مانومتر چیست و چه کاربردی دارد؟

مانومتر چیست

در این مطلب به شکلی جامع و ساده به این می پردازیم که مانومتر چیست و همچنین کاربرد مانومتر ا هم مورد بررسی قرار می دهیم.با آروا همراه باشید

مانومتر چیست ؟

مانومتر از جمله وسایل اندازه گیری است که به جهت سنجش میزان فشار ، مورد استفاده قرار می گیرد . این دستگاه معمولا برای سنجش میزان فشار گاز محبوس شده در یک محفظه مورد استفاده قرار می گیرد، فشار وارد شده در مانومتر ها به لوله بوردون وارد می شود.

این لوله معمولا به شکل بیضی ساخته می شود که یک طرف آن مسدود و طرف دیگر آن به نقطه فشار متصل میگردد، این نوع فشار سنج ها که مجهز به لوله بوردون می باشند توانایی سنجش فشار از ۳۰ تا ۵۰۰۰۰ پوند بر اینچ مربع را دارند و اندازه گیری می نمایند !

اجزای تشکیل دهنده مانومتر چیست ؟

لوله بوردون معمولا به صورت کالیبره شده درون محفظه مانومتر قرار میگیرد و با وارد شدن فشار ، نوک ازاد آن حرکت کرده و با استفاده از گیربکسی که داخلی مانومتر تعبیه شده باعث به حرکت در آمدن عقربه و نهایتا نشان دادن فشار می شوند .

از انواع دیگر مانومتر ها می توان به مانومتر هایی اشاره کرد که ساختاری U شکل دارند به این صورت که یک سر آن باز بوده و سر دیگر آن به ظرف دارای گاز متصل می باشد ! درون این لوله معمولا جیوه و یا سایر مایعات مشابه قرار دارد ، در حالت پیش‌فرض ارتفاع جیوه در دو لوله یکسان بوده و بعد از اتصال گاز به سر آن جیوه به یک طرف هدایت شده و باعث تغییر عقربه گیج فشار سنج در مانومتر خواهد شد .کاربرد مانومتر

کاربرد مانومتر چیست ؟

پس از پی بردن به اینکه مانومتر چیست زمان آن است که کاربرد آن را مورد بررسی قرار دهیم:

اندازه‌ گیری ارتفاع از سطح دریا با استفاده از مانومتر

کاربرد آن در ماهواره ها موشک ها کشتی ها و … می باشد، در این نوع اندازه گیری از رابطه تغییر فشار متناسب با ارتفاع میزان آن را میسنجند .

اندازه‌ گیری جریان

در این ابزار میتوان بوسیله اثر ونتوری و ارتباط آن با فشار میزان جریان را اندازه گیری نمود ! در این نوع اندازه گیری اختلاف فشار دو بخش ابتدایی و انتهایی یک تیوب را با استفاده از سنسور فشار با بازه کم اندازه گیری می کنند .

اندازه‌ گیری عمق و ارتفاع

در این نوع اندازه گیری از سنسور فشار سنج برای اندازه گیری سطح مایعات استفاده می شود ، از این تکنیک معمولا برای اندازه گیری مکان اجسام معلق در مایعات مانند زیر دریایی ها و یا ارتفاع سطح یک مایع در یک مخرن مورد استفاده قرار میگیرد .

اندازه‌ گیری فشار

از اصلی ترین کاربرد های یک سنسور فشار دقیقا اندازه گیری فشار است که کاربرد آن در تجهیزات هواشناسی ، اتوموبیل و هواپیما که شاخص فشار اهمیت بالایی دارد مورد استفاده قرار می گیرد !

همچنین از مانومتر ها می توان به صورت غیر مستقیم برای اندازه گیری سطح مایعات و یا سایر سیالات استفاده کرد. شما میتوانید انواع مانومتر را از شرکت آروا تولید کننده انواع ابزار آلات دستی و دستگاه جوش اینوتر سفارش دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید