راهنمای خرید میخکوب

حتما برایتان پیش آماده که بخواهید در خانه یا در محل کار میخی را بر روی دیوار یا مکانی بکوبید و از چکش یا وسایل دیگری استفاده کنید اما خوب است بدانید که در کارهای بزرگ و صنعتی از وسیله ای به نام میخکوب استفاده می شود که انواع مختلفی دارد و ما قصد داریم در این مقاله نکات خرید میخکوب مناسب برای کارتان و به طور کلی راهنمای خرید میخکوب را به شما ارائه دهیم.

قبل از راهنمای خرید میخکوب بهتر است به طور خلاصه انواع دستگاه میخکوب را بشناسید تا خرید بهتر و اصولی تری داشته باشید. دسته بندی میخکوب ها به روش های مختلفی مثل نوع میخ ، نوع محفظه نگه دارنده ،منبع تغذیه ، نحوه شلیک میخ کوب و….صورت می گیرد.

انواع میخکوب از نظر نوع محفظه نگه دارنده :

میخکوب ها از نظر نوع محفظه نگه دارنده به دو دسته تقسیم می شوند :

میخکوب های مخزن ردیفی

که در این نوع میخکوب ها ، میخ ها توسط نواری بلند و نازک کنار هم قرار می گیرند.

میخکوب های سرگرد (حلقه ای)

که مخزن آن ها به صورت حلقه می باشد و میخ ها توسط سیمی به صورت حلقه های نرم کنار هم قرار می گیرند و در محفظه جای گزاری می شوند که البته همین ویژگی می تواند جز نکات مهم خرید میخ کوب باشد.

انواع میخکوب از نظر منبع تغذیه :

میخکوب گازی

این میخ کوب ها انرژی خود را از گازی که می سوزد بدست می آورند و چون این گاز قابل اشتعال است؛ کار با میخ کوب گازی باید با احتیاط زیاد صورت بگیرد.

میخکوب برقی

این مدل میخ کوب نسبت به دو مدل دیگر سروصدای کمتری دارد همچنین قیمتشان نیز کمتر است اما خوب است بدانید که قدرت کمتری نسبت به انواع میخ کوب دارند؛ البته همین ویژگی و وزن کمتر این میخکوب ها موجب می شود برای کارهای کوچکتر نیز از آن ها استفاده کنیم.

راهنمای خرید میخ کوب

میخ کوب های شارژی

میخکوب هایی هستند که نیاز به کابل برق یا کمپرسور هوا ندارند و توسط باتری کار می کنند البته معایبی هم دارند که اگر تا پایان مقاله همراه ما باشید، نکات مهم خرید میخکوب مناسب کارتان را متوجه می شوید و میخکوب بهتری را انتخاب می کنید.

میخکوب بادی

میخ کوب های بادی از رایج ترین میخکوب هایی هستند که مورد استفاده قرار می گیرند و با فشار هوا کار می کند و نسبت به دو مدل دیگر بسیار قوی تر و مناسب تر هستند زیرا هم قدرت بیشتری دارند و هم نسبت به کیفیتشان قیمت مناسبتری دارند. با توجه به اینکه تنوع میخ ها در بازار زیاد است، میخکوب های بادی نیز تنوع بسیاری دارند که در ادامه اطلاعاتی را در این زمینه به شما می دهیم و به نکات خرید میخکوب پی می برید.

انواع میخ کوب از نظر گیج :

در میان بازاریان جا افتاده است که به میخ هایی با ضخامت کم میخ سوزنی ، میخ هایی با ضخامت متوسط؛ میخ کبریتی و میخ هایی با ضخامت بیشتر؛ میخ معمولی می گویند؛ اما امروز دسته بندی میخ ها توسط اندازه گیج آن ها صورت می گیرد و تنوع بیشتری در بین آن ها وجود دارد به همین منظور دستگاهای میخ کوب بادی در تنوع بسیاری ساخته می شوند.


بیشتر بخوانید : انواع میخ میخکوب بادی


میخکوب بادی اس کا

این میخ کوب ها برای میخ هایی با گیج ۱۸ و ضخامت نازک که ارتفاع ۱۰ تا ۵۰ میلی متر دارند، مناسب هستند. وجود حرف F بر روی دستگاه نشان دهنده این است که میخکوب مورد نظر از سری میخ کوب های این دسته می باشد.

میخکوب بادی تی پو یا سریT

از این مدل میخکوب ها برای کوبیدن میخ های دارای گیج ۱۶ استفاده می شود که معادل سنتی آن ها میخ کبریتی می باشد و جدیدا به آن ها میخ های تی پو نیز گفته می شود. وجود حرف T بر روی دستگاه نشان دهنده این است که میخ کوب مورد نظر جز این دسته می باشد.

میخ کوب های سری تی یا سری CT

این مدل میخکوب ها برای کوبیدن میخ های با گیج ۱۴ که معادل میخ های معمولی در نجاری هستند مناسب است و اگر عدد ۱۴ یا کلمه CT بر روی دستگاه وجود داشت نشان دهنده این مدل میخکوب می باشد

انواع میخ کوب از نظر نحوه شلیک

میخکوب های بدون ضامن

در میخ کوب های بدون ضامن، میخ ها پشت سرهم و با سرعت زیاد به جسم مورد نظر شلیک می شوند و همان طور که سرعت به هنگام کار کردن افزایش می یابد به نسبت آن ایمنی هم کمتر می شود و به مهارت بیشتری نیاز است.

میخکوب های ضامن دار

این مدل میخکوب ها بسیار ایمن تر از میخکوب های بادی بدون ضامن می باشند زیرا باید سر میخ بر روی جسم مورد نظر قرار بگیرد و فشار داده شود سپس به ماشه فشار وارد می کنیم تا میخ کوب، میخ را شلیک کند

نکته : اگر برای کارهای ظریف به میخکوب نیاز دارید و یا مهارت کافی ندارید بهتراست ازاین مدل میخ کوب ها استفاده کنید.

نکات مهم و راهنمای خرید میخکوب

اولین و مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که قبل از شروع کار باید بررسی کنید برای چه فعالیت و چه حجم کاری می خواهید از میخ کوب استفاده کنید تا بتوانید از بین انواع تفنگ های میخ کوب گفته شده در بالا یک مدل را انتخاب کنید.در ادامه نکات خرید میخکوب را به شما می گوییم ;پس هنگام خرید هر مدل میخکوبی حتما به راهنمای خرید میخکوب که ما در اختیارتان گذاشته ایم؛ توجه کنید.

نکات خرید میخکوب

وزن و اندازه میخکوب

مدل هایی که در بالا توضیح داده ایم در اندازه و وزن های متفاوتی وجود دارند و چون از میخکوب ها به صورت دستی استفاده می شود؛ میزان راحتی شما با میخکوبی که می خرید بسیار مهم است؛ پس حتما میخکوبی را انتخاب کنید که اندازه و وزنش به گونه ای باشد که شما با آن به راحتی فعالیت کنید.

سرعت میخ کوب

به سرعت و تعداد میخ هایی که در یک دقیقه شلیک می شوند سرعت عملکرد میخ کوب می گویند و مسلما هرچه سرعت میخکوب بیشتر باشد کار خود را در زمان کوتاه تری انجام می دهید اما چون سرعت بیشتر شده است؛ برای کار با تفنگ میخ کوب نیاز به دقت و مهارت بیشتری دارید.

نکته : بهتر است بدانید که اگر به دنبال میخکوب با سرعت و عملکرد بالا هستید از میخکوب هایی باید استفاده کنید که قدرت موتور بالاتری دارند.

قدرت میخکوب

قدرت میخکوب های بادی نسبت به میخ کوب های برقی و گازی بسیار بالاتر است اما شما می توانید با توجه به حجم کارتان میخکوبی را انتخاب کنید که برای شما مناسب تر است زیرا اگر حجم کارتان کم است می توانید از مدل های دیگر استفاده کنید.

نوع و ظرفیت خشاب

همان طور که در ابتدای مقاله توضیح دادیم میخکوب ها بر اساس محفظه نگه دارنده به دو دسته مخزن ردیفی و مخزن حلقه ای تقسیم می شوند که هرکدام نیز ظرفیت مشخصی میخ را در خود جای می دهند، پس حتما قبل از خرید میخکوب مورد نظر و با توجه به حجم کارتان ، بررسی کنید چه تعداد میخ نیاز دارید که داخل محفظه قرار گیرد.

نحوه کوبیدن میخ

اگر به دنبال میخکوبی هستید که فقط میخ را برایتان به سطح مورد نظرتان شلیک کند؛ می توانید از هر میخکوبی استفاده کنید اما اگر برایتان مهم است که میخ ها به چه شکلی بر روی سطح کوبیده می شوند حتما باید قبل از خرید دستگاهتان انواع میخکوب را تست کنید.


بیشتر بخوانید : تفاوت میخکوب و منگنه کوب


ضامن ایمنی میخکوب

در هر فعالیتی ایمنی مهم ترین بخش کار می باشد و هنگام کار با ابزارآلات صنعتی، برقی و…. این مسئله مهم تر نیز می شود شاید در نگاه اول میخ کوبیدن کار خیلی خطرناکی به نظر نمی آید اما اگر همان میخی که با سرعت و قدرت زیاد از دستگاه خارج می شود به جای برخورد با سطح ،با جسم خودمان برخورد کند آن زمان است که متوجه اهمیت ضامن ایمنی در انواع دستگاه میخ کوب می شوید.

ضامن دستگاه های میخکوب به دو صورت ضامن تماسی و ضامن ترتیبی وجود دارند که نوع ترتیبی آن بسیار بهتر است در واقع وظیفه اصلی ضامن میخ کوب این است که هنگام بیکاری دستگاه اگر به مکانی برخورد کند، میخ آزادانه شلیک نمی شود

اندازه ماشه

برای اینکه میخ از دستگاه شلیک شود کافی است ماشه را فشار دهید اما عده ای هستند که هنگام کار دست کش کار دست می کنند و برای همین حتما باید اندازه ماشه متناسب با سایز دستتان باشد.

نکات مهم خرید میخ کوب

امکان تنظیم عمق نفوذ میخکوب

در بسیاری از میخکوب ها این امکان وجود دارد که با توجه به میزان مهارت فرد میخ را در عمق های مختلفی به درون سطح نفوذ کند.

کمپرسور هوای میخ کوب

اگر بعد از بررسی موارد بالا تصمیم به خرید میخکوب بادی گرفتید، جنس کمپرسورهوا میخ کوب یکی از مهم ترین موارد در راهنمای خرید میخکوب است ، هم چنین حجم هوای داخل محفظه بادی که بر اساس فوت مکعب بر دقیقه است باید بزرگتر مساوی مقدار نیاز مصرفی باشد.

باتری میخکوب

چنانچه بعد از مطالعه موارد بالا تصمیم به خرید میخ کوب شارژی گرفتید باید به جنس باتری، مدت زمانی که طول می کشد دستگاه کاملا شارژ شود و مدت زمانی که طول می کشد با شارژ صد در صد فعالیت کند را بررسی کنید تا حین انجام کار به مشکل بر نخورید.

سیم اتصال میخ کوب

جنس سیم دستگاه جهت خرید میخ کوب برقی بسیار مهم است پس حتما دستگاهی را بخرید که اطمینان دارید سیم آن هنگام کار خراب نمی شود.

قیمت میخکوب

تمام فاکتورهایی که در بالا توضیح داده شد بر روی قیمت میخکوب اثر می گذارند اگر به دنبال میخکوبی بسیار ارزان می باشید از کیفیت کارتان باید کم کنید اما بهتر است میخ کوبی را بخرید که کیفیت مناسبی داشته باشد و بعد به قیمت آن توجه کنید. میخکوب های بادی نسبت به سایر مدل ها به صرفه تر هستند.

مارک و برند میخکوب

همیشه با مراجعه به بازار و تحقیق حضوری می توانید متوجه شوید مارک های معروفی که در بازار به فروش می رسد کدام نام ها هستند هرچند توصیه می شود نکات خرید میخکوب را که به شما گفتیم جهت انتخاب درست در نظر داشته باشید.

بهترین میخکوب در بازار

اینکه بخواهیم به طور دقیق بگوییم برای خرید میخکوب، چه میخکوب و چه مارکی مناسب است امکان پذیر نیست زیرا به کار شما با میخکوب بستگی دارد اما تلاش کردیم راهنمای خرید میخکوب مناسب را در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید با دانش کامل میخکوب مورد نظر خود را تهیه کنید.اما خوب است بدانید که شرکت آروا میخ کوب های بادی خود را در انواع مختلف و با قدرت های متفاوت و همچنین متناسب با کارایی مدنظر شما در بازار توزیع می کند هم چنین تمام ابزار آروا دارای خدمات پس از فروش و گارانتی بلند مدت هستند که در صورت بروز هر گونه مشکلی می توانید با خیال راحت برای رفع آن ها اقدام کنید.

نکات مربوط به نگه داری میخ کوب

بعد از دانستن نکات خرید میخ کوب، توجه به نکات نگه داری تفنگ میخ کوب نیز بسیار مهم است زیرا هر چقدر هم میخ کوب ایده آلی تهیه کنید اما در نگه داری آن کوشا نباشید طول عمر دستگاهتان کم می شود.

  • از آنجایی که هنگام کار با میخ کوب ، گرد و غبار زیادی تولید می شود همیشه باید دستگاه ها را تمیز کرد و از وارد کردن فشار بیش از اندازه به بدنه آن جلوگیری کرد.
  • در میخکوب های بادی امکان زنگ زدگی سیلندر ها و لوله های خارجی وجود دارد به همین علت توصیه می شود هر چند وقت یک بار قسمت های مورد نظر را روغن کاری کنید تا طول عمر افزایش یابد و کار با کیفیت بیشتری انجام شود هم چنین سعی کنید از روغن های خوب و با کیفیت استفاده کنید
  • هنگام جابه جایی دستگاه برای جلوگیری از وارد شدن ضربه به دستگاه یا آسیب های فیزیکی بهتر است از کیف مناسب که دارای بدنه ای مقاوم است استفاده کنید تا از دستگاه محافظت شود.

جمع بندی :

دراین مقاله شما را با انواع میخ کوب آشنا کردیم و راهنمای خرید میخکوب و  نکات مهم جهت انتخاب میخکوب مناسب را هم در اختیارتان قرا دادیم و پیشنهاد کردیم که خرید میخ کوب های بادی به صرفه تر است هم چنین در پایان مقاله نیز به نکات نگه داری دستگاه اشاره کردیم اما چنانچه به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید می توانید با مشاوران ما در شرکت آروا تماس حاصل فرمایید.

۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *