نکات ایمنی کار با فرز

ابزارآلات بسیاری وجود دارد که از آنها در مشاغل مختلفی استفاده می کنیم و ممکن است در صورت رعایت نکردن برخی نکات ایمنی با مشکل و آسیب مواجه شویم. یکی از ابزارهای پرکاربرد در مشاغل و صنایع مختلف سنگ فرز است که با کمک آن کارهای مختلفی را انجام می دهیم که در صورت غفلت از نکات ایمنی خطرات احتمالی جبران ناپذیری را ممکن است به وجود آرود. خطرات سنگ فرز در زمان استفاده یکی از موضوعاتی است که در مشاغل مورد اهمیت قرار دارد و برای محافظت از این خطرات از موارد ایمنی مانند کلاه، عینک ایمنی و دستکش ایمنی استفاده می شود.

خطرات کار با مینی فرز و همچنینی خطرات سنگ فرز از جمله مواردی است که باید به آنها دقت کنیم و تا جایی که ممکن است اصول و نکات مهم ایمنی را پیش از کار در نظر بگیریم و آنها را عمل کنیم. همانطور که می دانیم این خطرات ممکن است به بخش های مختلفی از بدن مانند چشم و صورت ناشی از پرتاب شکستن صفحه فرز و یا آسیب زدن به دست ها باشد و از جمله مواردی که می بایست همیشه در نظر داشت آموزش کار با مینی فرز است.

آنچه دارای اهمیت بالایی است این موضوع می باشد که کار با دستگاه فرز و همچنینی ایمنی برشکاری با سنگ فرز به شکلی مطلوب انجام شود. در این مطلب به این موضوع مهم می پردازیم که خطرات سنگ فرز شامل چه مواردی است و چگونه می توان از این کار پیشگیری نمود و چه نکات ایمنی را باید در نظر گرفت.

بررسی نکات ایمنی کار با فرز

به هنگام کار با ابزار برشی سنگ فرز می بایست از خطرات سنگ فرز آگاه باشید و به نکات ایمنی کار با فرز توجه کافی داشته باشید ، در زیر به این نکات مهم می پردازیم :

 1. از روشن کردن و کار کردن با دستگاه های فاقد محافظ دیسک برش اکیدا خود داری نمایید .
 2. اگر سنگ فرز شما با فشار باد کار می کند از محکم بودن اتصالات بست ها و شلنگ های دستگاه اطمینان حاصل نمایید،همچنین اگر دستگاه شما با انرژی برق کار می کند نیز باید از محکم بودن سیم برق آن مطمئن شوید !
 3. سنگ فرز خود را متناسب با جنس و کاربرد آن انتخاب کرده و هیچ وقت از سنگ ساب برای برش و برعکس استفاده نکنید .
 4. بهتر است در هنگام عملیات برش تمامی صورت خود را به وسیله ی ماسک بپوشانید ( حتی اگر دستگاه شما مجهز به محافظ دیسک برش باشد )
 5. پس از نصب دیسک برش بر روی فرز خود آن را به مدت یک دقیقه روشن و آزمایش نمایید .
 6. در صورت خرابی دستگاه و تعمیر آن می بایست دستگاه خود را به درستی تست و از صحت عملکرد آن به خوبی مطمئن شوید .
 7. دستگاه فرز خود را پس از هر ۲۰ ساعت کار خاموش کرده و تست کنید ، همچنین این بازرسی را می بایست به صورت هفتگی و مفصل تر انجام دهید !
 8. کار با فرز عملیات بسیار حساسی است ، لذا در هنگام کار به هیچ عنوان با دیگران صحبت نکنید و حواستان را معطوف کار کنید .
 9. قبل از شروع کار از خشک بودن سنگ فرز خود اطمینان حاصل نمایید
 10. به هیچ عنوان سنگ یا دیسک برش را بین شکاف های در حال برش قطعه کار گیر ندهید .
 11. سوراخ وسط دیسک و سنگ برش می بایست متناسب با قطر محور دستگاه فرز انتخاب شود و به هیچ عنوان نباید از سنگ هایی که با سختی بر روی دستگاه نصب شده اند استفاده نمود .
 12. قبل از اتصال دستگاه به برق از خاموش بودن کلید آن اطمینان حاصل نمایید .
 13. به هیچ عنوان کار را نزدیک سنگ نکنید و سنگ را نزدیک قطعه کار کنید، در غیر این صورت ممکن است کار از دست شما در برود و باعث شکسته شدن سنگ شود و نهایتا به شما آسیب برساند .
 14. به هنگام تعویض سنگ در مرحله اول دستگاه را از برق کشیده و یا باد مانده در آن را تخلیه و بعد اقدام به تعویض سنگ کنید .
 15. هرگز قبل از خاموش کردن دستگاه فرز آن را از برق نکشید چرا که ممکن است در نوبت بعدی روشن کردن باعث صدمه رسیدن به شما شود.
 16. هنگام کار با فرز سایر افراد حاضر در محل نیز می بایست از پوشش محافظ ایمنی استفاده کنند
 17. قبل از استفاده دقت داشته باشید که سنگ فرز ترک نداشته و لب پر نشده باشد
 18. توجه کنید که سرعت ماشین نباید بیشتر از آن چیزی باشد که بر روی دستگاه حک شده

خطرات کار با سنگ فرز و مینی فرز

خطرات سنگ فرز در زمان استفاده

در زمان استفاده و کار با سنگ فرز خطرات بالقوه ای وجود دارد که در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی ممکن است با خطرات جدی مواجه شویم. خطرات سنگ فرز در زمان استفاده به دست ها و چشم ها آسیب می زند و باید از تجهیزات و وسایل ایمنی مانند دستکش ایمنی و عینک استفاده کنیم. فرز و مینی فرز با کمک سرعت بالای چرخش دیسک، کارهای برشی و ساب زنی را انجام می دهند و در صورت قرار گرفتن دست در مسیر دیسک، آسیب جبران ناپذیری وارد خواهد شد. به همین منظور در ادامه به مهم ترین نکات ایمنی در این زمینه اشاره می نماییم.

 • محکم بستن دیسک برش
 • اطمینان از ایمنی دستگاه
 • درست در دست گرفتن سنگ فرز
 • استفاده از وسایل ایمنی مانند دستکش، عینک و …

خطرات کار با مینی فرز

مینی فرز یک ابزار چرخش است که با کمک سرعت بی باری و صفحه دیسک آن می توان انواع متریال ها را برش داد و در مواقعی نیز با تغییر نوع صفحه، کارهای ساب زنی و سنباده کاری را انجام داد. خطرات کار با مینی فرز مانند ابزارهای برشی دیگر همانند سنگ فرز موجب آسیب زدن به دست ها و دیگر قسمت های بدن خواهد شد. در زمان استفاده از مینی فرز باید نکات مهم ایمنی در خصوص دستگاه و ایمنی فردی را راعایت کنیم.


بیشتر بخوانید : راهنمای خرید فرز

ایمنی کار با ماشین سنگ فرز ثابت

نوعی دیگر از دستگاه های سنگ فرز وجود دارند که به آن ها سنگ فرز ثابت میگویند!

شما می‌بایست علاوه بر رعایت نکات ایمنی ذکر شده در بالا که مرتبط با سنگ فرز متحرک می‌باشد نکات زیر را نیز در نظر داشته باشید:

 • برای انجام کار با سنگ فرز ثابت همیشه از نگه دارنده‌های مطمئن و ثابت استفاده نمایید و هیچ وقت از استفاده سنگ و دستکش مناسب غافل نشوید
 • فاصله ما بین تکیه گاه کار و سنگ نباید بیشتر از ۵ میلی‌متر شود.

کلام آروا:

در این مطلب خطرات سنگ فرز و نکات ایمنی کار با فرز را شرح دادیم ، پس لازم است این نکات رعایت شود تا شما عزیزان در هنگام کار با این دستگاه ایمن بمانید.

شرکت ابزار آلات آروا انواع سنگ فرز های خود را که دارای گارانتی بلند مدت هستند تا تضمینی برای کیفیت دستگاه باشند ،به بازار عرضه کرده است ،جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران ما در آروا تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *