سیم چین چیست

سیم چین چیست و کاربرد سیم چین چیست؟ سیم چین ها و یا قیچی های سیم بُر از جمله ابزار آلات مکانیکی هستند که به منظور بریدن و قطع کردن سیم ها و کابل ها مورد استفاده قرار می گیرند و بازو های برش دهنده سیم چین که به شکل V می باشند به وسیله ی اهرم های سیم چین ، کابل ها و سیم ها را قطع می کنند.

ابزار ها همیشه در کارها به کمک افراد می آیند و دلیل استفاده از آنها به خاطر انجام راحت کارها است. با توجه به ماهیت ابزارها که در موارد فنی مورد استفاده قرار می گیرد دسته بندی آنها نیز در مدل های مختلف است که یکی از مهم ترین دسته بندی ابزارآلات، ابزارهای دستی است. ابزار های دستی با کمک نیروی مکانیک وارد شده به ابزار، توسط انسان کار می کنند که دارای طیف وسیعی هستند. یکی از انواع ابزار های دستی سیم چین است، اما سیم چین چیست و انواع آن کدام است؟

دانلود مقاله

سیم چین چیست؟

سیم چین یک ابزار دستی است که از دو اهرم و فک قوی است که با حرکت دادن اهرم آن فک ها نیز به حرکت در می آیند و با فشاری که وارد می کنند می توان سیم ها را برید و یا رویه آن را برداشت که در اصلاح به آن لخت کردن سیم نیز گفته می شود. در این مطلب قصد ما این است که این ابزار دستی پرکاربرد را معرفی کنیم و بگوییم که انواعی دارد و از هر کدام از انواع سیم چین در چه جاهایی می توان استفاده کرد.

سیم چین در کجا استفاده می شود؟

این نوع ابزار از جمله ابزارهای بسیار پر کاربرد در حوزه برق و الکترونیک می باشند که از آن به منظور قطع و برش و یا لخت کردن سیم و کابل استفاده می شود ، نوعی از سیم چین وجود دارد که در اندازه مینیاتوری می باشد و برای قطعِ اضافه سیم های قطعات الکترونیکی که از پشت فیبر مدار چاپی بیرون آمده مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از کاربرد های اشتباه سیم چین استفاده از آن به عنوان سیم لخت کن است، این امر به این دلیل اشتباه است که ممکن است باعث زخمی شدن بدنه ی سیم در هنگام جدا کردن روکش آن شود. پس بهتر است برای لخت کردن سیم از انبر سیم لخت کن استفاده شود. نوعی از سیم چین ها نیز وجود دارند که در بدنه انبر دست ها تعبیه شده و با قرار دادن سیم در پهلوی انبر و بستن آن باعث قطع شدن سیم می شود.

یکی از سوال هایی که پیش می آید این است که از سیم چین در کجا استفاده می شود و چگونه می توانیم از این ابزار در جاهای مختلفی استفاده کنیم؟ با توجه به ماهیت این ابزار که کار بریدن سیم را انجام می دهد اصلی ترین کار این ابزار این مورد است و برای درک بیشتر و بهتر می گوییم که در چه مواردی کاربرد دارد و استفاده می شود.

  • استفاده در کارهای الکترونیکی
  • استفاده در کارهای برقی

انواع سیم چین

کاربرد سیم چین

سیم چین از جمله ابزارهای دستی پرکاربرد است که از آن می توان برای بریدن انواع مختلف سیم ها استفاده نمود. سیم چین ها دارای انواع مختلفی از شکال ها و اندازه های مختلفی هستند که از آنها برای کارهای متنوع استفاده می شود. در ادامه برای شناخت هرچه بیشتر از انواع سیم چین تمامی انواع این ابزار دستی را به صورت کامل معرفی و توضیح می دهیم.

سیم چین معمولی

یکی از ابتدایی ترین و متداول ترین انواع سیم چین که در بازار موجود می باشد، سیم چین معمولی است که از آن برای کارهای مختلف مانند بریدن انواع سیم و لخت کردن سیم استفاده می شود.

این سیم چین در کارهای الکتریکی بسیار مورد استفاده می شود و تمام کسانی که در این حوزه از کار مشغول فعالیت هستند از این مدل سیم چین در کیف ابزار خود دارند.

سیم چین کابل بر

یکی دیگر از انواع سیم چین که از آن برای بریدن و قطع کردن کایل ها با جریان برق استفاده می شود سیم چین کابل بر است. از این ابزار دستی برای بریدن کابل هایی استفاده می شود که ضخامت بالایی دارند و با توجه به اینکه در داخل آنها جریان برق وجود دارد دسته های آنها دارای عایق است تا از برق گرفتگی مخافظت کند.

کاربرد این سیم چین در موارد صنعتی است و در کارهای خانگی مورد استفاده قرار نمی گیرد. افرادی که می خواهند برای بریدن کابل هایی که داخل آنها فشار برق تک فاز و سه فاز جریان دارد، از سیم چین کابل بر استفاده می کنند.

سیم چین مینیاتوری

برای بریدن و قطع پایه الکترونیکی بسیار ظریف و نازک از سیم چینی مینیاتوری استفاده می شود. دلیل اینکه چرا به آن سیم چین مینیاتوری گفته می شود بخاطر این است که دارای ابعاد کوچک و ظزریفی می باشد. این مدل از سیم چین بسیار ظریف است و ارگونومی مناسبی دارد و برای کارهای الکترونیکی گزینه ای بسیار مناسب است.

سیم چین فشار قوی

سیم چین کله گاوی یکی دیگر از انواع سیم چین است که با دیگر انواع تفاوت هایی دارد که لبه های بزرگتر از مدل های دیگر است و می تواند برش های بزرگتری را به وجود آورد. این قابلیت باعث می شود تا افرادی که می خواهند سیم های ضخیمی را برش دهند و یا سیم های آلومینیومی که برش دادن آنها کار دشواری است را به راحتی انجام داد.

راهنمای خرید سیم چین

عکس سیم چین

همه ما به دنیال این هستیم که در زمان خرید بهترین ابزار را در اختیار داشته باشیم تا با کمک کیفیت بالایی که دارد بتوانیم کارها را انجام دهیم و هیچ مشکلی در کارها به وجود نیاید. در همین راستا نیاز به در اختیار داشتن راهنمای خرید سیم چین داریم و ما در ادامه به شما می گوییم که بهترین سیم چین باید چه ویژکی هایی داشته باشد.

نکاتی که برای خرید سیم چین مدنظر است شامل موارد زیر می باشد:

جنس بدنه

یکی از موارد مهم در زمان خرید سیم چین توجه داشتن به جنس بدنه این ابزار دستی که از چه جنسی ساخته شده است، می باشد. سیم چین ها از جنس های مختلفی از قبیل: فولاد، وانادیوم، کروم و نیکل سیاه است که هر چه جنس تشکیل دهنده مقاوم تر باشد در ماندگاری و طول عمر ابزار نیز تاثیر گذار است.

بهتر است در زمان خرید موارد استفاده از این ابزار را در نظر داشت و جنسی را انتخاب کرد که بیشترین ماندگاری را دارد.

اندازه و وزن

اندازه و وزن سیم چین از مواردی است که در زمان خرید باید در نظر گرفت. هر چقدر اندازه و وزن مناسب باشد کار کردن با این ابزار نیز راخت تر خواهد بود و اگر وزن آن بیش از اندازه باشد باعث خستگی دست می شود و نمی توان کار ها را با دقت و راحتی انجام داد. علاوه بر این موارد اندازه سیم چین در جابجایی نیز تاثیر گذار است و به راحتی می توان داخل کیفی ابزار یا جعبه ابزار جای داد.

طراحی ارگونومیک

طراحی محصول از مواردی مهمی است که در ساخت ابزار دارای اهمیت است و باید به گونه ای طراحی کرد که منعطف با ارگونومی باشد. زمانی که سیم چین دارای ارگونومی متناسب با دست باشد کار کردن با این ابزار راحت خواهد بود.

میزان باز شدن دهانه

از انواع سیم چین برای بریدن انواع سیم و کابل استفاده می شود و در زمان خرید باید به این موضوع توجه کنیم که اگر می خواهیم کابل ها و سیم های ضخیم را برش دهیم سیم چینی را انتخاب کنیم که دهانه های آن به مقداری زیادی باز می شود تا بتوانیم به راحتی آنها را برش دهیم.

قیمت انواع سیم چین

سیم چین ها به لحاظ قیمت دارای قیمت های مختلفی هستد که با هم متفاوت هستند. اما در زمان خرید بهتر است در نظر داشته باشیم که قیمتی را انتخاب کنید که متناسب با کیفیت باشد. یکی از موارد مهم در آروا این موضوع است که ابزارها دارای قیمت مناسبی هستند و در مقابل قیمت مناسب بالاترین سطح کیفیت را نیز دارند.

خرید سیم چین آروا

شرکت آروا یک شرکت تولیدی در زمینه ابزارآلات است که محصولات خود را منطبق با استاندارد های جهانی و طبق فرآیند های مهندسی طراحی و تولید می کند. سیم چین یکی از انواع محصولات آروا است که به بازار عرضه می شود. با توجه به اینکه در ابتدای این مطلب توضیخ دادیم که سیم چین چیست و در ادامه به راهنمای خرید بهترین سیم چین اشاره کردیم در ادامه شما را با مزیت های سیم چین آروا آشنا می کنیم.

  • ساخته شده از استیل کروم وانادیوم
  • سخت کاری شده
  • لبه های برنده و تیز شده به روش القایی
  • پوشش سطحی از جنس نیکل سیاه
  • طراحی ارگونومیک دسته ها برای کاربرد راحت تر
  • مقاومت و طول عمر بالا
  • ساخته شده توسط مواد سازگار با محیط زیست

کلام آروا:

زمانی که می خواهیم کارهای فنی انجام دهیم به دنبال ابزار مناسب با آن کار می رویم. در کارهای تعمیراتی یکی از ابزارهای مهم سیم چین است و آروا انواع مختلفی از این ابزار دستی را به بازار عرضه می کند که می تواند یکی از ابزارهای ضروری در جعبه ابزار شما باشد تا کارهای خود را با کیفیت بالا انجام دهید.

با توجه به اینکه در این مطلب درباره سیم چیست و انواع آن مطالبی را نوشتیم برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و دریافت مشاوره های رایگان پیش از خرید می توانید با همکاران ما در آروا تماس بگیرید و برای لیست انواع سیم چین و دیگر ابزارهای آروا وارد سایت آروا شوید.


بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *