کارواش خانگی چیست

کارواش خانگی چیست؟ کارواش خانگی یکی از ابزار هایی است که در نظافت و پاکیزگی منازل، گاراژها و موارد مشابه استفاده می شود. کارواش یا واتر جت دستگاهی است که به وسیله آن و با استفاده از خروج فشار قوی آب از طریق نازل، می توان شستشو و جرم گیری سطوح، شستشوی نمای ساختمان و آلودگی های ایجاد شده را پاک کرد. از کارواش به عنوان یک ابزار پر قدرت و کارآمد در صنایع مختلف استفاده می شود. کاربرد این دستگاه به گونه است است که هنگام کار، می توان با سرعت بیشتری عملیات نظافت را انجام داد. سهولت استفاده از این ابزار باعث شد تا نمونه های خانگی آن نیز تولید شود و در کمترین زمان می توان بیشترین حجم از نظافت و شستشوی سطوح مختلف را انجام داد. کارواش های خانگی در انواع و ابعاد مختلف تولید می شوند که با توجه به نیاز و کاربرد، می توان از آنها استفاده کرد. با توجه به اینکه ماهیت و کاربرد اصلی کارواش جهت شستشو است باید در نظر داشت که چگونه باید از آن استفاده کرد.

کارواش خانگی یک اختراع بسیار مهم و شگفت انگیز می باشد و باعث شده که کارهای بسیار زیادی به وسیله آن انجام داد. گاهی اوقات انسان قادر به انجام خیلی کارها نبوده و حتی در صورت داشتن توانایی لازم، باید وقت زیادی را صرف کند. در جامعه و شرایط بهداشتی امروزه، حفظ نمودن بهداشت محیط اطراف زندگی فرآیندی بسیار لازم و ضروری می باشد. داشتن محیطی بهداشتی و تمیز برای سلامت خود و خانواده بسیار مهم است و به ارتقا جایگاه اجتماعی و افزایش بهداشت جامعه کمک می کند.

یکی از کاربردهای کارواش خانگی نظافت خانه و اطراف محل سکونت می باشد که این کار بسیار وقت و هزینه صرف می شود اگر نخواهیم با کارواش کار نماییم. استفاده از کارواش خانگی این عملیات را راحت تر می کند و مزایای بسیاری دارد. در این مقاله سعی شده در ابتدا مزایای استفاده از کارواش خانگی بیان شود و در ادامه با راهنمای موجود در انتهای مقاله، مناسب ترین کارواش خانگی، از نظر فنی برای عملیات مورد نظر انتخاب شود.

کارواش خانگی چیست؟

کارواش های خانگی انواع مختلفی دارند. انواع کارواش های خانگی بر اساس نوع موتور و اندازه تقسیم بندی می شوند. در ادامه هر کدام از انواع کارواش خانگی را همراه با دسته بندی های انجام شده مورد بررسی قرار می دهیم.

انواع کارواش خانگی از لحاظ سایز و اندازه

کارواش خانگی یکی از وسیله های کاربردی و مهم برای نظافت در محیط های خانگی است. این دستگاه با توجه به توانایی های نظافتی و پاکیزگی که دارد می تواند کارهای سخت و غیر ممکن را که به روش های شتشوی سنتی امکان پذیر نیست را به راحتی در مدت زمان کمتری انجام دهد. کارواش های خانگی نسبت به نوع صنعتی قیمت کمتری دارند و بیشتر آنها به راحتی قابلیت حمل را دارند. این کارواش ها در سه سایز کوچک، متوسط و بزرگ تهیه و تولید می شوند که بر اساس اندازه قدرت و کارایی آنها متفاوت است.

کارواش ها در دو نوع خانگی و صنعتی تهیه و تولید می شوند، که هر کدام از این انواع، ویژگی ها و کاربرد هایی به خصوص دارند. بین کارواش های خانگی و صنعتی تفاوت هایی وجود دارد. در ادامه به صورت مختصر هر کدام از کارواش های خانگی را بر اساس سایز و اندازه بررسی می کنیم.


بیشتر بخوانید : تفاوت کارواش صنعتی و کارواش خانگی چیست؟


انواع کارواش خانگی

کارواش خانگی کوچک

از کارواش های خانگی کوچک به منظور شستشوی درب حیاط خانه، شستشوی حیاط، ماشین و اثاثیه ی چوبی، به سادگی استفاده می شود. کمترین میزان قدرت این کارواش ها ۱۰۰ بار است. از مزیت های این کارواش ها اندازه کوچک و سهولت در جابه جایی آن ها می باشد. به کارواش های کوچک اصطلاحا کارواش همراه نیز گفته می شود. معمولا این کارواش ها دارای محل نصب لوازم جانبی مختلف می باشند.

 

کارواش های متوسط

کارواش های متوسط با توجه به حجمی که دارند نسبت به کارواش های کوچک قابلیت کار بیشتری دارند و از این نوع کارواش ها علاوه برای شتشوی حیاط و کارهای کوچک می توان برای شستشوی نماهای ساختمانی و نرده ها نیز استفاده می شود. این کارواش ها حداقل دارای ۱۳۰ بار قدرت می باشند. این نوع از کارواش ها برای شستشوی قایق و نرده ها و نماهای ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند و حداقل دارای ۱۳۰ بار قدرت می باشند.

کارواش بزرگ یا حرفه ای

 

کارواش های بزرگ کارایی وسیع تری نسبت به نوع کوچک و متوسط دارند. این ابزار ها با توجه به قدرت موتور و خروجی فشار آب قابلیت عملیات رنگ برداری و جرم گیری را دارند. یکی از کارهایی که برای نظافت های خانگی مهم است این است که بتوان نظافت های کاربردی نظیر جرم گیری و رنگ برداری را نیز انجام داد. این نوع از کارواش ها معمولا دارای حداقل ۱۶۰ بار خروجی فشار آب می باشند.

انواع کارواش خانگی به لحاظ نوع موتور

موتور کارواش های خانگی در دو نوع ذغالی و دینامی است. تفاوت اصلی در موتور های کارواش به خاطر نحوه عملکرد آنها است.

موتور دینامی

در موتور های دینامی جریان الکتریسته با عبور از سیستم سیم پیچی تبدیل به نیروی الکترومغناطیس می شود و نیروی حرکتی موتور را به وجود می آورد.

موتور ذغالی

در این دسته از موتورها ،انتقال جریان الکترسیته به موتور توسط ذغال انجام می شود و در طول مدت مصرف ،ذغال ها ساییده می شوند. هر کدام از موتور های کارواش خانگی ویژگی ها و مزیت های خاص خود را دارند.

نکات ایمنی کار با کارواش خانگی یا واتر جت یکی از متداول ترین دستگاه های مورد استفاده در منازل و یا گاراژها به منظور ایجاد پاکیزگی می باشد.

نکات ایمنی کار این دستگاه به این صورت است که موتور آن آب را با فشار بسیار بالا از طریق نازل به بیرون هدایت می کند و بر سطح مورد نظر می پاشد ، فشار بالای آب موجب تمیزی سطح مورد نظر از جرم و آلودگی می شود.

کاربران دستگاه کارواش خانگی می بایست در حین استفاده از آن موارد بسیار زیادی را جهت نکات ایمنی کار رعایت کنند.

اجزاء تشکیل دهنده کارواش خانگی

هر ابزاری که که تولید می شود اجزاء تشکیل دهنده دارد که به صورت هماهنگ و پیوسته با یکدیگر در ارتباط هستند. اجزاء تشکیل دهنده در مجموع سیستم یک دستگاه را تشکیل می دهند. هر کدام از این اجزاء در کارایی و کاربرد دستگاه موثر هستند. کارواش خانگی نیز اجزاء مختلفی دارد. در ادامه به صورت تیتر وار هر کدام از این اجزاء را عنوان می کنیم.

 • موتور
 • شلنگ
 • پمپ آب
 • نازل ، نازل ها در کارواش خانگی درجه بنده های مختلف دارند که به طور کلی به سه دسته، نقطه ای، کاردکی و دوار تقسسیم می شوند.

کارواش خانگی از ابزار های شستشو هستند که با توجه به کارایی خود کارها را ساده و راحت کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می توانید با همکاران ما در آروا تماس حاصل نمایید.

مزایای کارواش خانگی

کاربرد کارواش خانگی

صرفه جویی در زمان

استفاده از کارواش خانگی نظافت را سرعت می بخشد و  اگر مقدار کمی زمان و وقت صرف شود، می توان محیطی تمیز و زیبا داشت. واترجت خانگی میتواند در نظافت سطوح گوناگون در کوتاه ترین زمان بسیار موثر باشد.

شستشوی انواع آلودگی

برای نظافت سطوح چرب و روغنی به روش دستی و سنتی زمان بسیار زیادی باید صرف کرد و نتیجه با کیفیتی حاصل نمی شود. برای شستشوی آلودگی های چرب و روغنی به جا مانده از خودرو در پارکینگ یا اطراف خانه استفاده از کارواش خانگی بسیار مفید می باشد. واترجت با بهره گیری از فشار زیاد آب در خروجی، به راحتی و با کیفیت بهتر نسبت به روش دستی عملیات نظافت را انجام می دهد.

کاهش هزینه ها

استفاده از کارواش خانگی باعث کاهش بسیاری از هزینه ها می شود. صرفه جویی در مصرف آب از ویژگی های مهم کارواش خانگی می باشد در صورتی که نظافت به روش های دستی نیازمند مصرف زیاد آب بوده و نتیجه با کیفیتی هم حاصل نمی شود. همچنین نحوه استفاده از آن بسیار راحت بوده طوری که برای نظافت خانه و اطراف نیاز به استخدام فرد متخصص نبوده و فرد به راحتی می تواند تمام عملیات نظافت را با کارواش خانگی انجام دهد.

ایمنی بالا در استفاده از انواع کارواش خانگی

برای نظافت به روش دستی و قدیمی سطوحی که دسترسی دشوار دارند، فرد باید در ارتفاع خاصی قرار بگیرد. این امر می تواند برای فرد حادثه ایجاد کند در حالی که با استفاده از کارواش خانگی و انواع لنس بلند و کوتاه می توان سطوح دور از دسترس را بدون قرار گرفتن در ارتفاع شستشو داد. همچنین می توان مکان هایی که به دلیل کم عرض و یا باریک بودن غیر قابل دسترس هستند را به کمک لنس مناسب به راحتی نظافت کرد.

واترجت خانگی فشار آب خروجی

یکی از مشخصه های مهم در انتخاب واترجت، فشار آب در خروجی دستگاه می باشد که باید با توجه به محیط نظافت مناسب ترین مقدار آن انتخاب شود. واحد اندازه گیری فشار خروجی، بار می باشد. به عنوان مثال برای نظافت سطح خودرویی که آلوده و آغشته به شن و ماسه است، آب با فشار کمتری نسبت به نظافت سطوح چرب و روغنی لازم است. مشخصه دیگری که در انتخاب واترجت و نحوه کار آن تاثیرگذار است و اغلب نادیده گرفته می شود، دبی آب می باشد. این واحد نشان دهنده مقدار حجم آب خروجی و ورودی دستگاه می باشد و با لیتر بر دقیقه سنجیده می شود.

میزان فشار آب مناسب برای کاربرد های مختلف

اطلاع از اینکه چه مقدار فشار آب برای نظافت با کیفیت سطوح مختلف، مواد یا وسایل و تجهیزات لازم است، کمک میکند که چه دستگاه کارواش و با چه فشاری مناسب عملیات نظافت است. به یاد داشته باشید خرید دستگاه واترجت با فشار آب بیشتر هزینه بیشتری از یک دستگاه با فشار آب کمتر دارد و باید به نوع سطوح مورد نظر توجه کرد. در زیر به مقدار فشار آب مناسب برای سطوح مختلف اشاره شده است. با توجه به این جدول می توان فشار آب مورد نیاز را انتخاب و سپس اقدام به خرید دستگاه کارواش مناسب کنید.

کارواش خانگی بهترین روش برای شستشوی ماشین

حتما شما هم با در نظر گرفتن هزینه رفتن به کارواش و مصرف بی‌رویه آب به فکر تهیه یک کارواش خانگی افتاده‌اید! یک کارواش خانگی مناسب همان چیزی است که نقش بسیار کمک کننده‌ای در نظافت و شستشوی ماشین و محیط زندگی شما ایفا می‌کنددر این متن تمام آنچه لازم است درباره یک کارواش خانگی بدانید را برای شما آماده کرده‌ایم و شما با مطالعه مطالب این متن به راحتی میتوانید با بهترین روش شستشوی خودرو خود آشنا شوید.

نحوه انجام کار با کارواش خانگی

کاربردهای دیگر کارواش خانگی به جز شستشوی ماشین

۷ مزیت مهم استفاده از کارواش خانگی

آشنایی با خدمات کارواش سیار در محل و مزایای کارواش نانو

لیست مناطق تحت پوشش کارواش در محل مجموعه کارواش سیار خدمت از ما

نحوه انجام کار با کارواش خانگی

تبدیل جریان معمولی آب به جریان پرفشار و پاشش آن از طریق نازل بر سطح مورد نظر می‌باشدجریان پرفشار آب باعث پاکسازی، رفع آلودگی و افزایش کیفیت و سرعت در شستشو می‌شود فشار آب در واترجت خانگی که اسم دیگر این دستگاه می‌باشد قابل تنظیم بوده و با کنترل فشار، نگرانی از بابت آسیب رسیدن به سطوح ایجاد نمی‌شود همچنین کارواش خانگی دارای لوازم جانبی مختلف جهت کاربردهای خاص می‌باشد.

یکی از مهم‌ترین تجهیزات کارواش خانگی نازل‌های مختلف هستند که هر کدام متناسب با جنس سطح، نوع و میزان آلودگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربردهای مختلف دستگاه کارواش خانگی

با توجه به مطالب مطرح شده کاربرد اصلی و مهم کارواش خانگی شستشو و نظافت است. کارواش ها با توجه به سایز و توان موتور می توانند در جا ها و مکان های مختلفی مورد استفاده قرار گیرند. با توجه به اینکه فشار آب با قدرت بالایی در تنفنگی به بیرون پاشیده می شود قدرت جرم گیری و رنگ برداری هم دارد. برای اطلاع دقیق و بهتر از کاربرد کارواش خانگی و موارد مورد استفاه از آنها به صورت مختصر به آنها اشاره می کنیم.

 • شستشوی سطوح مختلف
 • شستشوی ماشین آلات
 • شستشوی نمای ساختمان و استخر
 • شستشوی انواع آلودگی ها
 • جرم گیری سطوح مختلف
 • رنگ برداری سطوح مختلف
 • شستشوی انواع وسیله نقلیه مانند موتور و دوچرخه
 • شستشو و تمیز کردن پنجره‌ها، دیوار، کف حیاط، پارکینگ و پشت‌بام
 • شستشوی وسایل داخل منزل مانند میز و صندلی‌ها
 • شستشوی انواع نماهای مختلف ساختمان مانند نمای شیشه‌ای، سنگی و …
 • شستشو، پاکسازی و چربی زدایی ابزارآلات مختلف
 • شستشو و جرم گیری استخر بدون آنکه به بندکشی‌های آن صدمه‌ای وارد شود
 • همین‌طور خوب است بدانید برخلاف کلمه خانگی که برای این دستگاه آورده شده، به دلیل قدرت بالا در پاشش آب علاوه بر خانه می‌توان از آن در تعمیرگاه‌ها، کارگاه‌های نجاری  و به صورت کلی در کارگاه‌های نیمه صنعتی جهت اهداف مختلف استفاده کرد.

۷ مزیت مهم کارواش خانگی

همان‌طور که گفتیم مهمترین مزیت استفاده از دستگاه کارواش خانگی صرفه جویی در مصرف آب می‌باشد اما دلیل استقبال برای خرید این دستگاه تنها این مزیت نمی‌باشد کارواش خانگی دارای مزایای فراوانی است که ما در این جا به ۷ مورد آن اشاره می کنیم:

 • افزایش میزان کیفیت شستشو به دلیل توانایی جریان پرفشار آب در پاکسازی سرسخت‌ترین آلودگی‌ها
 • افزایش سرعت به نسبت شستشوی دستی و کاهش زمان شستشو
 • پاکسازی، جرم گیری و تمیزی انواع آلودگی در سطوح مختلف
 • شستشو و رفع آلودگی در قسمت‌های دور از دسترس و باریک به دلیل قدرت بالای نفوذ آب در تمام درزها و شکاف‌ها
 • صرفه‌جویی در هزینه‌های کارواش
 • از بین بردن رنگ‌های پوسیده دیوار
 • با استفاده از کارواش خانگی تمام سطوح مورد نظر خود را با بهترین کیفیت و در زمان خیلی کمتری می‌توانید تمیز کنید.

کارواش خانگی آروا

نکات ایمنی کار با کارواش خانگی یا واتر جت

 • دما ورودی دستگاه را نهایتا تا ۴۰ درجه کنترل کنید
 • پمپ های این دستگاه ها به منظور استفاده از آب شیرین می باشد و نباید به هیچ عنوان از آب شور برای شستشو بوسیله آنها استفاده شود.
 • به هیچ عنوان از دستگاه بدون وجود جریان آب استفاده نکنید
 • فشار ورودی آب باید به میزان درج شده در دفترچه راهنمای آن باشد
 • از سایر نکات ایمنی که در ارتباط با کارواش ها باید رعایت کنید قرار دادن آن بر روی یک سطح ثابت و غیر لغزنده می توان اشاره نمود.
 • بعد از اتمام کار با دستگاه ماشه را فشار دهید تا آب مانده در دستگاه کاملا تخلیه شود.
 • همچنین استفاده از تجهیزات ایمنی مانند عینک و … را فراموش نکنید.
 • به هیچ عنوان آب دستگاه واتر جت را بر روی سایر افراد و یا حیوانات نپاشید
 • در ارتباط با سلامت کابل انتقال برق دستگاه اطمینان کامل حاصل کنید و به هیچ عنوان آن را به صورت غیر اصولی تعمیر نکنید.
 • در صورت گره خوردن شلنگ به هیچ عنوان آن را نکشید و گره آن را به آرام باز کنید.
 • از دسترسی کودکان به دستگاه جلوگیری نمایید
 • به هیچ عنوان آب دستگاه را به سمت خود دستگاه نپاشید
 • به هیچ عنوان آب را به سمت پریز برق نپاشید

کلام آروا:

 

 

در این مطلب شرح دادیم که کارواش خانگی چیست. کارواشهای خانگی از ابزار های شستشو هستند که با توجه به کارایی خود، کارها را ساده و راحت کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می توانید با همکاران ما در آروا تماس حاصل نمایید.


آیا کارواش خانگی فقط مخصوص شستشوی ماشین است؟

خیر! خبر خوب این است که برخلاف نام این دستگاه تنها کاربرد آن شستشوی ماشین نمی‌باشداگر قصد خرید کارواش خانگی را دارید اما برای انجام این کار دچار تردید هستید، مطالعه کاربردهای دیگر دستگاه کارواش خانگی و مزایای استفاده از آن می‌تواند به شما در این مورد کمک کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *