و هم کارایی بیشتری داشته باشند.

معمولاً باتری‌های شارژی از سه نوع آلیاژ لیتیوم یون، نیکل کادمیوم یا نیکل متال هیدرید تشکیل شده‌اند. نامگذاری باطری‌های دریل شارژی از روی همین مواد سازنده آن‌ها انجام می‌شود. همچنین باطری و جنس آن یکی از عوامل مهم در راهنمای خرید دریل شارژی است.

تعریف ولتاژ در باتری شارژی چیست؟

به اختلاف پتانسیل دو سر منفی و مثبت باتری ولتاژ گفته می‌شود. ولتاژ باطری با یک مقدار عددی مشخص می‌شود و واحد اندازه‌گیری آن ولت است. از مهم‌ترین خصوصیات یک باطری، ولتاژ آن است. بنابراین ولتاژ تعریف مشخصی از باطری به کار رفته در ابزار مورد نیاز را به ما معرفی می‌کند. به عنوان مثال در وسیله‌‌ای که یک باتری ۱۰ ولتی نیاز دارد نمی‌توان از یک باتری ۱۲ ولتی یا ۴ ولتی استفاده کرد.

هر باطری از چند سلول کوچک‌تر درست شده است. برای اینکه به جریان ولتاژ مورد‌نظر برسیم باطری‌ها را به صورت سری و موازی به یکدیگر می‌بندیم.

تاثیر حافظه در باطری دریل شارژی چیست؟

معمولا هنگام خرید ابزارهای شارژی به شما توصیه می‌شود که باطری ابزار خود را تا قبل از این که شارژ آن به طور کامل تخلیه شود شارژ کنید و اگر این امر را رعایت نکنید؛ طول عمر باتری شما کوتاه می‌شود. این مسئله کاملاً جدی است و از نظر علمی ثابت شده می‌باشد. به این عملکرد باتری “تاثیر حافظه” می‌گویند.

به دلیل استفاده نادرست از ابزارهای شارژی و به موقع شارژ نکردن آن‌ها تاثیر حافظه ایجاد می‌شود. به عنوان مثال وقتی باتری هنوز شارژ دارد و شما آن را شارژ می‌کنید این در حافظه باطری ثبت می‌شود و دفعه بعد به طور کامل شارژ نمی‌شود و این امر باعث پایین آمدن کارایی باطری می‌شود.

لازم به ذکر است که بدانید تاثیر حافظه، در تعدادی از انواع باطری‌ دریل شارژی تاثیرگذار است و در همه آن‌ها یکسان نیست. توصیه می‌شود زمانی باطری خود را شارژ کنید که شارژ آن به طور کامل تخلیه شده باشد.

مشخصات باطری لیتیوم یون چیست؟

باطری لیتیوم یون

معمولا باطری لیتیوم یون روی باطری‌های دریل شارژی پیشرفته و گران‌ قیمت با یک مارک معروف مانند آروا نصب می‌شود. این باطری دارای مزایای فراوانی است. البته معایب خیلی کمی هم دارد. در ادامه به خصوصیات مهم این نوع باطری می‌پردازیم.

 1. هنگام شارژ کردن این باطری و هنگام خالی شدن شارژ آن به گونه‌ای طراحی شده است که آسیب زیادی متوجه باطری نمی‌شود.
 2. در مقایسه با مدل‌های دیگر باطری، باطری لیتیوم یون عمر بیشتری دارد. اگر از باطری درست استفاده شود تا ۱۵۰۰ بار می‌توان باطری را شارژ کرد و از آن استفاده بهینه انجام داد.
 3. این باطری دارای تراکم انرژی بالایی است و در مقایسه با باطری‌های دیگر، شارژ بیشتری در خود نگه می‌دارد و همچنین ولتاژ بیشتری را در مقایسه با سایر باطری‌ها به شما ارائه می‌دهد. باطری لیتیوم یون به نسبت سایر باطری‌های دیگر که ظرفیت مشابه دارند در هنگام استفاده با بالاترین میزان قدرت به مدت طولانی‌‌تری کار می‌کند.
 4. از نظر تاثیر مخرب بر روی محیط زیست باطری لیتیوم یون تاثیر کمتری بر روی طبیعت دارد.
 5. باطری لیتیوم در دمای پایین و هوای سرد عملکرد بالایی دارد.
 6. این باطری دارای مدارهای پیشرفته‌ای است که از زیاد شارژ شدن باطری و همچنین خالی شدن بیش از اندازه آن جلوگیری می‌کند.

نکات نگهداری باطری لیتیوم یون:

 • برای این که باطری در بهترین حالت ممکن شارژ شود باید بگذارید شارژ باطری کاملا تمام شود و مجددا اقدام به شارژ آن کنید این کار عمر باطری شما را زیاد می‌کند.
 • به این نکته توجه داشته باشید که بعد از خرید یک ابزار شارژی حتماً دفترچه دستورالعمل آن ابزار را با دقت و کامل بخوانید و از روش شارژ اولیه آن مطلع شوید. به عنوان مثال در بعضی از باطری‌ها باید قبل از اولین مصرف، در ابتدا به مدت ۱۲ ساعت شارژ شوند و سپس از آن دستگاه استفاده کنید.
 • باطری لیتیوم یون به هیچ عنوان زمین نباید بخورد. به عبارت دیگر ضربه خوردن شدید به باطری باعث خرابی در باطری لیتیوم یون خواهد شد. به عنوان مثال برای فشار وارد کردن به جسم از انتهای دریل شارژی برای ضربه زدن به آن استفاده نکنید. این کار باعث می‌شود عمر باطری شما کم شود.
 • به طور معمول شرکت‌های تولید وسایل بی‌سیم هنگام فروش ابزار خود ۲ عدد باطری شارژی نیز همراه با آن به خریدار ارائه می‌دهند. اکثر اوقات کاربرانی که از وسایل شارژی زیاد استفاده نمی‌کنند یکی از باطری‌ها را در گوشه‌ای نگهداری می‌کنند تا در آینده بتوانند از آن استفاده کنند.
  ولی لازم به ذکر است که بدانید این کار هیچ نتیجه‌ای ندارد و باعث خراب شدن باتری شما می‌شود. بنابراین نگهداری طولانی مدت از باطری لیتیوم یون و استفاده نکردن از آن باعث می‌شود عمر باطری شما کم شود.

مشخصات باطری نیکل کادمیوم چیست؟

این نوع از باطری های شارژی جز قدیمی ترین انواع باطری است اما در دنیای امروز در انواع باطری دریل شارژی بسیار کم استفاده می شوند. خصوصیات این نوع باتریرا ذکر می کنیم.

 1. باطری نیکل کادمیوم به دلیل نوع ساختار فیزیکی که دارد خیلی قوی‌تر از باطری لیتیوم یون است و در اثر ضربه آسیب کمتری به آن‌ها وارد می‌شود و به دلیل ارزان بودن باطری نیکل کادمیوم تعداد کسانی که از این باطری‌ها استفاده می‌کنند خیلی زیاد است.
 2. تعداد سیکل شارژ باطری نیکل کادمیوم در مقایسه با باطری لیتیوم یون کمتر است و این تعداد تقریبا حدود ۸۰۰ بار شارژ و تخلیه را شامل می‌شود.
 3. با توجه به اینکه باطری نیکل کادمیوم دارای کمبودها و نقاط ضعف می‌باشد جزو باطری‌های ایده‌آل به شمار نمی‌رود ولی به دلیل ارزان قیمت بودن آن بسیاری از کاربران از آن استفاده می‌کنند.

نکات استفاده از باتری نیکل کادمیوم:

 • میزان انرژی ذخیره شده در آن‌ها در مقایسه با باطری لیتیوم یون کمتر است.
 • بعد از این که باطری دارای شارژ کامل است در صورتی که به مدت چند روز از آن استفاده نشود حدود ۲۰ درصد از شارژ خود را از دست می‌دهد و اگر به مدت یک ماه از آن استفاده نشود و به حال خود رها شود ۳۰ درصد دیگر از شارژ آن نیز از دست می‌رود. بنابراین برای اینکه این اتفاق نیفتد از هر دو باطری موجود استفاده کنید یعنی اینکه یک باطری را تا آخر استفاده کنید تا شارژ آن تمام شود.
 • از نظر مقیاس وزن، این باطری‌ها از باطری‌های لیتیوم یون سنگین‌تر هستند.
 • میزان ظرفیت باطری نیکل کادمیوم حداکثر حدود ۲و۴ ولت است.
 • از نظر آلودگی محیط زیستی باطری نیکل کادمیوم دارای آلودگی زیادی است و این به دلیل وجود فلزات سنگین مانند کادمیوم است.

بیشتر بخوانید: تفاوت بین باتری لیتیوم یون و نیکل کادمیوم چیست؟


مشخصات باتری نیکل هیدرید فلز چیست؟

باتری دریل شارژی آروا

یکی دیگر از انواع باطری دریل شارژی، نیکل هیدرید فلز است. این نوع باتری یک نسل جدیدتر از باطری‌های شارژی در دنیای وسایل شارژی به حساب می‌آیند. اکثر تولید‌کنندگان این باطری معتقد بودند می‌توانند باطری تولید کنند، که عیب‌های کمتری نسبت به دیگر باتری‌ها داشته باشد ولی در ادامه با توضیح مزایا و معایب آن متوجه می‌شویم که این طور نیست.

مزایا باتری نیکل هیدرید متال

 • طراحی این باطری به صورتی است که به محیط زیست آسیب خیلی کمی وارد می‌کند.
 • با توجه به ولتاژ مشابه به نسبت نیکل کادمیوم و لیتیوم یون از وزن کمتری برخوردار است.
 • اثر حافظه بر روی این نوع باطری خیلی کم است.

معایب باتری نیکل هیدرید فلز

 • باطری نیکل هیدرید فلز در مقایسه با باطری نیکل کادمیوم کارایی متوسط دارد ولی قیمت آن بالاتر است.
 • هنگامی که از آن استفاده نمی‌شود سرعت تخلیه شارژ در آن بالا است.
 • به نسبت باطری نیکل کادمیوم طول عمر کمتری دارد.
 • در آب و هوای سرد کارایی آن کم می‌شود.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی انواع باطری دریل شارژی پرداختیم. باتری های شارژی جز پر کاربردترین ابزارهای شارژی هستند که حدودا در اکثر ابزار ها استفاده می شود. به شما توصیه می‌شود که اگر قصد تعویض باطری دریل شارژی خود و یا خرید مجدد آن را دارید با مشاورین و متخصصین این امر در شرکت آروا تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید