کارواش خانگی چگونه کار می کند

پیشرفت تکنولوژی به ما اجازه داده است که برای پاکسازی سطوح مختلف از ابزارهای جدیدی استفاده کنیم که روند کار را برای ما آسان و سریع می کنند. یکی از این محصولات که با استقبال زیادی در بازار مواجه شده، کارواش خانگی است. با استفاده از این تجهیزات می توانید به راحتی هر گونه لکه ای را با فشار بالای آب پاک نمایید. انواع مختلف کارواش خانگی برای اهداف متفاوتی تولید و به بازار عرضه می شوند که قبل از خرید این محصولات باید آنها را بشناسید. همچنین بهتر است با نحوه کار با کارواش خانگی آشنایی کافی داشته باشید. در ادامه این مطلب ما قصد داریم این موضوع را بررسی کنید که کارواش خانگی چطور کار می کند؟ همچنین توضیحاتی را در خصوص راهنمایی استفاده از کارواش خانگی ارائه خواهیم داد.

آشنایی با طرز کار کارواش خانگی

برای اینکه بفهمیم کارواش خانگی چطور کار می کند، بهتر است که روند شستشوی خودرو، وسایل یا سطوح مختلف را با استفاده از این تجهیزات مورد بررسی قرار دهیم. در بسیاری از موارد وقتی قصد شستشوی خودرو خود را داریم، می بینیم که بسیاری از آلودگی ها را نمی توان به وسیله مواد شوینده شیمیایی پاک کرد. اما در همین شرایط فشار بالای آب تولید شده توسط کارواش خانگی به کمک ما می آید.

این محصولات با استفاده از فشار بالایی آب و ضربه های مکرری که به سطوح مورد نظر شما وارد می کنند، تمامی بخش های کثیف را از بین خواهند برد. البته در بسیاری از موارد استفاده کنندگان از این تجهیزات نگرانند که فشار بالایی آب به سطح خودرو یا سایر وسایل آنها آسیب برساند. از همین رو باید به درستی از کارواش خانگی استفاده کنید و با نحوه کار با کارواش خانگی آشنا شوید. بهتر است قبل از صحبت از نحوه استفاده از کارواش خانگی ،سراغ معرفی قسمت های مختلف داخلی این تجهیزات برویم.

آشنایی با قسمت های مختلف کارواش خانگی

برای درک بهتر این موضوع که کارواش خانگی چطور کار می کند، باید با قسمت های مختلف این تجهیزات بیشتر آشنا شوید. اصلی ترین قسمت یک کارواش خانگی و صنعتی ، پمپ آب آن است که نیروی محرک خود را از موتور های دیزلی ، بنزین و نیروی الکتریسیته تامین می کند.


بیشتر بدانید : تفاوت کارواش صنعتی و کارواش خانگی چیست ؟


پمپ کارواش خانگی

آب مورد نیاز از طریق منبع خود دستگاه یا به طور مستقیم آب شهری یا استخر تامین می شود سپس توسط الکتروپمپ فشار آن افزایش می یابد. معمولاً در انواع کارواش خانگی از پمپ های الکتریکی استفاده می شود. در صورتی که نیاز به فشار بالاتری داشته باشیم، امکان استفاده از برق صنعتی سه فاز نیز برای تجهیزات خاص وجود دارد. علاوه بر پمپ ،در منبع تغذیه از اتصالات و شیلنگ های فشار قوی نیز استفاده می شود که مقاومت خوبی دارند.

عملکرد موتور الکتریکی در کارواش خانگی

موتور کارواش خانگی

استفاده از پمپ الکتریکی در انواع کارواش خانگی و صنعتی باعث می شود تا این محصولات با آلودگی کمتر و سروصدای پایین تری به فعالیت خود ادامه دهند. کارواش های خانگی معمولاً با برق تک فاز کار می کنند و برای شستشوی سطوح مختلف کارایی مناسبی خواهند داشت.

روند کار پمپ برای کارواش خانگی چنین است که آب تامین شده از لوله کشی ساختمان یا هر منبع دیگری را به درون کارواش خانگی می کشند و فشار آن را افزایش می دهند. بعد از افزایش فشار، آب به سمت نازل حرکت می کند و به شما امکان شستشوی سطوح مختلف را می دهد. امروزه در انواع دستگاه کارواش خانگی از نمونه های مختلف پمپ استفاده شده که هر کدام از آنها ویژگی های خاصی را در اختیار ما قرار خواهند داد در نمونه های جدید از پمپ های رفت و برگشتی استفاده می شود که علاوه بر اینکه آب را با فشار زیادی به سمت دیگری هدایت کنند قدرت مکش نیز دارند.

نقش شیلنگ در کارواش خانگی

شیلنگ کارواش خانگی

مورد بعدی که در خصوص نحوه عملکرد کارواش خانگی باید بدانید، اهمیت شیلنگ فشار قوی است. شیلنگ استفاده شده بر روی دستگاه کارواش خانگی از آنجایی که باید فشار زیادی را تحمل کند، از مواد اولیه با کیفیت تولید می شود.

نکته مهمی که در این زمینه باید به یاد داشته باشید این است که به هیچ عنوان امکان به کارگیری شیلنگ های معمولی بر روی این محصولات وجود ندارد و به محض استفاده شاهد خرابی یا پارگی آنها خواهید بود. ساختار درونی شیلنگ های کارواش ها چنین است که دو یا چند لایه پلاستیک فشرده را با یک شبکه سیم به یکدیگر متصل می کنند. در صورتی که هر گونه مشکلی برای شیلنگ به وجود بیاید عملکرد نهایی دستگاه کارواش خانگی مختل خواهد شد و نمی توانید به درستی از آن استفاده کنید.

نازل دستگاه کارواش خانگی

نازل کارواش خانگی

طرز کار کارواش خانگی چنین است که وقتی آب با فشار به سمت شیلنگ هدایت شد به نازل خواهد رسید. معمولاً برای این تجهیزات نازل به همراه لَنس مورد استفاده قرار می گیرد. لنس اجازه می دهد تا کنترل بهتری روی عملکرد نازل و روند پاشش آب داشته باشید.

از سوی دیگر بر روی نازل ها یک پیچ قابل تنظیم قرار گرفته که به استفاده کننده امکان تنظیم جهت و نحوه پاشش آب را می دهد. نازل هایی که آب را در زاویه کمتری پخش میکنند، فشار بیشتری تولید خواهند کرد و از همین رو قدرت پاک کنندگی بالاتری دارند. همچنین برای پاکسازی سطوح حساس تر نیز می توانید سراغ انواع دیگر نازل با زاویه پاشش بالاتر برویم. اهمیت لنس و نازل بر روی عملکرد نهایی دستگاه کارواش خانگی بسیار بالاست و در زمان خرید بهتر است توجه ویژه به این دو بخش داشته باشید.


بیشتر بخوانید : بهترین کارواش خانگی کدام است ؟


نحوه کار با کارواش خانگی

بسیاری از افراد ممکن است در اولین مرتبه استفاده از کارواش خانگی دچار سردرگمی شوند و با طرز استفاده از کارواش خانگی آشنایی کامل نداشته باشند. در ادامه جز به جز مراحل استفاده از تجهیزات و راهنمای استفاده از کارواش خانگی را با هم بررسی خواهیم کرد.

 • در مرحله اول باید دستگاه کارواش خانگی را از درون جعبه خارج کرده و بخش های مختلف مانند شیلنگ جمع کن، دسته بالایی، چرخ های حرکتی، پایه دستگاه و سایر قسمت ها را طبق دستورالعمل ثبت شده در دفترچه راهنما به یکدیگر متصل کنید.
 • بعد از قرار دادن لنس، مخزن مواد شوینده، نازل و سایر قسمت های مختلف در جایگاه خود ، نوبت به اتصال ورودی و خروجی آب می رسد. به یاد داشته باشید که در این مرحله از اتصال فیلتر غافل نشوید و در صورتی که هر بخشی دچار نشتی بود با استفاده از نوار تفلون آن را آب بندی نمایید.
 • در مرحله بعدی باید شیلنگ مخصوص را به بخش خروجی کارواش و شیلنگ ورودی آب را به منبع یا شیر آب وصل نمایید. البته در نمونه هایی از کارواش خانگی که قابلیت ساکشن وجود دارد می توانید شیلنگ ورودی را درون سطل یا استخر قرار دهید.
 • در مرحله بعدی نوبت به اتصال سیم به پریز برق می رسد. حتماً به یاد داشته باشید که با دست خیس به سیم برق دست نزنید و نکاتی ایمنی را در این زمینه رعایت کنید.
 • در مرحله بعدی با توجه به نوع سطح مورد نظر خود که قصد پاکسازی آن را دارید، باید سراغ انتخاب نازل مناسب بروید. نازل های مختلف دارای حالت های پاشش دایره ای یا خطی می باشند که می توانید زاویه آنها را نیز کنترل کنید. نمونه های نازل با زاویه متمرکز برای کثیفی های زیاد و سطوح محکم به کار می روند و وقتی سطح مورد نظر شما از حساسیت بالاتری برخوردار است باید زاویه پاشش آب توسط نازل بیشتر باشد.

نحوه کار با کارواش خانگی

نکات مهم برای نحوه کار با کارواش خانگی

حال که متوجه شدید کارواش خانگی چطور کار می کند و با نحوه عملکرد آنها نیز آشنا شدید؛ باید سراغ نکات مهمی که در زمان به کارگیری این تجهیزات باید مد نظر قرار دهید برویم. این موارد عبارتند از:

 • همیشه فاصله نازل تا سطح مورد نظر که قصد پاکسازی آن را دارید، را کنترل کنید. هرچه فاصله نازل با سطح بیشتر باشد، فشار بیشتری به آن قسمت وارد خواهد شد و در صورت عدم رعایت این نکته ،می بینید که به سطوح یا وسایل مختلف آسیب رسانده اید. فاصله مناسب برای استفاده از کارواش خانگی در زمان شستشوی خودرو، بین ۱ تا ۱.۵ متر می باشد.
 • در صورتی که وقفه کوتاهی در روند کار با کارواش خانگی به وجود آمد، بهتر است ماشه ایمنی آن را فعال نمایید.
 • بهتر است برای داشتن عملکرد بهتر ابتدا سطح مورد نظر خود را از آلودگی های بزرگ پاک کنید و بعد سراغ استفاده از دستگاه کارواش خانگی بروید.
 • در زمان گرفتن نازل بهتر است زاویه دستتان به شکل ۴۵ درجه باشد تا این چنین از اعمال نیروی مستقیم به سطح مورد نظر جلوگیری کنید.

نکات ایمنی مربوط به استفاده از کارواش خانگی

رعایت نکات زیر از بروز هرگونه حادثه غیر مترقبه جلوگیری خواهد کرد.

 • بهتر است دستگاه کارواش خانگی را از دسترس کودکان دور نگه دارید؛ چرا که ممکن است آسیب های جدی به آنها برساند.
 • بهتر است زمان کار با این تجهیزات از روپوش ،دستکش و چکمه استفاده کنید تا از بروز آسیب های گوناگون به شما جلوگیری شود.
 • وقتی قصد شستشوی شیشه های خانه با دستگاه کارواش خانگی را دارید، حتماً دست خود را دورتر بگیرید و به زاویه پاشش نازل نیز توجه داشته باشید. چرا که در غیر این صورت شاهد شکستن شیشه های خود خواهید بود.
 • مراقب باشید که به نازل ضربه وارد نشود و یا شیلنگ دستگاه کارواش خانگی دچار پیچ خوردگی نگردد. چرا که در این صورت شاهد آسیب رسیدن به دستگاه خواهید بود.

کلام آروا

حال که با طرز کار کارواش خانگی و نحوه کار با آن آشنا شدید و به صورت کامل به این موضوع پی بردید که کارواش خانگی چگونه کار می کند، نوبت به انتخاب هوشمندانه و خرید این محصولات می رسد. امروزه برند های مختلفی در زمینه تولید این تجهیزات فعالیت دارند که باعث می شود تنوع محصول در بازار برای مشتریان بیشتر شود. از همین رو پیشنهاد می شود قبل از خرید حتما با افرادی که تجربه و تخصص کافی در این زمینه دارند مشورت کنید تا بودجه خود را به شکل هوشمندانه تری مصرف کرده باشید. شما می توانید با تماس با شرکت آروا و یا مراجعه به نمایندگی های آروا در سراسر ایران کارواش خانگی مورد نظر خود یا هر ابزار صنعتی دیگری را خریداری کنید.

همچنین می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات در زیر همین مطلب مطرح کنید ( سوالات و نظرات شما توسط کارشناسان آروا پاسخ داده شده و به سرعت منتشر خواهد شد)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *