کارواش خانگی چیست

برای انتخاب مناسب‌ ترین و بهترین کارواش خانگی اول باید با این ابزار آشنا شد و انواع آن را شناخت. واتر جت و دستگاه‌های کارواش خانگی با مشخصات فنی و کاربردی متنوعی در بازار موجود می‌باشد. واتر جت یک دستگاه کارواش مخصوص شستشوی خارج از منزل بوده که به آن سرعت می بخشد. کار با این دستگاه بسیار آسان می باشد و با اتصال شلنگ به کارواش خانگی، دستگاه کارواش می تواند عملیات شستشوی و نظافت را آغاز کند. فشار آب وارد شده در واترجت توسط پمپ افزایش یافته و وارد تفنگی می شود. آب پر فشار از تفنگی توسط لنس به نازل می رسد. باتوجه به نوع نازل، نحوه پاشش آب و میزان قدرت آن تعیین می گردد. با توجه به نوع نیاز شما به کارواش های خانگی جهت شستشوی وسایل، مجموعه گوناگونی از لوازم جانبی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

واترجت برقی و یا بنزینی

انتخاب نوع برقی و یا بنزینی کارواش خانگی بستگی به نوع و میزان مصرف دارد. همچنین این ۲ مدل دارای مزایا و معایبی نیز می باشد که بدان می پردازیم:

دستگاه کارواش خانگی بنزینی

توان و کارایی کاروش خانگی بنزینی بسیار بالا تر از مدل برقی آن می باشد. البته این واترجت خانگی دارای معایبی نیز می باشد؛ از جمله آن می توان به سطح بالای صدای تولید شده توسط دستگاه، هزینه خرید و مصرف بنزین اشاره کرد. البته این محصول در تولید گاز گلخانه ای و آلودگی محیط زیست نقش به سزایی دارد.

دستگاه کارواش خانگی برقی

واترجت های خانگی برقی جهت روشن شدن نیاز به کابل و پریز برق دارند. اگر این ۲ مورد در محیط وجود نداشته باشد تقریباً کار با دستگاه غیر ممکن است. این کارواش خانگی سطح صدای پائینی دارد و به محیط زیست صدمه ای وارد نمی کند. البته به دلیل جلوگیری از شوک الکتریکی به دستگاه در زمان برق رفتگی، توصیه می شود از یک قطع کننده مدار (GFCl) بهره برد.

ویژگی های دستگاه کارواش های ذغالی

 • هزینه تعمیر کم
 • دارای وزن سبک و قابل حمل
 • معروف به کارواشهای یونیورسال
 • قیمت پایین تر نسبت به مدل دینامی
 • مناسب مصارف خانگی و کارهای معمولی
 • میزان استهلاک بیشتر نسبت به مدل دینامی
 • تعویض ذغال حداقل یک بار در سال با قیمت بسیار کم
 • میزان صدای بیشتر نسبت به مدل دینامی به دلیل استفاده از ذغال

ویژگی های دستگاه کارواش های دینامی

 • طول عمر و دوام بالا
 • دارای وزن سنگین
 • مناسب مصارف صنعتی و خانگی
 • قیمت بالاتر نسبت به مدل ذغالی
 • مناسب برای کارهای طولانی مدت
 • میزان صدای کم نسبت به مدل ذغالی
 • معروف به کارواشهای القایی و اینداکشن
 • میزان استهلاک کمتر نسبت به مدل ذغالی

همان طور که گفته شد، کارواش ها از نظر موتوری به دو نوع ذغالی و دینامی قابل تقسیم هستند و دیدیم که موتورهای دینامی مزایای بیشتری نسبت به مدل ذغالی دارند. اما نکته ای که باید به آن توجه نمایید این است که هر یک از این مدل ها برای مصارف خاصی طراحی شده اند و شما باید بر حسب نوع نیاز، مبادرت به خرید نمایید.

 

انتخاب بهترین کارواش خانگی

بنابراین انتخاب بهترین کارواش خانگی مناسب با نیاز شما مقداری دشوار است اما نگران نباشید!!! با پاسخ به چند سوال ساده می‌توانید بهترین کارواش خانگی متناسب با نیاز خودتان را انتخاب و تهیه کنید.

سوال اول: هدف اصلی شما برای تهیه این دستگاه چیست؟ یا برای چه کاربردی اقدام به تهیه کارواش خانگی می‌کنید؟

بیشتر دستگاه‌ ها و مناسب‌ ترین و بهترین کارواش خانگی از نوع واترجت آب سرد هستند اما بعضی از آن‌ها قابلیت گرم کردن آب را هم دارندیک واترجت آب سرد به خوبی شستشوی مواردی مانند گرد و خاک، گل و از بین بردن رنگ‌های پوسیده را انجام می‌دهدبرای شستشو و تمیزی سطوح چرب و روغنی مانند موتور ماشین، کارواش خانگی آب گرم مناسب می‌باشدالبته یک واترجت آب سرد به همراه موادشوینده مناسب به راحتی می‌تواند انواع آلودگی را از بین ببرد در صورت نیاز به آب گرم هم می‌توانید آب  ورودی هر دستگاه را با توجه به اطلاعات دفترچه راهنمای آن تا دمای معینی گرم کرده و از آن استفاده کنید.

سوال دوم: آیا برای شستشوی سطوح موردنظر خودنیاز به حمل و جابجایی این دستگاه دارید؟

در صورت نیاز به حمل و به‌صورت کلی کارواش‌های چرخ‌ دار و سبک برای کاربردهای خانگی بیشتر ترجیح داده می‌شوندبنابراین در هنگام تهیه کارواش خانگی این موضوع را حتما در نظر بگیرید.

سوال سوم: میزان استفاده شما از دستگاه کارواش خانگی چقدر است؟

اگر میزان استفاده شما از این دستگاه کم می‌باشد بهتر است که از کارواش خانگی مجهز به پمپ direct-drive استفاده کنیددستگاه‌های دارای این پمپ سبک‌ تر و ارزان‌تر می‌باشند اما چنانچه به صورت مدام از این دستگاه استفاده می‌کنید، کارواش خانگی مجهز به پمپ‌های belt-drive بهترین گزینه می‌باشدسرعت چرخش در این نوع پمپ‌ها کمتر است این ویژگی باعث استهلاک کمتر و افزایش عمر کارواش خانگی می شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.