راهنمای خرید سنباده لرزان

برای اینکه بتوانیم سطوح مختلف چوبی، فلزی، پلاستیکی را صاف و صیقلی کنیم تا برای عملیات های مختلف از قبیل رنگ پاشی آماده شوند؛ نیاز به یک ابزار ساب زنی مناسب به نام سنباده لرزان داریم و برای انتخاب یک دستگاه مناسب و حرفه ای باید راهنمای خرید سنباده لرزان در اختیار داشته باشیم.

در صنایع چوبی یکی از ابزار هایی که مورد استفاده قرار می گیرد؛ سنباده لرزان است و دلیل استفاده نیز به این خاطر است که یک سطح پرداخت شده صاف و یکدست برای رنگ آمیزی به وجود بیاوریم. دستگاه سنباده زن دارای انواع مختلفی است که ممکن است ما را در زمان خرید با مشکل سلیقه روبرو کند و علاوه بر آن در زمان انتخاب زمان زیادی از ما گرفته شود. به همین خاطر یکی از نیاز های اساس پیش از خرید شناخت کامل ابزار است که تحت عنوان راهنمای خرید شناخته می شود و ما در این مقاله می خواهیم شما را با راهنمای خرید دستگاه سنباده زن آشنا کنیم.

پیشنهاد می شود پیش از شروع به مطالعه این مطلب، مقاله “سنباده لرزان چیست” را مطالعه کنید تا با یک شناخت کامل و جامع نسبت به این دستگاه و انواع آن اقدام به خرید دستگاه سنباده زن نماید. در ادامه با آروا همراه باشید تا هر آنچه درباره راهنمای خرید دستگاه سنباده لرزان نیاز است بدانید را، کسب کنید.

سنباده لرزان چیست؟

سنباده لرزان چیست

سنباده لرزان یک ابزار کاربردی است که در صنایع چوبی برای صاف و صیقلی کردن سطوح و آماده کردن آنها جهت رنگ آمیزی استفاده می شود. طراحی و ساخت این ابزار به گونه ای است که نیروی به وجود آمده چرخشی را طی فرآیندی به نیروی لرزشی تبدیل می کند. یعنی اینکه سرعت دور بر دقیقه به سرعت لرزش در دقیقه تبدیل می شود و نیروی لرزشی به وجود آمده کمک می کنند که بتوانیم کارهای سنباده زنی را انجام دهیم.

قدرت موتور در این دستگاه به اندازه ای است که نیروی لرزشی مناسبی را در اختیار کاربر قرار می دهد. مکانیزم کار آن به این صورت می باشد که دارای یک صفحه است که ورق های سنباده ای را روی آن نصب می کنیم تا بتوانیم تمام خراش ها و پرز هایی که روی چوب قرار دارد را به سادگی و راحتی پاک کنیم و یک سطح یکدست به وجود بیاوریم. این ابزار دارای انواع مختلفی است که می توان بر اساس مدل صفحه های آن و منبع تغذیه، آن ها را تقسیم بندی کرد.

چرا به یک سنباده لرزان نیاز داریم؟

دستگاه سنباده زن در نجاری

نیاز به ابزارآلات در مشاغل و کارگاه ها یک امر ضروری و مهم است. تمامی صنعتگران و افراد حرفه ای نیاز به این دارند که در کارهای خود برای انجام هر چه بهتر کارها از یک ابزار مناسب استفاده کنند تا بتوانند با موفقیت هرچه تمام کارهای متنوع و مختلفی را به انجام رسانند. یکی از ابزار های مناسب که در کارگاه های نجاری به آن نیاز است؛ سنباده لرزان می باشد. دلیل آن این است که برای زدودن ناصافی ها و پستی بلندی هایی که روی چوب وجود دارد؛ با کمک این ابزار و صفحه های آن، در سرعت های مناسب کار ساب زنی و صیقل دادن را می توانیم انجام دهیم.

راهنمای خرید سنباده لرزان

راهنمای خرید ابزارآلات به این خاطر است که پیش از خرید بدانیم که به چه منظوری می خواهیم ابزاری را تهیه کنیم و قرار است در چه کارهایی از آن استفاده کنیم و کدام معیار ها و فاکتور ها باید برایمان دارای اولویت باشند.

هدف ما در این مقاله این است که شما را با مهمترین ترین و اصلی ترین مواردی که در راهنمای خرید سنباده لرزان باید در نظر داشته باشید؛ آشنا کنیم تا بتوانید یک ابزار مناسب و کارآمد، با بیشترین میزان بازدهی انتخاب کرده و خرید کنید. در ادامه تمام نکات و شاخصه هایی که نیاز است، را به صورت کامل توضیح می دهیم و می گوییم که چرا هر کدام از این موارد دارای اهمیت هستند. با ما همراه شوید و از این نکات در خرید خود استفاده کنید.

نیاز و نوع کاربری

همه ما به دنیال این هستیم ابزارهایی که می خریم را به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم و نیاز های خود را به خوبی با ابزار مورد نظرمان بر طرف کنیم. یکی از این ابزار ها سنباده زن است و باید قبل از خرید به این نکته مهم دقت کنیم که قرار است از این ابزار برای چه حجمی از کارها و در چه مواردی و در کجا ها استفاده کنیم. با دانستن این موضوعات پیش از خرید می توانیم یک دستگاه، متناسب با نوع کاری که قصد انجام آن را داریم انتخاب کنیم.

منبع تغذیه

راهنمای خرید دستگاه سنباده لرزان برقی

یکی از انواع تقسیم بندی ها در خصوص سنباده لرزان منبع تغذیه آن است؛ یعنی اینکه انرژی و نیرویی که قرار است موتور این ابزار را به کار بیاندازد چگونه تامین می شود. در یک حالت کلی سنباده زن ها در سه مدل برقی، بادی و شارژی وجود دارند. در مدل برقی دستگاه با جریان مستقیم برق که از طریق کابل به موتور منتقل می شود کار می کند. سنباده زن های بادی با کمک کمپرسور و فشار هوا کار می کنند و در مدل شارژی این ابزار نیروی برق ذخیره شده در باتری دستگاه موجب روشن شدن دستگاه و کارکردن آن می شود. در زمان خرید مهم است که ابتدا نوع کار و نیاز خود را شناسایی کنیم و سپس نسبت به خرید اقدام نماییم.

قدرت موتور

قلب ابزارهایی که دارای منبع تغذیه هستند موتور آن است و هر چقدر موتور آن دارای قدرت بالایی باشد یعنی اینکه بتواند نیروی زیادی را جهت چرخش آرمیچر و بالشتک به وجود بیاورد روی نحوه کارکرد ابزار تاثیر گذار است. با توجه به اینکه در عملیات های ساب و سنباده زنی نیاز به سرعت لرزش بالایی داریم؛ باید دستگاهی را انتخاب کنیم که قدرت موتور بالایی داشته باشد تا علاوه بر سرعت، با کیفیت و قدرت بیشتری در کارگاهای نجاری کارها را انجام دهیم. توان بالای موتور یکی از موارد مهم در راهنمای خرید دستگاه سنباده زن است که باید به آن توجه زیادی داشت.

در ابزار برقی و شارژی موتور دستگاه بیشترین اهمیت را دارد و نشانگر این موضوع نیز توان آن است. هر چقدر توان موتور بالاتر باشد نیرویی که برای لرزش به وجود می آید دارای سرعت بیشتری است. به همین خاطر مهم است که در زمان خرید سمباده لرزان به قدرت موتور این ابزار توجه داشته باشید که از توان بالایی برخوردار باشد؛ چرا که میزان قدرتی که در زمان کار خواهید داشت موجب می شود که سرعت بالایی را تجربه کنید.

قابیلت کنترل سرعت

با توجه به اینکه دستگاه سمباده زن با کمک نیروی لرزشی کار می کند؛ سرعت یکی از موارد مهم در این دستگاه است و کنترل سرعت نکته مهمی است که می تواند ما را در انتخاب یک ابزار مناسب و کارآمد کمک کند. با کمک دکمه کنترل سرعت یا همان دیمر می توانیم متناسب با میزان کاری که باید انجام دهیم و همچنین جنس و ضخامت چوب سرعت را انتخاب کنیم. دیمر در دستگاه سنباده لرزان نقش مهمی دارد و می تواند به دو صورت کلید دیمر و یا کلید گازی باشد که در مقاله “دیمر چیست” به صورت کلی درباره این موضوع صحبت کرده ایم.

قفل سوئیچ

در مواقعی که با سنباده لرزان کار می کنیم ممکن است کارها مدت زمان زیادی به طول بیانجامد و به صورت مسمتر باید با دستگاه کار کنیم. در این مواقع از یک کلید به نام قفل سوئیچ استفاده می کنیم. این قابلیت یعنی بدون اینکه کلید پاور را فشار دهیم قفل سوئیچ را روشن می کنیم و بدون وقفه کارهای ساب زنی و سنباده زنی را انجام می دهیم.

سیستم لرزش گیر

در زمان کار با دستگاه سنباده زن ممکن است دستگاه دچار لرزش شود. برای جلوگیری از این کار که در نهایت روی خروجی و پرداخت نیز تاثیر می گذارد؛ دستگاهی را انتخاب می کنیم که بدنه و دسته آن دارای سیستم لرزش گیر باشد. این ویژگی مهم سبب می شود تا بر اثر کار کردن با این ابزار حرفه ای، دست ها دچار خستگی نشود.

تنظیمات فاصله صفحه

یکی از موارد مهم در راهنمای خرید سنباده زن، امکان تنظیم فاصله صفحه است که با کمک پیچ یا دسته این قابلیت در اختیار کاربر گذاشته می شود. با حرکت دسته و یا تنظیم پیچ می توانیم میزان فاصله ای که در پدها نیاز داریم را به وجود بیاوریم.

سیم برق بلند

در سنباده لرزان های برقی یکی از موارد دارای اهمیت، این است که از ابزاری استفاده کنیم که سیم برق آن بلند باشد تا بتوانیم در مکان های مختلفی که فاصله میان پریز و میز کار زیاد است به راحتی استفاده کنیم. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید؛ استاندارد ساخت کابل برق است که باید دارای بیشترین مقاومت باشد. استاندارد VDA آلمان یکی از مواردی است که در سیم سنباده لرزان آروا مدل ۵۴۲۰ رعایت شده است.

سنباده لرزان آروا مدل 5420

اندازه محصول

اندازه و ابعاد محصول یکی از معیار ها و فاکتور هایی است که می تواند در انتخاب دستگاه سنباده زن تاثیر گذار باشد، به دلیل این که سنباده لرزان ها دارای اندازه و ابعاد مختلفی هستند پس بهتر است دستگاهی را انتخاب کنید که مناسب با نوع کار شما باشد. برای مثال اگر کار شما در یک کارگاه کوچک نجاری است می توانید ابزاری با اندازه های کوچکتر تهیه کنید.

قیمت دستگاه

قیمت دستگاه یک امر متغیر است و مدل به مدل و برند به برند کاملا متفاوت است. هر چقدر که یک دستگاه دارای امکانات و تکنولوژی های پیشرفته باشد قیمت بیشتری دارد. اما بهتر است از برندی دستگاه سنباده لرزان را تهیه کنید که علاوه بر کیفیت و استاندارد های مناسب، قیمت مناسبی نیز داشته باشد.

گارانتی و تعویض قطعات

خدمات پس از فروش در خصوص ابزار آلات، یک مشخصه بارز و مثبت است و به این معنی است که ما با اعتماد کامل می توانیم نسبت به خرید سنباده زن اقدام کنیم. چرا که اگر بنا به هر دلیلی برای دستگاه مشکلی پیش آمد و یا دچار خرابی شد به بهترین شکل نسبت به تعمیر آن اقدام شود و بهترین پشتیبانی از فروش انجام شود. شرکت آروا به عنوان تولید کننده انواع ابزار آلات خدمات و پشتیبانی مناسبی را در اختیار مشتریان قرار می دهد. همچنین دارای بزرگترین بانک قطعات می باشد که در کمترین زمان دستگاه را تعمیر کرده و خدمات مناسبی مانند ۷۰ ماه گارانتی برای اینورتر های جوشکاری ارائه می دهد.

سیستم مکنده (جاروبرقی)

راهنمای خرید دستگاه سنباده زن برقی

در زمان کار با سنباده لرزان ذرات ریز گرد و غبار در هوا پخش می شود که ممکن است وارد موتور دستگاه شده و موجبات خرابی را به وجود بیاورد. به همین دلیل یک سیستم مکنده مانند جاروبرقی که دارای یک کیسه و مخزن است؛ روی این دستگاه تعبیه شده است و گرد و غبار و ذرات را به داخل کیسه هدایت می کند. همین فاکتور می تواند یکی از گزینه های قابل توجه در راهنمای خرید سنباده لرزان باشد.

تعویض سریع کاغذ سنباده لرزان

کاغذ سنباده یک مواد مصرفی است که به مرور زمان به اتمام می رسد. چون عمل ساب زنی با کمک کاغذ ها انجام می شود پس از بین رفتن پوشش روی کاغذ سنباده یا پاره شدن آنها، نیاز به تعویض دارد. بنابراین یکی از ویژگی های مثبت در دستگاه سنباده زن این است که به راحتی بتوانیم کاغذ سنباده آن را تعویض کنیم.

ترمز صفحه

یکی از ویژگی هایی که دستگاه سنباده لرزان می تواند داشته باشد این است که دارای ترمز باشد تا در هنگام تماس دستگاه با سطح چوبی از بلند کردن آن جلوگیری کند.

امکانات جانبی

برخی امکانات وجود دارد که مزیت های بیشتری برای دستگاه به وجود می آورد. از آنجاییکه در کار کردن با سنباده لرزان به دنبال سرعت و دقت بالایی هستیم؛ این امکانات جانبی از قبیل تنظیمات فاصله دهی، تعویض آسان سنباده، طول سیم و غیره از جمله مواردی است که در یک سنباده زن ایده آل می تواند وجود داشته باشد و کار ما را در زمان خرید راحت کند.

راحتی در استفاده

زمانی که می خواهیم ابزاری را خریداری کنیم حتما باید به این موضوع توجه داشته باشیم که استفاده از آن راحت باشد. یعنی اینکه دارای طراحی ارگونومیک باشد، دسته های آن و بدنه آن به گونه ای طراحی و ساخته شده باشد که کاربر در حین کار دچار خستگی نشود.

جعبه حمل و نقل سنباه لرزان

جابجایی دستگاه یکی از مواردی است که هنگام کار با دستگاه سنباده زن با آن روبرو هستیم و ممکن است آن را از مکانی به مکان دیگر حمل کنیم که احیانا در حین جابجایی ها از دست افتاده و یا با اجسام دیگر برخورد کنند که به بدنه آن آسیب وارد شود به همین خاطر و برای محفوظ بودن از این آسیب های احتمالی بهتر است دستگاهی را انتخاب کنیم که دارای کیف و یا جعبه حمل و نقل باشد.

تفاوت در حرکت پد

سنباده لرزان ها در ظاهر صفحه یا همان پد دارای مدل های مختلفی مانند گرد، مربع، مثلث و مستطیل هستند که هر کدام برای یک کار مشخص مناسب است. برای مثال اگر می خواهیم حرکت طولی در مسیر های رگه چوب داشته باشیم باید از پد تخت استفاده کنیم و اگر حرکت تصادفی (یعنی حرکت در تمام نقاط چوب بدون توجه به مسیر رگه های چوب) برای ما مهم است از صفحه گرد استفاده کنیم. در واقع با کمک پد یا همان صفحه می توانیم نوع حرکت سنباده لرزان روی چوب را مشخص کنیم.

دستگیره های سنگ زنی

در زمان کار با سنباده زن مهم است که بدانیم آیا این ابزار در دستان ما به خوبی جای می گیرد یعنی اینکه زمانی که دستگاه را در دستان خود می گیریم انگشتان و دستان ما راحت دستگاه را حرکت دهند و در زمان روشن و خاموش و استفاده از کلید دیمر سهولت استفاده از آن برای ما فراهم باشد. در واقع این ویژگی موجب می شود تا دستان ما دچار خستگی شود و چون از آن برای ساییدن سنگ می خواهیم استفاده کنیم حرکت به آسانی صورت پذیرد.

کلید مهر و موم شده

در زمان استفاده از سنباده لرزان، گرد و غبار و خاک اره تشکیل می شود که ممکن است وارد کلید پاور دستگاه شده و به مرور زمان موجب خرابی آن شود که برای جلوگیری از این آسیب ها از کلید پاور ضد گرد و غبار یا همان کلید مهر و موم شده در طراحی و ساخت دستگاه استفاده می شود که موجب افزایش طول عمر دستگاه می شود. به همین خاطر یکی از نکات و گزینه های مهم در زمان راهنمای خرید دستگاه سنباده زن این است که دستگاه دارای کلید پاور ضد غبار باشد.

محدودیت در حرکت

حرکت صفحه روی قطعه کار از موارد مهم است و همه ما به دنبال این هستیم که دستگاهی که می خریم محدودیتی در حرکت آن وجود نداشته باشد و بتوانیم تمام نقاطی که مدنظرمان است را به خوبی صیقل دهیم و حرکت پد ها به آسانی تمام نقاط را پوشش دهند. از جمله این محدودیت ها می تواند ساب زنی ۹۰ درجه باشد. پس بهتر است دستگاهی را انتخاب کنیم که هیچ گونه محدودیتی در حرکت پد های آن نباشد.

نکات ایمنی و نگهداری دستگاه سنباده لرزان

پس از انتخاب و خرید دستگاه سنباده زن با توجه به نکاتی که در راهنمای خرید سنباده زن به آن اشاره شد، نیاز است که برخی نکات ایمنی و نگهداری در خصوص دستگاه را رعایت کنیم چراکه نگهداری درست و اصولی موجب می شود تا عمر دستگاه افزایش یاید و از سنباده زن بتوانیم در موارد بیشتری با کیفت بالا استفاده کنیم. مهم ترین نکات در خصوص نگهداری و کار با این ابزار به شرح زیر است.

  • به هیچ وجه صفحه سنباده را کج نکنید چراکه ممکن است به صفحه و قطعه کار آسب وارد کند.
  • با سرعت پایین کار کنید چون در سرعت های بیش از حد ممکن است سطح بیشتری از روی چوب برداشته شود و یا به کار آسب وارد کند.
  • سنباده را به قطعه کار فشار ندهید چون از سرعت لرزش کاسته می شود و کار ساب زنی به خوبی انجام نمی شود و علاوه بر اینها به دستگاه فشار وارد می کند که ممکن است به موتور آن آسیب بزند.
  • در صورت لزون دیسک سنباده را تعویض کنید
  • پس از کار حتما دستگاه را تمیز کنید چراکه در زمان کار گرد و خاک و ذرات گرد و غبار روی دستگاه نشسته و ممکن است به داخل موتور آن نفوذ کند که تمیز کاری از آسیب های احتمالی جلوگیری می کند.
  • استفاده از وسایل ایمنی یکی از موارد مهم است که باید در نظر داشت و از وسایلی مانند عینک ایمنی، دستکش و … استفاده کنیم.راهنمای خرید دستگاه سنباده زن

اصطلاحات مهم خرید سنباده لرزان

در بررسی راهنمای خرید سنباده زن و هنگامی که می خواهیم نسبت به خرید دستگاه سنباده لرزان اقدام کنیم نیاز است که برخی از اصطلاحات مهم و فنی را بیشتر بدانیم تا در زمان انتخاب مانند یک کارشناس خبره بهترین دستگاه را تهیه کنیم. این اصطلاحات در واقع بیانگر این موضوع هستند که ابزار مد نظر ما از چه میزان سرعت لرزش و چرخشی برخوردار است. چرا که آنچه ما از سنباده زن می خواهیم میزان سرعت چرخش و لرزش آن است که تحت عنوان RPM و OPM شناخته می شوند. برای شناخت هر چه بهتر شما از این اصطلاحات در ادامه هر کدام را توضیح می دهیم تا به یک شناخت مناسب در خصوص راهنمای خرید سنباده لرزان دست یابید.

  • RPM: سرعت چرخش همیشه یک عامل مهم در انتخاب دستگاه های چرخشی بوده و هست و این اصطلاح در دستگاه سنباده زن بیانگر این نکته است که دستگاه از چه میزان سرعتی برخوردار است. چرا که در برخی از سنباده لرزان ها که صفحه گرد دارند؛ می توانیم از حالت چرخشی نیز استفاده کنیم. هر چقدر عدد مربوط به RPM بزرگتر باشد نشان دهنده قدرت و سرعت بالای چرخش دستگاه است که می تواند یک راهنمای خرید مناسب باشد.
  • OPM: لرزش در سنباده زن دارای اهمیت بالایی است چرا که عملیات های ساب زنی و صافکاری با کمک این فاکتور به بهترین شکل انجام می شود. اصطلاح OPM بیانگر این است که دستگاه دارای چه اندازه سرعت لرزش در دقیقه است. هر چقدر این عدد بزرگتر باشد قدرت ساب زنی بیشتری را در اختیار کاربر قرار می دهد.

 

سنباده لرزان تخت یا سنباده لرزان گرد؛ تفاوتشان چیست؟

شاید برای شما سوال پیش بیاید که سنباده لرزان تخت یا گرد کدام بهتر است. اما در جواب این پرسش باید اینگونه پاسخ داد که هر کدام از این صفحه ها و پد ها، مناسب با یک نوع حرکت هستند و نوع ساب زنی را باید در نظر گرفت. برای مثال در زمان استفاده از سنباده لرزان گرد می توانیم به صورت تصادفی صفحه را روی چوب حرکت دهیم؛ یعنی اینکه نیاز نیست دستگاه را فقط در مسیر رگه های چوب حرکت دهیم. در حالی که در سنباده لرزان تخت که صفحه های آن در شکل های مربعی، مثلثی و مستطیلی وجود دارد؛ در زمان استفاده از این نوع پد باید صفحه را در مسیر رگه های چوب به صورت عمودی حرکت دهیم. از دیگر تفاوت هایی که میان این دو وجود دارد امکان سنباده زنی زاویه نود درجه است که برای این کار باید از سنباده های تخت استفاده کنیم. اما ذکر این نکته در راهنمای خرید دستگاه سنباده لرزان مهم است که حتما به نوع کار و نیاز دقت داشته باشیم.

کلام آروا

در این مقاله بیان کردیم که دستگاه سنباده زن ابزاری مناسب در صنایع چوبی است که کار پرداخت را انجام می دهد. اگر شما تصمیم به خرید دستگاه سنباده زن گرفته اید و می خواهید این ابزار را تهیه کنید؛ راهنمای خرید دستگاه سنباده زن که در این مقاله به صورت کامل به آن پرداخته ایم؛ می تواند شما را در انتخاب هرچه بهتر یاری کند و علاوه بر اینها می توانید از مشاوره رایگان همکاران ما در آروا بهره مند شوید تا بهترین و مناسب ترین ابزار را انتخاب کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *