انواع باطری دریل شارژی

دریل یکی از انواع ابزارآلات است که در دو نوع برقی و شارژی در بازار موجود می باشد و از آن در کارهای مختلفی نظیر سوراخکاری و باز و بسته کردن پیچ ها استفاده می شود. از قطعه های مهم و کاربردی در نوع شارژی دریل ها، باطری دریل شارژی می باشد. باتری دریل شارژی دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آنها نیز ویژگی ها و مزایای مربوط به خود را دارند. با توجه به اینکه از دریل برای باز و بسته کردن پیچ استفاده می شود اصطلاحاً باطری پیچگوشتی شارژی نیز به آن گفته می شود. برای انتخاب باتری و استفاده باتری در دریل شارژی عوامل و المان های مختلفی وجود دارد.

در این مقاله قصد داریم شما را با راهکارها و نکاتی در مورد نوع نگهداری و استفاده صحیح از انواع باطری دریل شارژی آشنا کنیم. قبل از هر چیز شما باید نوع باتری شارژی ابزار خود را بشناسید تا بدانید که چگونه از باطری خود نگهداری و استفاده کنید.

شرایط نگهداری باتری ها با توجه به مدل آنها متغیر است. با استفاده از این موارد شما می‌توانید عمر باتری خود را افزایش دهید و با توجه به اینکه هزینه باطری های شارژی خیلی گران هستند استفاده بهینه از این وسیله داشته باشید.

آگاهی داشتن از نوع عملکرد باتری دریل شارژی از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه در شغل‌های مختلفی مانند صنایع ساختمان سازی از ابزارهای زیادی از جمله دریل شارژی استفاده می‌شود. تعدادی از آن‌ها منبع تغذیه‌شان مستقیم از برق شهری استفاده می‌شود و تعداد دیگری از آن‌ها به کمک باطری‌های شارژی کار می‌کنند. یکی از بخش‌های مهم در ابزارهای بی‌سیم یا شارژی، باطری است.

باطری شارژی چیست؟

یک باطری منبعی برای ذخیره کردن انرژی برق و استفاده از آن در ابزارهای مختلف است. باتری یا پیل، یک تبدیل کننده انرژی است که بر اساس یک سری از واکنش های شیمیایی که درون آن انجام می شود، انرژی الکتریکی را تولید می کند و عملکرد آن به صورت یک مخزن ذخیره انرژی الکتریکی است که در مواقع لزوم استفاده می‌شود. باتری‌ها یکی از بزرگترین معضلات برای ذخیره کردن انرژی و استفاده کردن از آن در ابزارهای مختلف را مرتفع کرده‌اند.

جنس باتری‌های دریل شارژی چیست؟

باطری دریل شارژی

فرق باتری های شارژی در نوع جنس و مواد سازنده آن‌ها است. با تغییر دادن مواد شیمیایی داخل باتری ها، تولید‌کنندگان انواع باطری دریل شارژی توانستند باتری‌هایی را تولید کنند که هم سبک‌تر و هم کارایی بیشتری داشته باشند.

معمولاً باتری‌های شارژی از سه نوع آلیاژ لیتیوم یون، نیکل کادمیوم یا نیکل متال هیدرید تشکیل شده‌اند. نامگذاری باطری‌ دریل شارژی از روی همین مواد سازنده آن‌ها انجام می‌شود. همچنین باطری و جنس آن یکی از عوامل مهم در راهنمای خرید دریل شارژی است.

تعریف ولتاژ در باتری شارژی چیست؟

به اختلاف پتانسیل دو سر منفی و مثبت باتری ولتاژ گفته می‌شود. ولتاژ باطری با یک مقدار عددی، مشخص می‌شود و واحد اندازه‌گیری آن ولت است. از مهم‌ترین خصوصیات یک باطری، ولتاژ آن است. بنابراین ولتاژ تعریف مشخصی از باطری به کار رفته در ابزار مورد نیاز را به ما معرفی می‌کند. به عنوان مثال در وسیله‌‌ای که یک باتری ۱۰ ولتی نیاز دارد نمی‌توان از یک باتری ۱۲ ولتی یا ۴ ولتی استفاده کرد.

هر باطری از چند سلول کوچک‌تر درست شده است. برای اینکه به جریان ولتاژ مورد‌ نظر برسیم باطری ها را به صورت سری و موازی به یکدیگر می‌بندیم.

تاثیر حافظه در باطری دریل شارژی چیست؟

معمولا هنگام خرید ابزارهای شارژی به شما توصیه می‌شود که باطری ابزار خود را تا قبل از این که شارژ آن به طور کامل تخلیه شود شارژ کنید و اگر این امر را رعایت نکنید؛ طول عمر باتری شما کوتاه می‌شود. این مسئله کاملاً جدی است و از نظر علمی ثابت شده می‌باشد. به این عملکرد باتری “تاثیر حافظه” می‌گویند.

به دلیل استفاده نادرست از ابزارهای شارژی و به موقع شارژ نکردن آن‌ها تاثیر حافظه ایجاد می‌شود. به عنوان مثال وقتی باتری هنوز شارژ دارد و شما آن را شارژ می‌کنید این در حافظه باطری ثبت می‌شود و دفعه بعد به طور کامل شارژ نمی‌شود و این امر باعث پایین آمدن کارایی باطری می‌شود.

لازم به ذکر است که بدانید تاثیر حافظه، در تعدادی از انواع باطری‌ دریل شارژی تاثیرگذار است و در همه آن‌ها یکسان نیست. توصیه می‌شود زمانی باطری خود را شارژ کنید که شارژ آن به طور کامل تخلیه شده باشد.

انواع باطری دریل شارژی

باتری های دریل شارژی دارای انواع مختلفی هستند. در این قسمت هر کدام از این باطری دریل شارزی ها را به صورت کامل و مفید توضیح خواهیم داد.

مشخصات باطری لیتیوم یون چیست؟

باطری لیتیوم یون

معمولا باطری لیتیوم یون روی باطری‌های دریل شارژی پیشرفته و گران‌ قیمت با یک مارک معروف مانند آروا نصب می‌شود. این باطری دارای مزایای فراوانی است. البته معایب خیلی کمی هم دارد. در ادامه به خصوصیات مهم این نوع باطری می‌پردازیم.

 1. هنگام شارژ کردن این باطری و هنگام خالی شدن شارژ آن به گونه‌ای طراحی شده است که آسیب زیادی متوجه باطری نمی‌شود.
 2. در مقایسه با مدل‌های دیگر باطری، باطری لیتیوم یون عمر بیشتری دارد. اگر از باطری درست استفاده شود تا ۱۵۰۰ بار می‌توان باطری را شارژ کرد و از آن استفاده بهینه انجام داد.
 3. این باطری دارای تراکم انرژی بالایی است و در مقایسه با باطری‌های دیگر، شارژ بیشتری در خود نگه می‌دارد و همچنین ولتاژ بیشتری را در مقایسه با سایر باطری‌ها به شما ارائه می‌دهد. باطری لیتیوم یون به نسبت سایر باطری‌های دیگر که ظرفیت مشابه دارند در هنگام استفاده با بالاترین میزان قدرت به مدت طولانی‌‌تری کار می‌کند.
 4. از نظر تاثیر مخرب بر روی محیط زیست باطری لیتیوم یون تاثیر کمتری بر روی طبیعت دارد.
 5. باطری لیتیوم در دمای پایین و هوای سرد عملکرد بالایی دارد.
 6. این باطری دارای مدارهای پیشرفته‌ای است که از زیاد شارژ شدن باطری و همچنین خالی شدن بیش از اندازه آن جلوگیری می‌کند.

نکات نگهداری باطری لیتیوم یون

 • برای این که باطری در بهترین حالت ممکن شارژ شود باید بگذارید شارژ باطری کاملا تمام شود و مجددا اقدام به شارژ آن کنید این کار عمر باطری شما را زیاد می‌کند.
 • به این نکته توجه داشته باشید که بعد از خرید یک ابزار شارژی حتماً دفترچه دستورالعمل آن ابزار را با دقت و کامل بخوانید و از روش شارژ اولیه آن مطلع شوید. به عنوان مثال در بعضی از باطری‌ها باید قبل از اولین مصرف، در ابتدا به مدت ۱۲ ساعت شارژ شوند و سپس از آن دستگاه استفاده کنید.
 • باطری لیتیوم یون به هیچ عنوان زمین نباید بخورد. به عبارت دیگر ضربه خوردن شدید به باطری باعث خرابی در باطری لیتیوم یون خواهد شد. به عنوان مثال برای فشار وارد کردن به جسم از انتهای دریل شارژی برای ضربه زدن به آن استفاده نکنید. این کار باعث می‌شود عمر باطری شما کم شود.
 • به طور معمول شرکت‌های تولید وسایل بی‌سیم هنگام فروش ابزار خود ۲ عدد باطری شارژی نیز همراه با آن به خریدار ارائه می‌دهند. اکثر اوقات کاربرانی که از وسایل شارژی زیاد استفاده نمی‌کنند یکی از باطری‌ها را در گوشه‌ای نگهداری می‌کنند تا در آینده بتوانند از آن استفاده کنند.
  ولی لازم به ذکر است که بدانید این کار هیچ نتیجه‌ای ندارد و باعث خراب شدن باتری شما می‌شود. بنابراین نگهداری طولانی مدت از باطری لیتیوم یون و استفاده نکردن از آن باعث می‌شود عمر باطری شما کم شود.

مشخصات باطری نیکل کادمیوم چیست؟

این نوع از باطری های شارژی جز قدیمی ترین انواع باطری است اما در دنیای امروز در انواع باطری دریل شارژی بسیار کم استفاده می شوند. خصوصیات این نوع باتری را ذکر می کنیم.

 1. باطری نیکل کادمیوم به دلیل نوع ساختار فیزیکی که دارد خیلی قوی‌تر از باطری لیتیوم یون است و در اثر ضربه آسیب کمتری به آن‌ها وارد می‌شود و به دلیل ارزان بودن باطری نیکل کادمیوم تعداد کسانی که از این باطری‌ها استفاده می‌کنند خیلی زیاد است.
 2. تعداد سیکل شارژ باطری نیکل کادمیوم در مقایسه با باطری لیتیوم یون کمتر است و این تعداد تقریبا حدود ۸۰۰ بار شارژ و تخلیه را شامل می‌شود.
 3. با توجه به اینکه باطری نیکل کادمیوم دارای کمبودها و نقاط ضعف می‌باشد جزو باطری‌های ایده‌آل به شمار نمی‌رود ولی به دلیل ارزان قیمت بودن آن بسیاری از کاربران از آن استفاده می‌کنند.

نکات استفاده از باتری نیکل کادمیوم

 • میزان انرژی ذخیره شده در آن‌ها در مقایسه با باطری لیتیوم یون کمتر است.
 • بعد از این که باطری دارای شارژ کامل است در صورتی که به مدت چند روز از آن استفاده نشود حدود ۲۰ درصد از شارژ خود را از دست می‌دهد و اگر به مدت یک ماه از آن استفاده نشود و به حال خود رها شود ۳۰ درصد دیگر از شارژ آن نیز از دست می‌رود. بنابراین برای اینکه این اتفاق نیفتد از هر دو باطری موجود استفاده کنید یعنی اینکه یک باطری را تا آخر استفاده کنید تا شارژ آن تمام شود.
 • از نظر مقیاس وزن، این باطری‌ها از باطری‌های لیتیوم یون سنگین‌تر هستند.
 • میزان ظرفیت باطری نیکل کادمیوم حداکثر حدود ۲و۴ ولت است.
 • از نظر آلودگی محیط زیستی باطری نیکل کادمیوم دارای آلودگی زیادی است و این به دلیل وجود فلزات سنگین مانند کادمیوم است.

بیشتر بخوانید: تفاوت بین باتری لیتیوم یون و نیکل کادمیوم چیست؟


مشخصات باتری نیکل هیدرید فلز چیست؟

باتری دریل شارژی

یکی دیگر از انواع باطری دریل شارژی، نیکل هیدرید فلز است. این نوع باتری یک نسل جدیدتر از باطری‌های شارژی در دنیای وسایل شارژی به حساب می‌آیند. اکثر تولید‌کنندگان این باطری معتقد بودند می‌توانند باطری تولید کنند، که عیب‌های کمتری نسبت به دیگر باتری‌ها داشته باشد ولی در ادامه با توضیح مزایا و معایب آن متوجه می‌شویم که این طور نیست.

مزایا باتری نیکل هیدرید متال

 • طراحی این باطری به صورتی است که به محیط زیست آسیب خیلی کمی وارد می‌کند.
 • با توجه به ولتاژ مشابه به نسبت نیکل کادمیوم و لیتیوم یون از وزن کمتری برخوردار است.
 • اثر حافظه بر روی این نوع باطری خیلی کم است.

معایب باتری نیکل هیدرید فلز

 • باطری نیکل هیدرید فلز در مقایسه با باطری نیکل کادمیوم کارایی متوسط دارد ولی قیمت آن بالاتر است.
 • هنگامی که از آن استفاده نمی‌شود سرعت تخلیه شارژ در آن بالا است.
 • به نسبت باطری نیکل کادمیوم طول عمر کمتری دارد.
 • در آب و هوای سرد کارایی آن کم می‌شود.

تعویض باطری دریل شارژی

باتری ها چون یک قطعه مصرفی هستند و عمر مفید مشخصی نیز دارند ممکن است به مرور زمان دچار خرابی شوند و باید آنها را تعویض کرد. گاهی اوقات خرابی در یک قطعه داخلی است که با تعویض آن می توان دوباره از باطری استفاده کرد اما گاهی اوقات این خرابی وسیع است و حتما باید باتری را تعویض کرد. خازن یکی از قطعه هایی است که در صورت خرابی و یا ترکیدن آن باید باطری را تعویض کرد و از یک باطری جدید استفاده کرد.

خرابی باتری دریل شارژی

خرابی باطری دریل شارژی می تواند دو دلیل کلی داشته باشد. اول اینکه باطری در کل خراب شده و دیگر نمی توان از آن استفاده کرد و می بایست از یک باطری جدید استفاده کرد. اما در حالت دوم ممکن است که این خرابی مربوط به یکی از قطعات داخلی مانند فیوز یا برد باشد که باید دید آیا این قطعه ها امکان تعمیر دارند یا خیر که این موضوع نیاز بررسی است. با توجه به توضیحات گفته شده ابتدا باید دلیل خرابی شناسایی شود و سپس نسبت به تعویض و یا تعمیر آن اقدام کرد.

عمر باتری دریل شارژی چقدر است؟

عمر باتری های دریل و باطری پیچگوشتی شارژی به عوامل مختلفی مانند مدت زمان شارژ، میزان ولتاژ ورودی، نگهداری در دمای مناسب، دور بودن از رطوبت و … بستگی دارد. علاوه بر این موارد تکنولوژی های بکار رفته در ساخت باطری ها نیز از عوامل موثر هستند. برای مثال باطری های دریل شارژی لیتیوم یون از جمله گزینه های مناسبی هستند که دارای طول عمر بالایی نیز می باشند. برای اینکه باتری از طول عمر بالایی برخوردار باشد نیاز است که به موارد نگهداری آن و طریقه شارژ کردن آن دقت کرد.

تعمیر باطری دریل شارژی چه تاثیری روی کیفیت آن دارد؟

باتری دریل شارژی از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. گاهی ممکن است یکی از این قطعات داخلی دچار ایراد شوند و نیاز است که این ایراد ها شناسایی و تعمیر شوند. برای تعمیر باطری دریل شارژی ابتدا باید ایراد به وجود آمده را شناسایی کنیم و سپس در صدد بر طرف کردن آن باشیم. از قست های مهمی که ممکن است دچار ایراد شوند و باید تعمیر شوند شامل: برد، ماسفت، خازن و فیوز می باشد.

نگهداری باطری دریل شارژی

یکی از موارد مهم در خصوص باتری دریل شارژی طریقه نگهداری آن است. المان های مختلفی در این موضوع دخیل هستند و هر کدام نیز به ما کمک می کنند تا به بهترین شکل ممکن از باطری دریل شارژی نگهداری کنیم. یکی از موارد مهم این است که باطری را به شکل درست و صحیح از دریل جدا کنیم. عدم جدا کردن درست ممکن است به باطری و دریل آسیب بزند. از مهم ترین مواردی که باید باید در نظر داشت موارد زیر است:

 • نگهداری در جای خشک
 • عدم قرار دادن در دمای بالا
 • عدم نیمه شارژ کردن
 • بعد از شارژ کامل، باتری را از شارژر جدا کنید

بهترین باتری دریل شارژی

دریل شارژی چیست

 

این موضوع شاید از اصلی ترین دلیل خرید برای باطری دریل شارژی باشد. اولین نکته این است که از همان باطری اولیه که روی دریل یود با همان مارک تهیه کنیم. اما از دیگر مواردی که می توان به آنها شاره کرد و در انتخاب بهترین باطری دریل شارژی موثر است اینکه به عمر مفید باطری دقت کنید. عمر مفید از گزینه های مهمی است که همیشه باید آن را در نظر گرفت.

باتری لیتیوم یون از بهترین باتری های دریل شارژی است. کارایی مفید و بهتر در دمای پایین، قیمت مناسب، وزن کم و قابلیت حمل آسان، پایین بودن نرخ دشارژ، عدم تاخیر در حافظه باتری و … از مهم ترین عواملی هستند که ما را کمک می کنند تا بهترین باتری برای دریل شارژی انتخاب کنیم.

علت شارژ نشدن باتری دریل شارژی

از اصلی ترین دلایلی که ممکن است یک باطری شارژ نشود عدم انتقال جریان و یا خرابی خازن است. برای این کار ابتدا باید منبع شارژ نشدن را پیدا کنیم. عمده دلیلی که باعث شارژ نشدن باتری می شود این است که خازن خراب است و نمی تواند جریان ورودی را در داخل باطری نگه دارد.

باطری اضافی و یدک

وجود یک باطری یدک و اضافی از مزیت هایی است که هنگام خرید می تواند گزینه خوبی باشد. وجود باتری اضافه در دریل این امکان را به کاربر می دهد که بدون هیچ دغدغه ای و به مدت طولانی با دریل شارژی کار کند.آروا همراه دریل های شارژی خود یک باطری یدک و اضافه هم ارائه می کند. وجود باطری پیچگوشتی شارژی همیشه خیال کاربر را راحت می کند.

کلام آروا:

در این مقاله به معرفی انواع باطری دریل شارژی پرداختیم. باتری های شارژی جز پر کاربردترین ابزارهای شارژی هستند که حدودا در اکثر ابزار ها استفاده می شود. به شما توصیه می‌شود که اگر قصد تعویض باطری دریل شارژی خود و یا خرید مجدد آن را دارید با مشاورین و متخصصین این امر در آروا تماس حاصل فرمایید.

۸ دیدگاه

 • من در هیچ یک از سایت ها ندیدم که در مورد ولتاژ باطری و اینکه کدام ولتاژ بهتر است ۲۰ یا ۱۸ یا ۱۶ یا ۱۲ فقط به ظرفیت اشاره شده که مسلما هر چه بالاتر باشد بهتره البته در آن صورت وزن هم زیاد تر میشه که عامل منفی برای کار هست و در مورد خود ولتاژ صحبتی نشده که دو باطری با ظرفیت یکسان و ولتاژ متفاوت کدام بهتر است

  • درود بر شما
   این که کدام ولتاژ باطری دریل شارژی بهتر است کاملا مرتبط با نوع کاری است که می خواهید انجام دهید. همانطور که اشاره کردید هرچه ولتاژ باطری بالاتر باشد وزن دستگاه هم بیشتر می شود.
   واحد اندازه گیری ظرفیت باطری، آمپر ساعت است و به صورت مستقیم با ولتاژ ارتباط ندارد. اما به صورت غیر مستقیم ولتاژ می تواند تاثیر گذار باشد.
   زمانی که ظرفیت ۲ باطری یکسان است؛ دستگاهی که ولتاژ بالاتر دارد توان بیشتری نیز دارد اما توان بیشتر دلیل بر بهتر بودن نیست. بهتر بودن هر دستگاه با توجه به نیاز کاربر باید تعیین شود.

   • درود بر شما
    کاملا درست می فرمایید در خود دستگاه توان یا کاری که دستگاه انجام می دهد مهم است. اما در ابزار های شارژی به دلیل وجود باتری، ولتاژ آن نکته قابل توجهی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *