فارسی بر چیست

برش متریال های مختلف و زاویه دار از جمله مواردی است که با کمک ابزارهای مختلفی انجام می شود. سوال مهم این است که کدام ابزار می تواند با سرعت و دقت بالایی برش های زاویه دار را ایجاد کند. یکی از ابزارهایی که با کمک آن می توان متریال های مختلف را به صورت زاویه دار برش داد فارسی بر است. اما سوالی که به وجود می آید این است که فارسی بر چیست؟ و چرا به این ابزار فارسی بر گفته می شود. در هنگام استفاده از این ابزار کاربردی می توانیم زوایه های مختلف و حتی برش های متفاوت ایجاد کنیم.

برای اینکه به صورت کامل از این ابزار برقی شناخت پیدا کنیم بهتر است ابتدا بدانیم که فارسی بر چیست؟ و از این وسیله کاربردی در چه مواردی استفاده می شود. برای درک بهتر این موضوع در این مطلب به تمام جنبه های این ابزار برقی خواهیم پرداخت و انواع فارسی بر را همراه با کاربرد آن معرفی می کنیم. در ادامه با آروا همراه باشید تا درباره فارسی بر و نحوه کار با آن اطلاعات مفیدی را کسب کنید.

دستگاه اره فارسی بر چیست؟

در تعریف اینکه فارسی بر چیست ابتدا باید به نوع طراحی آن اشاره کنیم. فارسی بر ( Miter saw) ابزاری برقی و دارای یک تیغه دایره ای است که بر روی یک محور ثابت قرار گرفته و با کمک دسته متصل به محور و حرکت دادن در دو جهت بالا و پایین کار برش زوایه ای روی چوب را انجام می دهد. این ابزار دارای یک موتور قدرتمند است که با کمک آن می توانیم سرعت چرخش بالایی را هنگام کار در اختیار داشته باشیم.

فارسی بر یک ابزار برقی است که با کمک آن می توانیم برش های دقیق و منظم زوایه دار به وجود بیاوریم و به همین دلیل بیشترین استفاده از آن در صنایع چوبی است. با کمک این ابزار کاربردی می توان انواع برش یعنی اریب، افقی، عمودی، فارسی و ترکیبی (ترکیبی از برش اریب و ۴۵ درجه) را با سرعت بالا انجام داد.

در جهت شناخت هرچه بهتر از اینکه فارسی بر چیست باید به این موارد اشاره کرد که در برخی مواقع از این ابزار می توان برای برش دادن متریالی های مختلفی مانند سرامیک و سنگ نیز استفاده کرد.

علت نامگذاری اره فارسی بر

اره فارسی بر چیست

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا نام این ابزار را فارسی بر گذاشته اند و فارسی بر یعنی چه، برای پاسخ به این سوال می توان اینگونه جواب داد که؛ به برش های زاویه دار اصطلاحا فارسی گفته می شود و هر زمانی که با کمک ابزار های مختلفی از جمله فارسی بر، بتوانیم برش هایی را به صورت زاویه ای (۴۵ درجه یا ۹۰ درجه) به وجود بیاوریم در واقع می توان گفت فارسی برش داده ایم. فارسی بر یک ابزار تخصصی برای ایجاد برش های زاویه ای است و به گونه ای طراحی و ساخته شده است که بتوانیم زوایه در برش روی چوب را به وجود بیاوریم.

فارسی بر در کجا استفاده می شود؟

پس از دانستن اینکه فارسی بر چیست در این مرحله می خواهیم بدانیم که از این ابزار برقی در چه مواردی استفاده می شود. تمامی ابزار ها در موارد مختلف کاربرد دارند و از آنها می توان در ساخت و ساز ها استفاده کرد. فارسی بر یکی از ابزار های برقی است که در کارگاه های نجاری و صنایع چوبی مورد استفاده قرار می گیرد و علاوه بر کارهای چوبی در موارد دیگر نیز با توجه به نیاز و همچنین تعویض تیغه می توان از آن در کارها مختلف استفاده کرد که در زیر به مهم ترین کاربرد های این ابزار کاربردی اشاره می کنیم.

  • صنایع چوبی
  • کارگاه های نجاری

فارسی بر یک ابزار مناسب برای برش چوب است و عمده استفاده از آن در کارگاه های نجاری و صنایع چوبی است و بهتر است برای برش دادن چوب از این ابزار استفاده شود.

انواع فارسی بر

فارسی بر یک ابزار مناسب و کاربردی در کارهای چوبی جهت ایجاد برش های زاویه دار است و از مدل های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از این مدل ها از ویژگی ها و عملکردی برخوردار هستند که در نهایت با کمک تمام انواع فارسی بر می توانیم کارها را با کیفیت بالا انجام دهیم. در ادامه این مطلب و در راستای شناخت هر چه بهتر از اینکه فارسی بر چیست به معرفی انواع این ابزار می پردازیم.

فارسی بر کشویی

فارسی بر کشویی

یکی از انواع فارسی بر ها است که بر روی یک ریل حرکت می کند و با کمک آن می توانیم برش های طولی روی چوب ایجاد کنیم. دلیل برش های با طول زیاد به این خاطر است که موتور و تیغه در این دستگاه به صورت افقی روی ریل حرکت می کنند. این مدل از اره فارسی بر دارای وزن زیادی است و در زمان استفاده از آن می توان برش های عمودی، اریب، فارسی و ترکیبی انجام داد.

فارسی بر ثابت

فارسی بر ثابت

فارسی بر ثابت ابزاری مناسب برای انجام برش های کوچک است، تیغه و بازو در این مدل از فارسی بر حول محور دستگاه به صورت چرخشی حرکت می کند و به طرف چپ و راست خم می شود و محدوده حرکت تیغه در جهت بالا و پایین قطعه کار نیز می باشد. این مدل نسبت به فارسی بر کشویی انعطاف پذیری کمتری دارد اما با توجه به اینکه فضای کمی را اشغال می کند یک گزینه مناسب برای کارگاه های کوچک نجاری است.

فارسی بر دستی (ساده)

فارسی بر ثابت

اولین شکلی که از اره فارسی بر ساخته شد مدل دستی آن بود که برای راه اندازی آن نیاز به نیروی دست است. تنظیم زاویه در این وسیله راحت است و دارای یک گیره است که در زمان کار، قطعه را با کمک گیره نگه می داریم تا از لغزش آن جلوگیری شود.

فارسی بر صندوقی

فارسی بر صندوقی

از نمونه های اولیه دستگاه اره فارسی بر می توان به فارسی بر صندوقی اشاره کرد. این مدل از فارسی بر شکلی شبیه به گاو صندوق دارد و از وزن بالایی برخوردار است و در هنگام کار نیز صدای زیادی تولید می کند.

اکثر دستگاه های فارسی بر در دو جهت چپ و راست کار برش را انجام می دهند که اصطلاحا به آنها فارسی بر دو طرفه نیز گفته می شود.

دستگاه فارسی بر دوطرفه

تفاوت فارسی بر کشویی و ثابت چیست؟

این دو مدل از اره فارسی بر تفاوت هایی در نحوه کار و کارایی دارند و شناخت آنها ما را در درک بهتر از اینکه فارسی بر چیست کمک می کند. فارسی بر کشویی بر روی ریل قرار دارد و به صورت رفت و برگشتی می توان کار برش را انجام داد اما در اره ثابت، ریلی برای حرکت دادن رفت و برگشتی وجود ندارد. از اره فارسی بر کشویی برای برش های بزرگ استفاده می شود اما فارسی بر ثابت مناسب برای برش قطعات کوچک است. اره کشویی دارای وزن و حجم بیشتری به نسبت ثابت است.

نحوه کار با فارسی بر

فارسی بر نیز مانند دیگر ابزار کار نیازمند این است که به صورت دقیق راه اندازی شود تا بتوانیم از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کرد. ابتدا زوایه مورد نظر را تنظیم می کنیم و اگر قصد برش های زاویه دار به نسبت خط قائمه را داریم ،برای تنظیم دقیق از گونیای موجود روی دستگاه استفاده می کنیم و پس از انجام دادن این مراحل قطعه کار را روی میز برش قرار می دهیم و با گیره هایی که روی دستگاه وجود دارد قطعه را محکم می کنیم و در مرحله آخر دستگاه را روشن کرده و با محکم نگه داشتن آن شروع به کار می کنیم.

اجزا و بخش های مختلف اره فارسی بر

اجزای دستگاه فارسی بر

تمامی ابزار ها دارای بخش ها و قسمت هایی هستند که هر کدام وظیفه ای را بر عهده دارند و زمانی که در یک سیستم واحد قرار می گیرند مکانیزم کار آن ابزار را به وجود می آورند. دستگاه فارسی بر یکی از ابزار های برقی است که از قسمت ها و اجزاء مختلفی تشکیل شده است که در نهایت با کمک این اجزاء در قالب یک دستگاه می توانیم با سرعت و دقت بالایی کار برش زوایه ای انجام دهیم. برای شناخت هرچه بهتر از اینکه فارسی بر چیست اجزاء این دستگاه را در زیر معرفی می کنیم.

  • گونیای مدرج جهت زاویه دار کردن
  • محافظ تیغه
  • اهرم تنظیم ارتفاع
  • گونیای دستگاه متصل به خط کش مدرج
  • محل خروج خاک اره

تفاوت پروفیل بر و فارسی بر

پروفیل بر و فارسی بر ابزار هایی هستند که با کمک آنها می توان متریال های مختلفی را برش داد. از جمله مهم ترین تفاوت هایی میان این دو ابزار وجود دارد یکی اینکه پروفیل بر نسبت به فارسی بر از دور موتور کمتری برخوردار است و تفاوت دیگر اینکه تعداد دنده پینیون های پروفیل بر به نسبت فارسی بر کمتر است. یک مورد مهم دیگر این است که تیغه های این دو ابزار با یکدیگر متفاوت بوده و نوع متریالی که برش می دهند با یکدیگر فرق دارد.

تفاوت اره میزی و فارسی بر

اره رو میزی یکی از ابزار هایی است که با کمک آن می توان انواع چوب را در ضخامت های مختلف برش داد و همچنین فارسی بر نیز از ابزار های مخصوص برش چوب است. اما این دو ابزار تفاوت هایی با یکدیگر دارند که از مهم ترین آنها می توان به مواردی مانند اینکه: فارسی بر دارای دقت بالایی در برش است و با کمک آن می توان برش هایی دقیق و منظم را به وجود آورد. علاوه بر این فارسی بر می تواند برش های زاویه دار انجام دهد و می توان با کمک این ابزار برقی انواع برش ها را ایجاد کرد. از جمله تفاوت های دیگر میان این دو ابزار وزن آنها و اینکه فارسی بر را می توان به راحتی جابجایی کرد.

کلام آروا

فارسی بر یک ابزار مهم و کاربردی برای ایجاد برش های زاویه دار است و با کمک این ابزار می توان دقت و سرعت بالایی در کارها داشت. ما در این مقاله درباره این که فارسی بر چیست مطلب نوشتیم و انواع آن را همراه با کاربرد ها، اجزاء و دیگر موارد مهمی که در رابطه با درک بهتر از این ابزار بود را مطرح کردیم. پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره های رایگان با همکاران ما در آروا تماس حاصل نمایید.

همچنین می توانید سوالات و نظرات خود را در قسمت نظرات در زیر همین مطلب نیز مطرح کنید. (سوالات و نظرات شما به سرعت منتشر می شوند)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *