مانومتر چیست

در این مطلب به شکلی جامع و ساده به این می پردازیم که مانومتر چیست و همچنین انواع مانومتر و کاربرد مانومتر را هم مورد بررسی قرار می دهیم.با آروا همراه باشید

مانومتر چیست ؟

مانومتر از جمله وسایل اندازه گیری است که در دسته ابزارآلات جوش جای دارد و برای سنجش میزان فشار ، مورد استفاده قرار می گیرد . این دستگاه معمولا برای سنجش میزان فشار گاز محبوس شده در یک محفظه مورد استفاده قرار می گیرد، فشار وارد شده در مانومتر ها به لوله بوردون وارد می شود.

این لوله معمولا به شکل بیضی ساخته می شود که یک طرف آن مسدود و طرف دیگر آن به نقطه فشار متصل میگردد، این نوع فشار سنج ها که مجهز به لوله بوردون می باشند توانایی سنجش فشار از ۳۰ تا ۵۰۰۰۰ پوند بر اینچ مربع را دارند و اندازه گیری می نمایند !


بیشتر بخوانید : انواع ابزار جوشکاری


اجزای تشکیل دهنده مانومتر چیست ؟

لوله بوردون معمولا به صورت کالیبره شده درون محفظه مانومتر قرار میگیرد و با وارد شدن فشار ، نوک ازاد آن حرکت کرده و با استفاده از گیربکسی که داخلی مانومتر تعبیه شده باعث به حرکت در آمدن عقربه و نهایتا نشان دادن فشار می شوند .

یکی از انواع دیگر مانومتر ها می توان به مانومتر هایی اشاره کرد که ساختاری U شکل دارند به این صورت که یک سر آن باز بوده و سر دیگر آن به ظرف دارای گاز متصل می باشد ! درون این لوله معمولا جیوه و یا سایر مایعات مشابه قرار دارد ، در حالت پیش‌فرض ارتفاع جیوه در دو لوله یکسان بوده و بعد از اتصال گاز به سر آن جیوه به یک طرف هدایت شده و باعث تغییر عقربه گیج فشار سنج در مانومتر خواهد شد .کاربرد مانومتر

انواع مانومتر

از آنجایی که اندازه گیری فشار کار بسیاری دشواری است و پارامتر های متفاوتی بر روی نتیجه نهایی تاثیر می گذارند یکی ار روش ها دسته بندی مطابق زیر است :

  • مانومتر ساده
  • مانومتر دیفرانسیل
  • میکرومانومتر

مانومتر ساده :

یک لوله ی شیشه ای است که یک سر آن به نقطه ای که می خواهیم فشار را انداره گیری کنیم؛ وصل می شود و سر دیگر آن به اتمسفر باز است که انواع بسیاری دارد و در زیر به صورت تیتروار آن ها را نام بردیم و به توضیح هر کدوم از آن ها می پردازیم :

  • پیزومتر : زمانی که بخواهیم فشار مایع در درون یک ظرف یا لوله را اندازه گیری کنیم از این وسیله استفاده می شود ،در واقع با اندازه گیری ارتفاع بالا آمده در دستگاه می توان از طریق فرمول P= ρgh فشار گیج مایع را بدست می آورد.
  • مانومتر U شکل :از این مانومتر برای اندازه گیری فشار خلا و فشار گاز استفاده می شود و دقیقا توسط یک لوله U شکل این اندازه گیری انجام می شود
  • مانومتر تک ستونه : این مانومتر را می توان هم جز دسته بندی مانومتر ساده و هم جز میکرو مانومترها قرار داد یک لوله عمودی شکل به یک مخزن تحت فشار با مایع سبک و فشار بالا وصل است و مایع سنگین تر به سمت پایین فشار وارد می کند و با اندازه گیری ارتفاع، فشار رابدست می آوریم .

مانومتر تک ستونه

  • مانومتر شیب دار یا مانومتر حساس : در این مانومتر مطابق شکل از یک لوله شیب دار استفاده شده است ،حساسیت برای اندازه گیری این مانومتر نسبت به مانومتر تک سلوله بسیار بیشتر است.

مانومتر شیب دار

مانومتر دیفرانسیل :

وسیله ای است که اختلاف فشار بین دو نقطه را توسط یک لوله یا دو لوله متفاوت را اندازه گیری می کند که در طرح های متفاوتی ساخته می شود :

  • مانومتر دارای دو پیزومتر : مانومتر دارای دو پیزومتز مانومتری است که دارای دو پیزومتر( در بالا پیزومتر را توضیح دادیم) می باشد که دو نقطه متفاوت توسط این لوله بهم وصل می شوند و می توان به سادگی با توجه به تفاوت در ارتفاع سطح مایع اختلاف فشار بین دو لوله را اندازه گیری کرد.
  • مانومتر U شکل دیفرانسیلی :مانومتر U شکل دیفرانسیلی دو محفظه توسط لوله ای U شکل بهم متصل شده اند و مایع سنگین در لوله U شکل با توجه به فشار محفظه ها جابه جا می شود و سپس می توان اختلاف فشار دو نقطه را پیدا کرد البته لازم است بدانید برای اندازه گیری اختلاف فشارهای کم از آن استفاده می شود.

انواع مانومتر

  • مانومتر دیفرانسیل معکوس : مانومتر معکوس دیفرانسیلی یک مانومتر U شکل به صورت معکوس است که مایعی سبک در دورن لوله وجود دارد و هر یک از دو طرف لوله به محفظه وصل هستند تا اختلاف فشار بین دو محفظه اندازه گیری شود.

مانومتر دیفرانسیل معکوس

میکرومانومتر :

میکرو مانومتر ها مشابه مانومتر های ساده و دیفرانسیل هستند و بطور کلی تفاوت میکرو مانومتر ها با این دو نوع مانومتر در دقت اندازه گیری و مخازن آن می باشد.

کاربرد مانومتر چیست ؟

پس از پی بردن به اینکه مانومتر چیست زمان آن است که کاربرد آن را مورد بررسی قرار دهیم :

اندازه‌ گیری ارتفاع از سطح دریا با استفاده از مانومتر

کاربرد آن در ماهواره ها موشک ها کشتی ها و … می باشد، در این نوع اندازه گیری از رابطه تغییر فشار متناسب با ارتفاع میزان آن را میسنجند .

اندازه‌ گیری جریان

در این ابزار میتوان بوسیله اثر ونتوری و ارتباط آن با فشار میزان جریان را اندازه گیری نمود ! در این نوع اندازه گیری اختلاف فشار دو بخش ابتدایی و انتهایی یک تیوب را با استفاده از سنسور فشار با بازه کم اندازه گیری می کنند .

اندازه‌ گیری عمق و ارتفاع

در این نوع اندازه گیری از سنسور فشار سنج برای اندازه گیری سطح مایعات استفاده می شود ، از این تکنیک معمولا برای اندازه گیری مکان اجسام معلق در مایعات مانند زیر دریایی ها و یا ارتفاع سطح یک مایع در یک مخرن مورد استفاده قرار میگیرد .

اندازه‌ گیری فشار

از اصلی ترین کاربرد های یک سنسور فشار دقیقا اندازه گیری فشار است که کاربرد آن در تجهیزات هواشناسی ، اتوموبیل و هواپیما که شاخص فشار اهمیت بالایی دارد مورد استفاده قرار می گیرد !

همچنین از مانومتر ها می توان به صورت غیر مستقیم برای اندازه گیری سطح مایعات و یا سایر سیالات استفاده کرد.

چنانچه به اطلاعت بیشتری در این زمینه نیاز داشتید میتوانید با مشاوران ما در شرکت آروا ،تولید کننده انواع ابزار آلات جوش ،تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.